Προς το περιεχόμενο

test gia cpu


Me_My_Self_And_I

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι errors? Η CPU παράγει 0 και 1, οπότε ή δουλεύει ή δεν δουλεύει... Και συνήθως τα προγράμματα που κανουν benchmarking λόγω απαιτήσεων χρησιμοποιούντα για testing και αντίστροφα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H CPU den paragei 0 kai 1 , alla kanei prostheseis kai diaxeirizetai diadikous arithmous (pou apotelountai apo 0 kai 1). Ara mporei na kanei lathos sth prosthesh.

 

To kalhtero programma gia testarisma einai to torture test tou prime95 (freeware) (katevase to prime95 kai pigene options-->torture test) apla tha prepei na to treksei toulaxiston 24-48 ores xoris na vgalei error.

 

Synhthos testaroume cpu pou vriskontai ypo katheston overclocking kai oxi sta default ths. An vevaia pisteueis oti exei provlhma h cpu tote kane to test. Vevaia an sou vgalei lathos mporei na ftaiei h mnhmh h to m/b h h cpu me perisoteres pithanothtes h mnhmh kai to m/b kai teleutaia h cpu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαβαιώσου πρώτα ότι η μνήμη είναι απόλυτα αξιόπιστη πριν τρέξεις το prime95. Τις μισές φορές που μου έβγαλε λάθη, ήταν από τη μνήμη (είναι επίσης ένα πολύ καλό εργαλείο για να βρείς τα όρια της μνήμης).

Κατά τα άλλα κι εγώ θεωρώ το prime95 το καλύτερο εργαλείο γι'αυτό το σκοπό, με μόνο ίσως μειονέκτημα το ότι δεν φορτώνει θερμικά 100% (ή έστω 95%) τον επεξεργαστή. Γι'αυτή την περίπτωση έχω το CPU Stability Test.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...