Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς για οθόνες


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα έχω μια Samsung Syncmaster 19'' η οποία εδώ και 8 χρόνια περίπου με έχει υπηρετήσει άψογα (Ανάλυση 1440x900).
Τώρα τελευταία όμως κάνει νερά οπότε μάλλον ήρθε η ώρα για αναβάθμιση.Σκεφτόμουν (μιας και έχω gtx 970 g1 gaming...) να πάω σε μία 2Κ οθόνη ώστε με κάποια μελλοντιή αναβάθμιση να μπορώ να την χαρώ άνετα (όχι πως μία τέτοια κάρτα τα βρίσκει σκούρα στο 2Κ..).
Σκεφτόμουν μάλιστα μία ultra wide...Έχετε να προτείνετε καμία?
Αξίζουν οι 21:9 οθόνες για gaming?

Διαθέτω έως 250 ευρώ τώρα αν είναι για 10-20 ευρώ παραπάνω δεν υπάρχει θέμα!
ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις ακύρωσα την LG L27MB85R-B  παραγγελία από alternate.de και θα πάρω την Asus MG279Q, στο skroutz την βρίσκω 620 την πιο φτηνή σε 2 μαγαζία θεσσαλονικη και καβαλα.

 

Υπάρχει από αλλού να την παραγγείλω? το 550 που το βρήκες? το ότι είναι 144hz την κάνει να μπορεί να παίξει με g-sync με την gtx 970?

Ευχαριστώ

 

H asus ξεκινάει απο 560+ απο ευρωπαικα καταστήματα και για gaming ειναι καλυτερη επιλογήΑν έχεις ή προκειται να πάρεις amd ειδικά προχώρα.Με nvidia παιζει στα 144Hz χωρίς sync tech.

Καλησπέρα έχω μια Samsung Syncmaster 19'' η οποία εδώ και 8 χρόνια περίπου με έχει υπηρετήσει άψογα (Ανάλυση 1440x900).

Τώρα τελευταία όμως κάνει νερά οπότε μάλλον ήρθε η ώρα για αναβάθμιση.Σκεφτόμουν (μιας και έχω gtx 970 g1 gaming...) να πάω σε μία 2Κ οθόνη ώστε με κάποια μελλοντιή αναβάθμιση να μπορώ να την χαρώ άνετα (όχι πως μία τέτοια κάρτα τα βρίσκει σκούρα στο 2Κ..).

Σκεφτόμουν μάλιστα μία ultra wide...Έχετε να προτείνετε καμία?

Αξίζουν οι 21:9 οθόνες για gaming?

Διαθέτω έως 250 ευρώ τώρα αν είναι για 10-20 ευρώ παραπάνω δεν υπάρχει θέμα!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ!

 

Για τέτοιο σύστημα καλύτερα να μαζέψεις να διαθέσεις κάτι παραπάνω για οθόνη αλλίως θα πηγαίνει χαμένο σε ένα ποσοστό.

Αξίζει λες 550 για ανάλυση μόνο 2680χ1440p?? Αν δεν δω από κοντά δεν θα καταλάβω ε? Επίσης βλέπω είναι 4s

 

Για τη τιμή της αξίζει και είναι και γρήγορη με πολύ χαμηλό input lag.

Εαν η μονη διαφορα ειναι στη βαση, ειναι κατι που δεν με ενοχλει

 

Ίσως να σκεφτόσουν και την επιλογή της LG 29UM67-P μιας και θα χεις hardware με freesync υποστήριξη,αν και εσύ θες για ταινίες και lightroom κυρίως    http://www.e-shop.gr/othoni-lg-29um67-pips-ultra-hd-display-port-p-PER.170575  (ή γύρω στα 310-330€ από eu).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα έχω μια Samsung Syncmaster 19'' η οποία εδώ και 8 χρόνια περίπου με έχει υπηρετήσει άψογα (Ανάλυση 1440x900).Τώρα τελευταία όμως κάνει νερά οπότε μάλλον ήρθε η ώρα για αναβάθμιση.Σκεφτόμουν (μιας και έχω gtx 970 g1 gaming...) να πάω σε μία 2Κ οθόνη ώστε με κάποια μελλοντιή αναβάθμιση να μπορώ να την χαρώ άνετα (όχι πως μία τέτοια κάρτα τα βρίσκει σκούρα στο 2Κ..).Σκεφτόμουν μάλιστα μία ultra wide...Έχετε να προτείνετε καμία?Αξίζουν οι 21:9 οθόνες για gaming?

Διαθέτω έως 250 ευρώ τώρα αν είναι για 10-20 ευρώ παραπάνω δεν υπάρχει θέμα!ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ!

Καλησπέρα. Στα 250 βρίσκεις την Dell S2415h με glossy coating για καθαρότερη εικόνα και ζωντανοτερα χρώματα. Από τα 280 βρίσκεις 21:9 1080p της LG και την 1200p Asus vs24ah.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω δει μια LG 25'' κοντα στα 250..Um65 λεγεται το μοντελο.

Ultra wide ειναι το μοντελο στο οποιο αναφερομαι.

 

Για σωστή 21:9 πας σε μεγαλύτερες και γενικά το σύστημα σου είναι για καλές οθόνες.Αν το χρησιμοποιείς για πολύ gaming οποιαδήποτε μεσοβέζικη φθηνότερη λύση θα είναι συμβιβασμός που αργά ή γρήγορα θα τη μετανιώσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα το γραφειο μου ειναι σχετικα μικρο...Σκεψου οτι η 19αρα που εχω πιανει περιπου τα 3/5 του διαθεσιμου χωρου.

Μια 29αρα λογικα δεν θα χωραει εε?

Δεν βρισκω σχετικα φθηνη 27αρα (πανω απο 350 στα ελληνικα μαγαζια).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα το γραφειο μου ειναι σχετικα μικρο...Σκεψου οτι η 19αρα που εχω πιανει περιπου τα 3/5 του διαθεσιμου χωρου.

Μια 29αρα λογικα δεν θα χωραει εε?

Δεν βρισκω σχετικα φθηνη 27αρα (πανω απο 350 στα ελληνικα μαγαζια).

 

Μέτρα πόσο χώρο έχεις για σιγουριά.Στην ανάγκη αλλάζεις και γραφείο που λέει ο λόγος αν είναι να σε περιορίζει γενικά και αν είναι να καταλήξεις με χειρότερο σύστημα.Οι καλές 27'' είναι ακριβότερες αλλά αξίζουν.Γράψε και τι είδη παιχνιδιών παίζεις περισσότερο αν τείνεις προς τα κάπου,όπως και τι άλλες χρήσεις κάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω δει μια LG 25'' κοντα στα 250..Um65 λεγεται το μοντελο.

Ultra wide ειναι το μοντελο στο οποιο αναφερομαι.

Οι 25" 21:9 είναι μικρές, με μικρότερο καθετο χώρο και μικρότερο συνολικό εμβαδόν από τις 24" 16:9, με αποτέλεσμα να μην είναι βολικές για διάβασμα, browsing κλπ. Οι 27" 1440p κοστίζουν από 450 και πάνω, για gaming συγκεκριμένα η Asus PB278QR κοστίζει 500 ευρώ. Και βέβαια στα 350 από Ελλάδα αγοράζεις την 144hz LG 24gm77.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H asus ξεκινάει απο 560+ απο ευρωπαικα καταστήματα και για gaming ειναι καλυτερη επιλογήΑν έχεις ή προκειται να πάρεις amd ειδικά προχώρα.Με nvidia παιζει στα 144Hz χωρίς sync tech.

 

Τι παίχτηκε μας διαβάζουν τα μαγαζιά?Εχθές η Asus MG279Q είχει 620€ και σήμερα η πιο φτηνή είναι 680€

http://www.skroutz.gr/s/6957804/Asus-MG279Q.html?keyphrase=Asus+MG279Q

 

Σε πια μαγαζιά αναφέρεσαι Millennium?Σου είναι εύκολο να δώσεις links?

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα ,πως συκγρίνονται τα PLS με τα AH-IPS .Για παράδειγμα το s24d590pl με το s2415h/u2414h ?Βλέπω λίγο καλύτερα response times στα pls και ακούω για καλύτερη φωτεινότητα αλλα real-life το color reproduction και το image quality πως είναι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eίναι η τυχερή σου μέρα. Στις 13/11 κυκλοφορεί η Asus PG279Q. Καλορίζικη!

 

χαχα κατέληξα ότι δεν βιάζομαι, κάτσε να βγει, να δουμε τιμή και κανα-δυο reviews και προς τα Χριστούγεννα μεριά βλέπουμε ;) Ευχαριστώ για την πληροφορία πάντως!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα ,πως συκγρίνονται τα PLS με τα AH-IPS .Για παράδειγμα το s24d590pl με το s2415h/u2414h ?Βλέπω λίγο καλύτερα response times στα pls και ακούω για καλύτερη φωτεινότητα αλλα real-life το color reproduction και το image quality πως είναι ?

Μια από τα ίδια είναι, εξαρτάται από την εκάστοτε οθόνη για το πόσο καλή απόδοση θα έχει. Στις 1080p οθόνες και τα δύο ίδιο contrast δίνουν και καλύπτουν γύρω στο 90% του sRGB, με εξαίρεση την Eizo EV2336W, η οποία με pls panel καλυπτει το 96%. Είναι και ανάλογα τιμολογημενη βέβαια.

 

Αυτο που μπορείς να περιμένεις εσύ είναι ότι οι matte pls έχουν λίγο ελαφρύτερο coating από τις matte AH-IPS (στα 1080p panels τουλάχιστον), αλλά έχουν και περισσότερο glow, οπότε μάλλον τα AH-IPS είναι λίγο καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...