Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς για οθόνες


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Aυτό το κλοκάρισμα είναι ασφαλές;

 

Aν δεν μειωσεις τα timing parameters δεν επιβαρυνεις επιπλεον το monitor σε γενικες γραμμες. Οσες οθονες λεμε οτι γινονται OC εννοουμε οτι λειτουργουν φυσιολογικα στην αυξημενη συχνοτητα χωρις να μειωθουν τα timings.

Στην LG 23MP68VQ-P το κλοκαρισμα στα 75hz αλιωνει την εικόνα? Είναι δοκιμασμένο αν ισχύει κάτι τέτοιο η όχι?

 

Συνηθως το καλιμπραρισμα χαλαει λιγο, αλλα αφενως η διαφορα θα ειναι μικρη εφοσον και η διαφορα στα hz ειναι μικρη, αφετερου μιλαμε για οθονη που ηδη πιανει την αυξημενη συχνοτητα εργοστασιακα οποτε θα εχουν προσεξει να διατηρει τα καλα color presets της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Aν δεν μειωσεις τα timing parameters δεν επιβαρυνεις επιπλεον το monitor σε γενικες γραμμες. Οσες οθονες λεμε οτι γινονται OC εννοουμε οτι λειτουργουν φυσιολογικα στην αυξημενη συχνοτητα χωρις να μειωθουν τα timings.

 

 

Συνηθως το καλιμπραρισμα χαλαει λιγο, αλλα αφενως η διαφορα θα ειναι μικρη εφοσον και η διαφορα στα hz ειναι μικρη, αφετερου μιλαμε για οθονη που ηδη πιανει την αυξημενη συχνοτητα εργοστασιακα οποτε θα εχουν προσεξει να διατηρει τα καλα color presets της.

 

Τι εννοείς πιάνει την αυξημένη συχνότητα εργοστασιακα? Αυτό που λέει ο Gregory83 δηλαδή? Ότι αυτόματα θα πάει στα 75hz μόλις συνδεθεί Hdmi με Freesync?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοείς πιάνει την αυξημένη συχνότητα εργοστασιακα? Αυτό που λέει ο Gregory83 δηλαδή? Ότι αυτόματα θα πάει στα 75hz μόλις συνδεθεί Hdmi με Freesync?

αυτο που σου λέει ο xmorsx ειναι για την περίπτωση που θες να κάνεις κλοκάρισμα χωρίς το freesync ανοιχτό πχ να μην έχεις κάρτα που να υποστηρίζει freesync

 

η οθόνη είναι 60hz που έχει την δυνατότητα εργοστασιακα να πιάνει τα 75 hz

με κλοκάρισμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλημέρα ελπίζω να ποστάρω στο σωστό θέμα.....

Έχω μια 4K TV (samsung UE55KS8000) και δυστυχώς λόγω περιορισμένου χώρου θέλω να φτιάξω ένα PC (photo & video editing και λίγο gaming :)) και να το βάλω στο σαλόνι με αυτή την TV σαν μοναδικό monitor.

Θέλω να ρωτήσω αν θα έχω πρόβλημα στην καθημερινή χρήση αυτού το PC και αν θα έχω ξεκούραστη και σωστή απεικόνιση (απόσταση 2 μέτρα περίπου).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλημέρα ελπίζω να ποστάρω στο σωστό θέμα.....

Έχω μια 4K TV (samsung UE55KS8000) και δυστυχώς λόγω περιορισμένου χώρου θέλω να φτιάξω ένα PC (photo & video editing και λίγο gaming :)) και να το βάλω στο σαλόνι με αυτή την TV σαν μοναδικό monitor.

Θέλω να ρωτήσω αν θα έχω πρόβλημα στην καθημερινή χρήση αυτού το PC και αν θα έχω ξεκούραστη και σωστή απεικόνιση (απόσταση 2 μέτρα περίπου).

το δοκίμασα και εγώ να πάρο 43 4k TV
 
παρα πολύ κουραστική δεν είχα την αίσθηση του monitor
 
πήρα ένα monitor τώρα και σταμάτησαν τα ματια μου να τσούζουν επιτέλους
 
δεν αξίζει για ΕΜΕΝΑ πάντα.
 
δοκίμασε το , το πολύ πολύ την πουλάς όπως και έκανα εγώ.
 
για ταινίες ήταν ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΗ 
 
 
 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλημέρα ελπίζω να ποστάρω στο σωστό θέμα.....

Έχω μια 4K TV (samsung UE55KS8000) και δυστυχώς λόγω περιορισμένου χώρου θέλω να φτιάξω ένα PC (photo & video editing και λίγο gaming :)) και να το βάλω στο σαλόνι με αυτή την TV σαν μοναδικό monitor.

Θέλω να ρωτήσω αν θα έχω πρόβλημα στην καθημερινή χρήση αυτού το PC και αν θα έχω ξεκούραστη και σωστή απεικόνιση (απόσταση 2 μέτρα περίπου).

 

Στην αναγκη μπορεις να το κανεις, καθως η τηλεοραση υποστηριζει 4:4:4 chroma. Δεν ειναι ιδανικο ομως για δυο λογους.

 

1) Η τηλεοραση χρησιμοποιει PWM dimming με αποτελεσμα να δημιουργει motion artifacts στο gaming και ενδεχομενως να σε κουραζει σε παρατεταμενη χρηση.

 

2) Ειναι VA που σημαινει οτι θα εχεις gamma shift οποτε θα παραμορφωνονται τα χρωματα περιφερειακα. Ειναι προβλημα αν θελεις υψηλη χρωματικη ακριβεια για photo editing.

 

Αν η αλλαγη τηλεορασης ειναι επιλογη, η Sony διαθετει αναλογες πολυ καλες τηλεορασεις (4Κ με καλη υποστηριξη HDR) που ειναι flicker-free και IPS, οποτε δεν εχουν τα παραπανω μειονεκτηματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

το δοκίμασα και εγώ να πάρο 43 4k TV

 

παρα πολύ κουραστική δεν είχα την αίσθηση του monitor

 

πήρα ένα monitor τώρα και σταμάτησαν τα ματια μου να τσούζουν επιτέλους

 

δεν αξίζει για ΕΜΕΝΑ πάντα.

Σε τι απόσταση την είχες?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοείς πιάνει την αυξημένη συχνότητα εργοστασιακα? Αυτό που λέει ο Gregory83 δηλαδή? Ότι αυτόματα θα πάει στα 75hz μόλις συνδεθεί Hdmi με Freesync?

 

Με το Freesync πιανει τα 75Hz χωρις να πειραξεις εσυ κατι. Δε ξερω αν τα πιανει στην επιφανεια εργασιας. Οταν παιζεις παιχνιδια, ο ρυθμος ανανεωσης με το Freesync ειναι ισος με τα παραγομενα fps, οποτε αν βγαζεις 75fs θα εχεις και 75Hz refresh rate.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε τι απόσταση την είχες?

1 metro και βάλε
 
για monitor 
 
για ταινίες ήταν τέλεια
 
αλλα με 4k έχεις πρόβλημα πάνω από 1metro γιατί μετά θες να ανεβάσεις το scalling
 
άσε που δεν μου άρεσαν και αλλα πραγματάκια στην TV 
 
δεν είναι σαν monitor ούτε καν αίσθηση
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

1 metro και βάλε

 

για monitor

Λογικό τότε να μην βλέπεις εύκολα και να κουράζονται τα μάτια...

 

Ένα 27αρι 2560Χ1440 έχει 108.79 PPI και το 43αρι 3840Χ2160 έχει 102.46 PPI. Που σημαίνει ότι στην ίδια απόσταση είναι πιο ξεκούραστο το 43αρι 4Κ από το 27αρι QHD...

 

Αν ήσουν στα 70-80cm θα ήταν μια χαρά, στην απόσταση που ήσουν και το 27αρι 2560Χ1440 θα σε κούραζε...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικό τότε να μην βλέπεις εύκολα και να κουράζονται τα μάτια...

 

Ένα 27αρι 2560Χ1440 έχει 108.79 PPI και το 43αρι 3840Χ2160 έχει 102.46 PPI. Που σημαίνει ότι στην ίδια απόσταση είναι πιο ξεκούραστο το 43αρι 4Κ από το 27αρι QHD...

 

Αν ήσουν στα 70-80cm θα ήταν μια χαρά...

σύμφωνο αλλα TV δεν είναι monitor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Και τι πάει να πει αυτό, ότι επειδή είναι TV υπάρχει κανόνας ότι δεν πρέπει να καθόμαστε κάτω από 1m? To θέμα είναι τι χρήση κάνεις...

 

Σε αυτό θα καθόσουν κάτω από 1m επειδή είναι monitor κι όχι tv? https://www.skroutz.gr/s/9130145/Dell-P4317Q.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τι πάει να πει αυτό, ότι επειδή είναι TV υπάρχει κανόνας ότι δεν πρέπει να καθόμαστε κάτω από 1m? To θέμα είναι τη χρήση κάνεις...Σε αυτό θα καθόσουν κάτω από 1m επειδή είναι monitor κι όχι tv? https://www.skroutz.gr/s/9130145/Dell-P4317Q.html

Ειναι τν φιλε. Διαβασε τι αναφερει ο xmorsx πιο πανω

 

"τηλεοραση χρησιμοποιει PWM dimming με αποτελεσμα να δημιουργει motion artifacts στο gaming και ενδεχομενως να σε κουραζει σε παρατεταμενη χρηση."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ειναι τν φιλε. Διαβασε τι αναφερει ο xmorsx πιο πανω

 

"τηλεοραση χρησιμοποιει PWM dimming με αποτελεσμα να δημιουργει motion artifacts στο gaming και ενδεχομενως να σε κουραζει σε παρατεταμενη χρηση."

Δεν είπα ότι δεν είναι TV. Αν την πάρει κάποιος λόγω της τιμής της για μεγάλη επιφάνεια εργασίας και "εύκολο" PPI δεν μπορεί να την χρησιμοποιήσει πχ σαν programmer/developer? Ε δεν θα κάτσει πάνω από 1m, αλλιώς θα κουράζονται τα μάτια επειδή τα fonts θα είναι μικρά με 100% scaling. Το ίδιο ισχύει και για το 27αρι 2560Χ1440 και για το 43αρι 4Κ της Dell που linkαρα πριν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...