Προς το περιεχόμενο

Τα Windows 10 είναι η τελευταία μεγάλη έκδοση των Windows


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

H κατάργηση των μεγάλων ΜΟΝΟΛΙΘΙΚΩΝ εκδόσεων θα επιταχύνει την διάδοση νέων τεχνολογιών. 

 

Ξέρει πολύ καλά τί κάνει η Microsoft. Μόνο το OS δεν είναι ο στόχος της.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

service=συνδρομή
προσωπική θεωρεία:
το λογισμικό δωρεάν για κατέβασμα το πρώτο χρόνο.
Οι δύο δυνατότητες για updates θα ορίζουν και την συνδρομή.
Αν θες εβδομαδιαίο, πληρώνεις μηνιαία συνδρομή (9,99$). Αν όχι θα στα δίνει όλα μαζί μία φορά το χρόνο και τα παίρνουν και οι πειρατικές εκδόσεις μη συνδρομητικές.
Δείτε το μοντέλο της adobe.. Και βγήκε κερδισμένη και η τιμή είναι πολύ πιο φιλική.
Και αν δεν με ενδιαφέρουν τα updates/τεχνική υποστήριξη  θα κατεβάζω τη σπασμένη έκδοση.
Απλά αργά η γρήγορα κάποιο virus που αν είχα original δεν θα περνούσε στο λογισμικό θα με κάνει να αναθεωρήσω, όπως και στην adobe το πόσο άμεση είναι η τεχνική υποστήριξη και βοήθεια ακόμα και για υπόδειξη tutorials είναι αρκετή για να εκτιμήσεις την συνδρομή..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μου αρέσει αυτή η κίνηση. Πολύ φοβάμαι ότι μετά θα μας αναβαθμίζει το λειτουργικό με "συνδρομή".

Θα σου λέει π.χ πλήρωσε το Χ ποσό και θα έχεις αναβαθμίσεις για 1 χρόνο...

δεν έχεις κι άδικο και εγώ το σκέφτηκα αυτό με τη μια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δωρεάν για όσους έχουν ήδη. Ισχύει

 

να υποθέσω δωρεάν είναι η απλή έκδοση ή η pro / ultimate (εκτός και αν δεν υπάρχουν πολλάπλές εκδόσεις) ;

 

Καμία έκδοση δεν είναι δωρεάν, μην μπερδεύεστε. Δωρεάν είναι η αναβάθμιση από 7/8.1 σε 10. Τo license που έχει ο καθένας δεν θα αλλάξει. Δηλαδή αν και μόνο αν έχεις 7/8.1 αυθεντικά και αναβαθμίσεις σε 10 τότε και μόνο τότε θα έχεις αυθεντικά 10. Αν έχεις πειρατικά 7/8.1 θα έχεις πειρατικά 10 είτε αναβαθμίσεις είτε κάνεις καθαρό install.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατά 99% θα το γυρίσει σε συνδρομητική υπηρεσία και θα πληρώνεις συνδρομή, έτσι έχει πολύ περισσότερο κέρδος, και προφανώς θα εκγαταλιψουν το retail μοντέλο. Κάτι san dlc pack στα σημερινά games μου θυμίζει....

 

όπως ειπώθηκε και ποιο πριν τα πραγματικά Windows τελείωσαν με τα win 7, και λόγο σταθερότητας τους και πλυροτιτας και καλής λειτουργίας πλέον των κόσμο δεν ένοιαζε αναβάθμιση στο επόμενο os, έτσι είχανε μεγάλη χασουρα στα κέρδη... για αυτό συνδρομητικό μοντέλο και άγιος ο Θεός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Και τα 10 ΔΕΝ μου αρέσουν διότι έχουν υποχρεωτικά metro, και μαζί με εμένα πιστεύω ότι θα υπάρχουν και άλλοι. Γι' αυτό θα μείνω στα 7 όπου και όσο μπορώ.

 

2. Αν θέλεις να κάνεις εγκατάσταση ξανά μετά από χρόνια σε παλιό PC, πως θα την κάνεις αφού θα υπάρχει μόνο η "τρέχουσα" "τελευταίας κοπής" έκδοση Windows; Τι θα γίνει με το παλιότερο hardware και το reinstallation;

 

3. Αν τολμήσει να βάλει συνδρομή, έφυγα κατευθείαν σε linux όπου και όσο μπορώ (δηλ. στο 90% των περιπτώσεων).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πρόκειται να γίνει συνδρομητικό το λειτουργικό, ούτε φυσικά απορρέει κάτι τέτοιο από τις δηλώσεις. Απλά, μάλλον θα δίνεται δωρεάν το κάθε update σε όσους αγοράσουν μηχάνημα με Windows 10 ή έχουν πληρώσει για άδεια Windows 10. Θα χρεώνεται το λειτουργικό στην τιμή του μηχανήματος όπως γίνεται στα Mac και θα βγάζει χρήματα από το hardware (κινητά/tablet) που θα βγάζει και από το Marketplace + Office365 + όποια άλλη υπηρεσία βγάλει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

service=συνδρομή

προσωπική θεωρεία:

το λογισμικό δωρεάν για κατέβασμα το πρώτο χρόνο.

Οι δύο δυνατότητες για updates θα ορίζουν και την συνδρομή.

Αν θες εβδομαδιαίο, πληρώνεις μηνιαία συνδρομή (9,99$). Αν όχι θα στα δίνει όλα μαζί μία φορά το χρόνο και τα παίρνουν και οι πειρατικές εκδόσεις μη συνδρομητικές.

Δείτε το μοντέλο της adobe.. Και βγήκε κερδισμένη και η τιμή είναι πολύ πιο φιλική.

Και αν δεν με ενδιαφέρουν τα updates/τεχνική υποστήριξη  θα κατεβάζω τη σπασμένη έκδοση.

Απλά αργά η γρήγορα κάποιο virus που αν είχα original δεν θα περνούσε στο λογισμικό θα με κάνει να αναθεωρήσω, όπως και στην adobe το πόσο άμεση είναι η τεχνική υποστήριξη και βοήθεια ακόμα και για υπόδειξη tutorials είναι αρκετή για να εκτιμήσεις την συνδρομή..

Πως γίνεται μια εταιρεία με πτώση των εσόδων της κατά ~50% (από την στιγμή που βγήκε η Cloud version) να βγαίνει κερδισμένη;..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι δωρεάν.. εγώ πχ δεν έχω windows και θέλω να περάσω και τα 10αρια στο pc, η MS δεν θα μου τα δώσει δωρεάν αλλά θα πρέπει να τα πληρώσω.

 

Καλησπέρα, τώρα ναι δεν ειναι δωρεάν, εγώ μίλησα υποθετικά και μελλοντικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

XP και πάλι XP. Ούτε € στην Micro$oft! Από την στιγμή που μας άφησε χωρίς DX12 τελείωσε για μένα. Βρε ΛΙΝΟΥΞ λέμε! Εκεί είναι το μέλλον! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

XP και πάλι XP. Ούτε € στην Micro$oft! Από την στιγμή που μας άφησε χωρίς DX12 τελείωσε για μένα. Βρε ΛΙΝΟΥΞ λέμε! Εκεί είναι το μέλλον! 

Copy-paste το κάνεις σε κάθε thread;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω ότι είναι ώριμο την εποχή που ζούμε, όταν οι αλλαγές στην τεχνολογία είναι ραγδαίες, μια τόσο μεγάλη εταιρεία να κάνει τόσο απόλυτες δηλώσεις.

Στο τέλος είναι σαν να περιορίζει τον εαυτό της. Με βάση αυτό το λειτουργικό θα πάμε "για πάντα". 

 

Μα δεν είναι απόλυτη η είδηση, απόλυτο είναι το αποτέλεσμα της είδησης... Θέλω να πω πως μόνο έτσι τα windows θα αντέξουν τον ανταγωνισμό, είναι κάτι που το OSX και οι διάφορες εκδόσεις Linux κάνουν εδώ και καιρό... Το μοντέλο ονομάζεται κανονικά Rolling Release, αυτό σημαίνει πως με ένα update, μικρό ή μεγάλο θα αλλάζει το σύστημα σου λίγο ή πολύ, δεν σταμάταει το σύστημα απο το να αλλάξει αρκετά, ή ακόμα και θεαματικά!!! Τέλος απότερος στόχος είναι να δίνει επιτέλους το κάθε "νέο λειτουργικό" της δωρεάν όπως κάνει ο ανταγωνισμός, μέσο μιας διαδικασίας που θα είναι ωφέλιμη και για τις επιχειρίσεις που ξεμένουν σε παλιότερες εκδόσεις κυρίως εξαιτίας του  Licence Fee...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε παιδια μπας και εννουνε οτι μολις ανοιγει ο υπολογιστης το Core λειτουργικο της MS θα κατεβαινει επιτοπου στον σκληρο μας δισκο για χρηση εν αντιθεση με τωρα που απλα προυπαρχει εγκατεστημενο στους τοπικους μας σκληρους δισκους?!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...