Προς το περιεχόμενο

Οι συνδρομητές του Google Fiber λαμβάνουν αυτομάτως πρόστιμα για πειρατεία


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ουσιαστικά τπτ είναι, πιλοτικό τόσα χρόνια, με απειροελάχιστο ενδιαφέρον από τους κατοίκους και μηδενικές ελπίδες για επέκταση...

 

όχι βέβαια ότι θα υπήρχαν περισσότερες ελπίδες αν υπήρχε μεγαλύτερο ενδιαφέρον, η Forthnet δεν έχει λεφτά για τέτοιες επενδύσεις σε μεγάλη κλίμακα...

Δυστυχώς η αλήθεια είναι ότι είμαστε όμηροι του ΟΤΕ... Πανάκριβο ίντερνετ που σέρνετε (σε σχέση με άλλες ευρωπαϊκές χώρες). Εδώ στην γειτονιά μου vdsl ούτε για πλάκα (Ηλιούπολη) αλλά και τόσο που κοστίζει για αυτό που προσφέρει, είναι για κλάματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 82
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το άρθρο (αναφέρομαι στο ξένο άρθρο του CoA), και ειδικά ο τίτλος του, είναι παραπλανητικό για να τραβήξει τη προσοχή προφανώς. Αν δείτε τα αντίγραφα των e-mail ξεκαθαρίζει η κατάσταση.

 

Στην ουσία η Google απλώς προωθεί το report της εταιρείας δικαιωμάτων ενώ παράλληλα ενημερώνει ότι ΔΕΝ έδωσε τα στοιχεία του και δεν θα τα δώσει εκτός αν αναγκαστεί νομικά, ενώ δεν αναφέρει απολύτως τίποτα για χρήματα.

 

Όσον αφορά την αναφορά, που είναι αυτοματοποιημένη και μεταξύ άλλων ζητάει συμβιβασμό με Χ ποσό (είτε για να μαζέψει κανά φράγκο, είτε για να τρομοκρατήσει), δε σημαίνει ότι βάζει αυτόματα πρόστιμα η Google.

 

Η δημοσιογραφική τρομολαγνεία δεν έχει όρια. Δηλαδή αν αύριο κάποια εταιρεία τρολάρει και γράψει σε copyright notice ότι θα ζητήσει θανατική ποινή και η Google την προωθήσει, θα διαβάσουμε είδηση ότι η Google ξεκίνησε να σκοτώνει πειρατές λογισμικου; χαχα

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δυστυχώς η αλήθεια είναι ότι είμαστε όμηροι του ΟΤΕ... Πανάκριβο ίντερνετ που σέρνετε (σε σχέση με άλλες ευρωπαϊκές χώρες). Εδώ στην γειτονιά μου vdsl ούτε για πλάκα (Ηλιούπολη) αλλά και τόσο που κοστίζει για αυτό που προσφέρει, είναι για κλάματα.

γιατί νόμιζα ότι έχουν μπει νέα KV στην Ηλιούπολη? Μπορεί να μπερδεύω με Αργυρούπολη βέβαια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς η αλήθεια είναι ότι είμαστε όμηροι του ΟΤΕ... Πανάκριβο ίντερνετ που σέρνετε (σε σχέση με άλλες ευρωπαϊκές χώρες). Εδώ στην γειτονιά μου vdsl ούτε για πλάκα (Ηλιούπολη) αλλά και τόσο που κοστίζει για αυτό που προσφέρει, είναι για κλάματα.

 

 

Νομίζω πως το μεγαλύτερο πρόβλημα στην Ελλάδα είναι η παροχή του Internet παντού παρά η μέση ταχύτητα. Στο 80% των χρηστών η ταχύτητα που παίρνουν είναι αρκετή γι αυτά που κάνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα ανοικεις στο 80% για να το λες κατι θα ξερεις.
Εγω ξερω πως το 70% θελει ταχυτητα πανω απο 20mbps και ειδικα αν μιλαμε για οικογενειες που αν ειναι τετραμελη εχει ο καθενας 1/4 δηλαδη 5mbps... Αλλα ο μεσω ορος ειναι 6-8 mbps στην ελλαδα οποτε δια 4 βαλτα κατω ποσο μας κανει και αν χρειαζεται 5,6 ή 50 mbps το καθε σπιτι.
Για να μη μιλησω για το 20% που απλα κατεβαζει τσοντες αυτοι ειναι οι pro?
Ps4 εχεις παρει?
Δες ποσα gb ειναι το καθε game και πες μας αν χρειαζονται και οι noob χρηστες του net πανω απο 20mbps ή οχι..ο καθε ενας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. ελπίζω να αναγραφόταν στους όρους χρήσης του Google Fiber ότι οι πελάτες θα τρώνε πρόστιμα από ...μια τρίτη ιδιωτική εταιρεία (τραγικό!)

Δεν έχω καταλάβει, η Google έχει μια παράνομη υπηρεσία και αντι να βρει αυτή το μπελά της διαβιβάζει απλά τα προστημα από τα πνευματικά δικαιώματα; Τι λογική είναι αυτή;

 

Είναι η λογική η οποία προκύπτει από νομοθεσία, χωρίς την οποία δε θα υπήρχε youtube και πολλά άλλα. Το ότι η υπηρεσία είναι παράνομη πώς προκύπτει είπαμε;

 

Το έχω πει και γω και άλλοι παραπάνω: ο τίτλος του θέματος είναι για το πέος και άκρως παραπλανητικός. Η google δεν κάνει τίποτα παραπάνω από αυτό που είναι α) πρακτικά υποχρεωμένη να κάνει και β) που κάνουν και όλοι οι άλλοι πάροχοι στο αμέρικα εδώ και χρόνια.

 

Όταν διαβάζουμε τέτοιους λάγνους τίτλους για θέμα που δε γνωρίζουμε, ενημερωνώμαστε πριν εκφράσουμε άποψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το άρθρο (αναφέρομαι στο ξένο άρθρο του CoA), και ειδικά ο τίτλος του, είναι παραπλανητικό για να τραβήξει τη προσοχή προφανώς. Αν δείτε τα αντίγραφα των e-mail ξεκαθαρίζει η κατάσταση.

Στην ουσία η Google απλώς προωθεί το report της εταιρείας δικαιωμάτων ενώ παράλληλα ενημερώνει ότι ΔΕΝ έδωσε τα στοιχεία του και δεν θα τα δώσει εκτός αν αναγκαστεί νομικά, ενώ δεν αναφέρει απολύτως τίποτα για χρήματα.

Όσον αφορά την αναφορά, που είναι αυτοματοποιημένη και μεταξύ άλλων ζητάει συμβιβασμό με Χ ποσό (είτε για να μαζέψει κανά φράγκο, είτε για να τρομοκρατήσει), δε σημαίνει ότι βάζει αυτόματα πρόστιμα η Google.

Η δημοσιογραφική τρομολαγνεία δεν έχει όρια. Δηλαδή αν αύριο κάποια εταιρεία τρολάρει και γράψει σε copyright notice ότι θα ζητήσει θανατική ποινή και η Google την προωθήσει, θα διαβάσουμε είδηση ότι η Google ξεκίνησε να σκοτώνει πειρατές λογισμικου; χαχα

 

Επιτέλους και κάποιος που διάβασε το άρθρο και κατάλαβε τι γράφει.

τόση ώρα διαβάζω τα σχόλια και έχω πάθει πλάκα από το πόσο εύκολα βγάζουν συμπεράσματα διαβάζοντας μόνο τον τίτλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατί νόμιζα ότι έχουν μπει νέα KV στην Ηλιούπολη? Μπορεί να μπερδεύω με Αργυρούπολη βέβαια...

Στην δικιά μου γειτονιά τα νέα KV είναι επιστημονική φαντασία. Έχουν βάλει παντού εκτός από εδώ,  κ όταν ρώτησα είπαν δεν έχουν κάποιο πλάνο.

 

Νομίζω πως το μεγαλύτερο πρόβλημα στην Ελλάδα είναι η παροχή του Internet παντού παρά η μέση ταχύτητα. Στο 80% των χρηστών η ταχύτητα που παίρνουν είναι αρκετή γι αυτά που κάνουν.

Πίστεψε με δεν είναι μόνο το downspeed που ίσως είναι αρκετό για το ποσοστό που λες (αν κ αμφιβάλω), πχ εγώ ανήκω στην κατηγορία προγραμματιστής , κ με το upload που έχω, μπορώ μόνο να κλάψω. Μην πω αν δεν είσαι μόνος σπίτι και πρέπει να μοιραστείς το adsl των 14mbps με 3 pc που τα 2 βλέπουν streams.... με 0.8 upload κ η κλήση στο skype έχει lag.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Στην δικιά μου γειτονιά τα νέα KV είναι επιστημονική φαντασία. Έχουν βάλει παντού εκτός από εδώ,  κ όταν ρώτησα είπαν δεν έχουν κάποιο πλάνο.

μάλλον δεν ανήκεις στο Α/Κ Ηλιούπολης κι ας είσαι στο δήμο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι η λογική η οποία προκύπτει από νομοθεσία, χωρίς την οποία δε θα υπήρχε youtube και πολλά άλλα. Το ότι η υπηρεσία είναι παράνομη πώς προκύπτει είπαμε;

 

Το έχω πει και γω και άλλοι παραπάνω: ο τίτλος του θέματος είναι για το πέος και άκρως παραπλανητικός. Η google δεν κάνει τίποτα παραπάνω από αυτό που είναι α) πρακτικά υποχρεωμένη να κάνει και β) που κάνουν και όλοι οι άλλοι πάροχοι στο αμέρικα εδώ και χρόνια.

 

Όταν διαβάζουμε τέτοιους λάγνους τίτλους για θέμα που δε γνωρίζουμε, ενημερωνώμαστε πριν εκφράσουμε άποψη.

Από ότι ξέρω δεν σε κάνουν όλοι οι πάροχοι track down για να δουν τι κάνεις με την σύνδεση σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ότι ξέρω δεν σε κάνουν όλοι οι πάροχοι track down για να δουν τι κάνεις με την σύνδεση σου.

 

Πολύ σωστά. Για την ακρίβεια, δε σε κάνει κανένας πάροχος track down. Ούτε η Google.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι λάθος είπα ακριβως γι πες γιατί με το google finer δεν υπάρχει η αναλογία 1/10

 

Γιατί οι εταιρίες όπως η Netflix έχουν ήδη τέτοιες ταχύτητες. Δεν περίμεναν τη Google να έρθει να τους βάλει γρήγορο ίντερνετ. Επίσης οι ταχύτητες που παρέχει με το Google Fiber δεν φτάνουν ούτε για 480p, όχι για 4k.

 

Το άρθρο (αναφέρομαι στο ξένο άρθρο του CoA), και ειδικά ο τίτλος του, είναι παραπλανητικό για να τραβήξει τη προσοχή προφανώς. Αν δείτε τα αντίγραφα των e-mail ξεκαθαρίζει η κατάσταση.

 

Στην ουσία η Google απλώς προωθεί το report της εταιρείας δικαιωμάτων ενώ παράλληλα ενημερώνει ότι ΔΕΝ έδωσε τα στοιχεία του και δεν θα τα δώσει εκτός αν αναγκαστεί νομικά, ενώ δεν αναφέρει απολύτως τίποτα για χρήματα.

 

Όσον αφορά την αναφορά, που είναι αυτοματοποιημένη και μεταξύ άλλων ζητάει συμβιβασμό με Χ ποσό (είτε για να μαζέψει κανά φράγκο, είτε για να τρομοκρατήσει), δε σημαίνει ότι βάζει αυτόματα πρόστιμα η Google.

 

Η δημοσιογραφική τρομολαγνεία δεν έχει όρια. Δηλαδή αν αύριο κάποια εταιρεία τρολάρει και γράψει σε copyright notice ότι θα ζητήσει θανατική ποινή και η Google την προωθήσει, θα διαβάσουμε είδηση ότι η Google ξεκίνησε να σκοτώνει πειρατές λογισμικου; χαχα

Μισό λεπτό όμως. Πως ξέρει η Χ εταιρία πνευματικών δικαιωμάτων τι κατέβασες εσύ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^

 

1gigabit upload & download δεν ειναι ?

 

 Mε τα 150mb/s μια χαρα streamαρα  και εβλεπα 4κ….. 

 

Ναι, εσύ, ένας άνθρωπος. Το netflix streamάρει προς μερικά εκατομμύρια ανθρώπους ταυτόχρονα. Με 1gb up τι ακριβώς να streamάρει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...