Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς για οθόνες


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δες την LG την 24αρα που σου προτεινε ο naruto14 αν και για τετοιο hardware κοιτας και για καλυτερη οθονη και αξιζει να ανεβεις.

Αν πω οτι ανεβαινω ποιες ειναι οι προτασεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπερα σας. Ηρθε η στιγμη για να προχωρησω στην αγορα Wide Gamut οθονης και θελω καποιες γνωμες. Η χρηση ειναι αποκλειστικα για επεξεργασια φωτογραφιας, δημιουργια μακετας κτλ. Το σημαντικοτερο κριτηριο για την αγορα (και για την συζητηση μας) ειναι η χρωματικη ακριβεια της οθονης! Tα χρωματα θα πρεπει να ειναι οσο το δυνατον πιο πιστα στο τελικο αποτελεσμα (Offset εκτυπωση 4χρωμιας ή χρωματων Pantone).

 

Αυτα ειναι τα μοντελα που εχω καταληξει:

 

1. Eizo CS2730  http://www.prad.de/new/monitore/test/2017/test-eizo-cs2730-teil7.html

2. Dell UP3214Q  http://www.prad.de/new/monitore/test/2014/test-dell-up3214q-teil8.html

 

...και ισως η ακριβοτερη Eizo CG277 http://www.prad.de/new/monitore/test/2014/test-eizo-cg277.html

 

*Σε καθε περιπτωση η οθονη θα καλιμπραριστει απο ειδικο τεχνικο.

 

Να επιλεξω το καλιμπραρισμενο 99,3% Adobe RGB της Dell (εναντι του 94% της EIzo) ή την διαχρονικα σταθερη αξια Eizo επιλεγμενη απο τους περισσοτερους επαγγελματιες? Η διαφορα στα bit-Lut μεταξυ τους (Eizo 16 bit-LUT / Dell 12 bit-LUT) θα επηρεασει την χρωματικη πιστοτητα?

Γιατί δεν κοιτάς το 3216;  Για το LTU απο 10 bit και πάνω είσαι μια χαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπέρα,θα ήθελα τη βοηθειά σας,για αγορα οθονης

psu: corsair vs550

motherboard: gigabyte 970a ud3p

cpu: amd fx 6300

gpu:msi gtx 1050ti

ram: corsair 2x4gb

Ψάχνω για οθονη 24-27 inch μεχρι 200ευρω κυριως για gaming. Η αγορα πρέπει να γίνει απο γερμανό λογο μιας δωροεπιταγης που εχω. https://www.germanos.gr/product/gaming-monitor-aoc-24-g2460vq6/20332514/

 

https://www.germanos.gr/product/monitor-tv-samsung-lt27d590-curved-27/20327655/

Αξιζει καποια απο αυτες τις δυο? Αυτη τη στιγμη χρησιμοποιω μια fnu fl22100.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτείνω να προσπαθήσεις να πουλήσεις τη δωροεπιταγή (έστω και αν χάσεις κάποιο μέρος - θα το κερδίσεις από τις καλύτερες ή οικονομικότερες που θα βρεις σε skroutz).

Πάντως αυτές που παραθέτεις είναι μη διαθέσιμες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σκεφτηκα αλλα η δωροεπιταγη ειναι μονο 80 ευρω οποτε δεν νομιζω να με συμφερει,επισης δεν χρειαζομαι κατι αλλο απο γερμανο και δεν θελω να παει τσαμπα.

Επικοινωνησα με γερμανο και δεν ειναι καμια απο τις δυο διαθεσιμη αμεσα οποτε ακυρο το ερωτημα μ. Ευχαριστω για τη βοηθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πω οτι ανεβαινω ποιες ειναι οι προτασεις;

 

Αναλογως και ποσο ανεβαινεις...Με κατω απο 280ε παιρνεις την LG 29UM68P ή καποια 1080p 144Hz με Freesync απο ευρωπη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναλογως και ποσο ανεβαινεις...Με κατω απο 280ε παιρνεις την LG 29UM68P ή καποια 1080p 144Hz με Freesync απο ευρωπη.

τελικα η παλια μου Syncmaster T260 επισκευαστηκε φθηνα οποτε θα μεινω με αυτη. Ευχαριστω πολυ παντως για τις προτασεις ολων :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικα η παλια μου Syncmaster T260 επισκευαστηκε φθηνα οποτε θα μεινω με αυτη. Ευχαριστω πολυ παντως για τις προτασεις ολων :)

Ναι εντάξει αλλά ξάδερφε αλλά δεν έχει καμία σχέση με τις νέες οθόνες. Μάσε κανα φράγκο να αλλάξεις οθόνη σύντομα. Μια 27αρα 1440p και δεν θα το μετανιώσεις. Αυτό που σίγουρα θα μετανιώσεις σίγουρα και θα το καταλάβεις είναι που δεν την πήρες νωρίτερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@gazp Συμφωνω με blueblood7.Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να μαζεψεις για να αλλαξεις την Τ260 συντομα.Χαντακωνεις το συστημα αλλα κουραζεις και τα ματια σου με αυτην.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα παρακαλούσα την βοήθεια σας για αγορά οθόνης. Βρίσκω μια refurbish Samsung Syncmaster 24'' με display input, usb κλπ στα 150€. Από την άλλη υπάρχει μια σειρά από καινούργιες LG 24'' με έως 150€. Τι προτείνετε? Η χρήση είναι για 8άωρη καθημερινή χρήση 90% λειτουργιών γραφείου. Ο κύριος που δίνει την Samsung επιμένει ότι είναι ανώτερη από οποιαδήποτε LG των 150€ γιατί είναι επαγγελματική, καλύτερη ποιότητα οθόνης κ.λ.π. Δεν έχω καμία εμπειρία...τα φώτα σας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ταινίες και strategy games θα σε βόλευε πολύ ένα ultrawide monitor όπως η LG 29UM69G-B ή η LG 29um68. Στις σειρές θα χάνεις όμως λίγο επειδή θα έχεις μαύρες μπάρες αριστερά και δεξιά. Διαφορετικά, καλή επιλογή είναι και η Dell U2515H στα 1440p.

σκεφτόμουν για 24"-27" λόγω απόστασης. οι 29" θα είναι μεγάλες + ότι θα πάει στράφι το freesync που έχουν οι lg γιατί έχω nvidia.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, μεγάλη οθόνη για επεξεργασία φωτογραφίας πάνω από 27 ίντσες και πάνω από 2560 ανάλυση τι θα προτείνατε?

 

θα μπει σαν δεύτερη οθόνη σε iMac και αν με ικανοποιεί πιο πολύ από την δική του οθόνη θα έχω την καινούργια σαν κύρια. Ευχαριστώ.

 

Budget κοντά στα 700 άλλα αν έχετε κάτι που να αξίζει θα ανέβω.

 

Y.Γ. Η οθόνη θα καλιμπραριστεί  με xrite μηχάνημα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα παρακαλούσα την βοήθεια σας για αγορά οθόνης. Βρίσκω μια refurbish Samsung Syncmaster 24'' με display input, usb κλπ στα 150€. Από την άλλη υπάρχει μια σειρά από καινούργιες LG 24'' με έως 150€. Τι προτείνετε? Η χρήση είναι για 8άωρη καθημερινή χρήση 90% λειτουργιών γραφείου. Ο κύριος που δίνει την Samsung επιμένει ότι είναι ανώτερη από οποιαδήποτε LG των 150€ γιατί είναι επαγγελματική, καλύτερη ποιότητα οθόνης κ.λ.π. Δεν έχω καμία εμπειρία...τα φώτα σας. 

 

Δε λες για ποιο μοντελο Samsung μιλας.

σκεφτόμουν για 24"-27" λόγω απόστασης. οι 29" θα είναι μεγάλες + ότι θα πάει στράφι το freesync που έχουν οι lg γιατί έχω nvidia.

 

Οι 29'' ultra wide δεν ειναι τοσο μεγαλες οσο ακουγονται.. :) Στο υψος ειναι σαν 23-24'' 16:9 αλλα μεγαλυτερη στο μηκος.Freesync οθονη με nvidia εχουν και καποια μελη του forum (οχι οτι το προτεινω).

Καλησπέρα παιδιά, μεγάλη οθόνη για επεξεργασία φωτογραφίας πάνω από 27 ίντσες και πάνω από 2560 ανάλυση τι θα προτείνατε?

 

θα μπει σαν δεύτερη οθόνη σε iMac και αν με ικανοποιεί πιο πολύ από την δική του οθόνη θα έχω την καινούργια σαν κύρια. Ευχαριστώ.

 

Budget κοντά στα 700 άλλα αν έχετε κάτι που να αξίζει θα ανέβω.

 

Y.Γ. Η οθόνη θα καλιμπραριστεί  με xrite μηχάνημα. 

 

Δες την BenQ PD3200U απο ευρωπη αν ανεβεις https://geizhals.eu/benq-pd3200u-9h-lf9la-tbe-a1567820.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι 29'' ultra wide δεν ειναι τοσο μεγαλες οσο ακουγονται.. :) Στο υψος ειναι σαν 23-24'' 16:9 αλλα μεγαλυτερη στο μηκος.Freesync οθονη με nvidia εχουν και καποια μελη του forum (οχι οτι το προτεινω).

 

για τα παρακάτω μοντέλα ποιά είναι η γνώμη σου, για την gtx 950 που έχω

 

Link.png Site: LG-29UM58-P

Link.png Site: U2417H

Link.png Site: U2515H

Link.png Site: BenQ

 

η Benq αξίζει τόσα euro? η 25αρα dell είναι πιο πολύ για άτομα που κάνουν επεξεργασία εικόνας-βίντεο? με την LG θα υπάρχει κάποιο πρόβλημα στην ανάλυση (εκτός από τις σειρές που είπε ο naruto)?

για την dell 24" μπορώ να πω ότι μου έχει κάνει ένα κλικ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...