Προς το περιεχόμενο

Οδηγίες από τη Microsoft για την δωρεάν απόκτηση νόμιμης άδειας των Windows 10


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε εμένα που έχω αυθεντικά τα Windows 7 μου εχει βγάλει εκεί που γίνονται τα updates το μήνυμα:

"εξασφαλίστε σήμερα τη δική σας αναβάθμιση στα Windows 10"

και από κάτω υπάρχει ένα κουμπί που λέει: Εξασφάλιση

Τί κάνω το πατάω?

εγω εκανα δεξι κλικ σε ολα να δω τι ειναι σε καποια στιγμη εγραψε εισαι ετοιμος κλπ και οταν παω στην αναβαθμηση γραφει - θα σας ενημερωσουμε οταν η αναβαθμηση ειναι ετοιμη για εγκατασταση σε αυτον τον υπολογιστη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω και εγώ τη συνομοσιολογική άποψή μου.

Τα Windows 10 τα δίνουν δωρεάν στους πειρατές για να τους φακελώσουν επίσημα.

Αυτή είναι η διαφορά ανάμεσα στην μελλοντική πειρατική έκδοση - πιθανολογώ ότι θα βγεί σίγουρα, αν όχι από τη microsoft, από όλους τους άλλους -, και τα Windows Insider.

 

Με άλλα λόγια λένε :

 

"Αφού τα θα αποκτήσουν δωρεάν τα Windows (και θέλουμε τέλος πάντων μόνο εμείς να υπάρχουμε παντού, έτσι και αλλιώς), γιατί να μην μάθουμε ποιοί είναι, και μάλιστα με δική τους ομολογία; Και για να μην νομίζουν ότι μας πιάσανε και κότσο, η έκδοση που θα δώσουμε στους πειρατές δεν θα είναι η κανονική, αλλά μία ιδιαίτερη. Απέναντι στους συγκεκριμένους χρήστες θα έχουμε πάντα μια παραπάνω επιφύλαξη, και όποτε θέλουμε επανερχόμαστε σε αυτούς όπως επιθυμούμε..."

 

Κατά τη γνώμη μου :

ή

1) Έχεις γνήσια προγράμματα πάντα και είσαι καθαρός

ή

2) Έχεις σπασμένα και κρύβεσαι

 

Κάτι ενδιάμεσο δεν υπάρχει. Το ναι, ναι, και το ου, ου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω γνησια και σπασμενα και στα σπασμενα εχω ειδοποιηση ετσι εχω 5 σκληρους παλαιους τους εβαλα λειτουργικο windows7 32bit και 64bit με τα update βγαλανε εικονιδιο μπας και δωσουν με καθε download κλειδι ... δεν εχω τιποτα να χασω !!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και δεν ειναι λογικο να βαλουμε το κλειδι που εχουμε γιατι το λαπτοπ που εχω δεν μου εδωσαν κλειδι, μου ειπαν να γραψω dvd για backup και μεσου εταιριας ειναι δηλωμενο !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή με τα πειρατικά που έχω θα πρέπει να βάλω στο insider τα προσωπικά μου στοιχειά?Για να με κυνηγήσουν με ονοματεπώνυμο? Δε σφαξανε.Θα περιμένω να βγουν και θα τα αγοράσω κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή με τα πειρατικά που έχω θα πρέπει να βάλω στο insider τα προσωπικά μου στοιχειά?Για να με κυνηγήσουν με ονοματεπώνυμο? Δε σφαξανε.Θα περιμένω να βγουν και θα τα αγοράσω κανονικά.

Αν ήθελαν μπορούσαν να μας κυνηγήσουν θα το είχαν κάνει ήδη. Δεν χρειάζεται να γνωρίζουν το όνομά σου.

Να πω και εγώ τη συνομοσιολογική άποψή μου.

Τα Windows 10 τα δίνουν δωρεάν στους πειρατές για να τους φακελώσουν επίσημα.

Αυτή είναι η διαφορά ανάμεσα στην μελλοντική πειρατική έκδοση - πιθανολογώ ότι θα βγεί σίγουρα, αν όχι από τη microsoft, από όλους τους άλλους -, και τα Windows Insider.

 

Με άλλα λόγια λένε :

 

"Αφού τα θα αποκτήσουν δωρεάν τα Windows (και θέλουμε τέλος πάντων μόνο εμείς να υπάρχουμε παντού, έτσι και αλλιώς), γιατί να μην μάθουμε ποιοί είναι, και μάλιστα με δική τους ομολογία; Και για να μην νομίζουν ότι μας πιάσανε και κότσο, η έκδοση που θα δώσουμε στους πειρατές δεν θα είναι η κανονική, αλλά μία ιδιαίτερη. Απέναντι στους συγκεκριμένους χρήστες θα έχουμε πάντα μια παραπάνω επιφύλαξη, και όποτε θέλουμε επανερχόμαστε σε αυτούς όπως επιθυμούμε..."

 

Κατά τη γνώμη μου :

ή

1) Έχεις γνήσια προγράμματα πάντα και είσαι καθαρός

ή

2) Έχεις σπασμένα και κρύβεσαι

 

Κάτι ενδιάμεσο δεν υπάρχει. Το ναι, ναι, και το ου, ου.

Η είδηση δεν μιλάει για πειρατές αλλά για όσους είναι γραμμένοι στο πρόγραμμα insider. Σίγουρα είναι αρκετοί που δεν το γνωρίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μας τα έχει κάνει τσουρέκια η MS με το ποιος και πότε θα πάρει W10. Είμαι insider από την αρχή, τα έχω σε ένα δεύτερο δίσκο και μπουτάρω μια στο τόσο να δω τι φτιάξανε.

Κατά τα άλλα όλη η δουλειά είναι σε 8.1 και δεν θα αλλάξω για αρκετο καιρό. Ειδικά το laptop.

 

Καλά το πάνε στα 10 και έχουν κάνει πολλές βελτιώσεις και σε εμφάνιση και σε λειτουργικότητα εφαρμογών, αλλά όταν ακόμη για κάποια πράγματα θα δω το κλασσικό control panel πάλι στα ίδια είναι η MS: 2-3 τρόποι να κάνεις το ίδιο πράγμα και πρέπει να ψάχνεις απ την αρχή που θα το βρεις αφού τα "αλλάζουν όλα" στα 10.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ήθελαν μπορούσαν να μας κυνηγήσουν θα το είχαν κάνει ήδη. Δεν χρειάζεται να γνωρίζουν το όνομά σου.

Η είδηση δεν μιλάει για πειρατές αλλά για όσους είναι γραμμένοι στο πρόγραμμα insider. Σίγουρα είναι αρκετοί που δεν το γνωρίζουν.

Δεν θέλω να σας δίνω έτοιμη την τροφή, αλλά προβληματισμούς. Θα κάνω άλλη μία εξαίρεση να το κάνω πιο λιανά.

Το πρόγραμμα insider σε βαφτίζει "developer" γιατί τους "βοηθάς" να κάνουν τα Windows καλύτερα. 

Στη συμφωνία της εγκατάστασης ξέρει τι λέει με άλλα λόγια;  : "Θα σου χαρίσω ένα σπίτι να μένεις, αλλά θα σου βάλω κάμερες παντού, γιατί έτσι με βοηθάς να καταλάβω καλύτερα τι ζητάει κάποιος από ένα σπίτι, και να μπορώ στο μέλλον να φτιάχνω καλύτερα σπίτια"...

 

Αν εγώ έχω γνήσια Windows 7 ή 8, γιατί να θυσιαστώ για το καλό της Microsoft;

Θα αναβαθμίσω στα 10 δωρεάν με την κανονική έκδοση.

 

Μόνο αν δεν έχω γνήσια Windows ή έχω Windows XP, που ειλικρινά νομίζω ότι δεν είναι πολλοί, και βεβαίως καλά κάνουν και έχουν μείνει στα ΧΡ και τους δικαιώνω απολύτως, θα πήγαινα στα Windows insider.

Πρόσεξε, αυτός που έχει μείνει ως τώρα στα ΧΡ για την απλή και γρήγορη λειτουργία τους, δεν θα τα αφήσει για να γίνει πειραματόζωο της Microsoft.

 

Άρα μένουν μόνο οι πειρατές, (και όσοι δεν το εκτίμησαν καλά...).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν θέλει κάποιος γίνεται Developer και εάν θέλει κάποιος βοηθάει στο να γίνει καλύτερο ένα λειτουργικό. Εάν το τελικό προϊόν δηλαδή η final έκδοση δεν είναι αρκετά δοκιμασμένη και βγει με προβλήματα, τότε όλοι γίνονται Beta tester αυτόματα, περιμένοντας την επόμενη διορθωτική αναβάθμιση της εταιρείας. Για να πραγματοποιηθεί όμως αυτή η αναβάθμιση και να βρεθούν και να διορθωθούν τα όποια προβλήματα, κάποιοι στέλνουν τις αναφορές τους. Άρα? Θέλεις ένα σπίτι στα μπετά ή ένα σπίτι με το κλειδί στο χέρι με το ίδιο κόστος?

 

Όσο για τα XP δεν υπάρχουν πλέον ενημερώσεις ασφαλείας ούτε τεχνική υποστήριξή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια άκυρη ερώτηση, μπορώ να βάλω τα δοκιμαστικά σε virtual box αλλά να πάρω κανονική άδεια για τα windows στις 29 ιουλίου και να τα βάλω κανονικά σε desktop ή αναγκαστικά από τώρα πρέπει να τα περάσω με format στο desktop?Ευχαριστώ.

 

 

Edit: Υποτίθεται ότι είχα διαβάσει όλα τα posts αλλά μάλλον έκανα κάποια skip καταλάθος από την βιασύνη μου:P Συγνώμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα τα προϊόντα και όλες οι εταιρείες κάνουν ποιοτικό έλεγχο στα προϊόντα τους.

Η Microsoft καλά κάνει και προτείνει το πρόγραμμα insider σε όσους τσιμπήσουν.

Μπορούσε όμως να αξιοποιήσει τη χρήση των υπολογιστών όλων αυτών των χιλιάδων υπαλλήλων της εντός της εταιρείας της για να βελτιώσει τα Windows, και να τους ρωτήσει τι άλλο θα θέλαν στα ίσια, και νομίζεις ότι δεν κάνουν;

 

Υπάρχει όμως κάτι άλλο. Δυστυχώς δεν το βλέπουν όλοι... Τι να κάνουμε;

 

Εγώ λέω ότι, δίνεις στη Microsoft, και στο καθένα, όχι απλά πολύ περισσότερα από αυτά που σου δίνει, αλλά "δίνεις" τον εαυτό σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...