Προς το περιεχόμενο

Νέο iOS 9 με βελτιωμένη αναζήτηση, βελτιωμένη Siri και εξελιγμένο multitasking στο iPad


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αρχίσε η μεταμόρφωση των ipad, η οποία θα τελειώσει με την κυκλοφορία του ipad pro, από μεγαλά iphone σε touch φορητούς υπολογιστές, όπου θα μπορείς να κάνεις και σοβαρή δουλειά. Καιρός ήταν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 106
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Που είναι τα funboy-ια?? Τοσα χρονια λεμε οτι το 1gb ram δεν φτανει ουτε για tabbed browsing και τωρα ερχεται η ίδια η apple και δεν σου δίνει split view multitasking ουτε στο air. Σε pad που πριν 9 μήνες ήταν latest and greatest δηλαδή. Χμμμχμ...

Και προς αποφυγη παρεξηγήσεων είμαι κάτοχος air 2.

 

 

Διαβάζουμε και κανένα άρθρο. Όσα έχουν 1GB το υποστηρίζουν.

 

 

 

Επίσης προσφέρεται λειτουργία picture-in-picture στην περίπτωση που ο χρήστης θέλει να παρακολουθήσει video χωρίς να διακόψει αυτό που έκανε εκείνη την ώρα. Η αναβαθμισμένη αυτή λειτουργία multitasking θα είναι διαθέσιμη μόνο στα σύγχρονα tablets της Apple όπως στα iPad Air, iPad mini 2 κ.ά.
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζουμε και κανένα άρθρο. Όσα έχουν 1GB το υποστηρίζουν.

Dali αγορι μου διαβασε καλα το σχολιο.

Μιλαω για split view multitasking, την πεμπτουσία ουσιαστικά του multitask, οπου χειρίζεσαι και τα 2 apps ταυτοχρονα.

Αμέσως να μου την πεις...

"No iPad before the iPad Air 2 will be able to run the split-view multitasking feature." by the verge

 

Θες λοιπόν τώρα να μαντέψεις τι έχει διπλάσιο το air2 σε σχέση με το 1 και τρέχει το "νέο" αυτό feature;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμία καινοτομία βασικά. Ότι παρουσίασε τα έχουμε στο Android από το 2012. Δεν βαρέθηκε ακόμα τις αντιγραφές?

 

Όσο για το siri

 

Το android φίλε μου δεν έχει support για true multitasking (side-by-side δλδ), μόνο η Samsung το πρόσθεσε ως δικό της έξτρα... (παρόμοιο παράδειγμα, μέχρι και την Lolilop δεν υπάρχει στο android api για σαρωτή δακτυλικού αποτυπώματος, στην M ανακοίνωσαν στο Google I/O πριν λίγες εβδομάδες πως θα βάλουν επιτέλους, μόνο δεύτερες εταιρίες έχουν βάλει ως έξτρα)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το android φίλε μου δεν έχει support για true multitasking (side-by-side δλδ), μόνο η Samsung το πρόσθεσε ως δικό της έξτρα... (παρόμοιο παράδειγμα, μέχρι και την Lolilop δεν υπάρχει στο android api για σαρωτή δακτυλικού αποτυπώματος, στην M ανακοίνωσαν στο Google I/O πριν λίγες εβδομάδες πως θα βάλουν επιτέλους, μόνο δεύτερες εταιρίες έχουν βάλει ως έξτρα)

Για σειρά Note λέω. Μπορεί η Google να το βάλει τώρα στο m αλλά όπως είπα από το 2012 υπάρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άχρηστο για μένα το SxS multitasking για οτιδήποτε πλην των μεγαλύτερων pro, ωραίο όμως το pic-in-pic.

Πολύ καλό το deep linking, θα απογειώσει την χρησιμότητα της siri.

Για την ασφάλεια, όπως συνήθως, δείχνει τον δρόμο. Αποδεικνύει ότι μπορούμε να έχουμε και προσωποποιημένες έξυπνες υπηρεσίες βοηθούς και την ιδιωτικότητά μας. Μακάρι να γίνει οδηγός και για άλλες σοβαρές εταιρίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αδερφέ ποιό τάμπλετ πήρες; επίσης μιλάμε για τα 8.1 x86 ή την arm παραλλαγή;

To surface 2 είναι arm (nvidia tegra) με 2GB RAM και τρέχει πάρα πολύ άνετα 3 εφαρμογές. Δηλαδή το βλέπεις ότι τρέχει τόσο καλά που σίγουρα και με 1GB θα έτρεχε τουλάχιστον 2 εφαρμογές. Μπορεί να μην είναι τον 150 ευρώ αλλά είναι των 320 (από microsoft store) με πολύ καλά χαρακτηριστικά που δικαιολογούν την τιμή του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για σειρά Note λέω. Μπορεί η Google να το βάλει τώρα στο m αλλά όπως είπα από το 2012 υπάρχει.

Και η lg έχει διπλό παράθυρο σε g3 & g4 και γενικά έχουμε δει υλοποιήσεις με small apps με διάφορες εφαρμογές μεταξύ των οποίων και να βλέπεις βίντεο ή να τρέχεις browser, το θέμα είναι ότι αυτά είναι καλουδια μερικών κατασκευαστών τo stock android δε τα έχει ακόμα και πολύ κακώς δε τα έχει αν σκεφτείς ότι έχει ενα σωρό tablet η ίδια η Google όπως και το γιγάντιο nexus 6 στο οποίο προσωπικά περίμενα να δούμε κάτι τέτοιο και χωρίς αυτά δε δικαιολογεί καθόλου τον υπερβολικό όγκο του

 

 

Οπότε μπορεί να το έχουμε ξαναδεί, αλλά από την ίδια τη Google όχι..

 

Το δακτυλικό αποτύπωμα δε με εντυπωσιάζει σε σχέση με το knock code, επίσης θέλει πολύτιμο χώρο στη συσκευή πράγμα που οδηγεί σε μεγαλύτερα bezel και στην ύπαρξη κουμπιών, το οποίο είναι οπισθοδρόμηση imho

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και η lg έχει διπλό παράθυρο σε g3 & g4 και γενικά έχουμε δει υλοποιήσεις με small apps με διάφορες εφαρμογές μεταξύ των οποίων και να βλέπεις βίντεο ή να τρέχεις browser, το θέμα είναι ότι αυτά είναι καλουδια μερικών κατασκευαστών τo stock android δε τα έχει ακόμα και πολύ κακώς δε τα έχει αν σκεφτείς ότι έχει ενα σωρό tablet η ίδια η Google όπως και το γιγάντιο nexus 6 στο οποίο προσωπικά περίμενα να δούμε κάτι τέτοιο και χωρίς αυτά δε δικαιολογεί καθόλου τον υπερβολικό όγκο του

 

 

Οπότε μπορεί να το έχουμε ξαναδεί, αλλά από την ίδια τη Google όχι..

 

Το δακτυλικό αποτύπωμα δε με εντυπωσιάζει σε σχέση με το knock code, επίσης θέλει πολύτιμο χώρο στη συσκευή πράγμα που οδηγεί σε μεγαλύτερα bezel και στην ύπαρξη κουμπιών, το οποίο είναι οπισθοδρόμηση imho

Εχοντας δουλεψει knock code, ειναι αρκετα αναξιοπιστο. Αν δεν εχεις δουλεψει το κινητο για αρκετη ωρα θελει 3-4 χτυπηματα για να "νιωσει" και καταληγεις να πρεπει να το σηκωσεις για να δεις την ωρα απλα. Δηλωνω φαν των κουμπιων στη μουρη κι ας χανω 0,1-0,3 ιντσες. Ειτε ειναι apple, ειτε ειναι samsung, καμια σημασια. Απλα τυχαινει της apple να εχει ενσωματομενο ειναι πολυ καλο και αξιοπιστο feature που σου γινεται δευτερη φυση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το double tap πάντα μου δούλευε καλά, το knock pattern όντως καμιά φορά θέλει και δεύτερη προσπάθεια

 

Πάντως το συγκεκριμένο από όλα όσα έχει προσφέρει μέχρι στιγμής το android είναι το μόνο που χρησιμοποιώ ευχάριστα, ίσως γιατί σιχαινομαι τα κουμπιά.

Ήμουν φοβερά ικανοποιημένος όταν η Google τα ξηλωσε στο galaxy nexus και χάρηκα που στη συνέχεια ακολούθησαν αυτή τη τακτική και άλλοι κατασκευαστές.

 

Με το knock ξεμπερδεψα και με το power button και πλέον χρησιμοποιώ κουμπιά μόνο για την ένταση

 

Για τις παραπάνω διαστάσεις που λες πάντως μη το βλέπεις και τόσο ασήμαντο.

 

Το iPhone 6+ για παράδειγμα είναι γιγάντιο σε συνάρτηση με την οθόνη του λόγω των τεράστιων πλαισίων του και για να έχει κουμπιά και για να είναι πολύ λεπτό.

Το αποτέλεσμα όμως είναι ότι σε μια τσέπη δυσκολεύει περισσότερο απο το σαφώς πιο συμπαγές g3 ή ακόμα και note 4 που έχει μεγαλύτερη οθόνη (και έχει και κουμπιά)

Επεξ/σία από qsis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαιρετικο νεο το multitasking και η συγκεκριμενη υλοποιηση .Σιγουρα οδευουμε σε μεγαλυτερο ipad  ευτυχως εχω το air 2 και δεν θα κανω την μεταβαση αμεσα .Περιμενω να δω το  El capitan  και τις αλλαγες που ενσωματωνει .

Ειμαι σιγουρος πως  θα μιλαμε για μια αναβαθμισμενη εμπειρια χρησης   που μονο οι χρηστες apple συσκευων απολαμβανουν  και που δεν εχει καμια απολυτως σχεση με τα σκουπιδια των 300 ευρω  ( επειδη καποιοι  εκαναν τις συγκρισεις και σε αυτο το τοπικ) του ανταγωνισμου .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Dali αγορι μου διαβασε καλα το σχολιο.

Μιλαω για split view multitasking, την πεμπτουσία ουσιαστικά του multitask, οπου χειρίζεσαι και τα 2 apps ταυτοχρονα.

Αμέσως να μου την πεις...

"No iPad before the iPad Air 2 will be able to run the split-view multitasking feature." by the verge

 

Θες λοιπόν τώρα να μαντέψεις τι έχει διπλάσιο το air2 σε σχέση με το 1 και τρέχει το "νέο" αυτό feature;

Να υποθεσω...ε,μνημη;

Κατι αρχισε να κανει η apple δειλα δειλα...αλλα ακομη εχει δρομο.Εννοειτε φυσικα οτι εμμεσως πλυν σαφως οσοι θα θελουν να ειναι ανετοι στις νεες λειτουργιες και τωρα και λιγο αργοτερα σε μεταγενεστερες θα πρεπει να πανε σε 2 ram και ειμαι σχεδον σιγουρος οτι θα εδραιωθει απο το i7 και μετα με 3.

Συνεπως θα δουμε πολλα να πουλουνται 6αρια.

Πλυν του split-view(απλη εκδοση) κατι καινουριο προσωπικα δεν βλεπω.Απλα βελτιωσεις.

Αντε να δουμε και το s pen για τους pro χρηστες.Aυτο μαλλον απο το ios 10 και μετα με τα αναλογα χαρακτηριστικα και καινουριες συσκευες...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμία καινοτομία βασικά. Ότι παρουσίασε τα έχουμε στο Android από το 2012. Δεν βαρέθηκε ακόμα τις αντιγραφές?

Δεν αντιγράφει και η google την apple μπας και δούμε στο android ένα google search της προκοπής; Υπόσχομαι να μην την κατηγορήσω ότι αντιγράφει.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...