Προς το περιεχόμενο

Πως μπορώ να κάνω μία μνήμη RAM να ξαναδουλέψει??


stefant24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σε όλους με αφορμή ενός συμβάν που έτυχε σήμερα και μάλιστα εδώ http://www.insomnia.gr/topic/571035-%CF%80%CF%81%CF%8C%CE%B2%CE%BB%CE%B7%CE%BC%CE%B1-%CE%BC%CE%B5-hp-intel-i3-550-%CF%80%CF%8D%CF%81%CE%B3%CE%BF/

θα ήθελα να μάθω συγκεκριμένα εάν μπορούμε να κάνουμε κάτι ώστε να παίξει ξανά μία ραμ της hp σε έναν πύργο ενός φίλο μου όπως παλιά στον οποίο παλιά έπαιζε αλλά λόγω του συνδυασμού με ραμ της hp και της corsair(που από ότι αποφάνηκε δεν δούλευε παίρνοντας την μπάλα και αυτήν που δούλευε , δηλαδή της hp, του έκανε  ζημιά και δεν μπορεί να παίξει η hp που παλαιότερα έπαιζε?? Γιατί το λέω αυτό γιατί δοκίμασα την ram της hp που δούλευε παλαιότερα σε έναν απο τους 3 υπολογιστές μου και έκανε boot μέσω bios μόνο και μόνο από εκεί και εγώ τώ ρα σας κάνω την παραπάνω ερώτηση μήπως μπορούμε να βρούμε κάτι έτσι ώστε να ξαναδουλέψει στον πύργο του φίλου μου (στην ουσία δεν έχει χαλάσει η ραμ αφού σας είπα ότι έπαιζε στον σε έναν από τους πύργους μου). Σας ευχαριστώ για το χνόνο που θα διαθέσετε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες γραψτα λιγο καλυτερα,για να βγαινει νοημα.

απο οσα καταλαβα,χαλασε μια ραμ,αλλα η ιδια ραμ δουλευει σε αλλο υπολογιστη,ετσι?

δοκιμασατε να αλλαξετε θυρες και να τσεκαρετε αν οντως φταιει η ραμ?αν ναι,δε νομιζω οτι μπορει να φτιαχτει αυτο φιλε μου.

εχω συναντησει ομως πολλες φορες ραμ που ενω της εβγαλα απο υπολογιστη γιατι δε δουλευαν ( τσεκαρισμενα με αλλες μνημες στην ιδια θυρα ) αργοτερα της εβαζα σε αλλο υπολογιστη και δουλευαν κανονικα.

με τον καιρο οταν μου τυχαινε αυτο,τις δοκιμαζα παλι στον παλιο υπολογιστη για να ανακαλυψω οτι στον παλιο δε δουλευαν.

αυτο ειναι κατι πολυ παραδοξο και δεν ξερω πως εξηγειται,αν εξηγειται δλδ..

το εχω συναντησει αρκετες φορες,αν εχεις καποιος καποια εξηγηση θα βοηθουσε..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτός είσαι και ξέρεις τώρα μία ερώτηση άμα βρω μία άλλη ραμ θα παίξει σε ένα πυργο ποε κανει beep αλλα να ταιριαζει σε αυτην και αν θα σταματήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο οτι μπορεσα να καταλαβω έμπλεξες ecc με non ecc ram?Μπορει να μην εχει προβλημα κανενα dimm απλα πρεπει να δεις τη ραμ περνει η μητρικη και να βαλεις 2 non ecc η ecc η οτι περνει τελοσπαντων αυτες οι 2 μαζι δεν προκειται να παιξουν μαζι απο ότι φαινεται σε αυτη τη μητρικη που εχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο οτι μπορεσα να καταλαβω έμπλεξες ecc με non ecc ram?Μπορει να μην εχει προβλημα κανενα dimm απλα πρεπει να δεις τη ραμ περνει η μητρικη και να βαλεις 2 non ecc η ecc η οτι περνει τελοσπαντων αυτες οι 2 μαζι δεν προκειται να παιξουν μαζι απο ότι φαινεται σε αυτη τη μητρικη που εχεις

Σε ευχαριστώ για την απάντησή τώρα μπορείς να μου λύσεις μία απορία??? Εάν πάω και αγοράσω μία μητρική πλακέτα όχι μάρκας αλλά ΟΕΜ δηλαδή ASUS, ASROCK,GIGABYTE ,MSI και βάλω αυτές τις μνήμες RAM που έχω με την μία να είναι non ecc και η άλλη ecc(δηλαδή όχι για server) και τις κουμπώσω σε αυτή την την μητρική θα παίξει χωρίς κανένα πρόβλημα????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι μνήμες έχουν 2 χαρακτηριστικά ECC ή no-ECC και Unbuffered ή Fully Buffered

Οι σέρβερ συνήθως παίρνουν Fully Buffered - ECC

και τα ντέσκτοπ σχεδόν πάντα Unbuffered - no-ECC με κάποιες εξαιρέσεις που παίρνουν και Unbuffered-ECC

 

οπότε εσένα τι τύπο παίρνει, τι είχε επάνω, και τι αγόρασες?


εχω συναντησει ομως πολλες φορες ραμ που ενω της εβγαλα απο υπολογιστη γιατι δε δουλευαν ( τσεκαρισμενα με αλλες μνημες στην ιδια θυρα ) αργοτερα της εβαζα σε αλλο υπολογιστη και δουλευαν κανονικα.

με τον καιρο οταν μου τυχαινε αυτο,τις δοκιμαζα παλι στον παλιο υπολογιστη για να ανακαλυψω οτι στον παλιο δε δουλευαν.

αυτο ειναι κατι πολυ παραδοξο και δεν ξερω πως εξηγειται,αν εξηγειται δλδ..

το εχω συναντησει αρκετες φορες,αν εχεις καποιος καποια εξηγηση θα βοηθουσε..

εννοείς ότι η μνήμη παίζει κανονικά στον Α υπολογιστή, κάποια μέρα σταματάει να παίζει.

και αυτή την ίδια μνήμη την βάζεις στον Β υπολογιστή και στον Β παίζει?

 

Αν εννοείς ότι μια μνήμη παίζει στον Β και δεν παίζει καθόλου σε κάποιον Α υπολογιστή, τυχαίνει μερικές φορές να είναι θέμα ασυμβατότητας με το chipset ή με το BIOS.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι μνήμες έχουν 2 χαρακτηριστικά ECC ή no-ECC και Unbuffered ή Fully Buffered

Οι σέρβερ συνήθως παίρνουν Fully Buffered - ECC

και τα ντέσκτοπ σχεδόν πάντα Unbuffered - no-ECC με κάποιες εξαιρέσεις που παίρνουν και Unbuffered-ECC

 

οπότε εσένα τι τύπο παίρνει, τι είχε επάνω, και τι αγόρασες?

εννοείς ότι η μνήμη παίζει κανονικά στον Α υπολογιστή, κάποια μέρα σταματάει να παίζει.

και αυτή την ίδια μνήμη την βάζεις στον Β υπολογιστή και στον Β παίζει?

 

Αν εννοείς ότι μια μνήμη παίζει στον Β και δεν παίζει καθόλου σε κάποιον Α υπολογιστή, τυχαίνει μερικές φορές να είναι θέμα ασυμβατότητας με το chipset ή με το BIOS.

το 1ο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε τέτοια προβλήματα τα σενάρια είναι άπειρα και μπορούν να αγγίξουν ακόμα και την θεωρία των κοσμικών ακτίνων.

Ένα σενάριο που μπορώ να πω είναι να άλλαξε η τάση τροφοδοσίας ή ο συγχρονισμός του FSB λόγω φθοράς που υφίστανται οι πυκνωτές και τα άλλα ηλεκτρονικά στοιχεία επάνω στην μητρική, αλλά και επάνω στην μνήμη.

Μπορεί αυτές οι αλλαγές να χάλασαν το "πάντρεμα" της συγκεκριμένης μνήμης με την συγκεκριμένη μητρική, αλλά να μην την εμπόδισαν να λειτουργεί σε κάποια άλλη μητρική.

 

Τα πάντα σε αυτή την ζωή είναι θέμα χημείας... όπως λέει και μια παροιμία...


Κάτι ακόμα που μπορείς να δοκιμάσεις είναι να καθαρίσεις με οινόπνευμα και ένα μαλακό πανί τις επαφές των μνημών.

Μερικές φορές οξειδώνονται και δημιουργούνται προβλήματα στην επικοινωνία τους με την μητρική.

Παίζει σε έναν υπολογιστή αυτή η οξείδωση να δημιουργεί πρόβλημα και σε κάποιον άλλον που έχει καλύτερες επαφές στην μητρική επάνω, να μην δημιουργεί πρόβλημα. Τα σενάρια είναι άπειρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλές φορές  μνήμες που δούλευαν σε ενα mobo και μετά δεν λειτουργούσαν, οφείλεται σε κακή επαφή των επαφών της mobo με τις επαφές απο τις μνήμες. Οσο αφορά τις επαφές απ' τα μνημάκια, μια γομολάστιχα λύνει το πρόβλημα καθαρίζοντας τις επαφές απ την μνήμη, οσον αφορά τα ελασματάκια απο τις θήκες μνήμης της motherboard δεν μπορεις να κάνεις και πολλά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Παιδια σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας ολους σας το καθε ενα ξεχωριστα τελικα βρεθηκε λυση αγοραζοντας καινουρια mobo , τωρα μια ερωτηση τι ειναι τα Unbuffered ή Fully Buffered και Unbuffered-ECC????? ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΑΝΑΦΕΡΘΗΚΑΤΕ ΣΕ ΑΥΤΟ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...