Προς το περιεχόμενο

cpu με ψυξη φρεον


πετραν

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 102
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

ωχ πως δεν το σκεφτηκα πολυ καλη ιδεα

 

oxi einai ilithio...

 

Au 317 W/m K

 

Cu 401 W/m K

 

το χαλκο το χρησιμοποιουνε οι ψυκτικοι μονο και μονο επειδη εχει ευκολη διαμορφωση και ειναι πανευκολος στο κολλημα εχετε δει aircondition

αυτοκινητου με χαλκινα σωληνακια η αλλα εξαρτηματα χαλκου?

 

dear lord help us...

 

Al 373 W/m K

 

exeis ligo mikroterh thermagogimotita gia ypopolaplasio varos kai yperdiplasia mixanikh antoxh

 

gia pes merika apo ta "kramata" pou einai toso kalitera file mou...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωχ πως δεν το σκεφτηκα πολυ καλη ιδεα

 

oxi einai ilithio...

 

Au 317 W/m K

 

Cu 401 W/m K

 

το χαλκο το χρησιμοποιουνε οι ψυκτικοι μονο και μονο επειδη εχει ευκολη διαμορφωση και ειναι πανευκολος στο κολλημα εχετε δει aircondition

αυτοκινητου με χαλκινα σωληνακια η αλλα εξαρτηματα χαλκου?

 

dear lord help us...

 

Al 373 W/m K

 

exeis ligo mikroterh thermagogimotita gia ypopolaplasio varos kai yperdiplasia mixanikh antoxh

 

gia pes merika apo ta "kramata" pou einai toso kalitera file mou...

(1 ) τον χρυσο τον αναφερα για πλακα

(2)αυτα τα εχεις εφαρμοσει η απλα τα διαβασες? γιατι με το στυλακι σου μου θυμιζεις θεωρητικο μηχανολογο που δεν ξερει να πιασει κατσαβιδι

(3)αν εχει λιγο μικροτερη θερμοαγογημοτητα για ποιο λογο το 100 % συγρονων κυψελων ειναι κατασκευασμενο απο αλουμινιο ???

(4)ολα αυτα Εγω τα εχω δει στην πραξη ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι δυνατον ανθρωπος να παρει στα σοβαρα ανθρωπο που λεει οτι θα φτιαξει ψυγειο απο χρυσο?????????????ουτε πλακα δεν μπορουμε να κανουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(1 ) τον χρυσο τον αναφερα για πλακα

 

profanos kai to katalava ayto, apla to ksekatharisa gia osous thn efagan apo tous vlakes sth zalman me tis xrises psiktres.

 

(2)αυτα τα εχεις εφαρμοσει η απλα τα διαβασες? γιατι με το στυλακι σου μου θυμιζεις θεωρητικο μηχανολογο που δεν ξερει να πιασει κατσαβιδι

 

kai esy ola ayta apla ta exeis efarmosei h ksereis kai th theoria tous? giati me to stilaki sou mou thimizeis texniti pou den kserei oute paragogo na bgalei...

 

(3)αν εχει λιγο μικροτερη θερμοαγογημοτητα για ποιο λογο το 100 % συγρονων κυψελων ειναι κατασκευασμενο απο αλουμινιο ???

 

eksartate apo thn xrish pou tha tou kaneis. gia paradeigma se ena aytokinito kai sto 90% ton kataskevon thes mikro varos, kati pou to alouminio sou dinei. episis exei kaliterh mixanikh antoxh kai sximatizei kalitera kramata apo to halko. exei episis kai megaliterh thermoxoritikotita pou endexomenos se orismenes efarmoges na xreiazete

 

geniko einai pio euelikto metalo apo to halko (den diavronete poly ktl ktl)

 

ALLA gia ton ypologisth mou, h agogimotita tou halkou se sindiasmo me to kostos tou kai to oti den me noiazei to varos idietera ton kanei kalitero

 

apla peagmata...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω με τον epote για τη σύγκριση χαλκού-αλουμινίου, τονίζοντας το οτι ο χαλκος διαβρώνεται πολύ πιο ευκολα και γενικά είναι πολύ πιο ευαίσθητος από το αλουμίνιο. Τελευταία μερικά ψυγεία αυτοκινήτων είναι και πλαστικά με μεταλλικά πτερύγια. Μήπως το πλαστικό έχει καλυτερη αγωγιμότητα? Μπα...

Αποσο ξερω θερμοαγωγιμότητα μεγαλύτερη απο το χαλκό έχει το ασήμι αλλά η διαφορά είναι πολύ μικρή σε σχέση με το παραπανω κοστος. Το καλύτερο απ' όλα βεβαια ειναι το διαμάντι, αλλα δεν νομιζω οτι χρειάζεται να συζητησουμε αυτην την επιλογη!

Βεβαίως μιλάμε για το υλικό του block, όχι του ψυγείου. προσωπικά πιστεύω πως μεγάλο κέρδος μπορεί να προέλθει και απο την ερευνα στο σχεδιο των Blocks και οχι μονο του υλικού τους, καθώς αν και η ερευνα κοστίζει, το αποτελεσμα δεν ειναι απαραίτητα ακριβο, ενω ενα ασημενιο block ειναι παντα ακριβο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελευταία μερικά ψυγεία αυτοκινήτων είναι και πλαστικά με μεταλλικά πτερύγια. Μήπως το πλαστικό έχει καλυτερη αγωγιμότητα? Μπα...

Επειδη επισκευαζω , ανακατασκευαζω και πουλαω καινουρια ψυγεια νερου

με πλαστικα καζανακια επετρεψε μου να σου πω επειδη δεν ξερεις οτι οι κυψελες και οι απαγωγες ειναι φτιαγμενες απο αλουμινιο και εκει βασιζεται η ψυξη του νερου και οχι στα πλαστικα καζανακια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτα τα εχεις εφαρμοσει η απλα τα διαβασες? γιατι με το στυλακι σου μου θυμιζεις θεωρητικο μηχανολογο που δεν ξερει να πιασει κατσαβιδι

 

Λίγα σε παρακαλώ με τους Μηχανολόγους Μηχανικούς.Αίμα φτήσαμε να το πάρουμε το πτυχίο και δόξα το θεό από μετάδοση θερμότητας, φαινόμενα μεταφοράς και θερμοδυναμική κάτι ξέρουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

kai esy ola ayta apla ta exeis efarmosei h ksereis kai th theoria tous? giati me to stilaki sou mou thimizeis texniti pou den kserei oute paragogo na bgalei...

Στο ξαναλεω οτι εγω αυτα δεν τα διαβασα για να τα ξερω τα εχω μαθει απο πιτσιρικας οταν ακομα μαθαινα τεχνη και τα ξερω επειδη τα βλεπω καθημερινα στην δουλεια μου

 

geniko einai pio euelikto metalo apo to halko (den diavronete poly ktl ktl)

 

apla peagmata...

Ποιο ευελικτο τι εννοεις ξερουνε πολλοι πιστευεις να κολλανε αλουμινιο?

χαλκο ξερει και ο ψυκτικος της γειτονιας

επισης μαθε οτι ο χαλκος εχει μεγαλυτερη αντοχη στην διαβρωση απο το αλουμινιο .ρε παιδια ημαρτον...........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτα τα εχεις εφαρμοσει η απλα τα διαβασες? γιατι με το στυλακι σου μου θυμιζεις θεωρητικο μηχανολογο που δεν ξερει να πιασει κατσαβιδι

 

Λίγα σε παρακαλώ με τους Μηχανολόγους Μηχανικούς.Αίμα φτήσαμε να το πάρουμε το πτυχίο και δόξα το θεό από μετάδοση θερμότητας' date=' φαινόμενα μεταφοράς και θερμοδυναμική κάτι ξέρουμε...[/quote']

Για να το λεω θα το εχω δει και αυτο παρεπιπτοντος για πατεντες για τσιλερ ψυγεια μεταλλακτες και τετοια απο εργοστασια οινοπνευματος οινοποιεια κ.α σε μενα ερχονται ,τους εχω πελατες χρονια και μεχρι μηχανολογοι κατασκευαστρια εταιρειας τσιλερ για οινοποιειο που ειτανε Ιταλοι μου βγαλανε το καπελο οταν σε καποιο τσιλερ (ψυγειο)που ειχε φτιαξει το εργοστασιο τους εγω εκανα ανακατασκευη δεν πιστεψανε λεει οτι στην Ελλαδα κανουνε τετοιες κατασκευες...... ηρθανε απο την εταιρεια μου να δουνε την δουλεια που εφτιαξα. Γιαυτο σου λεω μην εισαι απολυτος συνεχεια με μηχανολογους συνεργαζομαι και πιστεψε εχω δει καλους αλλα εχω δει και ασχετους (θεωρητικους)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιαυτο σου λεω μην εισαι απολυτος συνεχεια με μηχανολογους συνεργαζομαι και πιστεψε εχω δει καλους αλλα εχω δει και ασχετους (θεωρητικους)

Και εγώ έχω δει τεχνίτες καλλιτέχνες και τεχνίτες σκιτζήδες..Παντού υπάρχουν καλοί, μέτριοι και κακοί...Ας μην προβαίνουμε σε γενικεύσεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

I diabrosi ton ylikon eksartatai amesa apo ta ylika me ta opoia erxetai se epafi!

φυσικα φιλε μου, μιλαμε ομως για το νερο και γενικα φυσιολογικες συνθηκες νερο σκονη κλπ που και παλι ομως στο 99%των περιπτωσεων ο χαλκος ειναι ποιο ανθεκτικος στην διαβρωση σε σε σχεση με το (καθαρο) αλουμινιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ έχω δει τεχνίτες καλλιτέχνες και τεχνίτες σκιτζήδες..Παντού υπάρχουν καλοί, μέτριοι και κακοί...Ας μην προβαίνουμε σε γενικεύσεις..

stadar my friend

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φυσικα φιλε μου, μιλαμε ομως για το νερο και γενικα φυσιολογικες συνθηκες νερο σκονη κλπ που και παλι ομως στο 99%των περιπτωσεων ο χαλκος ειναι ποιο ανθεκτικος στην διαβρωση σε σε σχεση με το (καθαρο) αλουμινιο

Nai alla ean sto sistima yparxoun kai alla metalla, to nero mporei na paiksei to rolo tou ilektroliti kai na exoume ilektroximikes draseis me apotelesma tin diavrosi ton ylikon. Kai xoris nero vevaia ginetai auto, apo tin epafi ton metallon metaksy tous.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...