Προς το περιεχόμενο

Φορολογική Δήλωση 2015 - Μικροερωτήσεις


ChimairaX

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 Μηπως εχει και συνεχεια?

Μηπως αφορα μονο οσους δεν μενουν σε δικο τους σπιτι και φιλοξενουνται?

Δεν νομιζω οτι ισχυει για αυτους που μενουν σε δικο τους σπιτι και ενοικιαζουν και ενα αλλο....αν καποιος εκανε την δηλωση να μας πει....

 

Χτες κυκλοφορησε η ειδηση οτι καταργουνται τα τεκμηρια για εισοδηματα απο τοκους-ενοικια(λινκ), οποτε οσοι ειναι σε αυτη τη κατηγορια δε πρεπει να καταθεσουν ακομα τη δηλωση τους μεχρι να ενημερωθει η εφαρμογη του gsis.

Η υπαρξη σπιτιου φιλε Dannie προφανως ειναι αλλο τεκμηριο και δε βλεπω γιατι πρεπει να συνδυαζεται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 384
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Χτες κυκλοφορησε η ειδηση οτι καταργουνται τα τεκμηρια για εισοδηματα απο τοκους-ενοικια(λινκ), οποτε οσοι ειναι σε αυτη τη κατηγορια δε πρεπει να καταθεσουν ακομα τη δηλωση τους μεχρι να ενημερωθει η εφαρμογη του gsis.

Η υπαρξη σπιτιου φιλε Dannie προφανως ειναι αλλο τεκμηριο και δε βλεπω γιατι πρεπει να συνδυαζεται.

 

Γελαω απο τα νευρα μου  :mad:

 

Περσι σαν μαλακας απο μοναδικο εισοδημα απο ενοικιο 1920 ευρω πληρωσα 500+ φορο, παλι καλα αν και αργα το θυμηθηκαν.

 

Εγω περσι πηγα στην εφορο και την παρακαλεσα μεχρι που με επιασαν τα κλαματα γιατι μου ειπε ο λογιστης οτι μπορει να βαλει μικροτερο φορο αλλα αυτη στην μ@ν@ρα της  :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χτες κυκλοφορησε η ειδηση οτι καταργουνται τα τεκμηρια για εισοδηματα απο τοκους-ενοικια(λινκ), οποτε οσοι ειναι σε αυτη τη κατηγορια δε πρεπει να καταθεσουν ακομα τη δηλωση τους μεχρι να ενημερωθει η εφαρμογη του gsis.

Η υπαρξη σπιτιου φιλε Dannie προφανως ειναι αλλο τεκμηριο και δε βλεπω γιατι πρεπει να συνδυαζεται.

Περσυ για παραδειγμα καποιος ανεργος που ζουσε σε δικο του σπιτι και νοικιαζε σε καποιον αλλον ενα διαμερισμα εκτος απο τον φορο στο ενοικιο πληρωνε και φορο  επι του τεκμαρτου ( και ας ηταν κατω απο 9.500 τα τεκμηρια) και ο φορος ηταν σαν ελευθερος επαγγελματιας.Γιαυτο ρωτησα αφορα μονο οσους νοικιαζουν σε καποιον ενα διαμερισμα  και μενουν σε συγγενεις η και αυτους που νοικιαζουν σε καποιον ενα διαμερισμα και ζουν σε δικο τους ειναι ανεργοι και τα τεκμηρια δεν ξεπερνουν τα 9.500 ευρω?

Τεραστια αδικια ελπιζω να εχει διορθωθει για ολους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γελαω απο τα νευρα μου  :mad:

 

Περσι σαν μαλακας απο μοναδικο εισοδημα απο ενοικιο 1920 ευρω πληρωσα 500+ φορο, παλι καλα αν και αργα το θυμηθηκαν.

 

Εγω περσι πηγα στην εφορο και την παρακαλεσα μεχρι που με επιασαν τα κλαματα γιατι μου ειπε ο λογιστης οτι μπορει να βαλει μικροτερο φορο αλλα αυτη στην μ@ν@ρα της  :-(

 

 

Εγώ πάλι ειχα ζημία 2500 ευρώ και βγήκε να πληρώσω ακόμα 2500 (ακόμα τα πέρνουνε)....  Ξέρω και αλλες πολυ ποιο ασχημες περιπτώσεις και απο την δική μου και απο την δική σου. Βασικα το φορολογικο συστημα ειναι "οτι αρπάξουμε, απο οποιον το αρπάξουμε". Κάθετο, άδικο, αντισυνταγματικό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι ειχα ζημία 2500 ευρώ και βγήκε να πληρώσω ακόμα 2500 (ακόμα τα πέρνουνε)....  Ξέρω και αλλες πολυ ποιο ασχημες περιπτώσεις και απο την δική μου και απο την δική σου. Βασικα το φορολογικο συστημα ειναι "οτι αρπάξουμε, απο οποιον το αρπάξουμε". Κάθετο, άδικο, αντισυνταγματικό.

 

καλα ναι οτι ειναι τραγικο ειναι τραγικο το φορολογικο συστημα και δυστηχως δεν θα φτιαξει ποτε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι ειχα ζημία 2500 ευρώ και βγήκε να πληρώσω ακόμα 2500 (ακόμα τα πέρνουνε)....  Ξέρω και αλλες πολυ ποιο ασχημες περιπτώσεις και απο την δική μου και απο την δική σου. Βασικα το φορολογικο συστημα ειναι "οτι αρπάξουμε, απο οποιον το αρπάξουμε". Κάθετο, άδικο, αντισυνταγματικό.

 

Eτσι ειναι, οποιος κερδιζει λεφτα ελαφρυνεται διοτι λεει καλυπτει τα τεκμαρτα. Οποιος πληρωνει/χανει λεφτα φορολογειται αγρια :lol:

 

Νο problem ομως, γιαυτο δημιουργησαν τη ρυθμιση των 100 δοσεων. Τρεξε φιλε να επωφεληθεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια να ρωτησω κατι εγω που εχω ενα σπιτι μισο με τον αδερφο μου 59 τετραγωνικα απο οτι διαβασα εχω τεκμαρτο 40 ευρω ανα τμ.

 

Και τωρα η ερωτηση το τεκμαρτο μου ειναι 59 χ 40 = 2360 ή τα μισα 1180 επειδη μου ανηκει το μισο, και επισης θα πληρωσω φορο αφου δεν εχω εισοδημα και αν ναι ποσο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια να ρωτησω κατι εγω που εχω ενα σπιτι μισο με τον αδερφο μου 59 τετραγωνικα απο οτι διαβασα εχω τεκμαρτο 40 ευρω ανα τμ.

 

Και τωρα η ερωτηση το τεκμαρτο μου ειναι 59 χ 40 = 2360 ή τα μισα 1180 επειδη μου ανηκει το μισο, και επισης θα πληρωσω φορο αφου δεν εχω εισοδημα και αν ναι ποσο ?

Αν το νοικιαζεται φυσικα εκτος αν εχεις κανει παραχωρηση στον αδελφο σου.Ενφια σιγουρα.

Τωρα αν εννοεις φορολογηση απο το πρωτο ευρω των τεκμηριων ειπαν οχι αλλα δεν εχει ψηφιστει καλυτερα να περιμενεις αυτο εχω ρωτησει και εγω.Μην ελπιζεις και πολλα ομως αυτοι θελουν λεφτα οπως και οι προηγουμενοι δεν θα λυπηθουν κανεναν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το νοικιαζεται φυσικα εκτος αν εχεις κανει παραχωρηση στον αδελφο σου.Ενφια σιγουρα.

Τωρα αν εννοεις φορολογηση απο το πρωτο ευρω των τεκμηριων ειπαν οχι αλλα δεν εχει ψηφιστει καλυτερα να περιμενεις αυτο εχω ρωτησει και εγω.Μην ελπιζεις και πολλα ομως αυτοι θελουν λεφτα οπως και οι προηγουμενοι δεν θα λυπηθουν κανεναν.

 

οχι εγω μενω μεσα απλα θελω να ξερω αν πληρωσω φορο επειδη εχω το σπιτι σαν "εισοδημα" περα απο τον ενφια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι εγω μενω μεσα απλα θελω να ξερω αν πληρωσω φορο επειδη εχω το σπιτι σαν "εισοδημα" περα απο τον ενφια.

Αν μενεις στο σπιτι και εισαι ανεργος δεν παιρνεις καποιο ενοικιο φυσικα δεν πληρωνεις κατι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι εγω μενω μεσα απλα θελω να ξερω αν πληρωσω φορο επειδη εχω το σπιτι σαν "εισοδημα" περα απο τον ενφια.

Το τεκμαρτο θα σε πιασει για οσα τετραγωνικα σου ανηκουν.Δηλαδη τα μισα στην περιπτωση σου.

Εαν εχεις εισοδημα απο ενοικιο τοτε θα πληρωσεις καποιον εξτρα φορο.

Εαν δεν εχεις κανενα εισοδημα και τα τεκμαρτα σου στο συνολο δεν ξεπερνουν τα 9500€ τοτε δεν πληρωνεις τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μενεις στο σπιτι και εισαι ανεργος δεν παιρνεις καποιο ενοικιο φυσικα δεν πληρωνεις κατι.

 

Το τεκμαρτο θα σε πιασει για οσα τετραγωνικα σου ανηκουν.Δηλαδη τα μισα στην περιπτωση σου.

Εαν εχεις εισοδημα απο ενοικιο τοτε θα πληρωσεις καποιον εξτρα φορο.

Εαν δεν εχεις κανενα εισοδημα και τα τεκμαρτα σου στο συνολο δεν ξεπερνουν τα 9500€ τοτε δεν πληρωνεις τιποτα.

 

Ουφ ηρεμησα γιατι νομιζα εχω δεν εχω εισοδημα θα πληρωσω γιατι εχω σπιτι και φοβηθηκα , ελπιζω να εχετε δικιο και να πανε ολα καλα γιατι με την εφορεια ποτε δεν ξερεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουφ ηρεμησα γιατι νομιζα εχω δεν εχω εισοδημα θα πληρωσω γιατι εχω σπιτι και φοβηθηκα , ελπιζω να εχετε δικιο και να πανε ολα καλα γιατι με την εφορεια ποτε δεν ξερεις.

 

Ωστοσο χρειαζεσαι 10% αποδειξεις.

Η πλακα ειναι οτι αν εχεις τοκους απο καταθεσεις, αρκει δηλαδη ενας τραπεζικος λογαριασμος, βγαινει βαρβατος φορος...

Αλλα τεκμαρτα δεν εχεις? πχ. μηπως πληρωνεις κανα δανειο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...