Προς το περιεχόμενο

Ο Phill Schiller της Apple υπερασπίζεται το λεπτό iPhone και τα 16 GB αποθηκευτικού χώρου


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όπως πάντα το marketing της Apple σε δράση. Κάνει ακόμα και την μικρότερη χωρητικότητα και την μικρότερη μπαταρία να φαίνεται σαν κάτι θετικό. . Το note 4 με 3200+ mah μπαταρία που φορτίζει πιο γρήγορα από το iPhone 6 με 1800 mah το ξέρει όμως ο κύριος Schiller;

 

Τα ίδια ακριβώς έγραψα και στο iphonehellas. Πρέπει να αλλαχτεί επειγόντως ο φορτιστής του iphone 6/6 plus καθώς οι μπαταρίες που φοράνε έχουν δυνατότητες φόρτισης στα 2Α. Μια προχειρη λύση είναι η χρησιμοποίηση του φορτιστή των ipad (για όσους διαθέτουν), ο οποίος φορτίζει αρκετά γρηγορότερα από τον "μαμά".

 

Πάντως στο plus θεωρώ ότι βρέθηκε η "χρυσή" τομή μεταξύ μεγέθους και χωριτηκότητας/αυτονομίας. Στο μικρό iphone 6 ίσως ήθελε ελάχιστα μεγαλύτερη μπαταρία (αν δεν το ¨σκίζεις" βγάζει και αυτό την ημέρα).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 105
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γελανε και οι πετρες πλεον με την Apple, περνανε τον κοσμο για χαχολους, καποτε καινοτομουσε και τωρα ουτε τεχνολογιες που υπαρχουν δεν μπορουν να εφαρμοσουν. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο άνθρωπος έπρεπε να υπερασπιστεί τις αποφάσεις τις εταιρείας που τον ταϊζει και το έκανε. Από εκεί και πέρα, εμένα προσωπικά που έχω αρκετά προϊόντα της Apple, κάθε φορά που ακούω τέτοιες απαντήσεις μου έρχεται να του πετάξω ένα 16αρι στη μούρη και να του πω να πάει να ....... βάλει τις φωτογραφίες του, τη μουσική του που τόσο προωθούν και τις άλλες εφαρμογές που χρησιμοποιεί και να μας πει πως το καταφέρνει. Άντε γιατί κάτι τέτοια ακούω και the worlds most advanced operating system, και μου έρχεται να τους στείλω από εκεί που ήρθαν.

Ξεκαβαλήστε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η Apple τα προηγούμενα χρόνια ήταν καινοτόμος σε ποιότητα , σχεδίαση , εμπειρία & hardware , ήταν ΠΟΛΥ μπροστά από υπολοίπους και όποιος ήθελε την κορυφή υποχρεωτικά έπρεπε να της τα ακουμπήσει χοντρά χωρίς να έχει άλλη επιλογή.

 

Νομίζω ότι πλέον τα Android και οι premium συσκευές έχουν ξεπεράσει την APPLE σε hardware , features και την έχουν πλησιάσει επικίνδυνα σε σχεδίαση , εμπειρία , ποιότητα.

 

Νομίζω ότι από εδώ και πέρα τα κινητά της APPLE θα έχουν όλο και μικρότερη επιτυχία.

 

ΥΓ

Δεν ψέγω όσους γουστάρουν και αγοράζουν APPLE , αν τα διαθέτουν καλά κάνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ν πω για αυτον που είπε για τα iship ότι έχουμε 50 για δωρεάν στο one drive πόσα στο Google drive και Dropbox δωρεάν. ..... εσείς πληρώνεται λεφτά για 16 gb επιπλέον. ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://parts.arrow.com/item/detail/toshiba/th58nvg4s0fbaid#nGQp16GB = 17.45$ ανά τσιπάκι

 

http://parts.arrow.com/item/detail/toshiba/th58dvg5s0eta2#McMF32GB = 41.56$ ανα τσιπάκι

Επίσης παίζουν στο παιχνίδι χρόνοι κατασκευής (γιατι μιλάμε για αρκετά εκατομμύρια τσιπάκια ) διαθεσιμότητα και "ουρά" (γιατι υπάρχουν και άλλοι που παραγγέλνουν τσιπάκι απο το εργοστάσιο που τα παίρνει η apple )

 

 

Δεν κοστίζουν τόσα πολλά..

Μια NAND 32gb κοστίζει στην apple (τιμή χονδρικής) 9$ και γύρω στα 18$ η 64άρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για καθε πολλαπλασιο του 16 θες +100€

Mε 100+ ευρω αγοραζω πεντε χαλαρα microsd των 32 GB class 10 και αν το κινητο εχει sd card το icloud το εχεις χ....νο κανονικοτατα χωρις να ανεβαινουν τα προσωπικα δεδομενα σου πουθενα.Αυτο λεγεται ιδιωτικοτητα και οχι να ανεβαινουν τα δεδομενα σου σε ενα ματσο servers αναλογως των γουστων πολλων.Αλλα μαλλον κι αυτο ως αιτια βρισκεται μεσα στο "παιχνιδι"...ολα στο νετ και στη φορα!

Τα bluray τα 25 ειναι παμφηνα και τα 50 επισης προσιτοτατα.Το καις και ξερεις οτι θα ειναι εκει μεχρι να λιωσεις.Ολα τα υπολοιπα τα ακουω βερεσε...τον εχουν τεμπελιασει τον κοσμο τοσο πολυ που σκεφτονται ακομη πως να γραψουν τα δεδομενα τους σε ενα δισκακι.Καταντια...

Να μην σχολιασω τα περι μπαταριας γιατι θα γελασει και το παρδαλο εριφιον.Mετα μιλανε για καινοτομια.

Καλα λενε μερικα παιδια μεταξυ σοβαρου και αστειου οτι αυτη η εταιρεια αρχισε να πηγαινει την τεχνολογια πισω αντι μπροστα και το θεωρουνε και καινοτομια.Ποσο δουλεμα ακομη...σεβαστες οι επιθυμιες και τα γουστα οσων γουσταρουν apple αλλα εκει περα με τις δικαιολογιες τους κατι δεν παει καλα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κοστίζουν τόσα πολλά..

Μια NAND 32gb κοστίζει στην apple (τιμή χονδρικής) 9$ και γύρω στα 18$ η 64άρα

slc nand flash 16 GB 9$ δύσκολο μου φαίνεται ακόμη και κινεζιά να είναι

 

και οι τιμές στο link είναι χονδρικής δεν θα σου πουλήσουν 1 τσιπάκι (ελάχιστη παραγγελία 180 κομμάτια)

 

Βέβαια η apple θα έχει καλύτερες τιμές μιας και κάνει τεράστιες παραγγελίες αλλά δεν γίνοντε και θαύματα και το εργοστάσιο θέλει να βγάλει λεφτά και να πληρώσει ρεύμα εργάτες κτλ

 

Τέλος δεν πουλάει μόνο 100.000.000 συσκευές... μόνο το Iphone 6 απο μόνο του πούλησε σε ενα χρόνο γύρο στις 75.000.000 και δεν κατασκευάζουν μόνο όσα πουλάνε αλλά περισσότερα φυσικα! και τα νούμερα που έβγαλα πριν στο πρώτο ποστ ήταν καθαρά για παράδειγμα οπότε αν σκεφτείς τον συνολικό αριθμό iphone 6 + τον συνολικό αριθμό 6plus που έχουν πουληθεί και προσθέσεις χαλαρά σε αυτό το νούμερο το 20% του (γιατι όπως είπαμε πρέπει να κατασκευάσει περισσότερα απόσα πουλάει για να υπάρχουν κινητά στην αποθήκη έτοιμα για αποστολή για τις νέες παραγγελίες που θα δεχτεί... ) και μετα πολλαπλασίασε αυτόν τον αριθμό με ότι νομίζεις εσύ πως ειναι η διαφορά κόστους 16GB σε 32GB θα δείς ότι πάλι είναι ενα τεράστιο ποσό.

 

Και το πιο αστείο ξέρεις ποιό είναι; ότι και αυτό το ποσό ειναι χαμηλό γιατι ειναι λάθος υπολογισμός απλά δεν ήθελα να μπώ σε λεπτομέρειες και εκανα ενα απλό παράδειγμα με στρόγγυλα νούμερα...

 

δηλαδή δεν έχει να κάνει με την χασούρα που θα έχει η apple αυτό που υπολογίσαμε απλά δείχνει τα λειτουργικά έξοδα και όχι την συνολική χασούρα

 

Αυτό που πρέπει να κάνεις ειναι να πολλαπλασιάσεις τον αριθμό των συσκευών που υπολόγισες πριν με την διαφορά στην τιμή που έχει το 1ο μοντέλο με το 2ο

και επίσης να υπολογίζεις τον τζίρο που έχει το τελευταίο μοντέλο που θα χαθεί μιας και όλα τα μοντέλα (βάσει GB ) θα κάνουν ενα step down στην τιμή και έτσι η τιμή του τελευταίου παύει να υπάρχει και άρα 0 κέρδος απο εκει(πχ αν το 1ο μοντέλο ειναι πια στα 32 GB με τιμή μοντέλου 16GB  το 64GB θα πωλείται σαν το παλιό 32GB και αρα το τελευταίο μοντέλο δηλαδή το 128 GB θα πωλείται με τιμή 64GB και η δικιά του παλιά τιμή δεν θα υπάρχει πια άρα όλο το κέρδος απο εκει χάνεται )

 

Και εδώ να επαναλάβω ότι δεν υποστηρίζω την εταιρία απλά λέω πως η απάντηση πού έχει δώσει ο schiller βγάζει νόημα δηλαδή το ότι δεν κάνουν priceshift με λογική stepdown γιατί θέλουν να χρησιμοποιήσουν τα έσοδα για να εξελίσσουν τις λοιπές τεχνολογίες όπως η κάμερα...

 

οπότε (το συμπέρασμα που βγαίνει αν καταλάβεις τι σου λέει ) αν σαρέσει η apple και θες να έχει καλύτερα καλούδια πρέπει να πληρώσεις κάτι παραπάνω για τα 32GB αν δεν σου φτάνουν τα 16

 

Δες το έξτρα ποσό αυτό σαν donation για το rnd του iphone.

 

Αυτό σου λέει με λίγα λόγια ή μάλλον με τα σωστά λόγια γιατι αν σου έλεγε κάνε donation στην apple  ετσι χοντροκομμένα που στο λέω εγώ, για να καταλάβεις, την επόμενη μέρα οι μετοχές θα παίρνανε την κάτω βόλτα...

 

Δεν απαντάει στο κοινό/καταναλωτές ο schiller στους ανθρώπους του χρηματιστηρίου μιλάει  η συνέντευξη απλά ειναι ενα μέσο επικοινωνίας για να το πετύχει αυτό.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το iphone 6 εχει mlc nand η οποια για το 16αρι εχει 9$~ και για το 64αρι 29~ οποτε ναι οσο πουλαει το 16αρι θα το δινουν. και με 4 θα πουλαγε :D

 

το οτι απο το 2007 ο κοσμος εχει ιδια απαιτηση σε χώρο με προβληματίζει :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είστε κακεντρεχείς.

Εγώ δεν ξέρω να βάζω/αλλάζω sd card,όπως δεν ξέρω να αλλάζω και μνήμες στο imac μου.Τι να κάνουμε;

Είμαι χαζός,είμαι κουλός,πείτε με όπως θέλετε..θέλω να το ανοίγω και να δουλεύει.

Αν ήταν όλοι να σπουδάζαμε κομπιούτερ,για να έχουμε ένα τηλέφωνο που βγάζει selfie και μπαίνει στο instagram,θα παίρναμε windows ή αυτά τα ούμπουντου,ουμπούντου φόουν,αυτά τα αφρικάνικα...

 

 

Εδώ είναι Δύση κύριοι,δε με νοιάζει πόσο κοστίζουν τα +16gb στην Apple,ή πόσο τα πουλάει.

Εγώ ίντερνετ facebook μπαίνω,και βγάζω καμμιά φωτογραφία,και βάζω και κανά app να μιλάω τσάμπα με μηνύματα.

Δε με νοιάζει πόσο κάνει η θύρα στο λάπτοπ,εγώ safari ανοίγω και τέλος.

Δε με νοιάζει που κυκλοφορούν τα βυζιά της γκόμενας μου στο ίντερνετ,φτάνει που η φωτό βγήκε τέλεια,χωρίς να ρυθμίσω τίποτα.

 

Δε ξέρω..δε με νοιάζει να ξέρω..έτσι και αλλιώς ,δεν καταλαβαίνω..άμα ήξερα..

 

θα παίρναμε αυτά τα ούμπουντου,ουμπούντου φόουν,αυτά τα αφρικάνικα...

 

 

Κάνετε όλοι αναλύσεις,πόσο κοστίζει η sd,τι τεχνολογία έχουν τα άλλα τηλέφωνα,πως ανεβαίνει η μετοχή της apple.

Αν δεν σας κάνει,πάρτε android που κολλάει,ή τηλέφωνο με παράθυρα να μπαίνουν οι ιοί.

 

Haters gonna hate.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Να σας διακόψω λίγο? Αυτό το θέμα με τις SD γιατί δεν το αναλύετε λίγο πιο ρεαλιστικά? Το κάνετε επίτηδες με το να κρύβετε τις αδυναμίες μιας εξωτερικής μνήμης?

 

Μια SD είναι μια χαρά για να αποθηκεύεις τη μουσική σου και τις φωτό σου και γενικώς πράγματα που μπορείς να μεταφέρεις εύκολα σε άλλες συσκευές. Μέχρι εδώ οκ, εξάλλου και γω στο Z3 με τα 16gb του έβαλα μια 32gb sd γιατί δεν έφτανε η μνήμη ούτε για πλάκα.

 

Για άλλη χρήση όμως όπως για apps κλπ αρχίζουν τα προβλήματα... Όποιος έχει τις περισσότερες εφαρμογές του εγκατεστημένες στην SD σίγουρα θα με καταλάβει αμέσως.

 

Δοκιμάσατε ποτέ να κάνετε restore στη συσκευή ενώ έχετε apps στην SD?

 

Σας "σκάλωσε" ποτέ update εφαρμογής που είναι εγκατεστημένη στην SD?

 

Σας "σκάλωσε" ο launcher με εικονίδια εφαρμογών που είναι στην SD?

 

Με απλά λόγια η SD ΔΕΝ είναι μια πλήρης επέκτασης της μνήμης μιας συσκευής, αλλά απλά ένα επιπλέον storage για προσωπικά αρχεία του χρήση...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...