Προς το περιεχόμενο

Φορολογική Δήλωση 2015 - Μικροερωτήσεις


ChimairaX

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 384
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ωστοσο χρειαζεσαι 10% αποδειξεις.

Η πλακα ειναι οτι αν εχεις τοκους απο καταθεσεις, αρκει δηλαδη ενας τραπεζικος λογαριασμος, βγαινει βαρβατος φορος...

Αλλα τεκμαρτα δεν εχεις? πχ. μηπως πληρωνεις κανα δανειο?

 

οχι δεν εχω ουτε αυτοκινητο, ουτε τιποτα.

Καταθεσης εχω 9 ευρω λες να φορολογηθω για αυτο ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι δεν εχω ουτε αυτοκινητο, ουτε τιποτα.

Καταθεσης εχω 9 ευρω λες να φορολογηθω για αυτο ? 

 

Δες το και μονος σου, συμπληρωσε τα στοιχεια εδω

http://www.taxnews.info/demo/

(τοκοι κωδ. 667-675, σπιτι πιν.5)

και δες τι φορο σου βγαζει.

 

Πχ. με 59τμ. σπιτι 50% ζωνης 2800-2499 και τοκο 50€ σου βγαζει φορο 646€...

 

Μηπως πληρωνεις τιποτα διδακτρα, μηπως εχεις παιδια, μηπως αγορασες περυσι μετοχες ή ομολογα? Ολα αυτα θεωρουνται τεκμηρια και φορολογουνται αγριως :lol:

 

απο που προκυπτει φορος για τοκους των 2 κ 3 ευρω?

 

Συμφωνα με το προγραμμα, οσο πιο λιγος ο τοκος τοσο μεγαλυτερος ο φορος!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες το και μονος σου, συμπληρωσε τα στοιχεια εδω

http://www.taxnews.info/demo/

(τοκοι κωδ. 667-675, σπιτι πιν.5)

και δες τι φορο σου βγαζει.

 

Πχ. με 59τμ. σπιτι 50% ζωνης 2800-2499 και τοκο 50€ σου βγαζει φορο 646€...

 

Μηπως πληρωνεις τιποτα διδακτρα, μηπως εχεις παιδια, μηπως αγορασες περυσι μετοχες ή ομολογα? Ολα αυτα θεωρουνται τεκμηρια και φορολογουνται αγριως :lol:

 

 

Συμφωνα με το προγραμμα, οσο πιο λιγος ο τοκος τοσο μεγαλυτερος ο φορος!!

 

Εμενα μου το βγαζει μηδενικο ευτηχως  :P

Αν και τωρα καπου διαβασα κατι για φορολογηση μισθωτων - συνταξιουχων για οσους εχουν χαμηλο τεκμαρτο και σκαλωσα :o  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα μου το βγαζει μηδενικο ευτηχως  :P

 

 

Περιεργο, εμενα μου βγαζει στη καλυτερη φορο 474,33€...

Μηπως δε βαλαμε τα ιδια ποσα?

 

Κωδ.667...3€

Κωδ.675...0,45€

Πινακας 5: Μονοκατοικια οχι, κχ.211 59, ποσοστο 50%, μηνες 12, τιμη ζωνης εως 2799(βγαινει ποσο 1180)

 

Αυτα τα στοιχεια εβαλες κι εσυ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aκυρο, σε μπερδεψα με τον φιλο eidikos33...

Ωστοσο, ο φιλος eidikos την ελαβε την απαντηση. Εστω 2-3 ευρω τοκος αν συνδυαστει με σπιτι στελνει τον ανεργο να πληρωσει τα κερατα του :wacko:

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι τόκοι και cents να είναι σου ενεργοποιούν τα τεκμήρια φέτος, μου σκάει μία που πέρισυ είχε μηδενική δήλωση (μηδεν εισόδημα, μόνο ένα σπίτι και ένα μη ηλεκτροδοτούμενο σε κάποιο χωριό) αν και είχε τους τόκους της και φέτος πάω να εκκαθαρίσω τη δήλωση καρμπόν και βγάζει 1800αρι φόρο

 

μόνο και μόνο επειδή εμφανιζόταν στη δήλωση έστω και αυτό το ελάχιστο "εισόδημα" θεωρούταν ότι έχει εισόδημα

 

απλά τις έσβησα τους τόκους για να βγει και φέτος μηδενική

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι τόκοι και cents να είναι σου ενεργοποιούν τα τεκμήρια φέτος, μου σκάει μία που πέρισυ είχε μηδενική δήλωση (μηδεν εισόδημα, μόνο ένα σπίτι και ένα μη ηλεκτροδοτούμενο σε κάποιο χωριό) αν και είχε τους τόκους της και φέτος πάω να εκκαθαρίσω τη δήλωση καρμπόν και βγάζει 1800αρι φόρο

 

μόνο και μόνο επειδή εμφανιζόταν στη δήλωση έστω και αυτό το ελάχιστο "εισόδημα" θεωρούταν ότι έχει εισόδημα

 

απλά τις έσβησα τους τόκους για να βγει και φέτος μηδενική

 

Και νομιζεις οτι επειδη εσβησες τους τοκους δε θα πληρωσεις το φορο?

 

Αυτο το θεμα συζητουσαν το πρωι στου Παπαδακη, ολοι δηλωνα εκπληκτοι με παραδειγματα δηλωσεων οπου για λιγα σεντς βγαινει τρελος φορος αν δεν εισαι μισθωτος.

Ελπιζω να το λυσει η κυβερνηση αυτο το προβλημα, εκτος αν ο μονος τους σκοπος ειναι να κλεψουν τους φορολογουμενους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και νομιζεις οτι επειδη εσβησες τους τοκους δε θα πληρωσεις το φορο?

 

Αυτο το θεμα συζητουσαν το πρωι στου Παπαδακη, ολοι δηλωνα εκπληκτοι με παραδειγματα δηλωσεων οπου για λιγα σεντς βγαινει τρελος φορος αν δεν εισαι μισθωτος.

Ελπιζω να το λυσει η κυβερνηση αυτο το προβλημα, εκτος αν ο μονος τους σκοπος ειναι να κλεψουν τους φορολογουμενους...

Ειπαμε και πιο πανω οτι ασχοληθηκε με αυτο το θεμα αλλα μονο για τα τεκμηρια διαβιωσης.Οποιος εχει εισοδημα μονο απο ενοικια η τοκους θα εξαιρειται απο τα τεκμηρια διαβιωσης.

Απο εκει και περα εαν εχεις και εξτρα τεκμηρια θα σε φορολογησει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειπαμε και πιο πανω οτι ασχοληθηκε με αυτο το θεμα αλλα μονο για τα τεκμηρια διαβιωσης.Οποιος εχει εισοδημα μονο απο ενοικια η τοκους θα εξαιρειται απο τα τεκμηρια διαβιωσης.

Απο εκει και περα εαν εχεις και εξτρα τεκμηρια θα σε φορολογησει

 

 

Δηλαδη? Οποιος εχει σπιτι και τοκους δε πληρωνει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και νομιζεις οτι επειδη εσβησες τους τοκους δε θα πληρωσεις το φορο?

 

Αυτο το θεμα συζητουσαν το πρωι στου Παπαδακη, ολοι δηλωνα εκπληκτοι με παραδειγματα δηλωσεων οπου για λιγα σεντς βγαινει τρελος φορος αν δεν εισαι μισθωτος.

Ελπιζω να το λυσει η κυβερνηση αυτο το προβλημα, εκτος αν ο μονος τους σκοπος ειναι να κλεψουν τους φορολογουμενους...

πήρα τα ρίσκα μου (που σιγά τα ρίσκα δηλαδή, κλάιν) , τι ήθελες να της έλεγα της άλλης να πληρώσει 1800φόρο από το πουθενά;

 

αν θέλει η εφορια να το ψάξει ας τη ζητήσει τα ρέστα, αυτό ήθελε να της κάνω για να βγει μηδενική η δήλωση, αυτό της έκανα

 

αλλά επειδή μάλλον θα διορθώσουν αυτή τη μαλακία, από δω και πέρα τέτοιες δηλώσεις θα τις βάζω στην άκρη μέχρι να το φτιάξουν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...