Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v1


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Oπως τα λες ειναι

20€ σε ψηφιακο στο steam που ζητημα το steam να παιρνει 0.50€ ανα πωληση & μετα απο τοσα χρονια.

Να τα αφησω 40€ και τα δυο ψηφιακα;

Να τα αφησω 10€ το κασετακι των 16gb;

Εχουμε φτασει τα 50€

Βαλε τωρα κερδος νιντεντο, κερδος πωλητη,κερδος φπα,κερδος μεταφορας των παιχνιδιων.

Ποσα λες να βγαινουν; 50€? 

Τροφη για σκεψη λοιπον πριν πεταξουμε κοτσανες.

Εδω εχουμε 2 games σε τιμη 1ος και κραζουμε που δεν δινουν δευτερο κασετακι; 

Να κραξουμε la noire,nba, doom κλπ που δεν χωρανε καν ενα game ολοκληρο μαζι σας και εγω αλλα να κραζουμε γιατι και πως θα δωσει η καθε εταιρια το 1 & το 2 μαζι στη τιμη του ενος σορρυ και ολας αλλα δεν το καταλαβαινω.

 

Και μη συγκρινουμε τωρα δισκακια vs κασετακια αλλο κοστος το ενα (οσο μια τυροπιτα αλλο κοστος το αλλο).

 

 

 

Πρώτον, έχεις την εντύπωση ότι το Steam είναι κοινωφελές ίδρυμα. Δεν είναι.

 

Δεύτερον, ποιός σου είπε ότι αγοράζεις το ένα game και σου κάνουν δώρο το δεύτερο; Για δύο games πληρώνεις, και μάλιστα ports, το ένα 5ετίας, το άλλο 10ετίας. Αν το price point είναι στα 50-60 ευρώ, τότε είναι υπερβολικά μεγάλο νούμερο για να μην έχει τουλάχιστον και τα δύο games μέσα σε physical μορφή. Διαφορετικά, αν βγει στο μεσαίο price point των 40 ευρώ, μαζί σου. Αλλά δεν πρόκειται να γίνει αυτό.

 

Τρίτον (γιατί δεν το κατανοείς αν δεν γίνει ταληράκια):

 

50 φράγκα το ένα game σε mini cartridge και 10 φράγκα η microSD για το δεύτερο

 

ή

 

60 φράγκα και τα δύο games σε ένα νορμάλ cartridge νοικοκυρεμένα.

 

 

Τροφή για σκέψη, πριν πετάξουμε κοτσάνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πρώτον, έχεις την εντύπωση ότι το Steam είναι κοινωφελές ίδρυμα. Δεν είναι.

 

Δεύτερον, ποιός σου είπε ότι αγοράζεις το ένα game και σου κάνουν δώρο το δεύτερο; Για δύο games πληρώνεις, και μάλιστα ports, το ένα 5ετίας, το άλλο 10ετίας. Αν το price point είναι στα 50-60 ευρώ, τότε είναι υπερβολικά μεγάλο νούμερο για να μην έχει τουλάχιστον και τα δύο games μέσα σε physical μορφή. Διαφορετικά, αν βγει στο μεσαίο price point των 40 ευρώ, μαζί σου. Αλλά δεν πρόκειται να γίνει αυτό.

 

Τρίτον (γιατί δεν το κατανοείς αν δεν γίνει ταληράκια):

 

50 φράγκα το ένα game σε mini cartridge και 10 φράγκα η microSD για το δεύτερο

 

ή

 

60 φράγκα και τα δύο games σε ένα νορμάλ cartridge νοικοκυρεμένα.

 

 

Τροφή για σκέψη, πριν πετάξουμε κοτσάνες.

Mονο πριν ξανα πεταξουμε κοτσανες εσυ δεν θα αγορασεις 16gb sd card μιας και εμαθα πως εχεις λεφτα. Οποτε μαλλον θα πας το λιγοτερο για 64gb που εχει 15-20€. Τροφη για σκεψη.

 

Και το skyrim port ειναι. και το la noire port ειναι και το doom port ειναι. 50αρικα+ ζητανε. 

Για τη capcom ουτε φωνη ουτε ακροαση ετσι; Που ουτε καν cartridge δεν εβγαλε στην EU.

Στα ταληρακια ξεχασες να βαλεις φορο,κερδος καταστηματος,κερδος νιντεντο,κερδος μεταφορικης εταιριας.

 

Οποτε οπως τα λες ειναι 

Πρώτον, έχεις την εντύπωση ότι το sega/nintendo είναι κοινωφελές ίδρυμα. Δεν είναι.

 

Οσο για τους απο πανω που λενε 6€.. 6€ δεν παιρνει ουτε η nintendo θα παρει το steam; Που ζειτε;

Και αντε ειναι 6€.. της νιντεντο τοτε θα ειναι 20αρικο . Οποτε παλι δεν βγαινουν τα νουμερα σας στο φανταστικο σας υπολογισμο  :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Και το skyrim port ειναι. και το la noire port ειναι και το doom port ειναι. 50αρικα+ ζητανε. 

Για τη capcom ουτε φωνη ουτε ακροαση ετσι; Που ουτε καν cartridge δεν εβγαλε στην EU.

Στα ταληρακια ξεχασες να βαλεις φορο,κερδος καταστηματος,κερδος νιντεντο,κερδος μεταφορικης εταιριας.

 

Μάθε να ξεχωρίζεις τα 3rd-party από τα 2nd-party και μόλις το μάθεις θα κατανοήσεις τι διαφορά έχει να κάνει μια πατάτα η Bethesda ή η ΕΑ από το να κάνει ακριβώς την ίδια πατάτα η Nintendo στο σύστημά της.

 

Επίσης, να στο πω μαλακά για να μην προσγειωθείς απότομα από το σύννεφο: και το Steam πληρώνει φόρους, διατηρεί servers και έχει λειτουργικά έξοδα.

 

Τελοσπάντων, δεν ασχολούμαι περαιτέρω, είναι προφανές ότι προσπαθείς να τρολλάρεις. Τσίμπα κι ένα λάικ για το effort.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην κοινότητα. Έχει κανείς ιδέα ποιος ειναι ο πιο οικονομικός τρόπος να αγοράσουμε απο Ιαπωνία; Το σκέφτομαι για την Climax edition των Bayonetta λόγω των 2 game cards, αλλα φοβάμαι τα έξοδα αποστολής, τελωνια κτλ. Θα ενδιέφερε κάποια μέλη ίσως ομαδική παραγγελία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Το δέμα θα είναι ήδη από μόνο του αρκετά ογκώδες ώστε να μπει τελωνείο, οπότε η ομαδική παραγγελία απλά θα αύξανε το κόστος των δασμών και τα μεταφορικά.

 

Καλύτερα να κάνεις εισαγωγή μόνος σου ένα τεμάχιο, έχοντας στο νού σου ότι θα πληρώσεις 15 ευρώ έξοδα (αν στο στείλουν με ΕΛΤΑ) συν 24% ΦΠΑ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ' ευχαριστώ πολύ. Τα 15€ που αναφέρεις είναι τα έξοδα αποστολής; Για τα έξοδα εκτελωνισμού, έχεις ιδέα που κυμαινόμαστε περίπου; Επίσης, γνωρίζει κανεις αν υπαρχει κάποιο κατάστημα εντός ΕΕ που κανει αυτο τις εισαγωγές του;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Όχι, τα €15 που ανέφερα είναι τα έξοδα εκτελωνισμού των ΕΛΤΑ. Δασμοί δεν υπάρχουν για κάτω των €150 CIF κόστος, οπότε θα υπολογίζεις ένα 24% ΦΠΑ επί του CIF (κόστος προϊόντος + μεταφορικά είναι το CIF).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε 10 μερες ερχετε το brawlout μια αντιγραφη του smash bros το εχει δοκιμασει κανεις στο steam να μας πει τι παιζει;Στα σχολια καλο το λενε με μονο παραπονο οτι δεν εχει πολυ κοσμο το online κοματι.Λογικο μιας και ειναι ακομα early access.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Μόλις έκανα unboxing την CE του X2. Εντάξει, από τις καλύτερες CE που έχω πάρει ποτέ. Ευφυέστατο το κουτί και εξαιρετικό το βιβλίο. Υπόδειγμα στο πως πρέπει να είναι μια CE.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις έκανα unboxing την CE του X2. Εντάξει, από τις καλύτερες CE που έχω πάρει ποτέ. Ευφυέστατο το κουτί και εξαιρετικό το βιβλίο. Υπόδειγμα στο πως πρέπει να είναι μια CE.

 

Θα συμφωνήσω απόλυτα! Και εγω ακριβώς την ίδια ευχαρίστηση αποκόμισα!

 

Ps και μόνο η συσκευασία με το βιβλίο και το steelbook είναι υπεραρκετα παιδιά. Αν τα δείτε από κοντά θα καταλάβετε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάθε να ξεχωρίζεις τα 3rd-party από τα 2nd-party και μόλις το μάθεις θα κατανοήσεις τι διαφορά έχει να κάνει μια πατάτα η Bethesda ή η ΕΑ από το να κάνει ακριβώς την ίδια πατάτα η Nintendo στο σύστημά της.

 

Επίσης, να στο πω μαλακά για να μην προσγειωθείς απότομα από το σύννεφο: και το Steam πληρώνει φόρους, διατηρεί servers και έχει λειτουργικά έξοδα.

 

Τελοσπάντων, δεν ασχολούμαι περαιτέρω, είναι προφανές ότι προσπαθείς να τρολλάρεις. Τσίμπα κι ένα λάικ για το effort.

Tσιμπα και εσυ ενα λαικ για να μη νομιζεις πως τρολλαρω.

Και εγω τα θελω ολα δικα μου οπως και εσυ οι αλλοι ομως και η πραγματικοτητα εχει αλλη αποψη.

Στο κατω,κατω δεν μας αναγκασε κανεις να το αγορασουμε. Εγω το βρισκω τiμιο deal. 2 games στη τιμη του ενος. Και ας ειναι 20ετιας αμα δεν το εχω παιξει (γιατι δεν ειχα wii u) και μου αρεσει θα το παρω.

Ολα τα αλλα να χαμε να λεγαμε.

Παμε παρακατω δεν εχουμε να χωρισουμε τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι θλιβερό αυτό το πράγμα πάντως. Να το κάνουν οι 3rd-party, πες πάει στο διάολο. Να το κάνει και η Ν σε 2nd-party τίτλο είναι εντελώς κουλό. Γιατί με αναγκάζεις να αγοράσω κι άλλη microSD και απλά δεν βάζεις μεγαλύτερο cartridge και να ανεβάσεις την τιμή; Αντί να δώσω τα λεφτά για κάρτα θα τα έδινα στο cartridge.

 

Αν και αυτό εξαρτάται από το κατά πόσο παίζεις όλα τα παιχνίδια που έχεις σε digital μορφή μία δεδομένη περίοδο, εγώ όπως το σκέφτομαι απλά θα κάνω delete παιχνίδια που έχω τελειώσει ή που δεν έχω σκοπό να παίξω την εκάστοτε περίοδο, για να ελευθερώνω χώρο στην 64άρα microSD μου, και αν τα χρειαστώ τα ξανακατεβάζω. Τα saves μένουν έτσι και αλλιώς οπότε λειτουργεί σαν το cloud. Δεν είναι optimal αλλά παλεύεται. Πάντως δεδομένου του όγκου που βγαίνουν τα παιχνίδια στο NSW(που ακόμα με εκπλήσσει ευχάριστα) έπρεπε να πάω για 128άρα εξαρχής. :/

 

Tροφη για σκεψη λοιπον πριν πεταξουμε κοτσανες.

 

Not cool.

Άσε το Switch και πιάσε τη γκόμενα για λίγο. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...