Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς για οθόνες


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Toν ξερω 10 χρονια αυτον για αυτο τον εμπιστευομαι. Μηπως ομως ειναι καλυτερα να δωσω λιγο παραπανω χρηματα και να παρω μια 24'' 4Κ?

Κάπως έτσι θα είσαι σε 24" 4Κ. 

 

 

5EISK4j.png

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Κάπως έτσι θα είσαι σε 24" 4Κ. 

 

 

5EISK4j.png

 

 

Ναι αλλα οσο περανει ο καιρος βγαινουν ολο και περισσοτερα παιχνιδια με 4κ textures ενω φετος περιμενουμε και τις πρωτες 4κ ταινιες.... Αλλα αν ειναι να μην φαινεται καλα η εικονα σε 24" 4κ τοτε θα παω σε 1440p. Εκτος απο αυτην την DELL 1440P εχεις να μου προτεινεις καποια καλυτερη 24" 1440p(και πιο καινουργια ισως) στα 300 ευρω περιπου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλα οσο περανει ο καιρος βγαινουν ολο και περισσοτερα παιχνιδια με 4κ textures ενω φετος περιμενουμε και τις πρωτες 4κ ταινιες.... Αλλα αν ειναι να μην φαινεται καλα η εικονα σε 24" 4κ τοτε θα παω σε 1440p. Εκτος απο αυτην την DELL 1440P εχεις να μου προτεινεις καποια καλυτερη 24" 1440p(και πιο καινουργια ισως) στα 300 ευρω περιπου?

Δεν είμαι ειδικός στις οθόνες άρα δεν μπορώ να σου προτείνω. Περίμενε τον Monitor Guru ΧΜοrsX (χωρίς παρεξήγηση στους άλλους συμφορουμίτες). Εδώ ό,τι διαβάζω... Απλώς έχω την P2416D και χρειάζεται scale (125%) για να φαίνονται τα εικονίδια "σωστά"! Οπότε μπορώ να φανταστώ πόσο μικρά θα είναι τα εικονίδια μια 24" 4Κ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι ειδικός στις οθόνες άρα δεν μπορώ να σου προτείνω. Περίμενε τον Monitor Guru ΧΜοrsX (χωρίς παρεξήγηση στους άλλους συμφορουμίτες). Εδώ ό,τι διαβάζω... Απλώς έχω την P2416D και χρειάζεται scale (125%) για να φαίνονται τα εικονίδια "σωστά"! Οπότε μπορώ να φανταστώ πόσο μικρά θα είναι τα εικονίδια μια 24" 4Κ.

Ποτε την πηρες και τι pc εχεις? Εισαι ευχαριστημενος απο αυτη την οθονη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλα οσο περανει ο καιρος βγαινουν ολο και περισσοτερα παιχνιδια με 4κ textures ενω φετος περιμενουμε και τις πρωτες 4κ ταινιες.... Αλλα αν ειναι να μην φαινεται καλα η εικονα σε 24" 4κ τοτε θα παω σε 1440p. Εκτος απο αυτην την DELL 1440P εχεις να μου προτεινεις καποια καλυτερη 24" 1440p(και πιο καινουργια ισως) στα 300 ευρω περιπου?

Μπηκες στον κοπο να δεις αν υπαρχει τιποτα αλλο με αυτα που ζητας????

https://www.skroutz.gr/c/43/othones-tft/f/501108/%CE%A4%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%AC%CF%87%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%BF%CE%BD-2560-x-1080.html?keyphrase=monitor

 

Αν θες 25ιντσες τοτε μονο 1080p για παραπανω αναλυση δεν αξιζει.Οριακα ειναι η Dell u2515 περισσοτερο λογω της καλης της τιμης απο πλευρας ιντσων. Το χουμε πει και στο εγραψα και στο αλλο θεμα οτι το καλυτερο για 1440P ειναι 27ιντσες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλα οσο περανει ο καιρος βγαινουν ολο και περισσοτερα παιχνιδια με 4κ textures ενω φετος περιμενουμε και τις πρωτες 4κ ταινιες.... Αλλα αν ειναι να μην φαινεται καλα η εικονα σε 24" 4κ τοτε θα παω σε 1440p. Εκτος απο αυτην την DELL 1440P εχεις να μου προτεινεις καποια καλυτερη 24" 1440p(και πιο καινουργια ισως) στα 300 ευρω περιπου?

 

Oπως ειπωθηκε, οι 4Κ ειναι εντελως ακαταλληλες για 24". Θελουν τουλαχιστον 32" για να μην σε ζοριζουν στην καθημερινη χρηση. Η p2416d ειναι η καλυτερη 24" 1440p αυτη τη στιγμη. Υποψιν οτι και τα 1440p ειναι σχετικα μεγαλη αναλυση για 24". Δεδομενου οτι δεν εχει νοημα να την παρεις για να κανεις scaling μετα τα windows, καλο θα ηταν να την δεις απο κοντα πρωτα πριν αποφασισεις. 

 

Δες τουλαχιστον τις φωτογραφιες στο review παρακατω.

https://pcmonitors.info/reviews/dell-p2416d/

 

Παρεμπιπτόντως, η αναλυση των textures δεν εχει αμεση σχεση με την αναλυση της οθονης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα θα ηθελα να μαθω αν γνωριζει κανενας που μπορω να δοκιμασω 144hz οθονη. Υπαρχει στις μεγλαες αλυσιδες;Εχω σκοπο το καλοκαιρι η απο σεπτεμβρη να αλλαξω οθονη και θελω να δοκιιμασω λιγο 144hz

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oπως ειπωθηκε, οι 4Κ ειναι εντελως ακαταλληλες για 24". Θελουν τουλαχιστον 32" για να μην σε ζοριζουν στην καθημερινη χρηση. Η p2416d ειναι η καλυτερη 24" 1440p αυτη τη στιγμη. Υποψιν οτι και τα 1440p ειναι σχετικα μεγαλη αναλυση για 24". Δεδομενου οτι δεν εχει νοημα να την παρεις για να κανεις scaling μετα τα windows, καλο θα ηταν να την δεις απο κοντα πρωτα πριν αποφασισεις. 

 

Δες τουλαχιστον τις φωτογραφιες στο review παρακατω.

https://pcmonitors.info/reviews/dell-p2416d/

 

Παρεμπιπτόντως, η αναλυση των textures δεν εχει αμεση σχεση με την αναλυση της οθονης.

E τοτε αφου ειναι η καλυτερη αυτη θα παρω. Οι 25'' 1440p εχουν διαφορα στα γραφικα σε συγκριση με τις 24"? Ενας φιλος μου παρινει το πρωτο του gaming pc τον Ιουνιου και επελεξε την 25'' 1440p της Dell. Η δεν παιζει ρολο η 1'' διαφορα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

E τοτε αφου ειναι η καλυτερη αυτη θα παρω. Οι 25'' 1440p εχουν διαφορα στα γραφικα σε συγκριση με τις 24"? Ενας φιλος μου παρινει το πρωτο του gaming pc τον Ιουνιου και επελεξε την 25'' 1440p της Dell. Η δεν παιζει ρολο η 1'' διαφορα?

Παίζει κάποιο ρόλο, αν και σίγουρα μικρό. Ή u2515h έχει λίγο ελαφρύτερο coating και λίγο καλύτερα color presets, αλλά δεν κλοκαρεται και έχει frameless casing που μειώνει το αντιλαμβανομενο βάθος του μαύρου αν δεν χρησιμοποιήσεις bias lighting. Θα προτιμούσα μάλλον την u2515h λόγω μεγέθους αλλά στην τελική και οι δύο είναι καλές οθόνες και με την p2416d φθηνότερη δεν υπάρχει ξεκάθαρα καλύτερη επιλογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξακολουθω να την θεωρω κακη αγορα την παραπανω Dell για καθαρα gaming pc οταν στα ιδια χρηματα παιζει η Freesync aoc

https://www.skroutz.gr/s/8021121/AOC-G2460PF.html(βεβαιατο κακο που εχει ειναι οτι Freesync=amd καρτες μονο και δεν εχει Ips panel).

 

Freesync 144hz ειναι πραγματα για gaming monitor που κανουν πολυ πιο αισθητη διαφορα απο τα παραπανω που αναφερονται στις οθονες Dell.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To pc που σκοπευει να παρει αυτος ο φιλος μου  οποιος μεχρι τωρα ηταν αποκλειστικα console gamer αλλα τελικα αποφασισε να γινει pc gamer και θα βαλει την 25 Dell 1400p ειναι

core i5 6660k

16 gb ddr 4 3200 mhz

gtx 1070

δηλαδη ενα πολυ καλο gaming pc για τα σημερινα δεδομενα. Για ενα τετοιο pc χρειαζεται 1440p και πανω για να απολαυσεις τα γραφικα στο φουλ. Επειδη ως κονσολας ειναι ασχετος απο pc πηγαμε μαζι σε μαγαζια για του δειξω τα gaming pc και στην ουσια εγω εκανα την επιλογη για τα εξαρτηματα αλλα αυτος επεμενε παρα πολυ να μην παρει κατω απο 25" 1440p 60 hz οθονη . 10 Ιουνιου θα το παρει οποτε τοτε θα μου πει τις εντυπωσεις του απο την οθονη αυτη και μετα θα σας πω εδω τι ειπε αλλα εγω ετσι κι αλλιως θα παρω την 24" λογω περιορισμενου χωρου στο γραφειο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To pc που σκοπευει να παρει αυτος ο φιλος μου οποιος μεχρι τωρα ηταν αποκλειστικα console gamer αλλα τελικα αποφασισε να γινει pc gamer και θα βαλει την 25 Dell 1400p ειναι

core i5 6660k

16 gb ddr 4 3200 mhz

gtx 1070

δηλαδη ενα πολυ καλο gaming pc για τα σημερινα δεδομενα. Για ενα τετοιο pc χρειαζεται 1440p και πανω για να απολαυσεις τα γραφικα στο φουλ. Επειδη ως κονσολας ειναι ασχετος απο pc πηγαμε μαζι σε μαγαζια για του δειξω τα gaming pc και στην ουσια εγω εκανα την επιλογη για τα εξαρτηματα αλλα αυτος επεμενε παρα πολυ να μην παρει κατω απο 25" 1440p 60 hz οθονη . 10 Ιουνιου θα το παρει οποτε τοτε θα μου πει τις εντυπωσεις του απο την οθονη αυτη και μετα θα σας πω εδω τι ειπε αλλα εγω ετσι κι αλλιως θα παρω την 24" λογω περιορισμενου χωρου στο γραφειο

 

Πάρτην και πες εντυπώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Freesync AOc έχει πάρα πολύ μέτρια ξεπλυμμενη εικόνα. Οι πιο οικονομικές tn με αξιοπρεπή χρώματα είναι οι LG 24gm77 με backlight strobbing και ViewSonic xg2401 με Freesync, και οι δυο 144hz. Πάλι όμως δε συγκρίνεται η ποιότητα εικόνας τους με μια IPS. Προσωπικά θα τις προτιμούσα από ips μόνο για multi-player fps.

 

Υπόψιν ότι στα 350 ευρώ που κάνουν οι παραπανω υπάρχει και η LG 29um68, η οποία είναι 60hz/75hz IPS με Freesync.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...