Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς για οθόνες


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα . Έχω τα χαρακτηριστικά του pc μου στην περιγραφή . Ποια οθόνη η οποία να είναι και ταυτόχρονα τηλεόραση μου προτείνετε μέχρι 210 ευρώ και 20-24 inches . Ευχαριστώ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Νομίζω πως ναι μπορώ να πάρω από ευρώπη αν έχει διαφορά στην τιμή. Απλά κοίταζα σε ένα κατάστημα στην Ιταλία και τα εξοδα αποστολής ήταν 40 ευρώ οπότε έβγαινε σχεδόν μία η άλλη...Μπορώ να συμβιβαστώ και με 25αρα

 

Δες αυτην την 25'' 1440p απο βρετανικο ebay http://www.ebay.co.uk/itm/New-PHILIPS-258B6QJEB-00-Brilliance-B-line-25-Monitor-2560x1440-AH-IPS-LED-/272697664477?_trksid=p2141725.m3641.l6368

 

Με καποια παραπανω απο 300 κοιτας για 27'' 1440p.

Να κάνω και εγώ μια ερώτηση για οθόνη. Το setup μου είναι i3-6100, 8gb ram και gtx 950. Η χρήση της οθόνης θα είναι κυρίως ταινίες, προγραμματισμός και παιχνίδια. Παίζω fps, rpg και strategy. Σκεφτόμουν για 144Hz αλλά μάλλον δεν έχω σκοπό να πάω για τόσο hardcore gaming, οπότε μάλλον λέω να παίξω με μια 24" 1080p 60Ηz. Υπάρχει κάποια στα 75Ηz? Για budget είμαι γύρω στα 200-250, αλλά αν παίζει κάτι λίγο πιο πάνω το κοιτάω σίγουρα.

 

Δες προς LG 29UM68P.Αν θες οπωσδηποτε 24'' 1080p 60Hz (δε στο προτεινω) καλυτερα να μην ανεβεις χρηματικα.

Καλημέρα κύριοι θα ήθελα τη πολύτιμη βοήθεια σας , μετά από σχεδόν 9 χρόνια με την lg w2361v ήρθε η ώρα για αλλαγή, μη ρωτήσετε τι έπαθε απλά είδε τα ραδίκια ανάποδα ! Λοιπών διαβάζοντας κάποια πράγματα ειδα ότι το πιο vfm μόνιτορ αυτή τη στιγμή είναι πάλι http://www.skroutz.gr/s/9298040/LG-23MP68VQ-P.html αξίζει να πάω σε αυτο η μπορώ να βρω και κάτι καλύτερο σε αυτό το χρηματικό εύρος ; επίσης κοιτούσα και αυτή http://www.skroutz.gr/s/10010751/Samsung-S24F350FHU.html?keyphrase=LS24F350 , να σημειώσω ότι η χρήση της θα είναι για λίγο από όλα browsing assetto Cora dota καμμιά ταινία και κάνα αγώνα μέσω live streaming

 

 Δε λες σε τι συστημα θα μπει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Millennium ευχαριστώ για το ενδιαφέρων αλλά είμαι άνθρωπος που την οθόνη θα τη κρατήσω αρκετά χρόνια και όπως καταλαβαίνεις είναι λίγο άτοπο στο να αναφέρω το hardware γιατί σήμερα έχω μια ταπεινή 7850 αλλά σε λίγο καιρο μπορει να έχω μια ρχ580!!! Όπως και να έχει η παραγγελία έγινε και αύριο θα έχω στο γραφειο μου αυτό το κόσμημα 23mp68vq-p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες προς LG 29UM68P.Αν θες οπωσδηποτε 24'' 1080p 60Hz (δε στο προτεινω) καλυτερα να μην ανεβεις χρηματικα.

 

Δε ξέρω αν θέλω να προχωρήσω σίγουρα σε ultra wide, επίσης βλέπω ότι πολλοί έχουν προβλήματα με τα 75Hz σε nvidia gpus. Θεωρείς ότι υπάρχει κάποια άλλη επιλογή για το δικό μου σύστημα (i3-6100, 8gb ram, gtx 950), αντί για 24" 1080p 60Hz; Αξίζει να πάω σε 1440p (η κάρτα γραφικών έχει 2GB μνήμη).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε ξέρω αν θέλω να προχωρήσω σίγουρα σε ultra wide, επίσης βλέπω ότι πολλοί έχουν προβλήματα με τα 75Hz σε nvidia gpus. Θεωρείς ότι υπάρχει κάποια άλλη επιλογή για το δικό μου σύστημα (i3-6100, 8gb ram, gtx 950), αντί για 24" 1080p 60Hz; Αξίζει να πάω σε 1440p (η κάρτα γραφικών έχει 2GB μνήμη).

 

Το default της οθόνης είναι στα 60 Hz. Αν κάνεις Overclock στα 75Hz τότε έχεις frame skipping. Τα 75Hz ενεργοποιούνται αυτόματα και είναι μια χαρά όταν έχεις ανοιχτό freesync (θες δηλαδή AMD κάρτα). Πάντως για ταινίες που είπες θέλεις κυρίως (αλλά και για προγραμματισμό) η ultrawide θα σε βολέψει πάρα πολύ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το default της οθόνης είναι στα 60 Hz. Αν κάνεις Overclock στα 75Hz τότε έχεις frame skipping. Τα 75Hz ενεργοποιούνται αυτόματα και είναι μια χαρά όταν έχεις ανοιχτό freesync (θες δηλαδή AMD κάρτα). Πάντως για ταινίες που είπες θέλεις κυρίως (αλλά και για προγραμματισμό) η ultrawide θα σε βολέψει πάρα πολύ.

 

Χμμ κατάλαβα... Αν και δε ξέρω αν θέλω να αλλάξω την nvidia που έχω τώρα, γιατί παίζει πάρα πολύ καλά με το hackintosh που έχω στήσει ήδη. Επίσης θα κρατήσω σαν 2η την οθόνη που έχω ήδη, οπότε κάτι τόσο wide δε ξέρω αν θα χωράει άνετα στο γραφείο μου. Οπότε δεν είναι τόσο μεγάλο το θέμα της διαγώνιου. 

 

Επίσης με προβληματίζει το ultra-wide σε content που είναι για 16:9 αναλογία (όλες οι σειρές).  Επίσης δε ξέρω αν θα κάνει render εύκολα τα παιχνίδια η κάρτα γραφικών σε 2560x1080, αυτή είναι και η σκέψη μου που δεν έχω βλέψεις να πάω σε 1440p. Οπότε είμαι λίγο χαμένος με το ποια θα ήταν η καλύτερη δυνατή επιλογή μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι παιχνίδια παίζεις γενικά? Επίσης με τις σειρές θα είναι λίγο ενοχλητικό που θα έχεις μαύρες μπάρες δεξία αριστερά. Αν ασχολείσαι πολύ με σειρές, καλύτερα να κοιτάξεις κάτι σε 16:9. Εσύ διαλέγεις. Και στις 2 περιπτώσεις έχεις μαύρες μπάρες. Είτε ταινίες (πάνω κάτω), είτε σειρές (αριστερά δεξιά). Πρέπει να δεις με τι ασχολείσαι περισσότερο για να κρίνεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι παιχνίδια παίζεις γενικά? Επίσης με τις σειρές θα είναι λίγο ενοχλητικό που θα έχεις μαύρες μπάρες δεξία αριστερά. Αν ασχολείσαι πολύ με σειρές, καλύτερα να κοιτάξεις κάτι σε 16:9. Εσύ διαλέγεις. Και στις 2 περιπτώσεις έχεις μαύρες μπάρες. Είτε ταινίες (πάνω κάτω), είτε σειρές (αριστερά δεξιά). Πρέπει να δεις με τι ασχολείσαι περισσότερο για να κρίνεις.

 

Τόσα χρόνια είμαι με 16:9 ή 16:10, οπότε δεν είχα ποτέ ultra wide για να ξέρω πως είναι. Ταινίες/σειρές είναι σχετικά balanced, ίσως περισσότερο σειρές, οπότε μάλλον θα πάω για 16:9.

 

Από παιχνίδια παίζω κυρίως κάποια fps (csgo, overwatch)  και κάποια ΑΑΑ games σε μέτριες αναλύσεις (watch dogs 2, gta v, fallout 4).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τόσα χρόνια είμαι με 16:9 ή 16:10, οπότε δεν είχα ποτέ ultra wide για να ξέρω πως είναι. Ταινίες/σειρές είναι σχετικά balanced, ίσως περισσότερο σειρές, οπότε μάλλον θα πάω για 16:9.

 

Από παιχνίδια παίζω κυρίως κάποια fps (csgo, overwatch)  και κάποια ΑΑΑ games σε μέτριες αναλύσεις (watch dogs 2, gta v, fallout 4).

 

Για τα συγκεκριμένα παιχνίδια δεν χρειάζεσαι ultrawide. Το overwatch δεν το υποστηρίζει σωστά και στο CS:GO δεν έχει και πολύ νόημα. Και λόγω κάρτας ίσως να κοιτάξεις κάτι σε 16:9. Για 24άρες 1080p κοιτάς μια από αυτές τις 2.

 

Η συγκεκριμένη έχει TN panel.

 

Καλύτερες προτάσεις οι παρακάτω με IPS panel:

http://www.skroutz.gr/s/11390081/LG-24MP68VQ.html

http://www.skroutz.gr/s/11453299/Dell-S2418HN.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτας μονο απο Ελλαδα; Αν ναι η iiyama XUB2792QSU αξιζει μια υπερβαση.Τιμια οθονη για αυτα που σου δινει,συμφωνα με reviews.

 

Απο τις αλλες που εδειξες η Benq ειναι λιγο παλια,σχετικα ακριβη και δεν ειναι καλη για gaming για IPS 60Hz.H U2515H ειναι καλυτερη (αν και αλλες ιντσες) αλλα αν ανεβαινεις τοσο πας και για 27'' 1440p νεοτερης κυκλοφοριας.Κατω απο τα 400ε δες και αυτη  http://www.skroutz.gr/s/11140264/Iiyama-Prolite-XB2788QS-B1.html

 

Απο eu μπορεις να κοιταξεις και αλλες.

 

Ναι, κοιτάω μόνο από Ελλάδα και όχι από ηλεκτρονικό κατάστημα.

λέω βγάλω τις 29" από το παιχνίδι και να κοιτάξω 24" μέχρι 27" (άρα εκτός η LG).

 

Τώρα με την iiyama πρώτη φορά την βλέπω σαν μάρκα.  :-)  Όπως είπες, τίμια για αυτά που προσφέρει και ιαπωνική απ' ότι είδα.

Με αντιπροσωπεία και τέτοια δεν ξέρω τι θα παίζει σε περίπτωση βλάβης και τέτοια.

Καλύτερα ένα σίγουρο brand να έχουμε και κάλυψη!

 

Η ΗΡ που πρότεινε ο Fulgore και αυτή καλή αλλά την ΗΡ την έχω συνδέσει πιο πολύ με εκτυπωτές,laptop κ.α.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

samsung-24-s24d330hs η οθόνη και δεν ταιριάζει το καλωδιο και δεν συνδέεται με τον υπολογιστη. Η υποδοχη ειναι μικροτερη απο αυτη που δεχεται ο υπολογιστης. Γιατί; Ποιο πρεπει να πάρω;

Επεξ/σία από malthampoukos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Millennium ευχαριστώ για το ενδιαφέρων αλλά είμαι άνθρωπος που την οθόνη θα τη κρατήσω αρκετά χρόνια και όπως καταλαβαίνεις είναι λίγο άτοπο στο να αναφέρω το hardware γιατί σήμερα έχω μια ταπεινή 7850 αλλά σε λίγο καιρο μπορει να έχω μια ρχ580!!! Όπως και να έχει η παραγγελία έγινε και αύριο θα έχω στο γραφειο μου αυτό το κόσμημα 23mp68vq-p

 

Δε ρωτησα μονο για αυτο το λογο.Εξαλλου ειναι ξεκαθαρο πως στο sticky αναφερουμε και το συστημα οπως γραφει και το 1ο post http://www.insomnia.gr/topic/574589-%CE%B2%CE%BF%CE%AE%CE%B8%CE%B5%CE%B9%CE%B1-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%84%CE%AC%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AC%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%BF%CE%B8%CF%8C%CE%BD%CE%B5%CF%82/page-1  γινεται για διευκολυνση ολων μας.Αν ειναι να κρατησεις χρονια την οθονη κοιτας και για καλυτερη απο την LG για να την εχεις αργοτερα με πχ rx 580 ή οποιαδηποτε αντιστοιχη.Καλες αγορες οπως και να χει.

Ναι, κοιτάω μόνο από Ελλάδα και όχι από ηλεκτρονικό κατάστημα.

λέω βγάλω τις 29" από το παιχνίδι και να κοιτάξω 24" μέχρι 27" (άρα εκτός η LG).

 

Τώρα με την iiyama πρώτη φορά την βλέπω σαν μάρκα.  :-)  Όπως είπες, τίμια για αυτά που προσφέρει και ιαπωνική απ' ότι είδα.

Με αντιπροσωπεία και τέτοια δεν ξέρω τι θα παίζει σε περίπτωση βλάβης και τέτοια.

Καλύτερα ένα σίγουρο brand να έχουμε και κάλυψη!

 

Η ΗΡ που πρότεινε ο Fulgore και αυτή καλή αλλά την ΗΡ την έχω συνδέσει πιο πολύ με εκτυπωτές,laptop κ.α.

 

Και η iiyama μια χαρα σιγουρη ειναι.Μην απορουμε μετα για τις τιμες που χουν τα "μεγαλα" brands.Με 300ε+ μη πεσεις σε ιντσες+αναλυση παντως.

Δε ξέρω αν θέλω να προχωρήσω σίγουρα σε ultra wide, επίσης βλέπω ότι πολλοί έχουν προβλήματα με τα 75Hz σε nvidia gpus. Θεωρείς ότι υπάρχει κάποια άλλη επιλογή για το δικό μου σύστημα (i3-6100, 8gb ram, gtx 950), αντί για 24" 1080p 60Hz; Αξίζει να πάω σε 1440p (η κάρτα γραφικών έχει 2GB μνήμη).

 

Τα 75Hz κανονικα ειναι για freesync με amd.Καρτα ετσι και αλλιως θα αλλαξεις πολυ πιο γρηγορα απο την οθονη φιλε μου.Η 1440p αν δινεις τα παραπανω χρηματα γενικα αξιζει ,αν το δεις και σαν επενδυση.Απο μια μερια ομως μπορει να θεωρηθει και υπερβολη αν δε κανεις αλλαγες σε hardware (σιγουρα της καρτας).Το overwatch ψιλουποστηριζει 21:9.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 75Hz κανονικα ειναι για freesync με amd.Καρτα ετσι και αλλιως θα αλλαξεις πολυ πιο γρηγορα απο την οθονη φιλε μου.Η 1440p αν δινεις τα παραπανω χρηματα γενικα αξιζει ,αν το δεις και σαν επενδυση.Απο μια μερια ομως μπορει να θεωρηθει και υπερβολη αν δε κανεις αλλαγες σε hardware (σιγουρα της καρτας).Το overwatch ψιλουποστηριζει 21:9.

 

Δεν έχω σκοπό ακόμα να αλλάξω hardware, λέω να μείνω αρκετό καιρό ακόμα με αυτό, οπότε μάλλον όπως το σκέφτομαι είναι απλά να κάνω ένα καλό upgrade από την 21.5" οθόνη που έχω, σε μια 24" 1080p. Απλά σκεφτόμουν ότι αφού δε το χω για 144Hz ακόμα, μήπως έπαιζα με κάποια 75Ηz αλλά αφού είναι για ΑΤΙ μόνο αυτές οι συχνότητες, μάλλον απλά θα πάω για μια 60Hz. Οπότε τι προτάσεις παίζουν σε αυτά τα λεφτά σε  IPS 24" 1080p 60Hz? '

Εχω στα υπ'όψη μου τις 2 παραπάνω που προτάθηκαν

 

https://www.skroutz.gr/s/11390081/LG-24MP68VQ.html

 

https://www.skroutz.gr/s/11453299/Dell-S2418HN.html

 

οπότε ρωτάω μήπως υπάρχει και κάτι άλλο ακόμα που αξίζει να δω ακόμα σε αυτά τα χαρακτηριστικά, αλλιώς θα επιλέξω μία από τις 2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα!! Έχω το asus mg248q monitor (tn panel) και θέλω να το αλλάξω για να χρησιμοποιώ μεγαλυτερη ανάλυση (2k) στο gaming. Τι γνώμη έχετε για τα 2 παρακάτω Monitor ? - είμαι ανάμεσα σε αυτά τα δύο. (budget όχι πάνω από 750-800 euro, κοιτάζω αγορά από ελληνικό κατάστημα μόνο)

 

1. AOC AG271QG  (ips gsync panel)

2. ASUS PG278QR  (tn gsync panel)

 

Το Monitor προορίζεται κυρίως για gaming (ι7 4790, msi gtx 1070x ,16gb ram, )

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω σκοπό ακόμα να αλλάξω hardware, λέω να μείνω αρκετό καιρό ακόμα με αυτό, οπότε μάλλον όπως το σκέφτομαι είναι απλά να κάνω ένα καλό upgrade από την 21.5" οθόνη που έχω, σε μια 24" 1080p. Απλά σκεφτόμουν ότι αφού δε το χω για 144Hz ακόμα, μήπως έπαιζα με κάποια 75Ηz αλλά αφού είναι για ΑΤΙ μόνο αυτές οι συχνότητες, μάλλον απλά θα πάω για μια 60Hz. Οπότε τι προτάσεις παίζουν σε αυτά τα λεφτά σε  IPS 24" 1080p 60Hz? '

Εχω στα υπ'όψη μου τις 2 παραπάνω που προτάθηκαν

 

https://www.skroutz.gr/s/11390081/LG-24MP68VQ.html

 

https://www.skroutz.gr/s/11453299/Dell-S2418HN.html

 

οπότε ρωτάω μήπως υπάρχει και κάτι άλλο ακόμα που αξίζει να δω ακόμα σε αυτά τα χαρακτηριστικά, αλλιώς θα επιλέξω μία από τις 2.

 

Σε 24άρες αυτές είναι οι 2 καλύτερες επιλογές που έχεις σε αυτά τα χρήματα. 60Hz για χρήση με nvidia κάρτα, ενώ αν αλλάξεις στο μέλλον σε AMD έχεις και freesync με 75Hz.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...