Προς το περιεχόμενο

Τι πιστεύετε για τα πολλά έτοιμα πράγματα (APIs);


Vector2D

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολύ ενδιαφέρουσα ερώτηση!

Δηλαδή παιδιά, εάν κάποιος χρησιμοποιεί έτοιμα Plugins για autocomplete, form verification θεωρείται ότι το παρακάνει; Εφόσον υπάρχουν έτοιμα, γιατί να καθίσεις και να τα ξαναγράψεις, εφόσον δεν θες να του προσθέσεις κάτι επιπλέον?

Εννοείται πως δεν το παρακάνει, ακριβώς το αντίθετο συμβαίνει. Γενικά εδώ υπάρχουν δύο περιπτώσεις να σκεφτεί κανείς: χόμπι και δουλειά.

 

Όσον αφορά τη δουλειά τα πράγματα είναι απλά, θα πρέπει να υπάρχει πολύ συγκεκριμένος (και πολύ πειστικός) λόγος για να γράψεις κάτι μόνος ενώ υπάρχουν έτοιμα ώριμα κλπ components. Για την ακρίβεια κάποιον που το έχει συνήθεια να αποφεύγει τα έτοιμα και να τα γράφει μόνος του, δεν τον θέλω στην ομάδα μου να μου ανατινάζει το planning επειδή πάσχει από NIH syndrome, απλά και κατανοητά.

 

Για χόμπι τώρα, long term και πάλι δεν έχει νόημα γιατί αν το πας έτσι περιορίζεσαι άπειρα στο τι μπορείς να δοκιμάσεις πράγμα που είναι πολύ κακό. Κατά περίπτωση όμως μπορεί να θέλει κανείς να το κάνει για εκπαιδευτικούς λόγους, εκεί ΟΚ δεν υπάρχει κανένα θέμα. Απλά παν μέτρον άριστον, και υπόψη ότι το διάβασμα κώδικα κάποιες φορές είναι πιο εκπαιδευτικό από το γράψιμο.

 

Το χειρότερο σ' όλη αυτή την ιστορία είναι βέβαια η όχι ασυνήθιστη περίπτωση που κάποιος δεν έχει το επίπεδο να καταλάβει αν το τάδε έτοιμο πράγμα είναι καλό ή κακό ή πώς ακριβώς δουλεύει οπότε το ανακυρήσσει bloated και πάει και γράφει μόνος του κάτι που είναι 10 φορές χειρότερο απλά ευκολότερο στην κατανόηση. Πράγμα που δεν είναι απαραίτητα κακό (το γράψιμο), αλλά μετά όταν αρχίζουν τα "το jQuery είναι slow piece of shit το δικό μου είναι καλύτερο...."

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

...δεν τον θέλω στην ομάδα μου να μου ανατινάζει το planning επειδή πάσχει από NIH syndrome, απλά και κατανοητά.

 

...οπότε το ανακυρήσσει bloated και πάει και γράφει μόνος του κάτι που είναι 10 φορές χειρότερο απλά ευκολότερο στην κατανόηση. Πράγμα που δεν είναι απαραίτητα κακό (το γράψιμο), αλλά μετά όταν αρχίζουν τα "το jQuery είναι slow piece of shit το δικό μου είναι καλύτερο...."

 

Υπάρχουν άνθρωποι (συνάδελφος… σίνιορ αυτός κι εγώ τζούνιορ, στα χρόνια τουλάχιστον) που δεν θέλουν να χρησιμοποιήσουν “frameworks” και “libs” γιατί έχουν bugs, το είπε αυτολεξεί ή γιατί έχουν πολύ κακό performance ανεξαρτήτως χρήσης.

 

Κατάληξε σε αυτό το συμπέρασμα προσπαθώντας να του εξηγήσω πως δεν είναι δυνατόν το 2015 να μην χρησιμοποιούμε κάποια descent ORM και Ioc frameworks και να γράφει ο καθένας το μακρύ του και το κοντό του για να κάνει access τη βάση για ένα προβλεπόμενο read/write, boilerplate κώδικας σε όλου του το μεγαλείο. If this isn’t a NIH case, then what is? Τα εν λόγω frameworks ήταν entity / autofac.

 

Αα, επίσης το δικό του custom ORM που έχει παρακαταθήκη “είναι πιο γρήγορο από το entity”.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν άνθρωποι (συνάδελφος… σίνιορ αυτός κι εγώ τζούνιορ, στα χρόνια τουλάχιστον) που δεν θέλουν να χρησιμοποιήσουν “frameworks” και “libs” γιατί έχουν bugs, το είπε αυτολεξεί ή γιατί έχουν πολύ κακό performance ανεξαρτήτως χρήσης.

 

 

Χεχε, μην ανησυχείς, υπάρχουν παντού τέτοιοι ακόμα και Αγγλία.

 

Γι αυτός βλέπεις μερικές εταιρίες εδώ Αγγλία να έχουν turnout 40-45 προγραμματιστές, για 4 θέσεις εργασίας, μέσα σε 3 χρόνια :)

Ανεξάρτητα αν ο τύπος πληρώνει αδρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@AllCows δεν ξέρω τι είχε στο μυαλό του ο σίνιορ που λες, έτσι που τα γράφεις it looks really bad και υπάρχει άνετα η πιθανότητα να λέει βλακείες επειδή δεν ξέρει (έχω υπόψη μου ένα "κοινό γνωστό" που είναι natural fit για το συγκεκριμένο ρόλο)

 

but

 

από προσωπική εμπειρία και όχι μόνο, υπάρχουν περιπτώσεις που ο senior παίρνει μια σωστή απόφαση η οποία μπορεί να φαίνεται ύποπτη εκ πρώτης όψης αλλά εν τέλει είναι πολύ καλή και πρακτική και βασισμένη σε εμπειρία ή/και κριτήρια τα οποία ο junior δεν έχει. Έχω βρεθεί και στις δύο πλευρές αυτής της κατάστασης.

 

Δεν ξέρω τι από τα δύο συμβαίνει εδώ οπότε I wouldn't be too quick to judge.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Εγώ σαν τέρμα αρχάριος νομίζω πως αυτό το θέμα λίγο πολύ όλοι το έχουμε αντιμετωπίσει στην άρχη της ενασχόλησης τουλάχιστον με τον προγραμματισμό. Και η μόνη λύση για να το αποβάλεις είναι να κάτσεις και να γράψεις τον δικό σου κώδικα για σένα. Αφού έχεις αυτό το άχτι κάντο μέχρι να καταλάβεις ότι δεν αξίζει. Στην δουλειά αλλά και από ένα σημείο και μετά παντού πρέπει να ακολουθήσεις αυτό που επικρατεί γενικότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...