Προς το περιεχόμενο

Φορολογική Δήλωση 2015 - Μικροερωτήσεις


ChimairaX

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το κοινωνικό μέρισμα το δηλώνουμε ; Δεν είναι προσυμπληρωμένο όπως το επίδομα τέκνων του Α21 αλλά υπάρχει στον κωδικό 659 

2. Εισοδήματα που αποκτήσατε το 2014, τα οποία απαλλάσσονται από το φόρο ή φορολογούνται με ειδικό τρόπο για τα οποία δεν υπάρχει ηλεκτρονική πληροφόρηση                         

 

Επιλογή Εγγυημένο εισόδημα/ Κοινωνικό Μέρισμα.... αλλά ζητάει και ΑΦΜ φορέα...

 

 

Ολοι οι φορεις εχουν ΑΦΜ....Αναλογα από που το ειχες παρει...Τωρα αφου είναι από το Δημοσιο αν ξερω καλα δεν ξερω τι ενοει .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 384
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Απλά σκέφτομαι μήπως δεν χρειάζεται να δηλωθεί καν, αφού κιόλας δεν είναι προσυμπληρωμένο (ενώ είναι γνωστό ότι το λάβαμε αφού μέσω taxis είχε γίνει η όλη διαδικασία άρα μπορούσαν να το είχαν προσθέσει μόνοι τους) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιδόματα του ΟΑΕΔ πρέπει να δηλώνονται.

Επίσης μπορεί πχ να αργότερα να αγοράσεις ένα αυτοκίνητο και να επικαλεστείς ένα μέρος του κεφαλαίου αυτού.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(δαπανες διαβιωσης δικες σου + συντηρησης αυτοκινητου + το ποσο που αγορασες το αυτοκινητο+ οτιδηποτε αλλο εχεις σπιτια,ακινητα) αν μεγαλυτερες του εισοδηματος σου φορολογεισαι για αυτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποιο συγκεκριμενα 3000 τεκμηριο διαβιωσης + 3500 αγορα +πχ 3500 συντηρηση(μηνες χρησης /12)(παει αναλογα το ετος κυκλοφορια και τα κβκ)

φορολογητεο εισοδημα 10000 ευρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω ειχα παρει αυτο το επιδομα 

 

http://www.oaed.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=658&Itemid=770&lang=el

 

χρειαζεται να το δηλωσω? δεν το εχουν περασει παντως μεσα στο taxis οι ιδιοι

 

επισης το κοινωνικο μερισμα το δηλωνουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικος κανονας : Ότι εχουμε σαν εισοδημα το γραφουμε γιατι  ισως χρειαστεί να το επικαλεστούμε για καποια αγορα πχ αυτοκινητου .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά με το τεκμήριο των τόκων των καταθέσεων τι γίνεται;

Σύμφωνα με το νόμο αν έχεις για παράδειγμα μισό ευρώ τόκους πληρώνεις 2000 ευρώ φόρο.

Ξέρει κανείς τι γίνεται με αυτό το θέμα;

Όχι τίποτε άλλο αλλά σύμφωνα με το νόμο αυτό δεν πρέπει να έχει κανείς καταθέσεις σε τράπεζα γιατί τότε θεωρείται ηλίθιος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά με το τεκμήριο των τόκων των καταθέσεων τι γίνεται;

Σύμφωνα με το νόμο αν έχεις για παράδειγμα μισό ευρώ τόκους πληρώνεις 2000 ευρώ φόρο.

Ξέρει κανείς τι γίνεται με αυτό το θέμα;

Όχι τίποτε άλλο αλλά σύμφωνα με το νόμο αυτό δεν πρέπει να έχει κανείς καταθέσεις σε τράπεζα γιατί τότε θεωρείται ηλίθιος.

 

Έχω την εντύπωση ότι διορθώθηκε...  http://www.dikaiologitika.gr/eidhseis/oikonomia/62753/lysi-sto-provlima-me-ta-tekmiria-apo-tous-tokous-katatheseon-proothei-to-ypoik

 

Επίσης εμένα μου λέει το σύστημα ότι έχω από τόκους 81 cents.... Εγώ πάντως οι μόνοι τόκοι που θυμάμαι είναι 2 φορές το χρόνο που στον λογαριασμό μου γράφει πχ 6 cents τόκους από τα οποία παρακρατόνται ώς φόροι τόκων επιτόπου 2 cents... Πως προκύπτει το 81 cents...

 

Α και κάτι ακόμα.... Εγώ είμαι συνδικαιούχος στον λογαριασμό της μητέρας μου και η μητέρα μου συνδικαιούχος στον δικό μου.... Φαντάζομαι ο καθένας δηλώνει τους τόκους μόνο από τον λογαριασμό στον οποίο είναι ο πρώτος δικαιούχος (αλλιώς θα δηλώνονταν 2 φορές οι ίδιοι τόκοι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να επιβεβαιώσουμε ότι είναι σωστοί οι τόκοι (γιατί της μητέρας μου πχ της έχουν βγάλει 7,43 ευρώ που μου φαίνεται πολύ υψηλό για λογαριασμό ταμιευτηρίου -  συνταξιοδοτικό, που οι τόκοι είναι ελάχιστα cents λογικά)   απευθυνόμαστε στο ταμείο της τράπεζάς μας για κάποια βεβαίωση ε ;

 

Στο σπόιλερ δίνω ένα λινκ για προγραμματάκι που μπορεί να κάνετε δοκιμαστικά τη δήλωσή σας να δείτε τι βγαίνει ,πόσες αποδείξεις χρειάζεστε κλπ... κάντε και την αναβάθμιση που θα σας προτείνει στην αρχή για να είναι ενήμερο....

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρωτάω γιατί εμένα για τόκους 4 ευρώ μου έβγαλε το σύστημα ότι πρέπει να πληρώσω 2800 ευρώ για αυτό ρωτάω.

Ξέρει κανείς τι ισχύει τελικά;

Γιατί αν ισχύει αυτό είναι κούρεμα καταθέσεων 50%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρωτάω γιατί εμένα για τόκους 4 ευρώ μου έβγαλε το σύστημα ότι πρέπει να πληρώσω 2800 ευρώ για αυτό ρωτάω.

Ξέρει κανείς τι ισχύει τελικά;

Γιατί αν ισχύει αυτό είναι κούρεμα καταθέσεων 50%.

δεν εχω ασχοληθει πολυ με τις νεες αλλαγες του νομου αλλα δωσε μου μια γενικοτερη εικονα αν δεν θες κοινα σε πμ με το τι αλλο εχεις δηλωσει (αυτοκινητα,αγορα αυτοκινητου μηχανης,χωραφι,σπιτι) κτλ

τα τεκμηρια ισχυαν παντα παιδια απλα παλια λεγοταν ποθεν εσχες και μετα το μετονομασαν σε τεκμηρια.Τωρα προσπαθω να καταλαβω τι γινεται με τους τοκους γιατι σε ενα αρθρο που διαβασα η παραπληροφορηση παει συνεφο.Το αρθρο ελεγε οτι πληρωσε ενας φορολογουμενος 2500χιλιαδες για τοκους 30 λεπτων ενω ποιο κατω λεει οτι ο φορος προκυπτει απο τα τεκμηρια διαβιωσης σπιτιου και αυτοκινητου το οποιο ειναι φυσιολογικο

 

Οταν λεω φυσιολογικο δεν εννοω οτι ειναι επρεπε να μας φορολογουν ετσι απλα και περσι ετσι ηταν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...