Προς το περιεχόμενο

Οι πωλήσεις των Galaxy S6 και S6 edge απέχουν αρκετά από τον ορισμό iPhone Killer


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το κόστος κατασκευης του iphone 6 είναι λιγότερο απ΄ότι του Galaxy S5 (το οποίο είναι πλαστικό) και αρκετά κατώτερο του S6.

 

Το κόστος του iPhone είναι μεγαλύτερο από τα S5/S6 διότι η Apple προμηθεύεται, δεν κατασκευάζει (εν αντιθέσει με τη Samsung που παράγει τα πάντα in-house). Μικρότερο είναι μόνο αν συγκρίνεις τιμές εμπορίου από τη λίστα, όπως κάνουν τα άρθρα σαν αυτό που έβαλες. Αλλά αυτό δεν έχει κάνα νόημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 167
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν μπορώ μεταξύ αυτού και του Galaxy s6 να δικαιολογήσω τα 640 ευρώ διαφορά. Πραγματικα δεν μπορώ. 

 

Η Αν θέλετε, μεταξυ του S6 και του Jiayu .. η του OnePlus One, ή ή ή ..

Κανένα κινητό δεν αξίζει 700€! Και αναφέρομαι σε "κινητό" συνειδητά, γιατί οι περισσότεροι αξιολογούν τις συσκευές περισσότερο ως... social κινητά παρά ως πραγματικά smartphones. Από εκεί και πέρα, η διαφορά ενός κινητού από τα 200€ μέχρι τα 400€ (εκεί που πιστεύω ότι είναι το "ταβάνι" για μία πολύ καλή συσκευή) υπάρχει. Για παράδειγμα, η κάμερα. Το S6 (όπως και πολλά κορυφαία android κινητά) αντικαθιστά άνετα μία φορητή φωτογραφική μηχανή. Επομένως, υπάρχει λόγος κάποιος να μην πάρει το Coolpad F1 και να αγοράσει μία ναυαρχίδα όταν πέσει η τιμή της.

 

Το ότι το 90% των ατόμων που αγοράζουν smartphones (συμπεριλαμβανομένου και του iPhone) δεν ξέρουν γιατί το αγοράζουν και πληρώνουν πολλά περισσότερα από αυτά που καλύπτουν τις ανάγκες τους, είναι μία στρέβλωση της αγοράς που εισήγαγε η Apple και από την οποία δύσκολα θα ξεφύγουμε, πιστεύω.

 

Ξαναλέω, 6Plus εχω και θα έχω. Απλα οσοι σκανε τοσα χρηματα σε adroid κακος τα σκάνε.. Στο iOS σε αναγκαζουν να πληρωσεις τόσο για εναν και μόνο λόγο.... Γιατι μπορούν.. Γιατι εαν λογο δουλείας χρησιμοποιείς OSX  *ΠΡΕΠΕΙ* να εχεις και iOS.

Δεν κατάλαβα γιατί αν έχεις OSX, πρέπει να έχεις και iOS. Υπάρχει κάποιος σοβαρός λόγος που δεν μπορείς να δουλέψεις με Android/Windows Phone και OSX ώστε να αξίζει να δώσει 700€+; (Είναι ειλικρινής η ερώτηση, δεν το λέω με "ύφος")

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ρε παιδιά όταν ο Κινέζος μου δίνει όλα τα χαρακτηριστικά σε 200€ συσκευή γιατί να δώσω 700€??? Για το μεταλικό σασί (που στο φινάλε φινάλε σε θήκη θα το χω) και για την κυρτή οθόνη? Κλάιν...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποτε θα καταλάβετε ότι η σαμμι εχει 100 ανταγωνιστες συν την αππλε η οποια στέκεται μονη της.

Το σ6 είναι το καλυτερο κινητο του 15 τελος οσο και να χτυπιέστε αυτό δεν αλλαζει.Τωρα ποσο πουλησε/θα πουλησει στα @@ μας.Ουτε μετοχες εχουμε ουτε τπτ (βλεπε djtaurus) και γενικα το ινσομνια που ψωφαει για τετοια νηματα.

Η αππλε παιζει μπαλα μονη της κανει πολύ καλες πωλήσεις γιατι δεν εχει ανταγωνιστη.Η σαμμι εχει ολες τις γνωστες εταιριες συν της κινεζοcopycats του κιλου.Για αυτό το λογο βγαζει πολλα μοντελα λογικο είναι.Πληροφοριακα η σαμμι όχι μονο δεν τα παει χαλια αλλα ισα ισα κανει τις περισσοτερες πωλήσεις αναλογικα στο android παντα.

Οσο για κατι αστεια που διαβασα ότι εχει ιδια σπεξ με σναπντραγκον και μεντιατεκ τι να πω απορω γιατι καποιοι μπενουν καν στο κοπο να γραψουν ελεος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σ6 είναι το καλυτερο κινητο του 15 τελος οσο και να χτυπιέστε αυτό δεν αλλαζει.

Ε ναι, τελειώνει το 15 όπου να' ναι, δεν έχω κατεβάσει και το δέντρο από το πατάρι.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ναι, τελειώνει το 15 όπου να' ναι, δεν έχω κατεβάσει και το δέντρο από το πατάρι.

ξερεις κατι?αν είναι πες το αλλιως κατεβασε το δεντρακι από τωρα :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το κόστος του iPhone είναι μεγαλύτερο από τα S5/S6 διότι η Apple προμηθεύεται, δεν κατασκευάζει (εν αντιθέσει με τη Samsung που παράγει τα πάντα in-house). Μικρότερο είναι μόνο αν συγκρίνεις τιμές εμπορίου από τη λίστα, όπως κάνουν τα άρθρα σαν αυτό που έβαλες. Αλλά αυτό δεν έχει κάνα νόημα.

Δεν το διάβασες καλά. Το άρθρο γράφει ότι οι τιμές αυτές είναι χωρίς να περιλαμβάνονται τα έξοδα για έρευνα (τα οποία περιλαμβάνονται στις τιμές της Apple, αφού προμηθεύεται τα κομμάτια και δεν κάνει έρευνα η ίδια), software, διανομή (μεταφορικά) και marketing. Τα έξοδα είναι συμπεριλαμβανομένου του γεγονότος ότι η Apple τα αγοράζει από τρίτους. Έχω διαβάσει και αντίστοιχα άρθρα από άλλα sites, που το αναλύουν κομμάτι - κομμάτι και αυτό το άρθρο δείχνει το μεγαλύτερο νούμερο για την Apple. Σε άλλα έχω διαβάσει και 226€ για το iphone 6...

http://www.techinsights.com/teardown.com/apple-iphone-6/

http://www.news.com.au/finance/business/how-much-an-iphone-6-actually-costs-to-make/story-fn5lic6c-1227068740832

και ένα άρθρο που αναλύει γιατί η Apple έχει τα περισσότερα κέρδη/τεμάχιο στη βιομηχανία των κινητών τηλεφώνων:

http://www.techtimes.com/articles/16347/20140926/iphone-6-and-iphone-6-plus-cost-less-than-263-to-make-teardown-reveals-how-apple-is-making-huge-profit.htm

Ο στόχος μου ήταν να αποδείξω ότι δεν είναι καλύτερο ή ποιοτικότερο από το S6, αλλά η Apple καταφέρνει να το πουλάει ακριβά (και καλά κάνει), γιατί το έχει διαφημίσει και προωθήσει σωστά. Ο καταναλωτής μπερδεύει, πολλές φορές, τη χρηστική αξία ενός προϊόντος με την πραγματική. Aυτό συμβαίνει γιατί οι εταιρείες προσπαθουν να προβάλουν, μέσω διαφήμισης, το πόσο αξίζει το προϊόν στην πράξη και όχι στην κατασκευή. Έτσι ανεβάζουν την εμπορική του αξία, χωρίς να αυξάνεται το κόστος του προϊόντος. Εκεί είναι και το λάθος για τον καταναλωτή, αγνοεί ότι η χρηστική αξία είναι καθαρά υποκειμενική και διαμορφώνεται με τρόπους προώθησης. Άρα όσο πιο καλά σου προωθούν ένα προϊόν, τόσο μεγαλύτερη νομίζεις ότι είναι η αξία του.

Πχ ένα σαράβαλο Lada δεν έχει μεγάλη εμπορική αξία, αλλά για κάποιον που το χρησιμοποιεί καθημερινά για να πάει στη δουλειά του έχει μεγάλη (χρηστική) αξία, ειδικά όταν δεν έχει τα χρήματα να το αντικαταστήσει...

Επεξ/σία από Jophiel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστευω πολυ κοσμος θα περιμενει να πεσει η τιμη του πρωτα και μετα να το αγορασει (αναμεσα σε αυτους ειμαι και εγω) μιας και οι τιμες για τα Samsung πεφτουν παρα πολυ και πολυ γρηγορα. 

αυτο δεν ισχυει φιλε μου και παρε για παραδειγμα ποσο εχει το s5 μετα απο ενα χρονο και, φαντασου το s6 που εχει και καλυτερα υλικα. Αυτο που λες ισχυει για την lg πεφτουν πολυ πιο γρηγορα οι τιμες τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για αυτους που ευχονται να κλεισει η σαμσουνγκ...

και ποιος θα φτιαχνει μετα τα chip της apple?(ηδη στα 14nm και με την ζητηση που εχει εκλεισε ηδη συμφωνια μαντεψτε με ποια εταιρια;)

τους σκληρους και τις μνημες στα mac';(μια φορα εβαλε σκληρο toshiba-παθον ειμαι - και αλλαξα σκληρο)

μην λεμε οτι θελουμε ...

αυτο που της λειπει ειναι να κανει συχνοτερα update για να βελτιωνει το λογισμικο της...ας ειναι πιο κοντα σε στοκ (βλεπε μοτορολα)και τις εφαρμογες της να της βαλει στο playstore για να γινονται αναβαθμισεις απο εκει (βλεπε htc)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το S6 edge είναι ένα υπέροχο τηλέφωνο αλλά από τη στιγμή που είναι πιο ακριβό από το iphone πως περιμένει η samsung να γίνει ο killer του; ειλικρινά λογική μηδέν των στελεχών της

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είχε τι να αντιγράψει, και αντέγραψε την τιμή!

Με 1000€ το τηλέφωνο τι περιμένει να πουλήσει?

Στοχεύει μια συγκεκριμένη αγορά και απορεί που δεν το αγοράζει η μάζα

 

Έγραψες αδερφέ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...