Προς το περιεχόμενο

Ο Phill Schiller της Apple υπερασπίζεται το λεπτό iPhone και τα 16 GB αποθηκευτικού χώρου


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 105
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αναρωτιεμαι τι τεχνολογια χρησιμοποιουν στο mac και φορτιζει τοσο γρηγορα.Μεσα σε μια ωρα σχεδον, απο 30% παει σε 100%. Δεν θα μπορουσαν να εφαρμοσουν κατι τετοιο στο iPhone; Λεω εγω τωρα..

 

Αν ειναι να κανουν τετοιες δηλωσεις, καλυτερα να μην τις κανουν καν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πρόβληματα με τις microSD ειναι δεκάδες. Κανε μια αναζήτησή. Θα δεις οταν θα σου τύχει.

 

Ισχύει όμως και το , μου χάλασε το κινητό , πάλι καλά , βγάζω την micro sd που έχω μέσα όλα μου τα δεδομένα.

 

Όσο για τα λεγόμενά του Phil , απλά σταματάς να ασχολείσαι , δεν έχει κανένα νόημα όταν ο άλλος είναι παράλογος να μπαίνεις σε αντιπαράθεση. Μαύρο δαγκωτό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για καθε πολλαπλασιο του 16 θες +100€.

 

Δεν σας είπε κανείς να αγοράσετε iPhone από τα μεγάλα καταστήματα για να πληρώσετε παραπάνω το κατοστάρικο.

Υπάρχουν και άλλοι τρόποι αγοράς ενός τηλεφώνου, πχ αγορά με σύνδεση ή αγορά από προσφορά ή (στο εξωτερικό) πολλοί που ανανεώνουν την σύνδεση τους πουλάνε τα τηλέφωνα τους πολύ πιο κάτω από το κόστος της συσκευής.

Παραμένουν δηλαδή με το παλιό τους τηλέφωνο και πουλάνε το καινούργιο. Χαρακτηριστικό (προσωπικό) παράδειγμα η αγορά ενός ολοκαίνουργιου iPhone 6 64GB για 450€.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα αυτά τα "ωραία" τα είπε ο υπεύθυνος του marketing της Apple (σε ελεύθερη μετάφραση: ο μπάρμπας μου ο αρχιψεύτης) και κάθεστε και τα συζητάτε;

Για το Θεό δηλαδή...

Εδώ λέει ότι αυξάνοντας τον αποθηκευτικό χώρο λειτουργεί σε βάρος της ποιότητας της κάμερας... :blink: :blink: :blink:

 

Schiller ανέφερε ότι με το να προσφέρει η Apple μια βασική χωρητικότητα στο iPhone, επιτρέπει στην εταιρεία να διατηρήσει πόρους για περαιτέρω βελτιώσεις σε άλλους τομείς όπως αυτός της κάμερας.

Αυτό δε λέγεται "διπλωματική απάντηση", λέγεται "ηλίθια απάντηση που υποτιμάει τη νοημοσύνη των ανθρώπων που τον ακούν"... :mad:

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχα ο μπάρμπας μου ο αρχιψεύτης.. συμπαθής γενικα μου είναι ο Schiller (θα μου πείς δουλειά του είναι)

Δεν το βλέπουν έτσι αυτοί. Και 1 ευρό που λέει ο λόγος να κόστιζαν τα παραπάνω gb μνήμης για την Apple είναι 1 * Χ εκατομμύρια συσκευές = τόσα εκατομμύρια ευρό στις τσέπες τους. Έτσι μαζεύει το αποθεματικό η Apple και η κάθε Apple. Βέλτιστοποίηση κέρδους κάνουν. Απλά το 2015-16 είναι γυφτιά τα 16 standard πως να το κάνουμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι. Γιατι το να καταργησεις τα 16 και να ξεκινας με 32 η 64 εχει τρομερη αλλαγη στο κοστος.Θα φαλιρισει η εταιρια.

 

Να το ελεγε μια εταιρια οπως η BlackBerry που δεν εχει και το μεγαλυτερο αποθεματικο, και καθε ευρω μετραει, να το καταλαβαινα. Αλλα η Apple; 

έχει... δεν το βλέπουν σαν καταναλωτές όπως και εσύ γιατι αυτοί τα πουλάνε δεν τα αγοράζουν το κόστος λοιπόν για να το αγοράσεις απο 16 σε 32 δεν ειναι πολύ μεγάλο..

 

το συνολικό κόστος όμως για να τα φτιάξεις είναι... και 20 ευρώ διαφορά να έχει το τσιπ των 32 απο αυτό των 16 αν φτιάξεις 100.000.000 συσκευές έχεις εξοικονομήσει 2.000.000.000€ (δυο δισεκατομμύρια ευρώ) επιλέγοντας να τα φτιάξεις με 16GB μνήμη αντί για 32...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μη πω τώρα ρε man τι δικαιολογία να βρεις για τα 16gb το 2015 έτσι να κάνεις λίγο drive να στάξεις στο κινητό και πάει η χωρητικότητα ρε man rethink  από κει θα βρεις για να βελτιώσεις το προϊόν σου.

Ευτυχώς που είναι καλοκαίρι και βγαίνεις από τα ρούχα σου ευκολότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το συνολικό κόστος όμως για να τα φτιάξεις είναι... και 20 ευρώ διαφορά να έχει το τσιπ των 32 απο αυτό των 16 αν φτιάξεις 100.000.000 συσκευές έχεις εξοικονομήσει 2.000.000.000€ (δυο δισεκατομμύρια ευρώ) επιλέγοντας να τα φτιάξεις με 16GB μνήμη αντί για 32...

Link or it didn`t happen. Εκτός αν νομίζεις οτι η apple αγοράζει τις μνήμες από το πλαίσιο ή το eshop.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχα ο μπάρμπας μου ο αρχιψεύτης.. συμπαθής γενικα μου είναι ο Schiller (θα μου πείς δουλειά του είναι)

Δεν το βλέπουν έτσι αυτοί. Και 1 ευρό που λέει ο λόγος να κόστιζαν τα παραπάνω gb μνήμης για την Apple είναι 1 * Χ εκατομμύρια συσκευές = τόσα εκατομμύρια ευρό στις τσέπες τους. Έτσι μαζεύει το αποθεματικό η Apple και η κάθε Apple. Βέλτιστοποίηση κέρδους κάνουν. Απλά το 2015-16 είναι γυφτιά τα 16 standard πως να το κάνουμε.

Ενώ το στήσιμο πανάκριβων servers για cloud και οι αμοιβές προσωπικού (κάθε μήνα) για την ασφάλεια και τη συντήρησή τους είναι δωρεάν... Βέβαια έχουν επιπλέον συμφέροντα από τη χρήση των cloud, αλλά τον χρήστη δεν τον συμφέρει έτσι κι αλλιώς.

Επιπλέον, τον αποθηκευτικό χωρό τον χρεώνουν πανάκριβα έτσι κι αλλιώς και τα χρήματα τα βγάζουν πολλαπλάσια. Σιγά μη μας πουν ότι στο μέλλον τα μοντέλα τους, που θα έχουν μεγάλο αποθηκευτικό χώρο, θα έχουν υποδεέστερη κάμερα σε σχέση με αυτά που θα έχουν μικρό αποθηκευτικό χώρο. Πχ τo iphone 6s των 32GB θα έχει χειρότερη κάμερα από το iphone 6s των 128GB... :-D :-D :-D

Το λέω "αρχιψεύτη" γιατί είναι ο επικεφαλής του τμήματος marketing... Σαν να λέμε ο αρχηγός της πολιτικής της Apple. Σαν οικονομολόγος τον θαυμάζω για την απίστευτη δουλειά που έχει κάνει στον τομέα του. Σαν καταναλωτής όμως...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Όποιος κατηγορεί το σπίτι του πέφτει και τον πλακώνει λέει μια παροιμία" Τι ήθελες να σου πει; Σας κλέβουμε στα μούτρα σας; Και εφόσον γνωρίζεις από μικροοικονομία δε θα έπρεπε να σου κάνει εντύπωση, δε νομίζω ότι διαφωνούμε σε κάτι. Καλά κάνει και λέει αυτά που λέει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Μπορεί η Apple  να έχει καλό (πολύ καλό) τμήμα μάρκετινγκ, στις δικαιολογίες όμως ο ανιψιός μου που είναι ακόμα μωρό, είναι καλύτερος.

αν αυτά που είπε τα θεωρήσει κάποιος σοβαρά επιχειρήματα, συγνώμη αλλά μας έχουν για πολύ πρόβατα.

περίμενα τουλάχιστον πειστικές απαντήσεις που να με προβληματίσουν, αντ' αυτού με έπιασαν τα γέλια με τις "γελοιότητες".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Link or it didn`t happen. Εκτός αν νομίζεις οτι η apple αγοράζει τις μνήμες από το πλαίσιο ή το eshop.

http://parts.arrow.com/item/detail/toshiba/th58nvg4s0fbaid#nGQp16GB = 17.45$ ανά τσιπάκι

 

http://parts.arrow.com/item/detail/toshiba/th58dvg5s0eta2#McMF32GB = 41.56$ ανα τσιπάκι

 

Επίσης παίζουν στο παιχνίδι χρόνοι κατασκευής (γιατι μιλάμε για αρκετά εκατομμύρια τσιπάκια ) διαθεσιμότητα και "ουρά" (γιατι υπάρχουν και άλλοι που παραγγέλνουν τσιπάκι απο το εργοστάσιο που τα παίρνει η apple )

 

 

 

Να μη πω τώρα ρε man τι δικαιολογία να βρεις για τα 16gb το 2015 έτσι να κάνεις λίγο drive να στάξεις στο κινητό και πάει η χωρητικότητα ρε man rethink  από κει θα βρεις για να βελτιώσεις το προϊόν σου.

Ευτυχώς που είναι καλοκαίρι και βγαίνεις από τα ρούχα σου ευκολότερα.

 

Εσυ ρε μαν τότε πρέπει να αγοράσεις το 32GB αυτό σου λέει τόση ώρα το 16GB είναι για αυτούς που τους φτάνουν τα 16 και θέλουν να κάνουν οικονομία..

 

Μπορεί η Apple  να έχει καλό (πολύ καλό) τμήμα μάρκετινγκ, στις δικαιολογίες όμως ο ανιψιός μου που είναι ακόμα μωρό, είναι καλύτερος.

αν αυτά που είπε τα θεωρήσει κάποιος σοβαρά επιχειρήματα, συγνώμη αλλά μας έχουν για πολύ πρόβατα.

περίμενα τουλάχιστον πειστικές απαντήσεις που να με προβληματίσουν, αντ' αυτού με έπιασαν τα γέλια με τις "γελοιότητες".

Τα επιχειρήματα ήταν μια χαρά απλά είχαν σκοπό να πείσουν τους γνώστες και όχι τον απλό λαό...

 

 

================================================================================

 

Υ.Γ δεν υποστηρίζω apple δεν είχα ποτέ και ούτε θα πάρω στο προβλέψιμο για εμένα μέλλον (όχι μόνο λόγω τιμής μαρέσουν άλλα μοντέλα περισσότερο ) απλα μαρέσει να αποδίδω τα του Καίσαρος τω Καίσαρι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η APLE ειναι εταιρια software kai design ..καπου ειναι λογικο να μην εχει καλο hardware.. εκεινο που δεν ειναι λογικο και με εκνευριζει ειναι να περνανε το διπυρηνο 720π με ενα γιγα ραμ για high end με τιμη lux ..ε οχι .. καποτε το iphone eixe kalo ηρδςαρε για την εποχη του.. οθονες ..τωρα ειναι αστειο..δηλαδη πραγματα 4ετιας και βαλε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...