Προς το περιεχόμενο

Η Microsoft επιβεβαίωσε ότι φέρνει την Cortana στα Android και iOS


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολύ καλή κίνηση από την ms. Περπατάει πολύ επιθετικά και προβλέπεται να εισχωρήσει με το δικό της τρόπο ακόμα και στο ios(έστω και με την κορτάνα σε εφαρμογή) Μπράβο στην microsoft που μετά από τόσα χρόνια αφάνειας κ αδράνειας επιτέλους κάνει σωστές και πραγματικά εμπορικές κινήσεις.Η μελλοντική μαλιστα εισχωρηση των windows και σε όλα τα android με dual boot αναμενεται να αλλάξει το τοπίο πολύ γρήγορα (υπέρ της ms) φυσικά.
ΥΓ: Το cortana app πάντως αν και ειναι αξιόλογο χρειάζεται ακόμα αρκετή ανάπτυξη και φυσικά για τη χώρα μας θα ειναο δυσχρηστο μεχρι να αναπτυχθεί η ελληνική. Προς το παρόν για εμάς τους ios users το siri είναι ήδη ανεπτυγμένο και αναμένουμε σίγουρα στο ios9 υποστηριξη ελληνικών,μετά την άψογη υποστήριξη του dictation. Όπως και να έχει η ύπαρξη ενός outsider ψηφιακου βοηθού από την ms στα ios & android θα αναγκάσει και τις 3 πλευρές να βελτιώνονται συνεχώς (ο καθένας για να αναδείξει το δικό του βοηθό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 80
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Χρησιμοποιώ την Cortana εδω και κανένα 3μηνο. Έιναι απο τα πιο αξιολογα assistant που έχω χρησιμοποιήσει. Όμως στην Ελλάδα πέρα απο τα "remind me to .. ", "Wake me up at ..", "Whats the forecast for today/tommorow", "Read my emails" τα άλλα δεν είναι χρηστικά εδώ. Απο ονόματα καταστημάτων μέχρι απλές καθημερινές πράξεις δεν συνεργάζεται καλά και ειναι και φυσιολογικο αυτό νομίζω. Αλλά η MS κάνει επιτέλους τα βήματα που ηθελα σαν καταναλωτης και χαίρομαι για αυτό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ms έχει να βγάλει 1 χρόνο ναυαρχίδα κ όχι 2. Οι εφαρμογές που παίζουν κ σε άλλα OS παίζουν χειρότερα στα WP. ΛΑΘΟΣ. Μερικοι εδώ μέσα δεν την παλεύεται κθλ..

Τεσπα η στρατηγική της ms έχει λογικη. Τι καλύτερο για έναν παραγωγό να πουλάει σε ΟΛΟΥΣ τα προϊόντα του; είτε είναι "εχθροί" είτε "φίλοι".

Το 930 είναι το icon που κυκλοφορούσε σχεδόν ένα χρόνο πριν στην Αμερική.

Σου μιλάει άνθρωπος που έχει αλλάξει τρία wp κινητά και την έζησε την πλατφόρμα εδώ και 4 χρόνια. Δεν πάει πουθενά. Ένα βήμα μπρος δυο πίσω.

Τώρα όποιος έχει διαφορετική άποψη από τη δικιά σου δεν σημαίνει πως δε τη παλεύει απλά έχει διαφορετική άποψη απ τη δική σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου μιλάει άνθρωπος που έχει αλλάξει τρία wp κινητά και την έζησε την πλατφόρμα εδώ και 4 χρόνια. Δεν πάει πουθενά. Ένα βήμα μπρος δυο πίσω.

Τώρα όποιος έχει διαφορετική άποψη από τη δικιά σου δεν σημαίνει πως δε τη παλεύει απλά έχει διαφορετική άποψη απ τη δική σου.

Το ότι μπορεί να έχεις διαφορετική άποψη από τη δική μου το δέχομαι και το σέβομαι. Αρκεί να έχει επιχειρήματα...

Θα ήθελα να μου γράψεις σε πιο πράγμα η MS κάνει: "Ένα βήμα μπρος δυο πίσω". Σε πιο πράγμα έκανε 2 βήματα πίσω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι μπορεί να έχεις διαφορετική άποψη από τη δική μου το δέχομαι και το σέβομαι. Αρκεί να έχει επιχειρήματα...

Θα ήθελα να μου γράψεις σε πιο πράγμα η MS κάνει: "Ένα βήμα μπρος δυο πίσω". Σε πιο πράγμα έκανε 2 βήματα πίσω;

Στον music player που στα wp7 ήταν πολύ καλός ενώ στα 8.1 χάλια και στο θέμα εφαρμογών όπου δεν κατάφερε μετά από τόσα χρόνια να έχει ποιοτικές εφαρμογές που υποστηρίχονται από αναβαθμίσεις.

Επίσης πολλές εφαρμογές τον τελευταίο καιρό έχουν φύγει από τα wp. 

δεν τα κατεβάζω από το κεφάλι μου αν μπείς στο wp central ( εξαιρετική εφαρμογή στα 8.1 ) πολύ συχνά έχουμε καποια εφαρμογή να φεύγει.

Επίσης το setup του store είναι απαράδεκτο όπου δεν μπορείς να βρείς καινούριες εφαρμογές εύκολα.

Πάμε και στο μέλλον...στην αρχή είχα την ελπίδα ότι έρχονται επιτέλους με τα windows 10 κινητά με x86 cpu οπότε και η πραγματική ενοποιήση ( ξέρεις ελπίδα για κινητό που γίνεται desktop και τα σχετικά ), η ίδια η ms μιλούσε για ένα λειτουργικό που στις μικρές οθόνες θα εμφανίζεται σε metro μορφή και σε μεγάλες θα έχει επιλογή για desktop ή metro. 

Στη συνέχεια μας πέταξε ότι τελικά θα έχουμε windows mobile 10 σε arm cpu και λόγω της ενοποιήσης μπλα μπλα μπλα θα προσελκύσουμε devs να γράψουν εφαρμογές μπλα μπλα μπλα.... ακριβώς ότι άκουγα στο πέρασμα από wp7 σε 8. 

Το θέμα είναι ότι περάσαν 4 χρόνια και ακόμα και τυπάκια σαν και εμένα που είδαν το metro περιβάλλον ως μάνα εξ ουρανού ( εξακολουθώ να π[ιστεύω πως είναι ότι καλύτερο για κινητά ) βαρεθήκαν και επέστρεψαν σε android. Δεν γίνεται συνεχώς να περιμένεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον music player που στα wp7 ήταν πολύ καλός ενώ στα 8.1 χάλια και στο θέμα εφαρμογών όπου δεν κατάφερε μετά από τόσα χρόνια να έχει ποιοτικές εφαρμογές που υποστηρίχονται από αναβαθμίσεις.

Ο music player στο Lumia 930 που έχω μου φαίνεται μια χαρά. Δεν έχω παράπονο, έχει τις βσικές λειτουργίες και κάνει σωστά αυτό για το οποίο υπάρχει. Μπορεί να μην έχει 1002 επιλογές, αλλά δουλεύει όπως οι βασικοί players που υπάρχουν και στα άλλα 2 μεγάλα λειτουργικά. Αν δε σου αρέσει υπάρχουν καλύτεροι να κατεβάσεις στο store.

Έχω εγκατεστημένες 134 εφαρμογές, χωρίς να μετράω τις προεγκατεστημένες και είναι όλες ποιοτικές, δωρεάν, αναβαθμίζονται, δεν βαραίνουν το κινητό και δεν ζητάνε "τη μανα τους και τον πατέρα τους" από δικαιώματα, όπως κάνουν οι αντίστοιχες στο android.

 

Επίσης πολλές εφαρμογές τον τελευταίο καιρό έχουν φύγει από τα wp. 

δεν τα κατεβάζω από το κεφάλι μου αν μπείς στο wp central ( εξαιρετική εφαρμογή στα 8.1 ) πολύ συχνά έχουμε καποια εφαρμογή να φεύγει.

Για πες μου κάποια που έφυγε, δεν υπάρχει αντίστοιχη και σίγουρα θα σου λέιψει. Τους τελευταίους μήνες ήρθε η δωρεάν έκδοση του VLC player, υπάρχει μια beta εκδοση του Mx player και σχεδόν καθημερινά έρχονται καινούριες. Προσωπικά βρίσκω συχνά καλύτερες εφαρμογές από αυτές που έχω εγκαταστημένες και τις αντικαθιστώ.

 

Πάμε και στο μέλλον...στην αρχή είχα την ελπίδα ότι έρχονται επιτέλους με τα windows 10 κινητά με x86 cpu οπότε και η πραγματική ενοποιήση ( ξέρεις ελπίδα για κινητό που γίνεται desktop και τα σχετικά ), η ίδια η ms μιλούσε για ένα λειτουργικό που στις μικρές οθόνες θα εμφανίζεται σε metro μορφή και σε μεγάλες θα έχει επιλογή για desktop ή metro.

Έχεις κάποια πηγή που να είπε η MS ότι οι εφαρμογές των desktop θα τρέχουν σε κινητά που θα έχουν x86 SOC; Η ενοποίηση αφορά το store. Το είπε και το έκανε, όπως και ότι θα προχωρήσει στο μέλλον σε ενοποίηση των λειτουργικών. Δεν είναι απλή υπόθεση να κάνεις πραγματική ενοποίηση λειτουργικών, ειδικά αν θέλεις να το κάνεις σωστά, για να μην έχεις δυσαρεστημένους χρήστες.

 

Στη συνέχεια μας πέταξε ότι τελικά θα έχουμε windows mobile 10 σε arm cpu και λόγω της ενοποιήσης μπλα μπλα μπλα θα προσελκύσουμε devs να γράψουν εφαρμογές μπλα μπλα μπλα.... ακριβώς ότι άκουγα στο πέρασμα από wp7 σε 8.

Τα WP8 μοιράζονται τον ίδιο πυρήνα με την desktop έκδοση, σημάδι ότι η πλήρης ενοποίηση δεν είναι πάρα πολύ μακρυά. Η ανάπτυξη των εφαρμογών είναι εύκολότερη απ΄ότι στα WP7, που είχαν δικό τους πυρήνα και οι εφαρμογές που είχαν τα WP7 ήταν κάτω από τις μισές σε σχέση με τα WP8. Με θετικά αποτελέσματα στο τέλος του 2014, πιστεύω ότι το λογικό είναι να αυξηθεί το ενδιαφέρον των devs. Πάντως το 2014 οι εφαρμογές στο store αυξήθηκαν συνολικά.

Πηγή:

http://www.winbeta.org/news/windows-phone-store-2014-stats-released-another-positive-year-bag

 

Το θέμα είναι ότι περάσαν 4 χρόνια και ακόμα και τυπάκια σαν και εμένα που είδαν το metro περιβάλλον ως μάνα εξ ουρανού ( εξακολουθώ να π[ιστεύω πως είναι ότι καλύτερο για κινητά ) βαρεθήκαν και επέστρεψαν σε android. Δεν γίνεται συνεχώς να περιμένεις.

Εξαρτάται τί ζητούσες από το κινητό σου. Πιθανολογώ ότι έκανες λάθος που πήγες δε WP από την αρχή, στο android έπρεπε να μείνεις, γιατί πιθανολογώ ότι πήγες στα WP για λάθος λόγους. Προσωπικά δε μου αρέσει να μου παίρνει προσωπικά δεδομένα η Google και ο κάθε dev (με τις "δωρεάν" εφαρμογές του) και να τις πουλάεί σε αυτόν που διαθέτει τα περισσότερα. Ούτε να ανοίγουν οι εφαρμογές στο backround και να πρέπει να αγοράσω super κινητό για να μην κολλάει μετά από την εγκατάσταση μερικών δεκάδων εφαρμογών και όλα αυτά για να μου πει η κάθε κατασκευάστρια εταιρεία μετά από 1 χρόνο ότι δεν προκειται να μου δώσει την καινούρια έκδοση android και να πρέπει να τρέχω στο XDA για να κατεβάσω ROM, η οποία , τελικά, μου ακυρώνει την εγγύηση...

Για desktop εμπειρία "on the go" έχω tablet με πλήρη Windows 8.1 pro και 4πύρηνο Intel Atom και είμαι σίγουρος ότι κανένα κινητό δε θα μπορoύσε να μου δώσει τόσο καλή εμπειρία desktop.

Ο καθένας, όμως, κάνει τις επιλογές του και ξοδεύει τα χρήματά του όπως νομίζει καλύτερα. :-) 

Άλλοι ζητούν

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η MS σίγουρα έχει πολύ μεγάλα σχέδια για την Cortana.

Ελπίζω όμως, σαν σοβαρή εταιρία, σύντομα να ξεκαθαρίσει και αυτή (όπως η apple) τι ακριβώς γίνονται τα άπειρα προσωπικά δεδομένα που συλλέγει το AI της. Είναι κρυπτογραφημένα και ανώνυμα και χρησιμοποιούνται μόνο για την βελτίωση της υπηρεσίας ή διανέμονται και δημοπρατούνται αισχροκερδώς όπως κάνει η google με τον δικό της "βοηθό".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η MS σίγουρα έχει πολύ μεγάλα σχέδια για την Cortana.

Ελπίζω όμως, σαν σοβαρή εταιρία, σύντομα να ξεκαθαρίσει και αυτή (όπως η apple) τι ακριβώς γίνονται τα άπειρα προσωπικά δεδομένα που συλλέγει το AI της. Είναι κρυπτογραφημένα και ανώνυμα και χρησιμοποιούνται μόνο για την βελτίωση της υπηρεσίας ή διανέμονται και δημοπρατούνται αισχροκερδώς όπως κάνει η google με τον δικό της "βοηθό".

Επίσημα, στη προστασία προσωπικών δεδομένων της, υποστηρίζει ότι χρησιμοποιούνται μόνο από αυτή ή θυγατρικές στα πλαίσια βελτίωσεις των υπηρεσιών της.

Η Google δεν εμπορεύεται το λογισμικό της, άρα ο μόνος τρόπος να βγάλει χρήματα είναι η πώληση των προσωπικών δεδομένων των χρηστών της στους πραγματικούς της πελάτες, που είναι οι εμπορικές επιχειρήσεις που ενδιαφέρονται για την αγορά τους. Το "τσάμπα" πουλάει... ;) :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσημα, στη προστασία προσωπικών δεδομένων της, υποστηρίζει ότι χρησιμοποιούνται μόνο από αυτή ή θυγατρικές στα πλαίσια βελτίωσεις των υπηρεσιών της.

Η Google δεν εμπορεύεται το λογισμικό της, άρα ο μόνος τρόπος να βγάλει χρήματα είναι η πώληση των προσωπικών δεδομένων των χρηστών της στους πραγματικούς της πελάτες, που είναι οι εμπορικές επιχειρήσεις που ενδιαφέρονται για την αγορά τους. Το "τσάμπα" πουλάει... ;) :D

 

Κάπως αόριστα τα λέει στα privacy statement, πήχτρα στην δημιουργική ασάφεια και αυτή  :-D 

Δεν μας διευκρινίζει αν τα δεδομένα που συλλέγονται ανωνυμοποιούνται (sic), για πόσο χρόνο διατηρούνται, και με τι κριτήρια ασφαλείας.

 

Επίσης, παραδέχεται ότι τα προσωπικά δεδομένα που συλλέγει χρησιμοποιούνται για την παροχή προσωποποιημένων διαφημίσεων και αναζητήσεων στο bing, και τα third party apps:

To provide more relevant advertising, Windows Phone allows apps to access a unique identifier for each owner of a device.

...will provide it to all apps that request it.

Apps might store or transmit this information. Your advertising identifier is used by app developers and advertising networks to provide more relevant advertising to you by understanding which apps you use and how you use them. It can also be used by app developers to improve quality of service by allowing them to determine the frequency and effectiveness of ads and to detect fraud and security issues. If you use a third-party app, how the app uses your advertising identifier is subject to the third party’s privacy practices.

 

Ενώ τα δεδομένα προσμετρώνται σαν ιδιοκτησία της:

We may also disclose your information as part of a corporate transaction such as a merger or sale of assets.

 

Δεν την συγκρίνω σε καμιά περίπτωση με την google, αλλά χρειάζεται να μας ξεκαθαρίσει τα πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ξεκαθαρίζει φίλε @Omnigeek. :-)

https://www.windowsphone.com/el-gr/legal/wp8/windows-phone-8-1-privacy-statement#CollectUseInfo

Στην ενότητα:"Κοινοποίηση πληροφοριών σε τρίτους" γράφει:

 

"Πέραν των όσων περιγράφονται σε αυτήν τη δήλωση προστασίας προσωπικών δεδομένων, οι πληροφορίες σας δεν θα μεταβιβάζονται σε τρίτους (θυγατρικές ή συγγενείς εταιρείες που δεν ελέγχονται από τη Microsoft) χωρίς τη συγκατάθεσή σας."

Αυτό σημαίνει ότι μόνο εταιρείες που είναι θυγατρικές ή η ίδια η Microsoft έχουν πρόσβαση στα προσωπικά σου δεδομένα και δεν αποτελούν προϊόν οικονομικής συναλλαγής.

Τέλος, στις ρυθμίσεις -> αναγνωριστικό δοαφήμισης -> ενεργό/ανενεργό μπορείς να επιλέξεις αν θέλεις να αποστέλλονται πληροφορίες χρήσιμες για στοχευμένη διαφήμιση. ;) :-)

Στην ενότητα:"Εμφάνιση διαφημίσεων" γράφει:

 

Μπορείτε να εξαιρεθείτε από τη λήψη εξατομικευμένων διαφημίσεων από την υπηρεσία Microsoft Advertising και να διακόψετε την αποστολή μοναδικού αναγνωριστικού σε δίκτυα διαφημίσεων τρίτων που χρησιμοποιούνται από την υπηρεσία Microsoft Advertising, μεταβαίνοντας στη σελίδα εξαίρεσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ξεκαθαρίζει φίλε @Omnigeek. :-)

https://www.windowsphone.com/el-gr/legal/wp8/windows-phone-8-1-privacy-statement#CollectUseInfo

Στην ενότητα:"Κοινοποίηση πληροφοριών σε τρίτους" γράφει:

Αυτό σημαίνει ότι μόνο εταιρείες που είναι θυγατρικές ή η ίδια η Microsoft έχουν πρόσβαση στα προσωπικά σου δεδομένα και δεν αποτελούν προϊόν οικονομικής συναλλαγής.

Τέλος, στις ρυθμίσεις -> αναγνωριστικό δοαφήμισης -> ενεργό/ανενεργό μπορείς να επιλέξεις αν θέλεις να αποστέλλονται πληροφορίες χρήσιμες για στοχευμένη διαφήμιση. ;) :-)

Στην ενότητα:"Εμφάνιση διαφημίσεων" γράφει:

 

Με συγχωρείς που επιμένω αλλά δεν φτάνουν αυτά. Τα δεδομένα σου γράφει είναι περιουσιακά στοιχεία (assets) της MS που αποθηκεύονται υπό αδιευκρίνιστες συνθήκες για αόριστο χρονικό διάστημα (ενδεχομένως για πάντα) και μπορούν ανά πάσα στιγμή να γίνουν αντικείμενο συναλλαγής (corporate transaction).

Για τις διαφημίσεις (που μοιράζεται στοιχεία σου με τρίτους), το γεγονός ότι σου δίνει επιλογή εξαίρεσης (opt out) είναι σίγουρα θετικό. Το ιδανικό βέβαια θα ήταν να τα πρόσφερε με επιλογή ενεργοποίησης (opt in), όπως κάνει πολύ σωστά για τα παιδιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με συγχωρείς που επιμένω αλλά δεν φτάνουν αυτά. Τα δεδομένα σου γράφει είναι περιουσιακά στοιχεία (assets) της MS που αποθηκεύονται υπό αδιευκρίνιστες συνθήκες για αόριστο χρονικό διάστημα (ενδεχομένως για πάντα) και μπορούν ανά πάσα στιγμή να γίνουν αντικείμενο συναλλαγής (corporate transaction).

Για να γίνει κάτι τέτοιο θα έπρεπε να συμφωνίσεις με τους καινούριους όρους που θα επέτρεπαν κάτι τέτοιο. Τουλάχιστον έτσι στέκει νομικά. Παίρνεις ότι ακριβώς συμφώνησες. Τα αδιευκρίστα κομμάτια είναι κατά της εταιρείας, όχι υπέρ της. Αν είχε στόχο να σε εμπορευτεί (όπως κάνει η Google) δε θα σου επέτρεπε να επενεργοποιήσεις το αναγνωριστικό διαφήμισης. Είναι λογικό να κάνει τέτοιες κινήσεις, γιατί πουλάει λογισμικό, ενώ η Google το δίνει δωρεάν και πουλάει τα δεδομένα. Παρόλα αυτά το γράφει καθαρά στην ενότητα "κοινοποίηση πληροφοριών σε τρίτους" :

 

 

Πέραν των όσων περιγράφονται σε αυτήν τη δήλωση προστασίας προσωπικών δεδομένων, οι πληροφορίες σας δεν θα μεταβιβάζονται σε τρίτους (θυγατρικές ή συγγενείς εταιρείες που δεν ελέγχονται από τη Microsoft) χωρίς τη συγκατάθεσή σας. Περιστασιακά, αναθέτουμε σε άλλες εταιρείες την παροχή περιορισμένων υπηρεσιών εκ μέρους μας, όπως η αποστολή και η παράδοση αγορών και άλλων στοιχείων αλληλογραφίας, η απάντηση σε ερωτήσεις πελατών σχετικά με προϊόντα ή υπηρεσίες, η επεξεργασία καταχώρησης συμβάντων ή η εκτέλεση στατιστικής ανάλυσης των υπηρεσιών μας. Στις εταιρείες αυτές θα κοινοποιούμε μόνο τις πληροφορίες που χρειάζονται για την παροχή της υπηρεσίας, ενώ θα απαγορεύεται η χρήση αυτών των πληροφοριών για οποιονδήποτε άλλο σκοπό.

Λίγο πιο κάτω ( αποθήκευση και μεταφορά πληροφοριών) γράφει:

 

Η Microsoft συμμορφώνεται με το πλαίσιο ασφάλειας Η.Π.Α.-ΕΕ και το πλαίσιο ασφαλείας Η.Π.Α.-Ελβετίας, όπως αυτό ορίζεται από το Υπουργείο Εμπορίου των Η.Π.Α., όσον αφορά τη συλλογή, τη χρήση και τη διατήρηση δεδομένων από τον Ευρωπαϊκό Οικονομικό Χώρο και την Ελβετία.

και αμέσως πιο κάτω δεσμεύεται για την προστασία των πληροφοριών μας από μη εξουσιοδοτημένη χρήση οπότε, έχοντας πει πιο πάνω τί θεωρεί εξουσιοδοτημένη χρήση, θεωρώ ότι είναι καλυμένη από θέμα ασφάλειας. Τέτοια πράγματα δε θα τα δεις γραμμένα στη Google... ;) :-)

Στην περίπτωση του kinetic γράφει ότι κρατάνε τις πληροφορίες για 3 μήνες στο windows azure, που είναι:

http://www.xbox.com/el-gr/kinect/privacyandonlinesafety#DataCollection7

Για τα Wp δε βρήκα πόσο καιρό τα κρατάει, αλλά αφού δεν τα εμπορεύεται... Παρόλα αυτά τους έστειλα email ζητώντας επιπλέον πληροφορίες σχετικά με το χρονικό διαστημα που κρατούν τα προσωπικά δεδομένα στους servers τους. Μόλις λάβω απάντηση θα σου απαντήσω.

Υ.Γ. καλά κάνεις και επιμένεις και γω είμαι λίγο "ψείρας" σε αυτά. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...η κορτάνα είναι ο δούρειος ίππος της ΜΣ...

...άμα κάνει το λάθος ο αντρόϊντ και την βάλει μέσα τον ήπιε...

...τα τείχη θα πέσουν από μέσα...

Ο android; Ποιός είναι ο κύριος; Ναι, θα πει ο android χρήστης που εχει τα πάντα και την Cortana..."δεν φεύγω από το android για να έχω μόνο την Cortana στα wp?"

 

Που τα σκέφτεστε δεν ξέρω... Καλά κάνει η Ms και παραδέχεται την ήττα του λειτουργικού της. Ποτέ δεν είπαμε οι android χρήστες όχι στις υπηρεσίες της και δεν τις σνομπαρουμε οπως κανουν οι ελάχιστοι wp fans για τις αντίστοιχες της Google λες και τους έκλεψε το παγωτό. Αν η Cortana με καλύψει όσο το Google Now, δεν έχω θέμα να την χρησιμοποιήσω παράλληλα με τις εκατοντάδες καινούργιες εφαρμογές που ξεπηδανε καθε μέρα στο play store.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είχε στόχο να σε εμπορευτεί (όπως κάνει η Google) δε θα σου επέτρεπε να επενεργοποιήσεις το αναγνωριστικό διαφήμισης. Είναι λογικό να κάνει τέτοιες κινήσεις, γιατί πουλάει λογισμικό, ενώ η Google το δίνει δωρεάν και πουλάει τα δεδομένα. 

Αυτό αν δεν κάνω λάθος το έχει και η google στις ρυθμίσεις του android και γενικότερα του account σου

https://support.google.com/googleplay/answer/3405269?vv=5&sig=3OgwMCTgbTCRBaOe1_hYQ3nGhjf7BpiKqEvyTc09OsMZIfXe6VVQbt5Zi6VyeClP2zq75jG5pYTxiweyRzIM0paEKKZvWvV8PBS3Y3oAwJYN6-NkHdILY5K-UQjzXUQlbHyssQgD0SVCV-Ogcz3tcsYTcc29Pqwc4sRrGEnNuLdBHNZaOQ5XEFc3E8Vv0B9pEfqmZOh7YYKP1S6AWlqyZ4NbW-bNi-ME1IWJIdeibyGLKdOd-a8E3DE9YM0FD0LtFqs-DKatvFCLJ860j263rMd72b1xFOVuFWt_LFZ_McnI-UG6ZaeaGoxq-06bg82A-AGPCOU8_goRz1OyS4-0lg

 

post-227832-0-21818000-1433180881_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...