Προς το περιεχόμενο

Anti-Fitness Thread


*nenya*

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χτεσινη διατροφη γιατι φτιάχνουμε κορμι παραλιας:

pixlr.jpg.3e5d841eeea01a8a909fec5aa4695fb1.jpg

Roma Pizza & cocktail 'Star Sour' @ Baba au Rum

Επεξ/σία από *nenya*
  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

42 λεπτά πριν, *nenya* είπε

Χτεσινη διατροφη γιατι φτιάχνουμε κορμι παραλιας:

pixlr.jpg.3e5d841eeea01a8a909fec5aa4695fb1.jpg

Roma Pizza & cocktail 'Star Sour' @ Baba au Rum

Πώς την μπορείς τη Roma, πριν 4 χρόνια πήρα μετά από αρκετά χρόνια, η χειρότερη πίτσα που έχω φάει με διαφορά.


Τότε είχα ακόμα καταλόγους, ε της Roma τους πέταξα την ίδια στιγμή για να μην επαναλάβω το ίδιο λάθος...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν βιάζεσαι και πεινάς, τρως 1-2 τοστ ή φτιάχνεις μία ομελέτα ή πατάτες τηγανιτές (βάλε και μαγιονέζα για το αντιφιτ), για να έρθεις λίγο στα ίσια σου, δεν παίρνεις από την roma pizza 😛 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, *nenya* είπε

Εχουμε πει, οταν πεινας κ βιαζεσαι να φας παιρνεις απο το efood απο οπου ειναι πιο κοντα για να ερθει μπαμ μπαμ!

Δεν ισχύει πάντα αυτο...δυστυχώς...

 

Έχω πάρει από άτομο που είναι 3-4 στενά μακριά και έκανε 30 λεπτά.

 

Θα μου πεις γιατί δεν πήγες ρε να τα πάρεις εσυ; Αλλά λέω μέχρι να ντυθώ και να πάω θα τα έχει φέρει...αλλά έκανα μοιραίο λάθος. 😛

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χαχαχα! Το έχω πάθει. Πήρα από σουβλατζίδικο που είναι 3 λεπτά από το σπίτι , και έκανε 30 λεπτά περίπου. Θα έκανα πολύ πιο γρήγορα αν το επισκεπτόμουν 😛 

Χτες είχα κρέπες-κανελόνια (κρεπαλόνια τα λέω 😛 ), αλλά λίγο η πείνα και η παρέα που είχαμε, ξέχασα τις φώτο. Απαράδεκτος ! 🙂 Τουλάχιστον η Νένυ τα φωτογράφησε 😛 

Το γλυκάκι υπάρχει στην κατάψυξη πάντως (παγωτάκι εκμέκ κανταΐφι). Αν και έχει καταναλωθεί λίγο, είναι φωτογραφίσιμο :P 

Επεξ/σία από tommybertsen
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, *nenya* said:

Χτεσινη διατροφη γιατι φτιάχνουμε κορμι παραλιας:

 

Roma Pizza & cocktail 'Star Sour' @ Baba au Rum

2/2 Γαστρεντερίτιδα. Μιλάμε για 7-10 χρόνια πριν, απο τότε ξέχασα οτι υπάρχει αυτή η πίτσα. Τώρα εαν έτυχε ή πέτυχε, δεν ξέρω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχαχ δεν παθαμε τπτ ρε παιδιααα! (Δεν ξερω γιατι τοσο μισος για την ρομα :P προφανως δεν συγκρίνεται με πιτσα εστιατοριου, οκ ξερουμε οτι τρωμε 'βρωμικο' αλλα και παλι..)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το καλτσονε της ρωμης παντως ειναι θεϊκο ! αν καποιου τα αρεσει κ το ελαφρως πικαντικο στη σαλτσα, να το δοκιμασει :)

φωτογραφιες δυστυχως δενννννν....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mclein είπε

το καλτσονε της ρωμης παντως ειναι θεϊκο ! αν καποιου τα αρεσει κ το ελαφρως πικαντικο στη σαλτσα, να το δοκιμασει :)

φωτογραφιες δυστυχως δενννννν....

Τι μου θυμισες! Ακομα θυμαμαι οτι ρομα επαιρνα μονο κ μονο για το καλτσονε. Ηταν κ το ζυμαρακι λιγο πιο διαφορετικό από τις άλλες πίτσες, πιο μαλακό, πιο λιγδιασμένο και με μπόλικη σάλτσα. 

Βέβαια όλα αυτά κάπου μεταξύ 1999-2002 οπότε λογικό η νοσταλγία να τη νοστιμίζει περισσότερο. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελευταία φορά που έφαγα Ρόμα Πίτσα ήταν το 11 στην Αλεξανδρούπολη, όσο ήμουν στρατό. Είχα φάει μια-δυο φορές, μέχρι που μου είπαν για μια άλλη πιτσαρία με καλύτερο ratio τιμή/ποιότητα.

Θυμάμαι πως η πίτσα που είχα πάρει ήταν αρκετά λαδερή ,επίπεδου 'βρώμικου' , αλλά η τιμή άγγιζε γκουρμέ καταστάσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ αυτό θυμάμαι από τις δύο φορές που έχω φάει Roma, μία στα Ιωάννινα και μία στην Αθήνα. Πολύ ακριβή για αυτό που είναι και με περισσότερο λάδι παρά πίτσα στο κουτί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

I am back.... (Σας έλειψα ; )


Μια σχεδον αποτυχημένη 1η προσπάθεια για Sous Vide.
IMAG2775.jpg
IMAG2776.jpg
IMAG2777.jpg
IMAG2778.jpg

Κάτι άθλιες γαρίδες που φάγαμε στον Τάκη στο Λιμένι. Χάλασε κι αυτός. Κρίμα.
IMAG2795.jpg

Όποιος πάει καλαμάτα να περάσει οπωσδήποτε από ΟΙΚΟΝΟΜΑΚΟ να δοκιμάσει παστό, σφέλα και ένα σωρό άλλα απίστευτα καλούδια.
IMAG2797.jpg
IMAG2798.jpg
IMAG2799.jpg

α και Αθανασίου για καφεδάκι και γλυκά.
IMAG2800.jpg

Βράδυ Σαββάτου με παϊδάκια στο τηγάνι με ginger .
IMAG2817.jpg

Λατρεύω το Πάσχα μόνο για το φαγητό. Φυσικά επειδή έχουμε τα μέσα, έχουμε και βαρελίσια μπύρα.
IMAG2827.jpg
IMAG2828.jpg
IMAG2829.jpg

Μια δοκιμή για παστράμι. Από γεύση τα έσπασε.
IMAG2836.jpg
IMAG2837.jpg

Μεζεδάκια Κυριακή πρωί, συντροφιά με ούζο.
IMAG2842.jpg
IMAG2843.jpg

Μια αποτυχημένη δοκιμή με ψάρια. Από γεύση πήγαμε καλά. Αλλά μέχρι εκεί.
IMAG2847.jpg
IMAG2848.jpg
IMAG2849.jpg

Διάφορες δοκιμές Sous Vide. Το ένα καλύτερο από το άλλο.
IMAG2863.jpg
IMAG2864.jpg

Ναυτ οικο - Ρίο. Εφόσον δεν υπάρχει ανταγωνισμός είναι από τα καλύτερα. Κρίμα όμως γιατί είμαι σίγουρος πως μπορούν να ανεβάσουν τον πήχη.
IMAG2865.jpg
IMAG2866.jpg
IMAG2868.jpg

Κάτι συνοδευτικά με το κυρίως.
IMAG2869.jpg

Μεζεδάκια για το ούζο.
IMAG2871.jpg

Κυριακή πρωί, super πρωινό.
IMAG2872.jpg
IMAG2873.jpg

Ο καλύτερος σιδηρόδρομος που έχω φάει ποτέ. Πρώτα Sous Vide και μετά σχάρα για ελάχιστα λεπτά.
IMAG2877.jpg

Βελτίωσα την τεχνική του ψωμιού. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα σε ένα βράδυ οι καλεσμένοι να φάνε 2 1/2 καρβέλια.
IMAG2882.jpg

Μας τελειώσε το bacon και έφτιαξα πάλι.
IMAG2883.jpg

Δεν λέγεται τυχαία η μπριζόλα του χασάπη. Διάφραγμα καλοί μου άνθρωποι, ένα απίστευτο κομμάτι. Ίσως το έψησα λίγο παραπάνω, αλλά....
IMAG2885.jpg
IMAG2886.jpg
IMAG2887.jpg

Το νέο μου απόκτημα. Lodge Γάστρα. Περιτό να πω πως η μαγειρική πάει σε άλλο επίπεδο.
IMAG2888.jpg
IMAG2889.jpg

Hot & Krispy πάλι. Sicilian Chicken
IMAG2891.jpg

Ψαθόπυργος. Δεν ονομάζω το μαγαζί, αν και φάγαμε καλά, αρνήθηκαν να μας εκδόσουν τιμολόγιο.
IMAG2899.jpg
IMAG2900.jpg

 

  • Like 26
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, theoritikos είπε

το 11 στην Αλεξανδρούπολη, όσο ήμουν στρατό

Spoiler

Μονάδα; Το 11 στην Αλεξανδρούπολη ήμουν και εγώ :lol: 😛 

 

40 λεπτά πριν, theoritikos είπε

Θυμάμαι πως η πίτσα που είχα πάρει ήταν αρκετά λαδερή ,επίπεδου 'βρώμικου' , αλλά η τιμή άγγιζε γκουρμέ καταστάσεις...

Μόνο κοκοράκι και γυροποίητο για βρωμιές 😛 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Highlander είπε

Δεν λέγεται τυχαία η μπριζόλα του χασάπη. Διάφραγμα καλοί μου άνθρωποι, ένα απίστευτο κομμάτι. Ίσως το έψησα λίγο παραπάνω, αλλά....
IMAG2885.jpg
IMAG2886.jpg
IMAG2887.jpg

Θα πνιγώ με τα σάλια μου...  :fear:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...