Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς για οθόνες


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το freesync ΔΕΝ λειτουργει με nVidia καρτες, μονο με τις τελευταιες amd. Αν θελεις sync tech τοτε χρειαζεσαι οθονη με Gsync, οι οποιες ειναι η asus pg279q απο Ελλαδα και oι acer xb270hu και xb271hu απο εξωτερικο. Αν παρεις την mg279q θα το κανεις για τα 144Ηz, οχι για το sync tech. Τα 144Ηz θα μειωσουν tearing και stuttering, δε θα το εξαφανισουν ομως.

 

Ολες εχουν εγγυηση, αλλα παντα ειναι καλυτερα να χρησιμοποιεις το doa των πρωτων ημερων αν παραλαβεις προβληματικη.

 

 

Ειναι και οι δυο TN.

Μπορεί να γίνει αλλαγή με AMD GPU για αυτό.

 

Λοιπόν πιο μέτρο σύγκρισης υπάρχει για να καταλάβεις από τα specs, αν μια οθόνη έχει καλύτερα χρώματα/εικόνα απο μια άλλη? Από την ΑΝΤΊΘΕΣΗ? Πχ 200000000:1 vs 10000000:1?

 

Η από τους αριθμό των χρώματων? Πχ 16.5 million

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Έχει κάποιος γνώμη για την νέα Dell u2417h??

 

Επίσης υπάρχει κάτι σε 24αρι va μέχρι τα 300ευρω;;

 

Δεν εχουμε ακομη review. 

 

Οι 24" va ειναι ολες 1080p οποτε 300 ευρω δεν φτανουν. H καλυτερη ειναι η παρακατω BenQ.

 

https://www.skroutz.gr/s/8393582/BenQ-GW2470H.html?keyphrase=BenQ+GW2470H

Μπορεί να γίνει αλλαγή με AMD GPU για αυτό.

 

Λοιπόν πιο μέτρο σύγκρισης υπάρχει για να καταλάβεις από τα specs, αν μια οθόνη έχει καλύτερα χρώματα/εικόνα απο μια άλλη? Από την ΑΝΤΊΘΕΣΗ? Πχ 200000000:1 vs 10000000:1?

 

Η από τους αριθμό των χρώματων? Πχ 16.5 million

 

Δεν το καταλαβαινεις απο specs, συγκεκριμενα η δυναμικη αντιθεση που εβαλες ειναι ψεματα και ο αριθμος χρωματων ειναι επισης αδιαφορος. Πρεπει να διαβαζεις reviews οπου γινονται αναλυτικες μετρησεις και να συγκρινεις με τις ανταγωνιστικες προτασεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και η Dell S2716DG είναι με TN panel ε; Λίγο ακριβή δεν είναι για TN panel; για την ακρίβεια είναι λίγο πιο ακριβή από την U2715 που είχα αρχικά, αλλά για κάποιο λόγο δεν την βλέπω τώρα στο visionstudio...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και η Dell S2716DG είναι με TN panel ε; Λίγο ακριβή δεν είναι για TN panel; για την ακρίβεια είναι λίγο πιο ακριβή από την U2715 που είχα αρχικά, αλλά για κάποιο λόγο δεν την βλέπω τώρα στο visionstudio...

 

Eχει 144Ηz και GSync, για αυτο ειναι ακριβη. Η ποιοτητα εικονας της ομως παραμενει μετρια με εξαιρετικα βαρυ grainy coating και τα κλασικα μουντα και ανομοιογενή χρωματα των tn οθονων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Kαλησπερα. Η U2415 ειναι matte. Οι καλυτερες σε αυτο το budget και λιγο παραπανω ειναι οι ΗP 27xw, Acer G257HL, Asus mx259h, Dell P2416D. Πιο φθηνες οι S2316H και S2415H, αλλα δεν ειναι multi-input, αν πρεπει να ειναι multi intput δες την LG 24MP58VQ. Η Dell εχει pivot.

 

Η LG 27MP58VQ  θα άξιζε σαν 27αρα.. Η LG 24MP67VQ-P που εχει και slim Bezel αξίζει? Υπαρχει στην θεσσαλονικη κανενα μαγαζι που να εχει την dell U2415 στημένη? αυτη μου εχει καρφωθεί τρελα να ειμαι διατεθειμένος να ξεφύγω από το budget μου. Το μονο κριτηριο μου που δεν ικανοποιείται ειναι το multi input!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η LG 27MP58VQ  θα άξιζε σαν 27αρα.. Η LG 24MP67VQ-P που εχει και slim Bezel αξίζει? Υπαρχει στην θεσσαλονικη κανενα μαγαζι που να εχει την dell U2415 στημένη? αυτη μου εχει καρφωθεί τρελα να ειμαι διατεθειμένος να ξεφύγω από το budget μου. Το μονο κριτηριο μου που δεν ικανοποιείται ειναι το multi input!!

επ' ευκαιριας η οθονες της σειρας  (27MP57    και 27MP47 ) της προηγουμενης χρονιας (2015) ηταν  energy class B  ενω σχεδον ολες οι αλλες  ειναι Α (δηλαδη 27MP37 , 27MP67 ,  27MP77 ) μιλαω παντα για μοντελα 2015. Δεν ξερω αυτο ποσο χρησιμο ειναι βεβαια για τοσο ηδη χαμηλες καταναλωσεις (κατω των 30watt μεγιστο)

και επειδη εψαξα ολες τις οθονες LG που κυκλοφορουν στις 27" (1920χ1080) για να καταλαβω τους κωδικους τους σας στελνω μηπως φανουν χρησιμα και σε αλλους

LG 27MP37VQ-B        HDMI, DVI-D, D-SUB.

LG 27MP38VQ-B          HDMI, DVI-D, D-SUB.

LG 27MP47HQ-P         

27MP55HQ        

LG 27MP57VQ-P        

LG 27MP58VQ-P        DVI / HDMI / VGA

LG 27MP65HQ-P        1 HDMI; 1 D-Sub

LG 27MB65PY-B        D-Sub, DVI-D, HDMI, DisplayPort, USB 1 Πάνω / 2 κάτω, Έξοδος ακουστικών.

LG 27MB67PY-B        VGA, DVI-D, Display Port, 3 x USB 2.0

LG 27MP67VQ-P         HDMI, DVI-D, D-SUB.

LG 27MP75HM-P        

LG 27MP77HM-P         HDMIx2, D-SUB.

LG 27MT77D-PZ        +TV

 

 

οτι τελειωνει σε 5 ειναι μοντελο 2014(πχ 27MP75HM-P)  ,  σε 7= 2015 και σε 8= 2016

αν εχω λαθη ας με διορθωσει καποιος.

περα απο τις θυρες δεν ειμαι ειδικος στα αλλα χαρακτηριστικα τους, για αυτο ας γραψει καποιος αλλος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου ξαναλεω οτι εχω δει ποιες λινκαρες. Καποιες απο αυτες που σου προτεινα τις ειχες ηδη λινκαρει. Οσες δε σχολιασα θεωρησε οτι δεν τις προτιμω απο τις εναλλακτικες τους. Απο τα καινουρια λινκς, δεν εχουμε ακομη review για την dell u2717h οποτε προς το παρον θα προτιμουσα τις Lg 27mb85r και asus pb278qr. H gw2765ht ειναι αρκετα καλη και σε καλη τιμη αλλα η asus pb278qr ειναι καλυτερη ενω ειναι ελαχιστα ακριβοτερη. Η philips ειναι σαν την U2515H οποτε δε συμφερει εφοσον ειναι ακριβοτερη και η eizo αν και καλη ειναι υπερβολικα ακριβη σε σχεση με τον ανταγωνισμο, χωρις να ειναι καλυτερη απο τις εναλλακτικες της.

 

Kαλησπερα. Η κaλυτερη επιλογη ειναι η Dell S2316H. Glossy.

 

https://www.skroutz.gr/s/7888706/Dell-S2316H.html?keyphrase=s2316h

 

Αν θες λιγο φθηνοτερη δες την LG 24mp58VQ. Matte.

 

https://www.skroutz.gr/s/8318433/LG-24MP58VQ.html

Ευχαριστω πολυ ^^

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπέρα. Ενδιαφέρομαι για αγορά οθονης κυρίως για gaming. Δυστυχώς αυτη τη στιγμή τουλαχιστον δεν μπορώ να διαθέσω πολλά χρήματα. Κάτι τέτοιο θα άξιζε ή απλα θα πετάξω τα λεφτά μου?

http://www.mediamarkt.gr/el/product/_samsung-ls24d340hsx-en-1161266.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπέρα. Ενδιαφέρομαι για αγορά οθονης κυρίως για gaming. Δυστυχώς αυτη τη στιγμή τουλαχιστον δεν μπορώ να διαθέσω πολλά χρήματα. Κάτι τέτοιο θα άξιζε ή απλα θα πετάξω τα λεφτά μου?

http://www.mediamarkt.gr/el/product/_samsung-ls24d340hsx-en-1161266.html

 

Με ελάχιστα παραπάνω χρήματα παίρνεις

http://www.skroutz.gr/s/8318433/LG-24MP58VQ.html

 

Αυτή την οθόνη την αγόρασα πρόσφατα ακολουθώντας τις πολύτιμες προτάσεις του XMorsX

στο παρόν νήμα και έμεινα πολύ ικανοποιημένος από αυτή την αγορά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατάλαβα.. Άρα να υποθέσω πως πιο "άξιος" αντικαταστάτης για την U2715 είναι η U2717D, έτσι;

http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=51479&cat=10&sub=359&pmanuf=10&sort=undefined&step=undefined

 

Απο τις Dell ναι. Σιγουρα θα ειναι καλη οθονη, δε ξερουμε ποσο καλη ομως γιατι προς το παρον δεν εχουμε review.

Η LG 27MP58VQ  θα άξιζε σαν 27αρα.. Η LG 24MP67VQ-P που εχει και slim Bezel αξίζει? Υπαρχει στην θεσσαλονικη κανενα μαγαζι που να εχει την dell U2415 στημένη? αυτη μου εχει καρφωθεί τρελα να ειμαι διατεθειμένος να ξεφύγω από το budget μου. Το μονο κριτηριο μου που δεν ικανοποιείται ειναι το multi input!! 

 

H 58VQ ειναι νεοτερη και καλυτερη, επισης το frameless casing ειναι μειον. H U2415 ειναι καλη αλλα σχετικα ξεπερασμενη πλεον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Joan87

H οθονη που εβαλες δεν αξιζει ως αγορα, αλλα με τα ιδια χρηματα αγοραζεις την LG poy postare o Whitefang που ειναι καλη επιλογη. Εναλλακτικα δες και την gloss S2316H, αυτη θα αγοραζα εγω απο Ελλαδα με budget 200 ευρω.


Πήγα και την είδα απο κοντα και τελικά  θέλω 27''

 

Η HP 27xw ειναι τοτε η καλυτερη επιλογη, αλλα καλες επιλογες ειναι και οι φθηνοτερες LG (27mp58vq υποθετω πως λεγεται το μοντελο).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τις Dell ναι. Σιγουρα θα ειναι καλη οθονη, δε ξερουμε ποσο καλη ομως γιατι προς το παρον δεν εχουμε review.

 

H 58VQ ειναι νεοτερη και καλυτερη, επισης το frameless casing ειναι μειον. H U2415 ειναι καλη αλλα σχετικα ξεπερασμενη πλεον.

και γω την 27MP58VQ  θα ηθελα αλλα το μονο αρνητικο  ειναι οτι δεν εχει vesa mount ...δυστηχως. καμια αλλη παρομοια καλη και φθηνη με vesa?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας παίδες. Θα ήθελα την βοήθεια σας για αγορά monitor, για ταινίες, video κτλπ. λίγο video editing και κυρίως για παιχνίδια. Το budget είναι έως 500€ το πολύ αν αξίζει η επένδυση σε 4k από τώρα. Το 4k είναι κάτι που με ενδιαφέρει αλλά δεν ξέρω αν αξίζει να κάνω αυτήν την αγορά αυτή την στιγμή. Η κάρτα γραφικών μου είναι Sapphire Radeon R9 380X 4GB Και ο επεξεργαστής μου i5 6600k,η ίντσες θέλω να είναι πάνω από 25 με προτίμηση στις 27 όπως η προηγούμενη μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...