Προς το περιεχόμενο

Η 8-core desktop CPU αρχιτεκτονικής AMD Zen, θα κυκλοφορήσει το 2016 σε socket FM3


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 56
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για παιχνίδια βουρ στον i5 4460, κάνει λίγα παραπάνω από έναν fx 8320 με μια ψύκτρα αλλά τα αξίζει. Anyway, για να μην βγω off, good luck amd :).

 

€50 αυτή τη στιγμή δεν τα λες και λίγα, καλύτερα να τα χώσει κάποιος σε κάρτα γραφικών.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπα fx 8320 με ψύκτρα, με την προϋπόθεση δηλαδή ότι το κόστος ενός 8320 ανεβαίνει, το οποίο σημαίνει ότι πλέον δεν αξίζει, όταν παίρνεις i5 4460 με ένα 20αρι παραπάνω. Όλα αυτά, με γνώμονα τις τιμές του skroutz ως παράδειγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκεί που με την νέα αρχιτεκτονική η AMD θα αποτελέσει μονόδρομο  θα είναι τα APUs . Περιμένω APU σε τιμές άνω τω 200€ το οποίο να παίρνει μεγάλο όγκο πωλήσεων (όχι στα έτοιμα pc) από τα I5 της intel. Σε αυτή την κατηγορία η AMD δεν θα έχει αντίπαλο.

Φανταστείτε τώρα σε περίπτωση που έχεις στο Direct X 12 ή Mantle 2 (Η AMD έκανε το Mantle 1 Vulcan και Dirext X 12 και ας μην το παραδέχονται μερικοί αλλά δεν είπε ότι θα τα παρατήσει σε αυτό το πεδίο) ασύγχρονο crossfire μεταξύ APU με ΗΒΜ ή DDR4 και GPU HBM τi ωραία που θα ρολάρουν όλα!

 

Δεν είναι λογικό για Online pc gaming (Αυτό είναι το μέλλον) να θέλεις πάνω από 100-150 ευρώ επεξεργαστή! Υποτίθεται οτί απλά πρέπει να πάρεις ένα καλύτερο τροφοδοτικό που υποστηρίζει καλύτερη κάρτα γραφικών!Αν συνεχίσει η κατάσταση έτσι σιγά σιγά θα πάνε όλοι στις κονσόλες και οι επόμενη γενιά θα αποροφήσει και αυτό το κομμάτι με αρχικό χαμηλό κόστος και μηνιαία συνδρομή!

 

Πάντως με τα windows 10 παίζει να δούμε και Ms Office και Firefox στο Xbox One και μετά να δούμε τι θα αγοράζει ο κόσμος !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Λόγω δουλειάς (video editing),έπρεπε να έχω αναγκαστικά 2 υπολογιστές.....έναν AMD(9370) και έναν INTEL(core i7).

Που και που έπαιζα και κάνα παιχνιδάκι....

 

Πούλησα τον INTEL και τώρα έχω 2 AMD.

Ο νοών...νοείτω!!!

 

(δεν τρολλαρω κανέναν..απλά γράφω την εντύπωση μου για τα  δυο αντίπαλα στρατόπεδα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λόγω δουλειάς (video editing),έπρεπε να έχω αναγκαστικά 2 υπολογιστές.....έναν AMD(9370) και έναν INTEL(core i7).

Που και που έπαιζα και κάνα παιχνιδάκι....

 

Πούλησα τον INTEL και τώρα έχω 2 AMD.

Ο νοών...νοείτω!!!

 

(δεν τρολλαρω κανέναν..απλά γράφω την εντύπωση μου για τα  δυο αντίπαλα στρατόπεδα)

Tα εβαλες να κανουν export το ιδιο project νικησε ο AMD και αποφασισες να αγορασεις και δευτερο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει και θέρμανση για το δωμάτιο. :devil:

Καλά ο 9370 δεν είναι και τόσο θερμάστρα όσο τον δείχνει ή amd.

Αν ελεγες για τον μεγάλο θα σου ελεγα πως έχεις δίκιο.

 

Αλλά πλέον έρχονται οι ZEN, δεν υπάρχει λόγος για ανάλυση της module αρχιτεκτονικής της AMD πλεον.

 

Περιμένω ZEN και VEGA και αν είναι όπως τα λενε, πάω για αλλαγή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λόγω δουλειάς (video editing),έπρεπε να έχω αναγκαστικά 2 υπολογιστές.....έναν AMD(9370) και έναν INTEL(core i7).

Που και που έπαιζα και κάνα παιχνιδάκι....

 

Πούλησα τον INTEL και τώρα έχω 2 AMD.

Ο νοών...νοείτω!!!

 

(δεν τρολλαρω κανέναν..απλά γράφω την εντύπωση μου για τα  δυο αντίπαλα στρατόπεδα)

Αντικειμενικοτατος....Intel i7 αγνωστου μοντελου.Υπαρχουν intel i7 4πυρηνοι,6πυρηνοι,8πυρηνοι και βαλε αλλα ας πεταξουμε ενα ξερο i7 και καλα ειμαστε. Ο νοων νοειτω....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

το θεμα ειναι ωραια ερχονται η ζεν απο θερμοκρασιες πως θα πηγαινουν γτ απο οτι θυμαμαι η εργοστασιακη π εχει η amd παντα στο πακετο της κανει θοριβο ..Ελπιζω τωρα με το νεο σοκετ να εχει και καλη ψυκτρα γτ ειναι βλακεια να σκας 200 ευρω γ cpu λεμε τωρα και να θες και αλλα 40 γ ψυκτρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θεμα ειναι ωραια ερχονται η ζεν απο θερμοκρασιες πως θα πηγαινουν γτ απο οτι θυμαμαι η εργοστασιακη π εχει η amd παντα στο πακετο της κανει θοριβο ..Ελπιζω τωρα με το νεο σοκετ να εχει και καλη ψυκτρα γτ ειναι βλακεια να σκας 200 ευρω γ cpu λεμε τωρα και να θες και αλλα 40 γ ψυκτρα

 

 

H AMD εχει πλέον την καλύτερη default ψύκτρα της αγοράς ! 

 

logo.jpg

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...