Προς το περιεχόμενο

Η Microsoft ξεκαθαρίζει το θέμα των δωρεάν Windows 10 στους Insiders


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Retromaniac, το "αναγκάζει" που χρησιμοποιείς μου ακούγεται λίγο δικαιολογία. Αν το κάνεις δεν είσαι νομοταγής, τέλος. Κίνητρα έχουν όλοι<br><br>

( Χωρίς να μου φαίνεται σόι η πολιτική της Microsoft)

Δεν κατάλαβα ακριβώς τι μου απαντάς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 164
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δηλαδή θα κάνουμε δουλειά για την MS (θα είμαστε beta testers), και δεν θα κερδίσουμε και τίποτα. Όχι μόνο θα κάνω φορμάτ τον σκληρό στον οποίο εγκατέστησα τα 10άρια, θα του κάνω ένα ωραιότατο low lever φορματ, θα εξαφανίσω κάθε ίχνος.

low LEVER??? νέο είδος format???  :P:P:P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά το σκεπτικό το δικό σου μας πήγε πολλά χρόνια πίσω. Η άφεση αμαρτιών σε όλους του τομείς σε αυτή την χώρα αναγκάζει και τους νομοταγείς να αμαρτήσουν αφού δεν θέλουν να είναι μια ζωή οι μαλάκες!

???????????????????????????

Ποιος μίλησε για άφεση αμαρτιών????? Μήπως το είπα και δεν το κατάλαβα???????

 

Σαν Έλληνες φίλε, είμαστε πολύ "Εγωιστές". Δεν ασχολούμαστε με τα προβλήματα "ΜΑΣ" αλλά  αντιθέτως ασχολούμαστε με τα προβλήματα των γύρω μας μπας και νοιώσουμε καλύτερα επειδή εμείς είμαστε σε καλύτερη / πλεονεκτική θέση. Όταν η κατάσταση ανατρέπεται τότε νιώθεις ΜΑΛΑΚΑΣ (Και καλά κάνεις). Αλλά αυτό είναι ένα δικό σου προσωπικό πρόβλημα το οποίο θα πρέπει να λύσεις μόνος σου, και όχι να αλλάξει το Σύστημα για να σε φέρει στην αρχική σου κατάσταση.

 

*Την προσφορά αν αυτή υφίσταται πρέπει να την επιβραβεύεις.

 

** Και αν η Κυρία ( Microsoft ) αποφασίσει να κάνει την διανομή της Open Source και προφανώς δωρεάν πως θα νοιώθετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

low LEVER??? νέο είδος format???   :P:P:P

ε συγνώμη, low level ήθελα να γράψω, σε ένα γράμμα θα κολλήσουμε;

 

Εγώ πάντως εξαρχής δεν είχα ελπίδες να τα παίρναμε δωρεάν εμείς που δεν έχουμε νόμιμα 7 ή 8/8.1

 

Πάντως για όσους θυμούνται, όταν είχαν βγει τα 8άρια, τα έδεινε προσφορά για ένα διάστημα 30 ευρώ (ενώ κανονικά έχουν 100+ ευρώ).

 

Αν κάνουν μια τέτοια προσφορά πάλι, μπορεί να διαθέσω ένα 30ευρω. Πάντως 100 ευρώ δεν δίνω με την καμία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η καλύτερη απάντηση που άκουσα ως τώρα.

Μείνε στα 8άρια και θα σου έρθει μήνυμα να κάνεις δωρεάν αναβάθμιση χωρίς περιορισμούς. Με την insider έκδοση τελικά καταλήξαμε ότι δεν κερδίζεις τίποτα.

 

Δε θέλω όμως να κάνω upgrade. Θέλω να κάνω clean install.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

???????????????????????????

Ποιος μίλησε για άφεση αμαρτιών????? Μήπως το είπα και δεν το κατάλαβα???????

 

Σαν Έλληνες φίλε, είμαστε πολύ "Εγωιστές". Δεν ασχολούμαστε με τα προβλήματα "ΜΑΣ" αλλά  αντιθέτως ασχολούμαστε με τα προβλήματα των γύρω μας μπας και νοιώσουμε καλύτερα επειδή εμείς είμαστε σε καλύτερη / πλεονεκτική θέση. Όταν η κατάσταση ανατρέπεται τότε νιώθεις ΜΑΛΑΚΑΣ (Και καλά κάνεις). Αλλά αυτό είναι ένα δικό σου προσωπικό πρόβλημα το οποίο θα πρέπει να λύσεις μόνος σου.  

 

*Την προσφορά αν αυτή υφίσταται πρέπει να την επιβραβεύεις.

 

** Και αν η Κυρία ( Microsoft ) αποφασίσει να κάνει την διανομή της Open Source και προφανώς δωρεάν πως θα νοιώθετε?

Εγώ πάντως νιώθω μια χαρά.... Και όπου μπορώ χρησιμοποιώ Open Source λογισμικό... Τώρα αν εσύ αισθάνεσαι όπως αισθάνεσαι που από άποψη θέλεις να τα σκάσεις στην M$ για κάτι που θα έπρεπε να δίνεται ως αναβάθμιση μαζί με το PC, τότε ΟΚ.

 

Να ξέρεις όμως ότι η πειρατεία δημιούργησε την τεράστια μονοπωλιακή βάση της M$. Αν κάτι φταίει για το ότι το σημερινό λογισμικό κρατιέται πίσω σε σχέση με τις δυνατότητες που θα μπορούσε να έχει, αφείλεται ακριβώς σε αυτόν το παράγοντα.

 

Δες πόσο γρήγορα ένα Open source λογισμικό γεμίζει και διορθώνει bugs και τρύπες. Σκέψου πόσο γρήγορα αναπτύσεται ο πυρήνας του... και μετά δες τα κλειστά λογισμικά και πόσο αργά κινούνται. Δες τι διαφορές ουσίας είχαν τα NT με τα Win2000, WinXP, WinVista, Win7, Win8 και Win10.

 

Αν δεν υπήρχε η τεράστια βάση της Μ$ το Linux μάλλον θα είχε κατακτήσει το σύμπαν. Γιατί είναι περισσότερο αποδοτικό και κοστίζει πολύ λιγότερο. Όμως η ιστορία δεν γράφεται με αν... και ακόμα και αν είσαι του χώρου στην πραγματικότητα αναγκάζεσαι να χρησιμοποιείς Win.

 

Τώρα λοιπόν που όλα ωρίμασαν και δεν παίζουν χρήματα από τα λειτουργικά (το 80% έρχεται ως ΟΕΜ) ήρθε η ώρα να τα δώσει "τσάμπα"... βέβαια το ότι τσάμπα=συνδρομή σε υπηρεσία δεν θα το δείτε γραμμένο, θα το δείτε όμως προσεχώς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά αν αυτοί που έχουν πειρατικά windows πάρουν δωρεάν τα 10αρια δεν ξανα αγοράζω τίποτα MS. Δηλαδή απο τα Windows 95 αγοράζω αυθεντικά τα λειτουργικα γιατί; Για να μου πει η MS αντε... γεια, για επιβράβευση που με στηρίζεις 20 χρόνια θα δώσω δωρεάν σε όσους με κλέβουν οτι θα πάρεις και εσυ!

 

Σε αυτούς που έχουν πειρατικά η Μ$ τους τα δίνει τσάμπα εδώ και πολλά χρόνια. Δεν με πιστεύεις; ρώτα τον Bill. Εσύ λοιπόν πήγαινε και αγόρασε και περίμενε να αλλάξει πολιτική η Μ$.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

???????????????????????????

Ποιος μίλησε για άφεση αμαρτιών????? Μήπως το είπα και δεν το κατάλαβα???????

 

Σαν Έλληνες φίλε, είμαστε πολύ "Εγωιστές". Δεν ασχολούμαστε με τα προβλήματα "ΜΑΣ" αλλά  αντιθέτως ασχολούμαστε με τα προβλήματα των γύρω μας μπας και νοιώσουμε καλύτερα επειδή εμείς είμαστε σε καλύτερη / πλεονεκτική θέση. Όταν η κατάσταση ανατρέπεται τότε νιώθεις ΜΑΛΑΚΑΣ (Και καλά κάνεις). Αλλά αυτό είναι ένα δικό σου προσωπικό πρόβλημα το οποίο θα πρέπει να λύσεις μόνος σου, και όχι να αλλάξει το Σύστημα για να σε φέρει στην αρχική σου κατάσταση.

 

*Την προσφορά αν αυτή υφίσταται πρέπει να την επιβραβεύεις.

 

** Και αν η Κυρία ( Microsoft ) αποφασίσει να κάνει την διανομή της Open Source και προφανώς δωρεάν πως θα νοιώθετε?

 

Φίλε κοίταξε να δεις. Όταν βάζεις τα windows παράνομα, έχεις κάνει παρανομία. Όταν σου δώσουν τα windows μετά τσάμπα, αλλά τα windows συνεχίζουν και πουλιούνται κανονικά, απλά επειδή και μόνο θέλουν να σε βγάλουν από την "παρανομία" τότε ναι μιλάμε για άφεση αμαρτιών. Αν εσύ έχεις άλλη ορολογία για το συγκεκριμένο πες μου. Προφανώς και ο νομοταγής πρέπει να αισθάνεται μαλάκας.

Δεν βρίσκω καμία διαφορά (παρά μόνο στο μέγεθος της παρανομίας αλλά όχι στο είδος) με αυτούς που βγάλανε τα λεφτά Ελβετία χωρίς να φορολογηθούν και τώρα τους λένε να τα νομιμοποιήσουν μόνο με 15% φόρο. Δηλαδή ο άλλος που τα είχε εδώ και πλήρωνε 40% για να είναι νόμιμος είναι μαλάκας;

 

Και εντέλει η διαφωνία μου δεν είναι τι πρέπει να κάνει η microsoft με τα windows. Ας τα κάνει και open source και ας τα δώσει και τσάμπα όπου θέλει. 

 

Εμένα η διαφωνία μου ήταν η γενίκευση που έκανες στην "νοοτροπία" αυτή του Έλληνα, ότι αυτή δημιουργεί τα προβλήματα. Και σου απαντώ πάνω σε αυτή την γενίκευση, με το παράδειγμα που σου έφερα με τους φόρους, ότι η δικιά σου νοοτροπία δημιουργεί προβλήματα.

Θα πρέπει να κυνηγάς αυτόν που παρανομεί, είτε είσαι κάποια αρχή είτε είσαι πολίτης. Γιατί όποιος παρανομεί τα κλέβει από την τσέπη σου και από τις τσέπες όλων.

Ακόμη και στην περίπτωση αυτών που βάζαν τα windows παράνομα, ακόμη και αυτοί έκλεβαν από το σύνολο, διότι 1ον δεν πλήρωναν φόρο, και γιατί 2ον εταιρίες που χρησιμοποιούν πειρατικό λογισμικό είναι σε πλεονεκτική θέση σε σχέση με τις νομοταγείς εταιρίες που πρέπει να πληρώσουν. Και φυσικά και άλλα χαμένα έσοδα από εκεί, όχι μόνο για το λογισμικό αλλά γιατί η εταιρία που κλέβει στο λογισμικό πιθανότατα κλέβει και αλλού, και γιατί η νομοταγής εταιρεία θα κλείσει και θα χάσει και από εκεί λεφτά το σύνολο (εμείς). Και τώρα ξαφνικά αυτές οι εταιρίες θα πρέπει να πάρουν τσάμπα windows. Ε ο άλλος που χρεοκόπησε επειδή πλήρωνε και δεν μπορούσε να ήταν ανταγωνιστικός, πως θα αισθανθεί; Έχει κακή νοοτροπία κατά εσένα;

Ορίστε η "νοοτροπία" σου, πως με επηρεάζει και μένα και όλους μας.

Δε θέλω όμως να κάνω upgrade. Θέλω να κάνω clean install.

Θα μπορείς να κάνεις clean install

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως νιώθω μια χαρά.... Και όπου μπορώ χρησιμοποιώ Open Source λογισμικό... Τώρα αν εσύ αισθάνεσαι όπως αισθάνεσαι που από άποψη θέλεις να τα σκάσεις στην M$ για κάτι που θα έπρεπε να δίνεται ως αναβάθμιση μαζί με το PC, τότε ΟΚ.

 

Να ξέρεις όμως ότι η πειρατεία δημιούργησε την τεράστια μονοπωλιακή βάση της M$. Αν κάτι φταίει για το ότι το σημερινό λογισμικό κρατιέται πίσω σε σχέση με τις δυνατότητες που θα μπορούσε να έχει, αφείλεται ακριβώς σε αυτόν το παράγοντα.

 

Δες πόσο γρήγορα ένα Open source λογισμικό γεμίζει και διορθώνει bugs και τρύπες. Σκέψου πόσο γρήγορα αναπτύσεται ο πυρήνας του... και μετά δες τα κλειστά λογισμικά και πόσο αργά κινούνται. Δες τι διαφορές ουσίας είχαν τα NT με τα Win2000, WinXP, WinVista, Win7, Win8 και Win10.

 

Αν δεν υπήρχε η τεράστια βάση της Μ$ το Linux μάλλον θα είχε κατακτήσει το σύμπαν. Γιατί είναι περισσότερο αποδοτικό και κοστίζει πολύ λιγότερο. Όμως η ιστορία δεν γράφεται με αν... και ακόμα και αν είσαι του χώρου στην πραγματικότητα αναγκάζεσαι να χρησιμοποιείς Win.

 

Τώρα λοιπόν που όλα ωρίμασαν και δεν παίζουν χρήματα από τα λειτουργικά (το 80% έρχεται ως ΟΕΜ) ήρθε η ώρα να τα δώσει "τσάμπα"... βέβαια το ότι τσάμπα=συνδρομή σε υπηρεσία δεν θα το δείτε γραμμένο, θα το δείτε όμως προσεχώς...

Συμφωνώ απόλυτα εκτός από το κομμάτι με την πειρατεία.

(Δεν είμαι υπέρ της αυθεντικά Windows είχα πάντα)

 

Γνώμη μου είναι ότι πλέων δεν μετράνε η πωλήσεις σε ένα λειτουργικό αλλά η εγκαταστάσεις (Είτε δωρεάν είτε με πληρωμή, αν είναι δωρεάν οι εγκαταστάσεις θα υπερδιπλασιαστούν ).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θέλω όμως να κάνω upgrade. Θέλω να κάνω clean install.

Λογικά κάποια στιγμή θα δώσει και αυτή την επιλογή. Εσύ αυτό που σε ενδιαφέρει είναι να βεβαιωθείς ότι θα τα πάρεις δωρεάν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά κάποια στιγμή θα δώσει και αυτή την επιλογή. Εσύ αυτό που σε ενδιαφέρει είναι να βεβαιωθείς ότι θα τα πάρεις δωρεάν.

Την έχει δώσει ήδη. Έχουν δηλώσει ότι θα τα κατεβάζεις και μετά θα σου βγαίνει επιλογή για clean install.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πρέπει να κυνηγάς αυτόν που παρανομεί, είτε είσαι κάποια αρχή είτε είσαι πολίτης. Γιατί όποιος παρανομεί τα κλέβει από την τσέπη σου και από τις τσέπες όλων.

Τώρα σοβαρά μιλάς? Υποστηρίζεις την άποψη να γίνουν οι πολίτες ρουφιάνοι (Άλλα 30 Χρόνια πίσω)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σοβαρά τώρα υπάρχουν άτομα εδώ μέσα που κάνετε update όλες της σαβούρες της Μάικ. ..? Δηλαδή τι να πω 100 χρόνια πίσω. Δεν κάνω ούτε μισό απο αυτά που θέλει. Και αν τα δώσει όλα καλά . Αν δεν πάλη μια χαρά είνα με τα 8.1

Να φανταστώ εσύ που ΔΕΝ κάνεις update, έχεις και ένα δύο τρία τέσσερα, antivirus,antispam,antiΤρέχα γύρευε να σε "προστατεύουν" αλλά ταυτόχρονα γκρινιάζεις που είναι αργά τα windows..

Χωρίς να θέλω να γίνω εριστικός, ποιο ουσιώδη προστασία από τα updates δεν υπάρχει...

Ίσως το να μην έχει πρόσβαση το μηχάνημα στο internet και σε αρχεία από υπολογιστες που έχουν πρόσβασή στο ίντερνετ...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...