Προς το περιεχόμενο

cpu με ψυξη φρεον


πετραν

Προτεινόμενες αναρτήσεις

φυσικα φιλε μου' date=' μιλαμε ομως για το νερο και γενικα φυσιολογικες συνθηκες νερο σκονη κλπ που και παλι ομως στο 99%των περιπτωσεων ο χαλκος ειναι ποιο ανθεκτικος στην διαβρωση σε σε σχεση με το (καθαρο) αλουμινιο

[/quote']

Nai alla ean sto sistima yparxoun kai alla metalla, to nero mporei na paiksei to rolo tou ilektroliti kai na exoume ilektroximikes draseis me apotelesma tin diavrosi ton ylikon. Kai xoris nero vevaia ginetai auto, apo tin epafi ton metallon metaksy tous.

ok

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 102
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Επειδη επισκευαζω , ανακατασκευαζω και πουλαω καινουρια ψυγεια νερου

με πλαστικα καζανακια επετρεψε μου να σου πω επειδη δεν ξερεις οτι οι κυψελες και οι απαγωγες ειναι φτιαγμενες απο αλουμινιο και εκει βασιζεται η ψυξη του νερου και οχι στα πλαστικα καζανακια

 

loipon, pare ena dekaleptaki na katalaveis ti elege o filos pou to eipe ayto kai sinexizoume thn kouventa. An DEN mporeis amfivalo an ksereis pos leitourgei to freon to begin with opote den exei noima kan to thread

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ρε παιδια καλα λεει το παιδι, αν ηταν ετσι ολοι με ενα ψυγειακι θα ημασταν και δεν θα τα σκαζαμε καθε λιγο και λιγακι για να παιρνουμε ακριβα ανεμιστηρια κτλ... Παιρναμε ενα ψυγειακι ολοι και ημασταν κομπλε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν πετράν δέχομαι οτι εχεις εμπειρία στα ψυγεία και στο φρεόν, όπως λες. Και αφού λοιπόν όπως λες είσαι κατά των θεωρητικών (Σπουδάζω Μηχανολόγος στο ΕΜΠ, το ανέφερα; :) ) δεν εχεις παρά να αφήσεις τα λόγια και να πιάσεις δουλειά. Όταν παρουσιάσεις ένα σύστημα ψύξης που θα έχει λογικό κόστος, καλή απόδοση ΚΑΙ ποιότητα-αξιοπιστία θα σου πω μπραβο. Μέχρι τότε όμως μένεις στο μυαλό μου ως κάποιος που ξεκίνησε ενα μια κουβέντα για να κάνει τον έξυπνο επειδή (όπως λέει...) τυγχάνει να εργάζεται και να εχει εμπειρία στα ψυγεία. Θα μπορούσες να ξεκινήσεις τη συζήτηση πιο ήρεμα και λιγότερο περιφρονητικά για όλους εμάς τους νερουλάδες.

ΥΓ: Ακόμα και αν φτιάξεις το σύστημα που λες, θα πρέπει να το πουλάς συναρμολογημένο σε μεγάλους αριθμούς με κόστος 200-250€ ώστε να αντικαταστήσεις το νερό. Γιατί ο καθένας μπορει να αγοράσει μαι αντλία ενυδρείου, ενα ψυγείο αυτοκινήτου, σωλήνες και ενα waterblock και να τα συναρμολογήσει με λιγο σχετικά κόπο, γνώσεις, και χωρίς ειδικά εργαλεία. Επιπλέον αν θελήσει κάποιος να διαβάσει για το watercooling δεν εχει παρα να βυθιστέι στα σχετικά sites-forum στο internet. Για το φρεον οι πηγες ειναι πολυ λιγότερες, καθότι προς το παρόν (σε μορφή ιδιοκατασκευής) το εφαρμόζουν μόνο πολύ λιγοι πρωτοπόροι που εχουν και τις γνώσεις, εργαλεία, πηγες κλπ. Δεν μπορώ εγώ να φτιάξω ενα τέτοιο σύστημα, καθώς δεν έχω φλόγιστρο, ασημοκόλληση και εμεπιρία στο χειρισμό τέτοιων εργαλείων, ούτε στο φρέον.

Σήμερα μπορείς να φτιάξεις ενα πολύ καλό συστημα υδρόψυξης με 200ε πρίπου. Αν σου δώσω 200€ θα μου φτιάξεις τον υπολόγιστή με ψύξη φρέον που δε θα χρειάζεται συντήρηση-παρακολούθηση-εγνοια σε καθημερινή βάση? Τα 80€ που ανέφερες αφορούσαν το κοστος των υλικών, αλλά στο φρεον απαιτείται και εργασία απο γνώστη του αντικειμένου, που χρεώνεται.

Μια τελευταία παράμετροε που θέλω να θίξω, περισσότερο ως ερώτηση είναι η επιπλέον κατανάλωση ενός συμπιεστή, η οποία επιβαρρύνει αφ'ενός το λογαριασμό της ΔΕΗ, ειδικα σε οσους δουλευουν 100% CPU Usage 24/7 λόγω distributed computing όπως εγώ, και αφ'ετέρου τη ζέστη που αποβάλλει το PC στο δωμάτιο που το καλοκαίρι είναι ενοχλητικό και κοστίζει σε air conditioning. Πες μας δηλαδή για ενα σταθερό θερμικό φορτίο 120-150W πόσα Watt θα τρώει ο συμπιεστής για να κρατά τη CPU σε θερμοκρασία πχ 10C με θερμοκρασια δωματίου 20-25C?

Για όλους τους παραπάνω λόγους πιστεύω πως είναι μάλλον αφελής η τοποθέτηση σου του στυλ "τι το θελετε το νερο και δε βαζετε φρεον", η τρόπος που την εκανες δε την απαξιώνει ακόμα περισσότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάποιος που ξεκίνησε ενα μια κουβέντα για να κάνει τον έξυπνο επειδή (όπως λέει...) τυγχάνει να εργάζεται και να εχει εμπειρία στα ψυγεία. Δεν μπορώ εγώ να φτιάξω ενα τέτοιο σύστημα' date=' καθώς δεν έχω φλόγιστρο, ασημοκόλληση και εμεπιρία στο χειρισμό τέτοιων εργαλείων, ούτε στο φρέον.

.[/quote']

(1)η δουλεια μου ειναι http://www.sigolisi.gr και παλι περιγραφει λιγα.. ενω εσυ δεν ξερω ποσο ασχετος η σχετικος εισαι

(2) αφου λοιπον δεν εχεις εμπειρια στα παραπανω για ποιο λογο αναπτυσεις θεωριες?

(3) οσον αφορα για του θεωρητικους δεν χρειαζετε να αναφερω τα ιδια

(4) πιστευα οτι μπορουσα να βοηθησω με τις γνωσεις μου αφου λοιπον τα ξερετε ολοι εσεις οι θεωρητικοι και απιστοι θωμαδες καλυτερα πηγαινετε και αγοραστε ετοιμα συστηματα .δεν θα κατσω να σκασω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη επισκευαζω ' date=' ανακατασκευαζω και πουλαω καινουρια ψυγεια νερου

με πλαστικα καζανακια επετρεψε μου να σου πω επειδη δεν ξερεις οτι οι κυψελες και οι απαγωγες ειναι φτιαγμενες απο αλουμινιο και εκει βασιζεται η ψυξη του νερου και οχι στα πλαστικα καζανακια[/quote']

 

loipon, pare ena dekaleptaki na katalaveis ti elege o filos pou to eipe ayto kai sinexizoume thn kouventa. An DEN mporeis amfivalo an ksereis pos leitourgei to freon to begin with opote den exei noima kan to thread

ενω εσυ που τα καταλαβαινεις ολα πανεξυπνε δεν καταλαβες οτι το ψυγειο απο χρυσο το ειπα για πλακα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

eleos re paidia me auto to xriso!!akoma kai an eixe kaliteres idiotites thermoagogimes apo ton xriso les na arxize o kathenas na vazei xriso!!tote tha plironame gia psiktra 1000 euro...einai san na leme oti epeidi o xrisos exei kaliteri ilektriki agogimotita apo ton xalko,i dei apofasise na allaksei to diktio tis kai na to kanei apo xrisafi!tha erxotan o logariasmos kai tha vazame ipothiki to spiti mas!

 

 

an kai an kapoios spoudazei kati,,,den to kanei amesos eidiko pano sto thema tou...to spoudazo mixanologos sto emp den mou leei tpt.edo allos exei spoudasei giatros kai ksexnaei to nisteri mesa ston allon!.kai ego se ligo kairo tha teleioso ilektrogos mixanikos,apo theoria ola meli gala...molis pao na kano mia egatastasi kai bithiso ena tetragono sto skotadi......einai kai thema empeirias.

 

ama exeis file petran na deikseis kati,tote deikse to...oi apantiseis sou pantos den boithane katholou...kai einai krima,dioti an les alitheia kai mporeis na ilopoiiseis auta pou les tote pistepse me tha niotheis kalitera oikonomika sto mellon!.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

eleos re paidia me auto to xriso!!akoma kai an eixe kaliteres idiotites thermoagogimes apo ton xriso les na arxize o kathenas na vazei xriso!!tote tha plironame gia psiktra 1000 euro...einai san na leme oti epeidi o xrisos exei kaliteri ilektriki agogimotita apo ton xalko' date='i dei apofasise na allaksei to diktio tis kai na to kanei apo xrisafi!tha erxotan o logariasmos kai tha vazame ipothiki to spiti mas!

 

 

an kai an kapoios spoudazei kati,,,den to kanei amesos eidiko pano sto thema tou...to spoudazo mixanologos sto emp den mou leei tpt.edo allos exei spoudasei giatros kai ksexnaei to nisteri mesa ston allon!.kai ego se ligo kairo tha teleioso ilektrogos mixanikos,apo theoria ola meli gala...molis pao na kano mia egatastasi kai bithiso ena tetragono sto skotadi......einai kai thema empeirias.

 

ama exeis file petran na deikseis kati,tote deikse to...oi apantiseis sou pantos den boithane katholou...kai einai krima,dioti an les alitheia kai mporeis na ilopoiiseis auta pou les tote pistepse me tha niotheis kalitera oikonomika sto mellon!.[/quote']

φιλε dreamstorm εσυ ανεφερες το χρυσο και οπως ειδες καναμε και οι δυο χιουμορ και αλλοι ΄το πιστεψανε ..τελοσπαντων για την συμπαρασταση θα σου κανω 20%εκπτωση :lol: ευχαριστημενος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα πετραν μπορεις ή οχι να φτιαξεις κατι? Γιατι διαφορετικα δεν υπαρχει λογος να καυχιεσαι για το οτιδηποτε.. Επισης, απο την αλλη μερια, το οτι ειναι καποιος σε ενα πανεπιστημιο δεν σημαινει οτι τα ξερει κιολας, αν ηταν ετσι δεν θα χανανε τα εξαμηνα με το κιλο μερικοι μερικοι! :D :D :D Λοιπον καλυτερα να σταματησετε την αντιπαραθεση και ασχοληθειτε με το θεμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηδη φτιαχνω το βασικοτερο το τσιλερ και το φιλτρο που θα συμβαλει σε μικροτερο χωρο ολα τα υπολοιπα ειναι ποιο ευκολα ( τα υλικα σχεδον τα εχω ολα κομπρεσσερ σωληνακια κλπ απλα ψαχνω να βρω υλικα ποιο ελαφρα και μικρα για να μειωσω το βαρος και τον ογκο )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...