Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς για οθόνες


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Kαλησπερα και χρονια πολλα σε ολους.

Θα ηθελα να ακουσω τις γννωμε σας για αγορα οθονης.

Το pc που εχω:

AMD 2600x

NVIDIA 1070ti

RAM 16gb

Η χρηση που κανω ειναι κυριως gaming τα κλασσικα οπως FIFA-PRO ,Forza κτλ ,Tomb Raider και απο FPS του στυλ Battlefield οχι ομως PUBG CSGO κτλ δεν με ενδιαφερουν...

Το ποσο που μπορω να διαθεσω ειναι εως 300ευρω.

Εχω ξεχωρισει καποιες οθονες στο σκρουτζ: https://www.skroutz.gr/comparelists/43?compare=13616974,13617625,10630680,8600952,15946483&from=favorites

Monitors.jpg.351d1049d28ddc36d9e07c784aafc3fc.jpg

 

Η αρχικη μου επιλογη ηταν η AOC 32".Το μονο που με κραταει ειναι το μεγεθος.

Αν δεν επαιζα FPS παιχνιδια δεν θα το σκεφτομουν καν. IPS panel,75Hz native refresh rate,καλο contrast για IPS panel και απο χρωματα sRGB (100%)-ARGB (89%) και τελος μικρο input lag (ετσι διαβασα σε reviews).

Η αμεσως επομενη που την πλησιαζει ειναι η Iiyama ProLite XUB2792. Καλυτερο pixel density λογω 27" αλλα με native refresh rate να κλειδωνει στα 70Hz.Δεν ξερω αν γινεται overclocking στα 75Hz.

Για τα υπολοιπα panel ειναι ολα TN και θεωρητικα δεν θα ειχα προβλημα να διαλεξω τετοιο πανελ αλλα καλυτερα να ακουσω τις γνωμε σας γιατι εχω διαβασει αρκετες φορες στο forum απο πολλα μελη να αποφευγουν τετοιου ειδους πανελ..

Φυσικα αν υπαρχουν αλλες προτασεις,πολυ ευχαριστως...

 

 

Επεξ/σία από Camel4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, θα ήθελα μια γνώμη. Έχω ένα dual monitor setup με 2 x https://www.skroutz.gr/s/4287220/Dell-UltraSharp-U2414H.html, σε pc για multitasking (no gaming, no movies) με πολλές καθημερινές ώρες πάνω και θέλω να κάνω το ίδιο σετ για ίδια χρήση σε άλλο χώρο. Επειδή έχουν περάσει χρόνια που πήρα τις οθόνες και παρόλο που είμαι ΠΟΛΥ ευχαριστημένος, είπα να ρωτήσω και εδώ, μην έχω χάσει κάποιο επεισόδειο. Δεν έχω θέμα budget, θέλω οι οθόνες ναναι όσο πιο ξεκούραστες γίνονται. Διαβάζω καλά λόγια και για https://www.skroutz.gr/s/5728225/Dell-UltraSharp-U2415.html που έχει άλλη ανάλυση που ενδεχόμενα ναναι καλύτερη (?) για τη χρήση που θέλω. Γενικώς μιλάμε για 24αρα όσο πιο ξεκούραστη οθόνη γίνεται για multitasking.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Κάλτσας είπε

Καλη,αλλα τελωνειο.Βρισκεις στα ιδια και λιγοτερα απο ευρωπη.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, mindscape2 είπε

είναι καλύτερο μια wide 34αρα απο 2 24αρες σε παραθεση;

Δέν έχει καλύτερο και χειρότερο. Είναι μια επιλογή χωρίς κενό αντί για dual Δές τη διαφορά http://www.displaywars.com/23,8-inch-16x9-vs-34-inch-21x9

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, αναζητώ μια οθόνη με όσο ειναι δυνατό καλύτερη απόδοση χρωμάτων για το budget των 250-300 ευρώ max. Ξέρω είναι λίγα για αυτό που ζητάω αλλά αυτά είναι αυτή τη στιγμή. Στο μέλλον λογικά θα αναβαθμιστεί. Χρήση προγραμμάτων Premiere, After effects, photoshop, illustrator, lightroom, και 3d modeling προγράμματα. Όσο για μέγεθος από 24-32. Χαρακτηριστικά υπολογιστή : threadripper 1920x, 1070ti. Δεν με ενδιαφέρει άμεσα το gaming δλδ να μην παιξει ρόλο στην επιλογή της οθόνης. Για το παρουσιαστικό όσο λιτή τόσο το καλύτερο. Επίσης ανάλυση όσο περισσότερη τόσο καλύτερα απλά προτεραιότητα είναι η σωστή απόδοση χρωμμάτων. Έχω κοιτάξει αυτήν Viewsonic VP2468. Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων. Όλες οι προτάσεις καλοδεχούμενες. Μολις είδα και αυτήν, φαίνεται καλή Lenovo L24q και τέλος αυτήν Dell UltraSharp U2518D . Καλές γιορτές σε όλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους. Σκέφτομαι σε αγορά οθόνης 2κ ips 144hz .27 ιντσες και πάνω. To σύστημα 2700x , 16gb 3200 /14 , 1080ti. Budget 650 ευρώ. Εάν υπάρχει κάτι καλύτερο με παραπάνω χρήματα μπορώ να περιμένω 2 μήνες μέχρι να τα μαζέψω.Τωρινό μόνιτορ ASUS VG278HE .Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Παναής είπε

Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους. Σκέφτομαι σε αγορά οθόνης 2κ ips 144hz .27 ιντσες και πάνω. To σύστημα 2700x , 16gb 3200 /14 , 1080ti. Budget 650 ευρώ. Εάν υπάρχει κάτι καλύτερο με παραπάνω χρήματα μπορώ να περιμένω 2 μήνες μέχρι να τα μαζέψω.Τωρινό μόνιτορ ASUS VG278HE .Ευχαριστώ προκαταβολικά.

https://www.caseking.de/acer-nitro-vg270upbmiipx-68-58-cm-27-zoll-144hz-freesync-ips-dp-hdmi-tfac-057.html?sPartner=185&utm_source=geizhals&utm_medium=cpc&utm_campaign=geizhals&campaign=psm/geizhals&wt_mc=preisvergleich.geizhals.feed

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Dantε είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση σου αλλά ξέχασα να αναφέρω ότι θέλω  GSYNC. Sorry! 

Επεξ/σία από Παναής
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και χρόνια πολλά, 

Θα ήθελα μια γνώμη για επιλογή οθόνης αποκλειστικά για ps3 ps4 και ίσως λίγο Netflix μέσω κονσόλας. Με ενδιαφέρει οπωσδήποτε να έχει δύο εισόδους hdmi και ηχεία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...