Προς το περιεχόμενο

OS X El Capitan


γροσερισοπ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Εκανα την αναβαθμιση σε mac mini 2014 το basic μοντελο, αγορασμενο εδω και 20 μερες απο τα public, ολα καλα με το os x, το μονο προβλημα ειναι οτι ακουγεται ενας ηχος (τικ), ανα τακτα χρονικα διαστηματα, μαλλον απο τον HDD, σπαστικο οσο τιποτα....

 

Μηπως απασχολει πιο πολυ τον HDD, πολυ το el capitan, ή μηπως ο ηχος προερχεται απο καπου αλλου η μηπως ειναι προβληματικο το μηχανημα?

 

Καμια ιδεα? please 

 

 

Από ότι γνωρίζω σε κάθε αναβάθμιση κάνει indexing όλο τον δίσκο για το spotlight οπότε είναι λογικό στην αρχή ο επεξεργαστής και σκληρός δίσκος να λειτουργούν και ας μην τρέχεις εσύ κάποια εφαρμογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 675
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σε macbook pro early 2015 και σε macbook air mid 2012 όλα πήγαν μια χαρά με το update. Μόνο το γνωστό θέμα με τα permissions στο /usr/local που θέλουν fix, κατά τα άλλα μια χαρά φαίνονται, αρκετά πιο smooth τα animations/transitions.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, έβαλα το capitan, όλα οκ, τέλεια, όμως οι σημειώσεις (notes) εξαφανίστηκαν! Όταν άνοιξα το app ήταν κενό! Έχασα σημαντικότατες πληροφορίες. Πώς μπορώ να τις ανακτήσω; Πήγα στο Library/Containers/com.apple.Notes/Data/Library/Notes και με κάποιο τρόπο π είδα στο ιντερνετ, βρήκα τελικά τις σημειώσεις όμως τα ελληνικά μου τα βγάζει σύμβολα! Υπάρχει τρόπος να τις ανακτήσω;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks, το ειδα μετα…. δεν ειχα καποια τυχη με αυτο.

 

 

Αρχηγε μου, problem solved….. Εβαλα ξανα την 4b5 και το εκανε μια χαρα…..  :-)   Τhanks για το info…. 

 

 

 

 

Το δοκιμασα Mr Gio, αλλα τιποτα….. ενω το Yosemite το εκανα ακριβως με αυτον τον τροπο χωρις κανενα προβλημα…..

 

Aγνωσται αι βουλαι του Μac μου…. :P

 

 

 

Αnyway, το προβλημα λυθηκε με το Diskmaker X 4b5….. 

Με το DiskMaker_X_5.0.1 που κατέβασα σήμερα έφτιαξα  το usb χωρίς κανένα πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το DiskMaker_X_5.0.1 που κατέβασα σήμερα έφτιαξα  το usb χωρίς κανένα πρόβλημα.

 

Το σωστό πάντα είναι να κατεβάζουμε την έκδοση του Diskmaker που αντιστοιχεί στην έκδοση του OSX.

Το θέμα είναι ότι και με την παλιά έκδοση και με την καινούρια το αποτέλεσμα είναι ακριβώς το ίδιο!

Γενικά διάβασα αυτές τις μέρες πολλά παράξενα γύρω από την δημιουργία του USB Stick.

3 τρόποι υπάρχουν:

α) Μέσω του Terminal

β) Με την καινούρια έκδοση του Diskmaker, και 

γ) στην περίπτωση που και η νέα έκδοση μας βγάλει error στο τέλος, κατεβάζουμε την 4b5 που χρησιμοποιούσαμε για τo Yosemite και για τις Beta του El Capitan και κάνουμε την δουλίτσα μας μια χαρά.

Δηλαδη, απο ολους εδω, μονο εγω ειχα προβλημα με την εγκατάσταση.

Εφόσον έχεις το Backup από το Time machine γιατί δεν κάνεις άλλη μια προσπάθεια να το κατεβάσεις. Μπορεί για τον οποιονδήποτε λόγο να κόλλησε εκείνη την ώρα και μετά πήγαν όλα στραβά.

Γενικά το El Capitan δεν έχει προβλήματα και μπορώ να πω ότι είναι από τα πιο σταθερά λειτουργικά που έχουμε δει μέχρι σήμερα.

Γνώμη μου πάντα έτσι και με βάση την συμπεριφορά του δικού μου μηχανήματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την αναβαθμιση του λογισμικου, οταν σερνω το pointer αριστερ αριστερα στο safari, μου βγαζει ενα tab με τα αγαπημενα μου, το reading list κτλπ. Αυτο μπορει να επενεργοποιηθει; Σαν αριστεροχειρας, ειναι πολυ ενοχλητικο, γιατι παει απο μονο του το χερι προς τα αριστερα, και οποτε θελω να δω ενα βιντεο, βγαινει αυτη η βλακεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρόβλημα με την εγκατάσταση του elcapitan σε imac 21,5 early 2008 το οποίο το έιχα από τις beta εκδόσεις, το βάζει κανονικά, ανοίγει κανονικά για 2-3 επανεκινήσεις και όταν το κλείσω και το αφήσω ώρα κλειστό και το ξανανοίξω πέφτω σε συνεχές reboot loot, ο kernel καπου χωλαίνει και δε μπαίνει καν σε safe mode. Φυσικά με το time machine + yosemite επανέρχεται κανονικά. Αυτό σε αναβάθμιση. Θα προσπαθήσω σε καθαρή εγκατάσταση να δω μήπως εκεί στρώσει και έχω απεγκαταστήσει παλιές εφαρμογές που ίσως κάνουν διένεξη, καθώς και repair disk permisions. Καμιά ιδεά τι μπορεί να φταίει. To Yosemite δε μου παρουσίασε καένα πρόβλημα από την αρχή που το έβαλα με καθαρή εγκατάσταση.Ευχαριστώ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τη διάρκεια της μπαταρίας πως τα πάει το El Capitan. Αν ισχύουν αυτά που διαβάζω για ΑΡΚΕΤΑ μειωμένη αυτονομία τότε νομίζω πως μόνο αυτό είναι ένας αρκετά ανασταλτικός παράγοντας να βάλεις το καινούργιο λειτουργικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τη διάρκεια της μπαταρίας πως τα πάει το El Capitan. Αν ισχύουν αυτά που διαβάζω για ΑΡΚΕΤΑ μειωμένη αυτονομία τότε νομίζω πως μόνο αυτό είναι ένας αρκετά ανασταλτικός παράγοντας να βάλεις το καινούργιο λειτουργικό.

Σε MacBook Air 2012 δε παρατήρησα καμία διαφορά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tuxera

Δουλευει απροβληματιστα.

Ευχαριστω , το ειχα παλαιοτερα αλλα εκανε μονιμως εναν θορυβο ο δισκος σαν να κανει index το spotlight. Θα το ξαναδοκιμασω και επανερχομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον έχεις το Backup από το Time machine γιατί δεν κάνεις άλλη μια προσπάθεια να το κατεβάσεις. Μπορεί για τον οποιονδήποτε λόγο να κόλλησε εκείνη την ώρα και μετά πήγαν όλα στραβά.

Γενικά το El Capitan δεν έχει προβλήματα και μπορώ να πω ότι είναι από τα πιο σταθερά λειτουργικά που έχουμε δει μέχρι σήμερα.

Γνώμη μου πάντα έτσι και με βάση την συμπεριφορά του δικού μου μηχανήματος.

 

 

Δοκιμασα και με torrent.

Και κολησε και αυτη η εγκατασταση, παλι στο ιδιο σημειο, οπως και οταν το κατεβαζα απο τους servers της apple.

Δεν ξερω τι να υποθεσω, και επειδη δεν μπορω να υποθεσω οτι φταει το mac μου, αρα κατι γινεται με το el capitan.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...