Προς το περιεχόμενο

Η Microsoft επιβεβαίωσε ότι φέρνει την Cortana στα Android και iOS


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν το είχα προσέξει. Πράγματι το έχει. Μην λαμβάνοντας στοχευμένες διαφημίσεις δε σημαίνει ότι δεν κατασκευάζεται καταναλώτικό προφίλ μέσα στη Google, αλλά ότι μπορείς να απαγορεύσεις σε τρίτους να δημιουργήσουν το καταναλωτικό σου προφίλ.

Απλά η Google, με αυτό τον τρόπο παίρνει την αποκλειστικότητα.

Στην Microsoft λειτουργεί αλλιώς, αφού η ίδια σε διαβεβαιώνει ότι δεν εμπορευεται τα προσωπικά σου δεδομένα και με αυτό τον τρόπο επιβεβαιώνει οι εφαρμογές τρίτων δε θα δημιουργήσουν το καταναλωτικό σου προφίλ.

Περισσότερο αναφερόμουν στο συνδυασμό και όχι μεμονωμένα στο αναγνωριστικό διαφήμισης με την προηγούμενη φράση μου που παράθεσες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 80
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ρε jophiel,ο omnigeek έχει ένα δίκιο σε αυτά που γράφει,θα με βάλεις να κάνω το δικηγόρο της google χωρίς να θέλω.Ίδια γλώσσα χρησιμοποιούν και οι δύο εταιρείες στην πολιτική απορρήτου τους,απλά προφανώς έχεις διαβάσει και (κυρίως) θες να υπερασπιστείς μόνο τη μία.

Μην λαμβάνοντας στοχευμένες διαφημίσεις δε σημαίνει ότι δεν κατασκευάζεται καταναλώτικό προφίλ μέσα στη Google, αλλά ότι μπορείς να απαγορεύσεις σε τρίτους να δημιουργήσουν το καταναλωτικό σου προφίλ.

Απλά η Google, με αυτό τον τρόπο παίρνει την αποκλειστικότητα.

Στην Microsoft λειτουργεί αλλιώς, αφού η ίδια σε διαβεβαιώνει ότι δεν εμπορευεται τα προσωπικά σου δεδομένα και με αυτό τον τρόπο επιβεβαιώνει οι εφαρμογές τρίτων δε θα δημιουργήσουν το καταναλωτικό σου προφίλ.

Αυτό στα bold είναι δικό σου αυθαίρετο συμπέρασμα;Δεν ισχύει,με τον ίδιο τρόπο λειτουργεί το opt-out στο advertising id και στους δύο.

 

Microsoft

Επίσημα, στη προστασία προσωπικών δεδομένων της, υποστηρίζει ότι χρησιμοποιούνται μόνο από αυτή ή θυγατρικές στα πλαίσια βελτίωσεις των υπηρεσιών της.

Google

Χρησιμοποιούμε τα στοιχεία που συλλέγουμε από όλες τις υπηρεσίες μας για την παροχή, διατήρηση και βελτίωσή τους, για τη δημιουργία νέων υπηρεσιών, και για την προστασία του Google και των χρηστών του.

 

 

Microsoft

 

Πέραν των όσων περιγράφονται σε αυτήν τη δήλωση προστασίας προσωπικών δεδομένων, οι πληροφορίες σας δεν θα μεταβιβάζονται σε τρίτους (θυγατρικές ή συγγενείς εταιρείες που δεν ελέγχονται από τη Microsoft) χωρίς τη συγκατάθεσή σας. Περιστασιακά, αναθέτουμε σε άλλες εταιρείες την παροχή περιορισμένων υπηρεσιών εκ μέρους μας, όπως η αποστολή και η παράδοση αγορών και άλλων στοιχείων αλληλογραφίας, η απάντηση σε ερωτήσεις πελατών σχετικά με προϊόντα ή υπηρεσίες, η επεξεργασία καταχώρησης συμβάντων ή η εκτέλεση στατιστικής ανάλυσης των υπηρεσιών μας. Στις εταιρείες αυτές θα κοινοποιούμε μόνο τις πληροφορίες που χρειάζονται για την παροχή της υπηρεσίας, ενώ θα απαγορεύεται η χρήση αυτών των πληροφοριών για οποιονδήποτε άλλο σκοπό.

Google

 

Δεν μοιραζόμαστε προσωπικά στοιχεία με εταιρίες, οργανισμούς και μεμονωμένα άτομα εκτός του Google, εκτός αν ισχύει μία από τις παρακάτω περιπτώσεις:

 
Με δική σας συναίνεση
 
Μοιραζόμαστε προσωπικά στοιχεία σας με εταιρίες, οργανισμούς και μεμονωμένα άτομα εκτός Google όταν έχουμε τη συναίνεσή σας για κάτι τέτοιο. Απαιτούμε τη ρητή συναίνεσή σας για την κοινή χρήση ευαίσθητων προσωπικών στοιχείων.
 
Για εξωτερική επεξεργασία
 
Παρέχουμε προσωπικά στοιχεία στους συνεργάτες μας και σε επιχειρήσεις ή άτομα που εμπιστευόμαστε για να τα επεξεργαστούν για δική μας χρήση, με βάση τις οδηγίες μας και σύμφωνα με την Πολιτική Απορρήτου μας και τυχόν άλλα κατάλληλα μέτρα εμπιστευτικότητας και ασφάλειας.

 

 

Microsoft

 

Μπορείτε να εξαιρεθείτε από τη λήψη εξατομικευμένων διαφημίσεων από την υπηρεσία Microsoft Advertising και να διακόψετε την αποστολή μοναδικού αναγνωριστικού σε δίκτυα διαφημίσεων τρίτων που χρησιμοποιούνται από την υπηρεσία Microsoft Advertising, μεταβαίνοντας στη σελίδα εξαίρεσης.

 

Google

 

Αυτοί οι χρήστες μπορούν να επιλέξουν την "εξαίρεση από τις διαφημίσεις βάσει ενδιαφέροντος". Οι εφαρμογές δεν θα χρησιμοποιούν το αναγνωριστικό διαφήμισής σας, για να δημιουργούν προφίλ για διαφημιστικούς σκοπούς και δεν θα σας στοχεύουν με διαφημίσεις βάσει ενδιαφέροντος.

 

 

Microsoft

 

Η Microsoft συμμορφώνεται με το πλαίσιο ασφάλειας Η.Π.Α.-ΕΕ και το πλαίσιο ασφαλείας Η.Π.Α.-Ελβετίας, όπως αυτό ορίζεται από το Υπουργείο Εμπορίου των Η.Π.Α., όσον αφορά τη συλλογή, τη χρήση και τη διατήρηση δεδομένων από τον Ευρωπαϊκό Οικονομικό Χώρο και την Ελβετία.

 

Google

 

Όπως περιγράφεται στην πιστοποίηση "Ασφαλούς λιμένα", η Google συμμορφώνεται με το Νομικό Πλαίσιο περί "Ασφαλούς λιμένα" που έχει συμφωνηθεί μεταξύ ΗΠΑ-ΕΕ, καθώς και με το Νομικό Πλαίσιο περί "Ασφαλούς λιμένα" που έχει συμφωνηθεί μεταξύ ΗΠΑ-Ελβετίας, όπως ορίζεται από το Υπουργείο Εμπορίου των ΗΠΑ αναφορικά με τη συλλογή, τη χρήση και τη διατήρηση προσωπικών στοιχείων από κράτη-μέλη της Ευρωπαϊκής Ένωσης και την Ελβετία.

 

 Στα bold κάποια σχόλια

 

Jophiel, on 31 May 2015 - 03:45 AM, said:

Αν είχε στόχο να σε εμπορευτεί (όπως κάνει η Google) δε θα σου επέτρεπε να επενεργοποιήσεις το αναγνωριστικό διαφήμισης.
Ουπς!Τελικά σου δίνει και η google αυτή τη δυνατότητα.Άρα ισχύει ο συλλογισμός ή όχι;
 
Τέτοια πράγματα δε θα τα δεις γραμμένα στη Google... ;) :-)
Αυτό αναφερόταν στα περί νομικού πλαισίου ΗΠΑ-ΕΕ κτλ.Πες αλεύρι...
 
Υ.Γ. καλά κάνεις και επιμένεις και γω είμαι λίγο "ψείρας" σε αυτά. :-)
Όταν θες να περιλαμβάνεις σε κάθε σου απάντηση απο τις τελευταίες,και μια μειωτική αναφορά προς αυτόν που θεωρείς "αντίπαλο" για τους δικούς σου λόγους,πρέπει να είσαι περισσότερο ενημερωμένος γιατί χάνεις την αξιοπιστία σου.Ο omnigeek σωστά πήγε να το κατευθύνει μεταξύ cortana και google now.
 
 
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε jophiel,ο omnigeek έχει ένα δίκιο σε αυτά που γράφει,θα με βάλεις να κάνω το δικηγόρο της google χωρίς να θέλω.Ίδια γλώσσα χρησιμοποιούν και οι δύο εταιρείες στην πολιτική απορρήτου τους,απλά προφανώς έχεις διαβάσει και (κυρίως) θες να υπερασπιστείς μόνο τη μία.

Αυτό στα bold είναι δικό σου αυθαίρετο συμπέρασμα;Δεν ισχύει,με τον ίδιο τρόπο λειτουργεί το opt-out στο advertising id και στους δύο.

Αν θέλεις να κάνεις το δικηγόρο της Google μπορείς να τον κάνεις. Προσωπικά είμαι δικηγόρος του εαυτού μου και ο λόγος που διαλέγω τη MS έναντι της Google είναι η διαφορετική πολιτική στα προσωπικά δεδομένα. H MS και η Google είναι δύο εντελώς διαφορετικές εταιρείες: η πρώτη εμπορεύεται software και η δεύτερη εμπορεύεται τις πληροφορίες των χρηστών της, που προκύπτουν από το software της. Την πολιτική της Google την έχω διαβάσει από χρόνια και ξέρω πολύ καλά τί γράφω. Στη πολιτική απορρήτου της Google (στην ενότητα "Τις πληροφορίες τις μοιραζόμαστε") γράφει:

 

Ενδέχεται να μοιραστούμε συγκεντρωτικά, στοιχεία μη προσωπικής ταυτοποίησης δημόσια και με τους συνεργάτες μας – όπως εκδότες, διαφημιζόμενους ή συνδεδεμένους ιστότοπους. Για παράδειγμα, ενδέχεται να μοιραστούμε πληροφορίες δημόσια για να δείξουμε τις τάσεις όσον αφορά τη γενική χρήση των υπηρεσιών μας.

πιο πάνω ("στον τρόπο με τον οποίο χρησιμοποιούμε τα στοιχεία που συλλέγουμε") γράφει:

 

ενδέχεται να προβάλουμε το όνομα και τη φωτογραφία του προφίλ σας, καθώς και τις ενέργειες τις οποίες εκτελείτε στο Google ή σε εφαρμογές τρίτων μερών οι οποίες είναι συνδεδεμένες με το Λογαριασμό σας Google (όπως τις επισημάνσεις με +1, τις κριτικές που συντάσσετε και τα σχόλια που δημοσιεύετε) στις υπηρεσίες μας, συμπεριλαμβανομένης της προβολής σε διαφημίσεις και σε άλλα εμπορικά πλαίσια.

Αυτή η μικρή φράση είναι και η ουσία του πλούτου της και διάλεξε να την παρουσιάσει όσο πιο σύντομα μπορούσε...

Η MS δεν έχει κάτι αντίστοιχο.

 

Jophiel, on 31 May 2015 - 03:45 AM, said:

Αν είχε στόχο να σε εμπορευτεί (όπως κάνει η Google) δε θα σου επέτρεπε να επενεργοποιήσεις το αναγνωριστικό διαφήμισης.
Ουπς!Τελικά σου δίνει και η google αυτή τη δυνατότητα.Άρα ισχύει ο συλλογισμός ή όχι;

Μάλλον δε διαβάζεις σχόλιά μου γι αυτό γράφεις αυτά που γράφεις. Ναι, ισχύει ο συλλογισμός μου. Στο απάντησα στο προηγούμενο post μου.

 

Τέτοια πράγματα δε θα τα δεις γραμμένα στη Google... ;) :-)

Αυτό αναφερόταν στα περί νομικού πλαισίου ΗΠΑ-ΕΕ κτλ.Πες αλεύρι...
Να ξαναπώ ότι : περισσότερο αναφερόμουν στο συνδυασμό και όχι μεμονωμένα στο αναγνωριστικό διαφήμισης ή στην συλλογή δεδομένων με την προηγούμενη φράση μου που παράθεσες ή το κατάλαβες τώρα;

 

Υ.Γ. καλά κάνεις και επιμένεις και γω είμαι λίγο "ψείρας" σε αυτά. :-)
Όταν θες να περιλαμβάνεις σε κάθε σου απάντηση απο τις τελευταίες,και μια μειωτική αναφορά προς αυτόν που θεωρείς "αντίπαλο" για τους δικούς σου λόγους,πρέπει να είσαι περισσότερο ενημερωμένος γιατί χάνεις την αξιοπιστία σου.Ο omnigeek σωστά πήγε να το κατευθύνει μεταξύ cortana και google now.

Τί γράφεις άνθρωπέ μου; Με τον @omnigreek έχουμε συναντηθεί σε πολλα θέματα που αφορούν τα προσωπικά δεδομένα και συμφωνούμε σχεδόν σε όλα. Μου κάνει και του κάνω συχνά like. Αυτό που έγραψα ήταν κυριολεκτικό και όχι κοροϊδευτικό, γι αυτό και δεν μου απάντησε ο ίδιος, αλλά βγήκες εσύ να κάνεις το δικηγόρο του με λάθος στοιχεία...

Το κατάλαβες, τουλάχιστον τώρα, ότι οι δύο εταιρείες δεν είναι το ίδιο; Η μία έχει την εμπορική της σφραγίδα σε software (MS) και η άλλη βγάζει χρήματα από τις "δωρεάν" υπηρεσίες της (Google); Αγνοείς βασικά οικονομικά και έχεις μία απαξίωση που δεν βοηθάει στην κουβέντα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλεις να κάνεις το δικηγόρο της Google μπορείς να τον κάνεις. Προσωπικά είμαι δικηγόρος του εαυτού μου και ο λόγος που διαλέγω τη MS έναντι της Google είναι η διαφορετική πολιτική στα προσωπικά δεδομένα.... Στη πολιτική απορρήτου της Google (στην ενότητα "Τις πληροφορίες τις μοιραζόμαστε") γράφει:

Μιλας για προσωπικα δεδομενα και παραθετεις κομματι που η google λεει οτι θα χρησιμοποιησει στοιχεια μη προσωπικης ταυτοποιησης.

 

Ενδέχεται να μοιραστούμε συγκεντρωτικάστοιχεία μη προσωπικής ταυτοποίησης δημόσια και με τους συνεργάτες μας – όπως εκδότες, διαφημιζόμενους ή συνδεδεμένους ιστότοπους. Για παράδειγμα, ενδέχεται να μοιραστούμε πληροφορίες δημόσια για να δείξουμε τις τάσεις όσον αφορά τη γενική χρήση των υπηρεσιών μας.

 

----------------------------------------------------------

 

Για το opt-out, εγραψες κατι που δεν ισχυει:

 

 Αν είχε στόχο να σε εμπορευτεί (όπως κάνει η Google) δε θα σου επέτρεπε να επενεργοποιήσεις το αναγνωριστικό διαφήμισης. Είναι λογικό να κάνει τέτοιες κινήσεις, γιατί πουλάει λογισμικό, ενώ η Google το δίνει δωρεάν και πουλάει τα δεδομένα.

 

Παρομοια επιλογη εχει κ η google και η ms.

 

Το κομματι που γραφεις: "Είναι λογικό να κάνει τέτοιες κινήσεις" δειχνει ποσο λανθασμενα το βλεπεις.

 

Διαβασε εδω τη πολιτικη απορρητου για το Bing της MS και θα δεις οτι ειναι πολυ παρομοια με της google:

https://www.microsoft.com/privacystatement/el-gr/BingandMSN/default.aspx

 

Και οι 2 εταιριες προσπαθουν να σου "παρέχουν συναφή αποτελέσματα αναζήτησης" βαση του προφιλ σου , ετσι ωστε να εχουν κερδη απο τις στοχευμενες διαφημισεις στην μηχανη αναζητησης τους κλπ. Εδω ακομα κ το skype της ms πεταει στοχευμενες διαφημισεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλας για προσωπικα δεδομενα και παραθετεις κομματι που η google λεει οτι θα χρησιμοποιησει στοιχεια μη προσωπικης ταυτοποιησης.

Μιλάω για προσωπικά δεδομένα. Τί σχέση έχει η ταυτοποίηση; Αν κάποιος μου κλέψει το αυτοκίνητο, αλλά δεν ξέρει το όνομά μου, αυτό κάνει την πράξη του σωστή;

Τα προσωπικά σου δεδομένα έχουν αξία όταν προσδιορίζεται πώς είσαι (πχ αθλητικός, υπερκαταναλωτικός, πλούσιος-φτωχός κτλ) κι όχι από το ποιος είσαι.

Παίρνει τα προσωπικά μου δεδομένα και τα εμπορεύεται με τρίτους, οι οποίοι τα χρησιμοποιούν για να εξελίξουν τις τεχνικές τους στο marketing, να διαμορφώσουν επιχειρησιακή στρατηγική, τιμές και τελικώς κέρδη και είναι διατεθιμένοι να πληρώσουν μερικά εκατομμύρια για να επιτύχουν τα προαναφερόμενα. Αυτοί είναι, εντελώς επιγραμματικά, οι λόγοι που με ενοχλεί να δίνονται τα προσωπικά μου δεδομένα. Το να τα χρησιμοποιεί η εταιρεία που σου παρέχει το λειτουργικό είναι λογικό. Το να τα πουλάει σε τρίτους είναι κάτι διαφορετικό...

 

Για το opt-out, εγραψες κατι που δεν ισχυει:

 

 

Παρομοια επιλογη εχει κ η google και η ms.

 

Το κομματι που γραφεις: "Είναι λογικό να κάνει τέτοιες κινήσεις" δειχνει ποσο λανθασμενα το βλεπεις.

 

Διαβασε εδω τη πολιτικη απορρητου για το Bing της MS και θα δεις οτι ειναι πολυ παρομοια με της google:

https://www.microsoft.com/privacystatement/el-gr/BingandMSN/default.aspx

 

Και οι 2 εταιριες προσπαθουν να σου "παρέχουν συναφή αποτελέσματα αναζήτησης" βαση του προφιλ σου , ετσι ωστε να εχουν κερδη απο τις στοχευμενες διαφημισεις στην μηχανη αναζητησης τους κλπ. Εδω ακομα κ το skype της ms πεταει στοχευμενες διαφημισεις.

Άλλο η στοχευμένη διαφήμιση κι άλλο στοχευμένο marketing. Άλλο συλλογή προσωπικών δεδομένων για θέματα marketing κι άλλο συλλογή δεδομένων ακριβούς ταυτοποίησης. Οι πρώτες χρειάζονται στο marketing, δεύτερες στην NSA. Μπορούν να χρησιμοποιηθούν και για marketing, αρκεί να το επιτρέπει το νομικό πλαίσιο (πχ facebook με την αποδοχή των όρων του).

Η MS γράφει κάπου ότι μοιράζεται "δημόσια και με τους συνεργάτες μας – όπως εκδότες, διαφημιζόμενους ή συνδεδεμένους ιστότοπους", όπως γράφει η Google. Αν ναι, τότε δεν το έχω δει κάπου. Στα WP που είναι και το επίκεντρο της συζήτησής (λόγω Cortana) δεν το γράφει πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάω για προσωπικά δεδομένα. Τί σχέση έχει η ταυτοποίηση; Αν κάποιος μου κλέψει το αυτοκίνητο, αλλά δεν ξέρει το όνομά μου, αυτό κάνει την πράξη του σωστή;

Τα προσωπικά σου δεδομένα έχουν αξία όταν προσδιορίζεται πώς είσαι (πχ αθλητικός, υπερκαταναλωτικός, πλούσιος-φτωχός κτλ) κι όχι από το ποιος είσαι.

Παίρνει τα προσωπικά μου δεδομένα και τα εμπορεύεται με τρίτους, οι οποίοι τα χρησιμοποιούν για να εξελίξουν τις τεχνικές τους στο marketing, να διαμορφώσουν επιχειρησιακή στρατηγική, τιμές και τελικώς κέρδη και είναι διατεθιμένοι να πληρώσουν μερικά εκατομμύρια για να επιτύχουν τα προαναφερόμενα. Αυτοί είναι, εντελώς επιγραμματικά, οι λόγοι που με ενοχλεί να δίνονται τα προσωπικά μου δεδομένα.

Τα εχεις μπερδεμενα, για αυτο γραφεις ανακριβειες.

Το μη-προσωπικης ταυτοποιησης αναφερεται στο οτι δεν μπορουν να προσδιορισουν πως εισαι εσυ(πχ αθλητικός, υπερκαταναλωτικός, πλούσιος-φτωχός κτλ).

 

Τα χρησιμοποιουν συγκεντρωτικα(πχ "η πλειονοτητα που επισκεπτεται την σελιδα ειναι απο την Ελλαδα" ), οχι ατομικα(δειξτου αθλητικα, γιατι ειναι αθλητικος τυπος). 

Για να σε προσδιορισουν πως εισαι, πρεπει να συμφωνησεις, να κανεις δηλαδη opt-in.

 

Το ιδιο ισχυει και στις 2 εταιριες.

 

Στηριζεις την επιχειρηματολογια σου οτι η ms πουλαει λογισμικο ,ενω η google οχι, ενω ξεχνας το bing και αλλες υπηρεσιες ms που ειναι δωρεαν.

 

Αν ριξεις μια ματια στην πολιτικη απορρητου του bing, θα δεις οτι ειναι παρομοια με αυτη της google. Διαφημισεις πουλαει αλλωστε και η ms μεσω bing.

https://www.microsoft.com/privacystatement/el-gr/BingandMSN/default.aspx

Η MS γράφει κάπου ότι μοιράζεται "δημόσια και με τους συνεργάτες μας – όπως εκδότες, διαφημιζόμενους ή συνδεδεμένους ιστότοπους", όπως γράφει η Google. Αν ναι, τότε δεν το έχω δει κάπου. Στα WP που είναι και το επίκεντρο της συζήτησής (λόγω Cortana) δεν το γράφει πάντως.

Η google λεει οτι θα μοιραζεται συγκεντρωτικά, στοιχεία μη προσωπικής ταυτοποίησης "δημόσια και με τους συνεργάτες μας – όπως εκδότες, διαφημιζόμενους ή συνδεδεμένους ιστότοπους".   Oχι προσωπικα στοιχεια  .

 

 

Παρομοια πολιτικη εχει και η ms:

https://www.microsoft.com/privacystatement/el-gr/BingandMSN/default.aspx

Ενδέχεται να μοιραστούμε ορισμένα ανώνυμα δεδομένα ερωτήματος αναζήτησης με επιλεγμένους τρίτους, για σκοπούς έρευνας. Προτού το κάνουμε, καταργούμε από τα δεδομένα όλα τα μοναδικά αναγνωριστικά, όπως διευθύνσεις IP και αναγνωριστικά cookies. 

....

Μπορούμε να μοιραστούμε ή να αποκαλύψουμε προσωπικές πληροφορίες με άλλες ελεγχόμενες θυγατρικές και συνδεδεμένες επιχειρήσεις της Microsoft, και με προμηθευτές ή πράκτορες που εργάζονται για λογαριασμό μας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα εχεις μπερδεμενα, για αυτο γραφεις ανακριβειες.

Τα έχω διδαχτεί και διδάξει πριν γεννηθείς (πιθανόν). Οι χαρακτηρισμοί δεν χρειάζονται. Αν θέλεις να συζητήσουμε ευχαρίστως, αλλά σε άλλη trollοσυζήτηση μαζί σου δεν ξαναμπλέκω. Δεν το λέω ειρωνικά ή επιθετικά. Αν έχεις  κάτι να πεις με επιχειρήματα θα το δεχτώ, χωρίς χαρακτηρισμούς και επίθετα. Έχω διάθεση για εποικοδομητική συζήτηση πάντως... :-)

 

Το μη-προσωπικης ταυτοποιησης αναφερεται στο οτι δεν μπορουν να προσδιορισουν πως εισαι εσυ(πχ αθλητικός, υπερκαταναλωτικός, πλούσιος-φτωχός κτλ).

 

Τα χρησιμοποιουν συγκεντρωτικα(πχ "η πλειονοτητα που επισκεπτεται την σελιδα ειναι απο την Ελλαδα" ), οχι ατομικα(δειξτου αθλητικα, γιατι ειναι αθλητικος τυπος). 

Για να σε προσδιορισουν πως εισαι, πρεπει να συμφωνησεις, να κανεις δηλαδη opt-in.

Προσδιορίζουν το πώς είσαι και όχι το ποιος είσαι. Τα δεδομένα σου του πώς είσαι τους βοηθούν να σε κατατάσσουν σε καταναλωτικές κατηγορίες. Το παράδειγμα που ανάφερες είναι σωστό, αλλά πολύ γενικό με ελάχιστη αξία (στη πλειονότητα των περιπτώσεων) για την κάθε εταιρεία. Ένα άλλο παράδειγμα είναι ότι όλοι οι έφηβοι πχ κάνουν search για το WOW, το οποίο έχει μεγάλη αξία για κάποιους, αλλά προϋποθέτει ότι γνωρίζεις ότι πράγματι είναι έφηβοι...

H google, για παράδειγμα, σε παροτρύνει να δώσεις αριθμό κινητού στο gmail, αυτό δεν μπορεί να προσδιορίσει το ποιος είσαι; Το ίδιο μπορεί να κάνει και η MS στο Hotmail, αλλά αυτό το γράφω για να απαντήσω ως προς τη μη προσωπική ταυτοποιήση. Ο λόγος που γίνεται είναι για να προσδιορίζεσαι πλήρως, όχι γιατί τους ενδιαφέρεις προσωπικά (δηλαδή αν πχ είσαι ο Αντώνης Παπαδόπουλος), αλλά γιατί τους ενδιαφέρει να μπορούν να διασταυρώνουν αποτελέσματα και πρέπει να προσδιορίζεσαι πλήρως.

Το ατομικά έχει έννοια, κυρίως, στη στοχευμένη διαφήμιση, αλλά όχι μόνο. Συγκεντρώνουν και τέτοια στοιχεία, αλλά μπορείς να διαλέξεις να μην το κάνουν και στις 2 εταιρείες (MS και Google).

 

Στηριζεις την επιχειρηματολογια σου οτι η ms πουλαει λογισμικο ,ενω η google οχι, ενω ξεχνας το bing και αλλες υπηρεσιες ms που ειναι δωρεαν.

 

Αν ριξεις μια ματια στην πολιτικη απορρητου του bing, θα δεις οτι ειναι παρομοια με αυτη της google. Διαφημισεις πουλαει αλλωστε και η ms μεσω bing.

https://www.microsoft.com/privacystatement/el-gr/BingandMSN/default.aspx

Το άρθρο δεν αναφέρει το Bing-MSN και φυσικά δεν αναφερόμουν σε αυτά. Αν δεις τις πολιτικές απορρήτου που παραθέτω παραπάνω θα καταλάβεις.

Το Bing-MSN είναι "δωρεάν" υπηρεσίες της MS και συμφωνώ μαζί σου, αλλά μιλάω για τα mobile και desktop λειτουργικά και όχι γενικά. Ο γενικός κανόνας είναι ότι ό,τι δεν πληρώνεις για να το αποκτήσεις δεν είναι προϊόν. Στις περιπτώσεις των "δωρεάν" υπηρεσιών το προϊόν είσαι εσύ. Όπως ξαναέγραψα : συμφωνώ μαζί σου, αλλά δεν αναφερόμουν σε όλες τις υπηρεσίς της MS, αλλά αυτές που είναι επί πληρωμή. Η Google δεν έχει τέτοιες. Τουλάχιστον δεν γνωρίζω τέτοιες.

 

Η google λεει οτι θα μοιραζεται συγκεντρωτικά, στοιχεία μη προσωπικής ταυτοποίησης "δημόσια και με τους συνεργάτες μας – όπως εκδότες, διαφημιζόμενους ή συνδεδεμένους ιστότοπους".   Oχι προσωπικα στοιχεια  .

Όταν κάποιος σου κλέψει το αυτοκίνητο, αλλά δε γνωρίζει ποιος είσαι, αφαιρέσει τις πινακίδες και το βάλει σε μια μάντρα με ένα σωρό άλλα αυτοκίνητα, αυτό σημαίνει ότι αυτό που σου πήρε δεν είναι κάτι δικό σου επειδή δεν μπορείς πια να το αναγνωρίσεις; Τα στοιχεία μη προσωπικής ταυτοποίησης είναι προσωπικά δεδομένα που δεν σε εντοπίζουν μοναδικά. Πχ το ότι είσαι αθλητικός είναι προσωπικό σου δεδομένο, αλλά δεν είσαι ο μόνος, άρα δεν αποτελεί στοιχείο ταυτοποίησης. Αυτό εννοούν κι όχι αυτό που αναφέρεις εσύ.

Επεξ/σία από Jophiel
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το άρθρο δεν αναφέρει το Bing-MSN και φυσικά δεν αναφερόμουν σε αυτά. Αν δεις τις πολιτικές απορρήτου που παραθέτω παραπάνω θα καταλάβεις.

Το Bing-MSN είναι "δωρεάν" υπηρεσίες της MS και συμφωνώ μαζί σου, αλλά μιλάω για τα mobile και desktop λειτουργικά και όχι γενικά. Ο γενικός κανόνας είναι ότι ό,τι δεν πληρώνεις για να το αποκτήσεις δεν είναι προϊόν. Στις περιπτώσεις των "δωρεάν" υπηρεσιών το προϊόν είσαι εσύ. Όπως ξαναέγραψα : συμφωνώ μαζί σου, αλλά δεν αναφερόμουν σε όλες τις υπηρεσίς της MS, αλλά αυτές που είναι επί πληρωμή. Η Google δεν έχει τέτοιες. Τουλάχιστον δεν γνωρίζω τέτοιες.

Για αυτο σου λεω οτι τα εχεις μπερδεμενα.

Το bing ειναι αναποσπαστο κομματι του mobile και desktop λειτουργικου της MS.

Οταν κανεις search στο start menu στα windows 8.1/10, το κανεις με το bing.

Επισης, η cortana ειναι κατα καποιο τροπο ενα front-end του bing.

Για αυτο αλλωστε στην πολιτικη απορρητου των wp 8.1, παραθετει η ms και link για την πολιτικη απορρητου του bing:

http://www.windowsphone.com/en-US/legal/wp8/windows-phone-8-1-privacy-statement

Search history 

Your Bing search queries – even if Cortana does the searching for you – are treated like any other Bing search queries and combined with other information about you to improve your Bing search results and the relevance of personalized ads. ...

...

 For more information, see the Bing privacy statement athttp://go.microsoft.com/fwlink/?LinkID=298739

 

 

Για αυτο σου λεω διαβασε την πολιτικη απορρητου του Bing .

Τριτη φορα την παραθετω,  παρομοια πολιτικη απορρητου εχει η ms και η google.

https://www.microsoft.com/privacystatement/el-gr/BingandMSN/default.aspx

 

 

Ενδέχεται να μοιραστούμε ορισμένα ανώνυμα δεδομένα ερωτήματος αναζήτησης με επιλεγμένους τρίτους, για σκοπούς έρευνας. Προτού το κάνουμε, καταργούμε από τα δεδομένα όλα τα μοναδικά αναγνωριστικά, όπως διευθύνσεις IP και αναγνωριστικά cookies. 

....

Μπορούμε να μοιραστούμε ή να αποκαλύψουμε προσωπικές πληροφορίες με άλλες ελεγχόμενες θυγατρικές και συνδεδεμένες επιχειρήσεις της Microsoft, και με προμηθευτές ή πράκτορες που εργάζονται για λογαριασμό μας.

 

-------------------------------------------------------------------------------

Όταν κάποιος σου κλέψει το αυτοκίνητο, αλλά δε γνωρίζει ποιος είσαι, αφαιρέσει τις πινακίδες και το βάλει σε μια μάντρα με ένα σωρό άλλα αυτοκίνητα, αυτό σημαίνει ότι αυτό που σου πήρε δεν είναι κάτι δικό σου επειδή δεν μπορείς πια να το αναγνωρίσεις; Τα στοιχεία μη προσωπικής ταυτοποίησης είναι προσωπικά δεδομένα που δεν σε εντοπίζουν μοναδικά. Πχ το ότι είσαι αθλητικός είναι προσωπικό σου δεδομένο, αλλά δεν είσαι ο μόνος, άρα δεν αποτελεί στοιχείο ταυτοποίησης. Αυτό εννοούν κι όχι αυτό που αναφέρεις εσύ.

Χωρια οτι το παραδειγμα σου ειναι ακυρο, αυτο που περιγραφεις το κανει τοσο η google οσο και η MS.

To οτι εσυ νομιζεις οτι το κανει μονο η google(χωρις να εχεις διαβασει την πολιτικη απορρητου της ms για τις υπηρεσιες της) δειχνει ποσο λαθος και biased ειναι το σκεπτικο σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αυτο σου λεω οτι τα εχεις μπερδεμενα.

Το bing ειναι αναποσπαστο κομματι του mobile και desktop λειτουργικου της MS.

Αν είχες δίκιο θα είχαν κοινό privacy statement. Πράγμα που δεν ισχύει, άρα δεν έχεις δίκιο.

 

Οταν κανεις search στο start menu στα windows 8.1/10, το κανεις με το bing.

ΑΝ κάνεις search είναι η σωστή έκφραση. Στο android δεν μπορείς να κάνεις τίποτα χωρίς να περάσεις από τις υπηρεσίες της Google και να της δώσεις τα προσωπικά σου δεδομένα.

 

Επισης, η cortana ειναι κατα καποιο τροπο ενα front-end του bing.

Η Cortana είναι κάτι πολύ περισσότερο από το Bing. Εϊναι ένα υποτυπώδες, αλλά πολύ καλό για την εποχή, virtual A.I. Για ακόμα μια φορά: ΑΝ θέλεις τη χρησιμοποιείς. Ακόμα και χωρίς αυτή (δεν υπάρχει σε ελληνική έκδοση ακόμα) το λειτουργικό λειτουργεί θαυμάσια, χωρίς να χάνει κάτι από τη χρηστικότητά του.

 

Για αυτο αλλωστε στην πολιτικη απορρητου των wp 8.1, παραθετει η ms και link για την πολιτικη απορρητου του bing:

http://www.windowsphone.com/en-US/legal/wp8/windows-phone-8-1-privacy-statement

Καμία σχέση. Σε παραπέμπει εκεί γιατί το BIng έχει δικιά του ξεχωριστή privacy statement κι όχι γιατί είναι το ίδιο. Αν ήταν το ίδιο θα είχαν την ίδια. Ακόμα και τα WP 7 έχουν διαφορετικό privacy statement. Ενώ η Google, απ' όσο ξέρω, έχει ενοποιήσει τα privacy statement και είναι το "παιρνω και εμπορεύομαι τα προσωπικά σου δεδομένα. Τέλος".

 

Για αυτο σου λεω διαβασε την πολιτικη απορρητου του Bing .

Το θέμα που έθεσα πριν ήταν για τα λειτουργικά. Αυτά έχουν δικό τους privacy statement. Εξάλλου μπορώ να χρησιμοποιήσω και google search, άρα η πολιτική του Bing δεν είναι σίγουρο ότι μου είναι χρήσιμη.

Στα Windows 10 απενεργοποιείται:

http://www.guidingtech.com/39138/change-windows-10-start-menu/

Άρα δεν είναι το ίδιο. Μάλιστα γίνεται και χωρίς κάποιο κόλπο. Απλά το απενεργοποιείς από τις ρυθμίσεις.

Το Bing αναλαμβάνει δράση όταν κάνεις search στο start menu γιατί κάνει ταυτόχρονα serch και στο internet. Αρκεί να πεις ότι δε θέλεις να κάνεις εύρεση στο internet και απενεργοποιείται. Καμία σχέση αυτό με την πολιτική της Google.

Το κομμάτι που παραθέτεις το γνωρίζω και το:

 

Ενδέχεται να μοιραστούμε ορισμένα ανώνυμα δεδομένα ερωτήματος αναζήτησης με επιλεγμένους τρίτους, για σκοπούς έρευνας.

είναι διαφορετικό από το:

 

Ενδέχεται να μοιραστούμε συγκεντρωτικά, στοιχεία μη προσωπικής ταυτοποίησης δημόσια και με τους συνεργάτες μαςόπως εκδότες, διαφημιζόμενους ή συνδεδεμένους ιστότοπους.

Όπως και το :

 

Μπορούμε να μοιραστούμε ή να αποκαλύψουμε προσωπικές πληροφορίες με άλλες ελεγχόμενες θυγατρικές και συνδεδεμένες επιχειρήσεις της Microsoft, και με προμηθευτές ή πράκτορες που εργάζονται για λογαριασμό μας.

Δε σημαίνει ότι πουλάνε τα δεδομένα σου, αλλά ακριβώς το αντίθετο. Τα χρησιμοποιούν για τον εαυτό τους και μόνο. Το "θυγατρικές και συνδεδεμένες επιχειρήσεις της MS" αναφέρεται σε επιχειρήσεις που ανήκουν στο ίδιο όμιλο. Το "προμηθευτές ή πράκτορες που εργάζονται για λογαριασμό μας" δεν έχει καμία σχέση με το "πελάτες που εργαζόμαστε για λόγαριασμό τους" που έχεις στο μυαλό σου.

 

Χωρια οτι το παραδειγμα σου ειναι ακυρο, αυτο που περιγραφεις το κανει τοσο η google οσο και η MS.

To οτι εσυ νομιζεις οτι το κανει μονο η google(χωρις να εχεις διαβασει την πολιτικη απορρητου της ms για τις υπηρεσιες της) δειχνει ποσο λαθος και biased ειναι το σκεπτικο σου.

Χωρίς χαρακτηρισμούς σου είναι δύσκολο να κουβαντιάσεις, έτσι; Διαφώνησα σε τόσα πράγματα και δε χρησιμοποίησα κανένα χαρακτηρισμό. Κάντο και σύ... Μπορείς. :-)

Σου έγραψα και παραπάνω: το κάνει και η MS στις δωρεάν υπηρεσίες της. Σε όσες είναι επί πληρωμή χρησιμοποιεί διαφορετική αντιμετώπιση. Πράγμα λογικό, αφού πρέπει να καλύψει τα έξοδα των "δωρεάν" υπηρεσιών. Τα λειτουργικά δεν ανήκουν στις "δωρεάν" υπηρεσίες. Είναι επί πληρωμή και γι αυτό δε σου παίρνει, μέσω αυτών, τα προσωπικά δεδομένα. Λες να μας έβαζε να πληρώσουμε και να έκανε την ίδια ΑΚΡΙΒΩΣ δουλειά με την Google, που το δίνει δωρεάν; Λογικά δε στέκει έτσι κι αλλιώς.

Δεν κατηγορώ την Google που το κάνει, αφού είναι επιχείρηση με έξοδα και όχι φιλανθρωπικό ίδρυμα. Απλά δεν μου αρέσει και δεν τη στηρίζω γι αυτό. Τη MS τη στηρίζω σε όσα ακολουθεί την πολιτική (πραγματικής) προστασίας των προσωπικών δεδομένων και όχι στα "δωρεάν" τύπου Google.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Τα χρησιμοποιούν για τον εαυτό τους και μόνο.

Λες οτι θα χρησιμοποιησουν τα δεδομενα για τον εαυτο τους, οταν η ιδια η ms λεει οτι θα το μοιραστει και με τριτους:

Ενδέχεται να μοιραστούμε ορισμένα ανώνυμα δεδομένα ερωτήματος αναζήτησης με επιλεγμένους τρίτους, για σκοπούς έρευνας.

 

 

Τελος, εδω κανεις εικασιες:

Μπορούμε να μοιραστούμε ή να αποκαλύψουμε προσωπικές πληροφορίες με άλλες ελεγχόμενες θυγατρικές και συνδεδεμένες επιχειρήσεις της Microsoft, και με προμηθευτές ή πράκτορες που εργάζονται για λογαριασμό μας.

 

 

Λεεη η πολιτικη απορρητου οτι θα μοιρασει ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ με προμηθευτες ή πρακτορες και εσυ λες οτι τα χρησιμοποιουν για τον "εαυτο τους και μονο". Εισαι τελειως λαθος:

 

Τα χρησιμοποιούν για τον εαυτό τους και μόνο.

....

....

Το "θυγατρικές και συνδεδεμένες επιχειρήσεις της MS" αναφέρεται σε επιχειρήσεις που ανήκουν στο ίδιο όμιλο. Το "προμηθευτές ή πράκτορες που εργάζονται για λογαριασμό μας" δεν έχει καμία σχέση με το "πελάτες που εργαζόμαστε για λόγαριασμό τους" που έχεις στο μυαλό σου.

 

---------------------

 

 

Τη MS τη στηρίζω σε όσα ακολουθεί την πολιτική (πραγματικής) προστασίας των προσωπικών δεδομένων και όχι στα "δωρεάν" τύπου Google.

Παλι κανεις λαθος.

Το αρθρο μιλαει για cortana που χρησιμοποιει το δωρεαν bing, που μεσω αυτου η ms πουλαει διαφημισεις..

Μαλιστα λεει οτι πληροφοριες θα τις μοιρασει σε τριτους και προσωπικες πληροφοριες θα τις δωσει σε προμηθευτες ή πρακτορες και εσυ νομιζεις οτι προστατευει τα δεδομενα σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρεις χαρακτηρισμο οτι ειναι biased το σκεπτικο σου... Μαλιστα. Ισως ετσι φαινεται πιο γλαφυρα οτι εχεις αδικο στο θεμα της πολιτικης απορρητου.

Σαν επιχειρημα χρησιμοποιεις οτι 2 ειταιριες θα επρεπε να ειχαν κοινο privacy statement:

Αν για σένα σημαίνει κάτι τέτοιο, τότε εντάξει... Ας συμφωνήσουμε στο ότι διαφωνούμε. Έτσι κι αλλιώς δεν σκοπεύεις να παραθέσεις επιχείρημα, αλλά να παίζουμε πάλι με τις λέξεις.

 

 

Λες οτι θα χρησιμοποιησουν τα δεδομενα για τον εαυτο τους, οταν η ιδια η ms λεει οτι θα το μοιραστει και με τριτους:

 

 

Τελος, εδω κανεις εικασιες:

Αν γνώριζες οικονομικά θα μπορούσες να καταλάβεις ότι δεν υπάρχει καθόλου εικασία σε αυτά που γράφω. Είναι αυτονόητα για την ακρίβεια...

Αν δε θέλεις να το δεχτείς, τότε δικαίωμά σου. Έχε τη γνώμη σου και έχω τη δική μου. Σταματάω τη συζήτηση εδώ. Αν θέλεις να μάθεις την αλήθεια ρώτα ένα γνωστό σου οικονομολόγο να σου ερμηνεύσει το παραπάνω κομμάτι, που παραθέτεις και θα δεις ότι έχεις άδικο.

Εναλλακτικά μπορείς να ψάξεις τις έννοιες πελάτης - προμηθευτής (η μία είναι το ΕΝΤΕΛΩΣ αντίθετο της άλλης), θυγατρική/συγγενής επιχείρηση κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν για σένα σημαίνει κάτι τέτοιο, τότε εντάξει... Ας συμφωνήσουμε στο ότι διαφωνούμε. Έτσι κι αλλιώς δεν σκοπεύεις να παραθέσεις επιχείρημα, αλλά να παίζουμε πάλι με τις λέξεις.

 

 

Αν γνώριζες οικονομικά θα μπορούσες να καταλάβεις ότι δεν υπάρχει καθόλου εικασία σε αυτά που γράφω. Είναι αυτονόητα για την ακρίβεια...

Αν δε θέλεις να το δεχτείς, τότε δικαίωμά σου. Έχε τη γνώμη σου και έχω τη δική μου. Σταματάω τη συζήτηση εδώ. Αν θέλεις να μάθεις την αλήθεια ρώτα ένα γνωστό σου οικονομολόγο να σου ερμηνεύσει το παραπάνω κομμάτι, που παραθέτεις και θα δεις ότι έχεις άδικο.

Εναλλακτικά μπορείς να ψάξεις τις έννοιες πελάτης - προμηθευτής (η μία είναι το ΕΝΤΕΛΩΣ αντίθετο της άλλης), θυγατρική/συγγενής επιχείρηση κτλ.

Μην το βλεπεις προσωπικα.

Σημασια δεν εχει αν εχω ή εσυ αδικο, σημασια εχει αν η ms δινει τα δεδομενα σου αλλου.

Εσυ λες οτι τα κρατανε μονο για αυτους:

 

Δε σημαίνει ότι πουλάνε τα δεδομένα σου, αλλά ακριβώς το αντίθετο. Τα χρησιμοποιούν για τον εαυτό τους και μόνο.

 

 

Η ιδια η ms λεει αυτο:

 

Ενδέχεται να μοιραστούμε ορισμένα ανώνυμα δεδομένα ερωτήματος αναζήτησης με επιλεγμένους τρίτους, για σκοπούς έρευνας.

 

 

Μπορούμε να μοιραστούμε ή να αποκαλύψουμε προσωπικές πληροφορίες με άλλες ελεγχόμενες θυγατρικές και συνδεδεμένες επιχειρήσεις της Microsoft, και με προμηθευτές ή πράκτορες που εργάζονται για λογαριασμό μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λεεη η πολιτικη απορρητου οτι θα μοιρασει ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ με προμηθευτες ή πρακτορες και εσυ λες οτι τα χρησιμοποιουν για τον "εαυτο τους και μονο". Εισαι τελειως λαθος:

Αυτό σβήστο μην το δει κανένας συνάδελφός μου και χάσει κανα μάτι... :-D :-D :-D

Παλι κανεις λαθος.

Το αρθρο μιλαει για cortana που χρησιμοποιει το δωρεαν bing, που μεσω αυτου η ms πουλαει διαφημισεις..

Μαλιστα λεει οτι πληροφοριες θα τις μοιρασει σε τριτους και προσωπικες πληροφοριες θα τις δωσει σε προμηθευτες ή πρακτορες και εσυ νομιζεις οτι προστατευει τα δεδομενα σου.

Δεν είπα ότι η Cortana προστατεύει τα δεδομένα μου. Εϊπα ότι τα δεδομένα που μαζεύει το λειτουργικό της MS προστατεύονται.

Τέλος τα δεδομένα που συγκεντρώνει η Cortana τα ελέγχεις απόλυτα μέσω των ρυθμίσεων:

https://www.windowsphone.com/en-US/legal/wp8/windows-phone-8-1-privacy-statement#Cortana

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΝ κάνεις search είναι η σωστή έκφραση. Στο android δεν μπορείς να κάνεις τίποτα χωρίς να περάσεις από τις υπηρεσίες της Google και να της δώσεις τα προσωπικά σου δεδομένα.

Παρομοια ισχυει και για την ms.

Χωρις ms account δεν μπορεις να κανεις και πολλα στα wp, οπως δεν μπορεις να κανεις πολλα χωρις google account στο android.

Μαλιστα στο android , αυτο καθε αυτο(aosp), μπορεις να παρακαμψεις τελειως τα google services (cyanogenmod, fire os κλπ) .

 

Η Cortana είναι κάτι πολύ περισσότερο από το Bing. Εϊναι ένα υποτυπώδες, αλλά πολύ καλό για την εποχή, virtual A.I. Για ακόμα μια φορά: ΑΝ θέλεις τη χρησιμοποιείς. Ακόμα και χωρίς αυτή (δεν υπάρχει σε ελληνική έκδοση ακόμα) το λειτουργικό λειτουργεί θαυμάσια, χωρίς να χάνει κάτι από τη χρηστικότητά του.

H cortana ειναι κομματι των wp, που αν θελεις χρησιμοποιεις, οπως αν θελεις χρησιμοποιεις το google now.

------------------------------------------------------------------

 

Δεν είπα ότι η Cortana προστατεύει τα δεδομένα μου. Εϊπα ότι τα δεδομένα που μαζεύει το λειτουργικό της MS προστατεύονται.

Τέλος τα δεδομένα που συγκεντρώνει η Cortana τα ελέγχεις απόλυτα μέσω των ρυθμίσεων:

https://www.windowsphone.com/en-US/legal/wp8/windows-phone-8-1-privacy-statement#Cortana

Aκριβως.

Και παρακατω εξηγει τι συμβαινει με τα search που κανεις μεσω cortana:

 

Search history 

Your Bing search queries – even if Cortana does the searching for you – are treated like any other Bing search queries and combined with other information about you to improve your Bing search results and the relevance of personalized ads. ...

...

 For more information, see the Bing privacy statement athttp://go.microsoft.com/fwlink/?LinkID=298739

 

Σε παραπεμπει στην πολιτικη απορρητου του bing(δωρεαν υπηρεσια της ms για search, που εχει παρομοιο επιχειρηματικο μοντελο με το google search, να πουλαει δηλαδη διαφημισεις), οπου λεει τα εξης:

 

 

Ενδέχεται να μοιραστούμε ορισμένα ανώνυμα δεδομένα ερωτήματος αναζήτησης με επιλεγμένους τρίτους, για σκοπούς έρευνας.

 

Μπορούμε να μοιραστούμε ή να αποκαλύψουμε προσωπικές πληροφορίες με άλλες ελεγχόμενες θυγατρικές και συνδεδεμένες επιχειρήσεις της Microsoft, και με προμηθευτές ή πράκτορες που εργάζονται για λογαριασμό μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην το βλεπεις προσωπικα.

Σημασια δεν εχει αν εχω ή εσυ αδικο, σημασια εχει αν η ms δινει τα δεδομενα σου αλλου.

Εγώ λέω ότι τα δεδομένα που συγκεντρώνει από υπηρεσίες επί πληρωμή τα κρατάει για τον εαυτό της. Όχι όλα. Σου έγραψα, αρκετές φορές, ότι συμφωνώ με την άποψή σου, περί Bing. Έχω διάθεση για εποικοδομητική συζήτηση και κρα΄ταω ανοιχτό το μυαλό μου. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...