Προς το περιεχόμενο

Τι θα δούμε από την επόμενη έκδοση του mobile OS της Google, Android M;


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 57
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Μακάρι να φτιάξουν λίγο ακόμα την κατανάλωση / διαχείρηση της μπαταρίας και της μνήμης .. επίσης οσο αφορά το nexus 5 να φτιαχτεί επιτέλους αυτο το bug με την κάμερα που βαράει errors σε άκυρες στιγμές

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν με το καλό κυκλοφορήσει, θα το παίρνουν και οι παλιότερες του 12μήνου συσκευές ή θα έχουμε πάλι τα ίδια να ξεμένουμε με την προ-προ-προ-προ-προηγούμενη έκδοση όσοι έχουμε περσινά κινητά; Εμένα αυτό με ενδιαφέρει περισσότερο.

 αυτο δυστυχως εξαρταται απο τις εταιριες και οχι απο την Google. Δε ξερω αν μπορει ποτε να γινει κατι σε αυτο το θεμα αλλα οκ, θα τα αναβαθμίζουμε μονοι μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακάρι να φτιάξουν λίγο ακόμα την κατανάλωση / διαχείρηση της μπαταρίας και της μνήμης .. επίσης οσο αφορά το nexus 5 να φτιαχτεί επιτέλους αυτο το bug με την κάμερα που βαράει errors σε άκυρες στιγμές

battery saver. Οχι να βαλεις, να τα απενεργοποιησεις. Εμενα μεχρι και το δικο της συστημα "εξοικονομησης ενεργειας" μου bugαρει την καμερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το multiwindow στα κινητά ποιος το θελει; Προφανώς οποίος θέλει να νομίζει ότι έχει μπροστά του desktop συστημα και φοβερό κινητό; fail.

Κάνω bookmark το σχόλιο σου, ώστε όταν σε περίπτωση κάνει το ίδιο η Apple, να δω τι θα γράψεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπεις βίντεο και γράφεις μήνυμα παράλληλα

 

Τι νόημα έχει μια μεγάλη οθόνη αν δε μπορείς να την εκμεταλλευτείς πλήρως;

 

για ποσο μεγαλη οθονη μιλας; γιατι ακομα και σε 5μισαρι κινητο, δεν μπορω να φανταστω πως θα βλεπω βιντεο και θα γραφω μηνυμα (εννοειται να βλεπω και την εφαρμογη μεσα στην οποια γραφω, μην στειλει καμια μαλακια ο κορεκτορας), με βαση το διαθεσιμο χωρο που αφηνει το καθε πληκτρολογιο οταν ειναι σε διαταξη πληκτρολογησης.

εκτος αν εννοεις να παιδευομαι με 2 ιντσες να βλεπω (?) το βιντεο και αλλες 2 να βλεπω (?) την εφαρμογη μεσα στην οποια γραφω; ευχαριστω αλλα δεν θα παρω, δεν θελω να κουβαλαω μαζι μου και μικροσκοπιο για να νομιζω οτι τα κανω ολα μαζι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για ποσο μεγαλη οθονη μιλας; γιατι ακομα και σε 5μισαρι κινητο, δεν μπορω να φανταστω πως θα βλεπω βιντεο και θα γραφω μηνυμα (εννοειται να βλεπω και την εφαρμογη μεσα στην οποια γραφω, μην στειλει καμια μαλακια ο κορεκτορας), με βαση το διαθεσιμο χωρο που αφηνει το καθε πληκτρολογιο οταν ειναι σε διαταξη πληκτρολογησης.

εκτος αν εννοεις να παιδευομαι με 2 ιντσες να βλεπω (?) το βιντεο και αλλες 2 να βλεπω (?) την εφαρμογη μεσα στην οποια γραφω; ευχαριστω αλλα δεν θα παρω, δεν θελω να κουβαλαω μαζι μου και μικροσκοπιο για να νομιζω οτι τα κανω ολα μαζι.

Αν ισχύουν όσα είχε αναφέρει το Android Police προ περίπου 6 μηνών, τότε το μεγάλο όφελος θα είναι η δυνατότητα drag-n-drop μεταξύ εφαρμογών. Γενικά, πολλές φορές έχω αισθανθεί ότι απουσιάζει η δυνατότητα multiwindow, ιδίως στο tablet. Όχι γιατί θα δουλεύεις για ώρες, εκεί πέρα, αλλά επειδή όταν θες, βρε αδερφέ, να αντιγράψεις κάτι από μία εφαρμογή (πχ. email) κάπου αλλού, τότε δε βολεύει να κάνεις copy, να αλλάξεις εφαρμογή, να κάνεις paste και πάλι πίσω!

 

Μπορεί να φαίνεται απλό το σενάριο, αλλά δεν είναι. Ιδίως για tablet η λειτουργία αυτή είναι πάρα πολύ σημαντική. Εφόσον δοθεί, δε, με το σωστό τρόπο, είναι δυνατό να αλλάξει ολόκληρη την πορεία εξέλιξης του λειτουργικού! Διότι σήμερα όλες οι εφαρμογές σχεδιάζονται με γνώμονα ότι τρέχουν αυτές και μόνο αυτές, αλλά εφόσον οι προγραμματιστές αρχίσουν να δίνουν δυνατότητες διαλειτουργικότητας μεταξύ των εφαρμογών, τότε αυτομάτως το Android μπορεί να αρχίσει να μετατρέπεται από ένα... ημι-embedded, σε ένα "πλήρες" λειτουργικό σύστημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα ... Μετά από 12 μήνες είναι στην ευχέρεια της κάθε εταιρείας αν θα συνεχίσει να στέλνει updates. Είπα λοιπόν να δοκιμάσω το adroid και πήρα το s5. πραγματικά αν γίνει κάτι τέτοιο 6s σου έρχομαι super αρχηκαρασφαίρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπόψην οτι τα multitasking λειτουργικά προυποθέτουν να έχεις και multitasking εγκέφαλο...

Δεν ξέρω τι ικανότητες έχετε εσείς αλλά εγώ δεν μπορώ να βλέπω ταυτόχρονα ταινία και να απαντάω σε μηνύματα.Έχω μονοπύρηνο επεξεργαστή  εγκέφαλο δυστυχώς :P

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...