Προς το περιεχόμενο

Raijintek Triton AIO CPU cooler Review


zanskou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κατά καιρούς στο Insomnia.gr έχουμε δει πολλές παρουσιάσεις ψυκτρών για όλα τα πορτοφόλια και τις ανάγκες, όμως μέχρι σήμερα κάτι έλειπε και αυτό δεν ήταν άλλο από την παρουσίαση κάποιας υδρόψυξης. Σήμερα όμως σκοπεύουμε να "σπάσουμε το ρόδι" καθώς πρόσφατα έφτασε στο εργαστήριό μας, μια νέα και ιδιαίτερα ενδιαφέρουσα πρόταση από την γνωστή εταιρεία Raijintek.

Πρόκειται για την νέα all-in-one υδρόψυξη της εταιρείας, η οποία φέρει την ονομασία "Triton" και υπόσχεται πολύ καλές επιδόσεις σε συνδυασμό με μια άκρως ελκυστική εμφάνιση. Ιδιαίτερα ενδιαφέρον, πριν από όλα είναι το γεγονός πως η εταιρεία επιλέγει για μια ακόμη φορά να δώσει ένα όνομα που προέρχεται από την ελληνική μυθολογία σε κάποιο προϊόν της. Αυτή τη φορά πρόκειται για τον Τρίτωνα, μια θεότητα της θάλασσας, που σύμφωνα με τον Ησίοδο ήταν γιος του Ποσειδώνα και της Αμφιτρίτης.

Έτσι, έχοντας κάνει και ένα σύντομο φρεσκάρισμα στις ιστορικές μας γνώσεις είμαστε έτοιμοι για να δούμε τι μας επιφυλάσσει αυτή τη φορά η Raijintek ξεκινώντας όπως πάντα την παρουσίασή μας με μια σύντομη επισκόπηση των τεχνικών χαρακτηριστικών του υπό δοκιμή προϊόντος.

Link.png Site: Raijintek Triton AIO CPU cooler Review

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά Ο μοναδικός λόγος για τον οποίο θα έβαζα υδροψυξη είναι ο θόρυβος και από ότι βλέπω στης υψηλές θερμοκρασίες ξεφεύγει το θέμα . Περιμένουμε κι άλλα review του είδους με αγωνία . ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ ομορφη all-in-one υδρόψυξη με custom χαρακτηριστικα και διαφανους σωληνες. Πολυ καλη τιμη σε σχεση με αλλες της αγορας. 

Υ.Γ. Αντε μπας και ξεκολλησουν και οι αλλες εταιρειες με το κλασσικο κλειστο κυκλωμα και τους μαυρους σωληνες..!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραια παρουσιαση ! 

νομιζω οτι ειναι πλεον κοινο μυστικο το οτι οι υπολογιστες πρεπει να εχουν φτασει στα ορια τους , 

εδω και περιπου 5 χρονια , η μεγαλυτερη αναπτυξη με εξαιρεση τους ssd ειναι τα συστηματα ψυξης , και αυτο νομιζω απο μονο του μιλαει .

και στις καρτες γραφικων εχω κανει την ιδια διαπιστωση . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά Ο μοναδικός λόγος για τον οποίο θα έβαζα υδροψυξη είναι ο θόρυβος και από ότι βλέπω στης υψηλές θερμοκρασίες ξεφεύγει το θέμα . Περιμένουμε κι άλλα review του είδους με αγωνία . ..

Δεν ειναι αυτος λογος να βαλεις.. Αν παρεις αεροψυξη με 80ε. δεν θα ακους τιποτα και καλυτερες θερμοκρασιες θα εχεις, ο μονος λογος ειναι καθαρα για την εμφανιση αφου η αεροψυξη ειναι τερας!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαίνω το τσιμπημένη τιμη. Ειναι η φθηνότερη 240m υδροψυξη, με θερμοκρασιες καλύτερες απο αλλες των 120€+ και μας τα χαλάει η τιμή? :P Ανέβηκε πάντως και αυτη σαν τεχνολογικο προϊόν οπως απειρα αλλα, θυμάμαι 70αρα εκανε περίπου :(

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάζεις ένα θεριό αεροξυξη και δεν σε νοιάζει αν θα χαλάσει ποτέ η τρόμπα ,η αν έχει διαρροή κάπου. Όσο μικρή και να είναι η πιθανότητα,παραμένει πιθανότητα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ καλη ποιότητα σαν συνολο αλλα το waterblock/αντλία ειναι λιγακι λεπτο και εύθραυστο.
Στο πακετάρισμα της υδροψηξης ειναι πολυ fail,ηρθε στον κολλητό μου σπασμένη αλλά την αντικατέστησε με την μια το eshop.Σε FX8370 έχουμε βάλει μόνο το ενα cooler,πήραμε την εκδοσή χωρίς cooler και πιάνει maximum 45C.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

prolimatek megahelems(αερόψυκτρα) έχω εδώ και 5 χρόνια και ο i5 2400 stock δεν έχει ανεβάσει ποτέ πάνω απο 50 και χωρίς ανεμηστήρα που τον έχω τώρα είναι στους 40-45 max .

είχα δώσει κάπου 90 ευρώ και δεν θα πάθει ποτέ τίποτα,ποιός ο λόγος να δώσεις για παραπλήσιες επιδόσεις αυτά τα λεφτά και να έχεις το ρίσκο του θα στάξει,θα σπάσει,θα θέλει συντήριση? 

μόνο το εφέ της υδρόψυξης είναι και τίποτα άλλο γιατί για να πεις ότι κάνεις σοβαρή δουλειά πας σε custom υδρόψυξη και ξεφεύγεις αλλά να την χρειάζεσαι πραγματικά και όχι για ψίλου πήδημα oc απο τα 3.5 στα 4 που και με μια ψύκτρα του 30ρικου είσαι μια χαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tην εχω τωρα περιπου 2 μηνες σε amd 8350 και full gaming 4 ωρες ,χωρις overclocking δεν παει πανο απο 42 βαθμους με θερμοκρασια δωματιου στους 27 βαθμους τωρα !! Το μειον ειναι οτι οι ανεμιστηρες δεν κοντρολαρουνται απο fancontroller γιατι εχει ενα ποτενσιομετρο που βγαινει αλλα και παλι δεν κοντρολαρουνται !!! τους εχω στο 30% και ακουγονται λιγο !! θελει καλη παστα εβαλα arctic mx-2 .H αντλια την εχω στο full ,και δεν ακουγεται.Απο εμφανηση ειναι πολυ ωραια εβαλα και το κοκκινο χρωμα , και εχει και Led .Μια χαρα ειναι ειμαι ευχαριστημενος !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

καλά δοκιμάστε μια full custom υδρόψυξη και μετά ελάτε να μου πείτε ότι απλά είναι θέμα εμφάνισης.όταν κλοκάρεις τον επεξεργαστή μέχρι εκεί που δεν παίρνει και δεν ξεπερνάς τους 40 βαθμούς τότε η κανονικές ψύχτρες λιώνουν κυριολεκτικά.κάτι που το έχω δει με τα μάτια μου να γίνονται κόκκινα τα fins από τη θερμοκρασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά δοκιμάστε μια full custom υδρόψυξη και μετά ελάτε να μου πείτε ότι απλά είναι θέμα εμφάνισης.όταν κλοκάρεις τον επεξεργαστή μέχρι εκεί που δεν παίρνει και δεν ξεπερνάς τους 40 βαθμούς τότε η κανονικές ψύχτρες λιώνουν κυριολεκτικά.κάτι που το έχω δει με τα μάτια μου να γίνονται κόκκινα τα fins από τη θερμοκρασία.    

Δεν σου λεω για custom, ξερεις ποσα θες για να εισαι στους 40 που λες? λεω για τυπου corsair,cooler master κτλπ που εχουν 120 + ε.  μια noctua των 80 της πεταει κατω για πλακα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...