Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς για οθόνες


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά Καλησπέρα!

Με την Gtx 1070 g1 gaming και τον i5 6500 να πάω σε 1080p ή σε 2,5Κ ?

Επίσης σε περίπτωση 2κ μόνιτορ ποια απο τις παρακάτω αξίζει ? Asus PB278QR,Asus MX25AQ,AOC Q2577PWQ, Dell UltraSharp U2515H,Dell Ultrasharp UP2516D!

Να αναφέρω οτι την θέλω για gaming και browsing ! Δέν παίζω competitive fps games μόνο single fps games! Παίζω κυρίως RPG!

Ο Gregory ανέφερε τις καλές 1440p ips από Ελλάδα. Από eBay αγοράζεις την πολυ καλή 100hz 1440p ips crossover 27100q. Από ευρωπαϊκά καταστήματα βρίσκεις την 144hz 1080p VA με gsync Acer z271.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

πηρα την dell 2417dg απο οσο καιρο την εχω μπορω να σου πω

1) θελει ρυθμισμα τα χρωματα στην αρχη αλλα φτιαχνεται ευκολα

2) το gamma θελει διπλο ρυθμισμα  εδω θελει ρυθμισμα αναλογα με το πως θελεις να βλεπεις

3) δες εδω για ρυθμισεις αν την αγορασεις

 

http://www.tomshardware.com/reviews/dell-s2417dg-24-inch-165hz-g-sync-gaming-monitor,4788-2.html

 

ισως λιγο υπερτιμημενη για τα χρηματα της

κορυφη στο ξεκουραστο gaming 5 ωρες πανω στον υπολογιστη και κανενα θεμα με τα ματια μου

ιδου και ο λογος που την αγορασα

 

στο review παίρνει καλές κριτικές γενικότερα. Το σκέφτομαι πολύ σοβαρά να την πάρω.

 

Εσυ γενικότερα είσαι ευχαριστημένος απο την αγορά?  Τι οθόνη είχες πιο πριν? Η μετάβαση σε 144hz οθόνη και το g-sync πως σου φάνηκαν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι up είναι wide gamut και δεν είναι καλές επιλογές για όποιον δεν τον ενδιαφέρει αυτό το χαρακτηριστικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι επιλογές είναι 3:


 


  1. Samsung S27D850T
  2. Dell UltraSharp U2715H
  3. Eizo FlexScan EV2750

 


Οι 2 πρώτες είναι στην ίδια τιμή. Η EIZO ξεφεύγει. 


H Samsung φαίνεται ok αλλά για την Dell διάβασα πολλά προβλήματα με bleeding. 


H EIZO αξίζει τη διαφορά στην τιμή; Έχει κανεις εμπειρία απο EIZO;


 


Ποιά θα επιλέγατε;


Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρακαλώ ότι βοήθεια χρειάζεστε για αγορά καινούργιας οθόνης για τον υπολογιστή σας ανατρέξτε και ρωτήστε στην συγκεκριμένη ενότητα

 

Για να διευκολυνθούν οι ενδιαφερόμενοι που ψάχνουν για αγορά οθόνης και να πάρουν καλύτερες προτάσεις καλό θα είναι μέσα στο ερώτημα τους να  διευκρινίζουν 3 βασικά ερωτήματα.

  1. Ποίο είναι το budget  (χρήματα) που μπορούμε να διαθέσουμε
  2. Για τι χρήση προορίζεται ;
  3. Πόσες ίντσες ψάχνουμε ή μέχρι πόσες ίντσες ;
  4. Από τι αποτελείται το υπόλοιπο σύστημα με κυρίως μέρος του την κάρτα γραφικών

Ευχαριστώ

Πρωτο αρχικο σχολιο στο παρον θεμα για να καταλαβει ο αλλος τι ζητανε οι ενδιαφερομενοι ειναι αυτο.

Εναν ακομα ορο που θα προσθετα εγω ειναι αν μιλαμε για αγορες απο εξωτερικο και για την εγγυηση γιατι και το bleeding στα Ips monitor ειναι στο προγραμμα και τα κολλημενα και καμμενα Pixel.Κοινως μην προτεινετε κορεατικα monitor λογω χαμηλης τιμης και αν παρουσιασουν προβλημα μετα να κανουμε την παπια.

 

 

Οποιος θελει βοηθεια το συμπληρωνει το παραπανω για να βοηθησει οσους ασχολουνται στο τι θα προτεινουν,αλλιως ας μην ρωταει καν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Οι επιλογές είναι 3:

 

  1. Samsung S27D850T
  2. Dell UltraSharp U2715H
  3. Eizo FlexScan EV2750

 

Οι 2 πρώτες είναι στην ίδια τιμή. Η EIZO ξεφεύγει. 

H Samsung φαίνεται ok αλλά για την Dell διάβασα πολλά προβλήματα με bleeding. 

H EIZO αξίζει τη διαφορά στην τιμή; Έχει κανεις εμπειρία απο EIZO;

 

Ποιά θα επιλέγατε;

 

Δεν ξέρω που το διάβασες αλά Bleeding έχουν όλες οι οθόνες. Είτε φθηνές είτε ακριβές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα.. θελω να παρω μια οθονη για photo-video editing γυρω στα 350 ευρω , Αργοτερα θα παρω αλλη μια ιδια για να εχω 2 μονιτορ αν αυτο παιζει ρολο..τι μου προτεινετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω που το διάβασες αλά Bleeding έχουν όλες οι οθόνες. Είτε φθηνές είτε ακριβές.

 

Δηλαδή πχ. η Eizo δε θα εχει σημαντικά λιγότερο bleeding από Samsung/Dell που είναι σχεδόν στη μισή τιμή; Πρακτικά τί προσφέρει παραπάνω η Eizo που να δικαιολογεί την τιμή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή πχ. η Eizo δε θα εχει σημαντικά λιγότερο bleeding από Samsung/Dell που είναι σχεδόν στη μισή τιμή; Πρακτικά τί προσφέρει παραπάνω η Eizo που να δικαιολογεί την τιμή;

 

Oι Dell ειναι λιγο χειροτερες οσον αφορα την πιθανοτητα να εχει qc. Η πιθανοτητα ειναι υπαρκτη παντου ομως. Η Dell αναπληρωνει με την πολυ καλη υποστηριξη που παρεχει.

 

Η eizo φτιαχνει μονο οθονες, οχι τα παντα οπως κανουν οι samsung /dell, για αυτο πρεπει να εχει και μεγαλυτερο ποσοστο κερδους απο τις οθονες. Δινει 5ετη εγγυηση και ολες (σχεδον) οι οθονες τις ειναι ποιοτικες (κατασκευη/presets/features), αλλα μην γελιεσαι, παντα πληρωνεις και ενα price premium για το ονομα, ενω εχει βγαλει και αυτη μοντελα που μαστιζονται απο qc issues.

 

Ποια η χρηση της οθονης, το συστημα σου αν παιζεις παιχνιδια και το budget σου? Και οι τρεις ειναι καλες οθονες αλλα δε θα διαλεγα καμια απο αυτες που βαζεις, με εξαιρεση αν τις εβρισκα σε εξαιρετικα καλη τιμη.

 

H συγκεκριμενη eizo δεν αξιζει σε καμια περιπτωση την τιμη της. Ειναι αναλογη της U2715H η οποια κοστιζει σχεδον τα μισα και εχει την ανωτερη εξυπηρετηση της Dell, ενω η LG 27MB85R ειναι καλυτερη. Αν παιζεις παιχνιδια θα προτιμουσες την Viewsonic XG2703-GS χωρις δευτερη σκεψη στο ιδιο budget, και ενδεχομενως να το εκανες ακομη και αν δεν παιζεις. Και βεβαια υπαρχουν οι νεες crossover που ειναι πολυ καλες οθονες και αγοραζονται με 300-400 ευρω αλλα δυστυχως μονο απο e-bay.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oι Dell ειναι λιγο χειροτερες οσον αφορα την πιθανοτητα να εχει qc. Η πιθανοτητα ειναι υπαρκτη παντου ομως.

 

Η eizo φτιαχνει μονο οθονες, οχι τα παντα οπως κανουν οι samsung /dell, για αυτο πρεπει να εχει και μεγαλυτερο ποσοστο κερδους απο τις οθονες. Δινει 5ετη εγγυηση και ολες οι οθονες τις ειναι ποιοτικες (κατασκευη/presets), αλλα μην γελιεσαι, παντα πληρωνεις και ενα price premium για το ονομα, ενω εχει βγαλει και αυτη μοντελα που μαστιζονται απο qc issues.

 

Ποια η χρηση της οθονης, το συστημα σου αν παιζεις παιχνιδια και το budget σου? Και οι τρεις ειναι καλες οθονες αλλα δε θα διαλεγα καμια απο αυτες που βαζεις, με εξαιρεση αν τις εβρισκα σε εξαιρετικα καλη τιμη.

 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Η οθόνη θα χρησιμοποιηθεί με μουσικά προγράμματα (DAWs), office, λίγο web development, browsing και ίσως και καμιά ταινία. Σίγουρα όχι gaming.

 

Θέλω να πάρω κάτι καλό που να μη χρειαστεί να το αλλάξω στην επόμενη 5ετία. Δεν με πειράζει να πληρώσω price premium εφ'όσον μιλάμε για ενα καλοφτιαγμένο και όμορφο (μικρό bezel) monitor.

 

Δεν θέλω 1080, δεν θελω 4K.

 

Εσύ τί θα κοιτούσες με αυτά τα δεδομένα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Η οθόνη θα χρησιμοποιηθεί με μουσικά προγράμματα (DAWs), office, λίγο web development, browsing και ίσως και καμιά ταινία. Σίγουρα όχι gaming.

 

Θέλω να πάρω κάτι καλό που να μη χρειαστεί να το αλλάξω στην επόμενη 5ετία. Δεν με πειράζει να πληρώσω price premium εφ'όσον μιλάμε για ενα καλοφτιαγμένο και όμορφο (μικρό bezel) monitor.

 

Δεν θέλω 1080, δεν θελω 4K.

 

Εσύ τί θα κοιτούσες με αυτά τα δεδομένα;

 

Παρακαλω. Τις παρακατω. 

 

http://www.ebay.it/itm/Crossover-NEW-27VV-IPS-QHD-Freedom-2560x1440-AH-VA-IPS-60Hz-RealClock-Monitor-/272384686145?hash=item3f6b647841:g:3f4AAOSwPCVX4hfD

 

https://www.skroutz.gr/s/5183964/Asus-PB278QR.html?keyphrase=asus+pb278qr

 

https://www.skroutz.gr/s/7283234/LG-27MB85R-B.html?keyphrase=LG+27MB85R

 

Η Crossover ειναι η καλυτερη και σημαντικα φθηνοτερη αν δεν πληρωσεις τελωνειο αλλα αγοραζεται μονο απο ebay με οτι μειον συνεπαγεται για το after-sales support.

 

Οι αλλες δυο ειναι και αυτες all-round καλες οθονες που πωλουνται απο καταστηματα με πληθως καλων κριτικων σε καλη τιμη. Η LG εχει λιγο καλυτερη ποιοτητα εικονας απο την Αsus, εφαμιλλη της Crossover, και επιπλεον δεχεται hardware calibration. Αυτα ομως ενδιαφερουν περισσοτερο τον επαγγελματια εικονας, για εσενα ισως θα προτεινα να γλιτωσεις τα 70 ευρω διαφορα και να παρεις την Asus.

 

Eχε υποψιν οτι τα monitors με frameless casing ειναι πιο φθηνες κατασκευες απο αυτα με matte bezel και κανουν το glow να δειχνει εντονοτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή πχ. η Eizo δε θα εχει σημαντικά λιγότερο bleeding από Samsung/Dell που είναι σχεδόν στη μισή τιμή; Πρακτικά τί προσφέρει παραπάνω η Eizo που να δικαιολογεί την τιμή;

Όχι δεν έχει λιγότερο bleeding επειδή είναι EIZO και ακριβή. Έχω παραδείγματα eizo των 500 ευρώ που ήταν αισχρή όσον αφορά το bleeding. Όπως είπε και ο XMORS είναι πολύ ακριβή και μπορείς να κάνεις την δουλειά σου και με μια φθηνότερη που δεν υστερεί σε κάτι παρά μόνο στην εγγύηση που η ΕΙΖΟ δίνει 2 περισσότερα χρόνια. Επίσης η ΕΙΖΟ πριν λίγο καιρό τουλάχιστον λόγω capital controls δεν είχε απόθεμα με αποτέλεσμα αν χρειαστείς αντικατάσταση θα περιμένεις πολύ καιρό την νέα οθόνη. Αυτό με την Dell δεν συμβαίνει. Αν μένεις Αθήνα πλέον η Dell έχει ανοίξει κατάστημα και μπορείς να δεις από κοντά τα προϊόντα της. Μπορεί όμως την οθόνη που θέλεις να δεις να μην την έχει. Κάνε όμως ένα τηλ. αν είναι δυνατόν να την φέρουν στο κατάστημα και να την δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Καλησπερα.. θελω να παρω μια οθονη για photo-video editing γυρω στα 350 ευρω , Αργοτερα θα παρω αλλη μια ιδια για να εχω 2 μονιτορ αν αυτο παιζει ρολο..τι μου προτεινετε;</p>

 

Καλησπέρα η καλύτερη επιλογή που μπορείς να κάνεις είναι η dell u2515h

 

Αποστολή από το GT-I9300 με τη χρήση Insomnia App

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...