Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς για οθόνες


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά καλησπέρα, υπάρχει τρόπος να βάλω κάποιον βραχίονα αντί για την βάση της ,στην aoc q3279vwfd8; Είναι ο μόνος παράγοντας που δεν την έχω αγοράσει ακόμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 27/12/2018 στις 11:40 ΠΜ, iparou είπε

Καλημέρα και χρόνια πολλά !

Θα πάρω καινούριο σύστημα για την δουλειά και ψάχνω οθόνη.

Είναι αποκλειστικά για χρήση απλών εφαρμογών γραφείου, άντε και κανένα youtube, οπότε φαντάζομαι θέλουμε κάτι σε IPS (τα χρώματά τους είναι φανταστικά). Επίσης, καλό θα ήταν να έχει Onboard ηχεία για να γλιτώσω χώρο από την αγορά επιπλέον ηχείων. Δεν θέλω τίποτε εξεζητημένο, μόνο να ακούω βασικούς ήχους. Δεν είναι deal breaker Για εμένα η απουσία ηχείων αν δεν υπάρχει κάποια αξιόλογη οθόνη με ενσωματωμένα. Σημαντικό θεωρώ το να έχει καλή εγγύηση όσων αφορά καμμένα/κολλημένα Pixels (υπάρχει άραγε σε αυτές τις ίντσες 0 Pixel guarantee ?).

  1. Ποίο είναι το budget  (χρήματα) που μπορούμε να διαθέσουμε - μέχρι 200 ευρώ
  2. Για τι χρήση προορίζεται ; - Χρήση εφαρμογών γραφείου. Καθόλου παιχνίδια !
  3. Πόσες ίντσες ψάχνουμε ή μέχρι πόσες ίντσες ; 27 ίντσες
  4. Από τι αποτελείται το υπόλοιπο σύστημα με κυρίως μέρος του την κάρτα γραφικών - onboard κάρτα γραφικών του NUC και 8 GB RAM που θα βαλω.
Στις 28/12/2018 στις 10:42 ΠΜ, iparou είπε

Μάλιστα. Περίπου όσο μια 23-24'' και ~ 5 cm μικρότερη σε ύψος από μία 27άρα. Θα πάω από κοντά για να τις δω και θα αποφασίσω.

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθειά σου στο στήσιμο του συστήματος, all around. Ήταν καταλυτική !

Επανέρχομαι μιας και πήγα Κωτσόβολο να δω από κοντά τα μόνιτορ και διαπίστωσα ότι οι 27 ίντσες είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ και δεν βολεύουν στο γραφείο !! (δεν είχα ιδέα πόσο μεγάλη είναι μια 27άρα).

Οπότε επαναπροσδιορίζω τις απαιτήσεις μου και θα πάω σε 24άρα, max 25άρα.

https://www.skroutz.gr/s/14724004/Dell-S2419H.html

https://www.skroutz.gr/s/10072728/Iiyama-ProLite-XUB2492HSU.html

https://www.skroutz.gr/s/12714506/Dell-P2418D.html

https://www.skroutz.gr/s/8693353/Dell-UltraSharp-U2417H.html

Επί της ουσίας, δεν ξέρω σε Dell ποια η καλύτερη επιλογή (Ultrasharp U2417H ή 1440p P2418). H S2419 μπήκε σαν επιλογή γιατί έχει ενσωματωμένα ηχεία και θα μου γλιτώσει χώρο στο γραφείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνω οθόνη για το σπίτι, να την πετάξω πάνω σε ένα lenovo t430 για να βλέπω ταινίες και για καθημερινή χρήση (office, browsing). Δεν με νοιάζει να έχει ηχεία γιατί θα πάρω εξτρά.

Απλώς καμιά φορά αράζω κρεβάτι και έχω απόσταση 2-3 μέτρα, οπότε δεν ξέρω αν αξίζει να πάρω τέτοια, να αγοράσω tv ή και στην κάθε περίπτωση να πάω να βάλω μια βάση με βραχίωνα. γιατί το κρεβάτι είναι στα πλάγια.

Έχω βρει αυτήν εδώ Samsung C24F390FHU στα 130.

Ποια η γνώμη σας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Romanzo Criminale είπε

Ψάχνω οθόνη για το σπίτι, να την πετάξω πάνω σε ένα lenovo t430 για να βλέπω ταινίες και για καθημερινή χρήση (office, browsing). Δεν με νοιάζει να έχει ηχεία γιατί θα πάρω εξτρά.

Απλώς καμιά φορά αράζω κρεβάτι και έχω απόσταση 2-3 μέτρα, οπότε δεν ξέρω αν αξίζει να πάρω τέτοια, να αγοράσω tv ή και στην κάθε περίπτωση να πάω να βάλω μια βάση με βραχίωνα. γιατί το κρεβάτι είναι στα πλάγια.

Έχω βρει αυτήν εδώ Samsung C24F390FHU στα 130.

Ποια η γνώμη σας;

Curved VA 24αρι?Ουτε καν.Ενα απλο IPS θα σου προτεινα εκτος και εαν θες απαραιτητα τα μαυρα.Θα εχεις καλυτερες γωνιες εφοσον λες οτι ειναι και στο πλαι το κρεβατι με το IPS.

Στις 29/12/2018 στις 6:19 ΜΜ, iparou είπε

Κάτι το οποίο δεν ρώτησα στο ποστ μου : Υπάρχει άραγε κάποια εταιρία που να προσφέρει zero defective pixel policy? Γιατί θα είναι ιδιαίτερα εκνευριστικο να αγοράσω καινούριο μόνιτορ και να έχει dead (μαύρα) ή stuck (bright) pixels ή subpixels. Η HP που σκεφτόμουν έχει όρια 2 και 5 subpixels. Δεν είναι πολλά?

H LG αν ειναι επισημη εισαγωγη απο ελλαδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Dantε είπε

Curved VA 24αρι?Ουτε καν.Ενα απλο IPS θα σου προτεινα εκτος και εαν θες απαραιτητα τα μαυρα.Θα εχεις καλυτερες γωνιες εφοσον λες οτι ειναι και στο πλαι το κρεβατι με το IPS

Γιατί με το VA δεν έχω τις ίδιες γωνίες θέασης με IPS; Είχα την εντύπωση ότι είναι εξίσου καλές και απλά κερδίζεις στα μαύρα και στο bleeding, ενώ χάνεις σε γρήγορες εναλλαγές εικόνας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επανερχομαι ξανα στην αναζητηση οθονης...

Με τα ιδια κριτηρια που ειχα αναφερει ξανα εδω αλλα σε 32αρα, τι επιλογες εχω...; 

Για 8 χρονια εχω την dell 23 u2311hb ultrasharp , https://www.e-shop.gr/dell-u2311h-ultrasharp-23-lcd-p-PER.161864

Δεν την θελω για παιχνιδια, αλλα κυριως για browsing, utube, ταινιες και λιγο επεξεργασια κειμενου

Επειδη εχω προβλημα ορασης, την dell την εχω βαλει σε αναλυση: 1366x768, σε υψηλοτερη αναλυση μου φαινονται υπερβολικα μικρα τα εικονιδια

Αποσταση θεασης περιπου 80-90εκ, και θα ηθελα να χει τουλαχιστον ρυθμιση υψους, ηχεια δεν με νοιαζει αν εχει ενσωματωμενα.

Ποσο που διαθετω: περιπου μεχρι 300-350 ευρω...

Επεξ/σία από LIONOR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας

  1. Ποίο είναι το budget  (χρήματα) που μπορούμε να διαθέσουμε         έως 800 ευρώ περίπου αν οι τεχνολογίες ειναι futureproof
  2. Για τι χρήση προορίζεται ;            gaming απο konsola (4Κ, HDR10, HDMI ), ταινίες απο pc ( HDMI-DP), προγραμματισμο σε μαυρη οθόνη ( cisco )
  3. Πόσες ίντσες ψάχνουμε ή μέχρι πόσες ίντσες ;          απο 24 έως 28
  4. Από τι αποτελείται το υπόλοιπο σύστημα με κυρίως μέρος του την κάρτα γραφικών          GTX 950

Επειδή έχω ζαλίστει με τα πολλά χαρακτηριστικά το καλύτερο Panel all around ειναι το IPS η το VA

Επίσης τα 1ms με 4ms response Θα δω διαφορα?

Μπορεί να βλέπουν και ταινία 2 ατόμα ταυτόχρονα οπότε και οι γωνίες θέασεις παίζουν ρόλο

 

Αυτη τη στιγμη ειμαι με LG 24" 1080 1ms

 

Με εκτίμηση

Επεξ/σία από Notis_xalandri
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, Notis_xalandri είπε

Καλησπέρα σας

  1. Ποίο είναι το budget  (χρήματα) που μπορούμε να διαθέσουμε         έως 800 ευρώ περίπου αν οι τεχνολογίες ειναι futureproof
  2. Για τι χρήση προορίζεται ;            gaming απο konsola (4Κ, HDR10, HDMI ), ταινίες απο pc ( HDMI-DP), προγραμματισμο σε μαυρη οθόνη ( cisco )
  3. Πόσες ίντσες ψάχνουμε ή μέχρι πόσες ίντσες ;          απο 24 έως 28
  4. Από τι αποτελείται το υπόλοιπο σύστημα με κυρίως μέρος του την κάρτα γραφικών          GTX 950

Επειδή έχω ζαλίστει με τα πολλά χαρακτηριστικά το καλύτερο Panel all around ειναι το IPS η το VA

Επίσης τα 1ms με 4ms response Θα δω διαφορα?

Μπορεί να βλέπουν και ταινία 2 ατόμα ταυτόχρονα οπότε και οι γωνίες θέασεις παίζουν ρόλο

Αυτη τη στιγμη ειμαι με LG 24" 1080 1ms

Με εκτίμηση

Δυστυχώς δεν υπάρχει καλύτερο πανελ, όλα έχουν ελαττώματα.

Και δυστυχώς για αυτά που περιγράφεις δεν υπάρχει κάτι που να τα κάνει όλα τέλεια. 

Το μόνο σίγουρο είναι ότι 1ms με 4ms δεν θα καταλάβεις καμία διαφορά... 

Επεξ/σία από leros2004
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρομαι για αγορά οθόνης 2k, 27 inch και έως 300€. Προορίζετε για γραφιστική χρήση και λιγο gaming (Έχω την 1070). Θα προτιμούσα κάτι σε IPS μιας και είδα τη διαφορά με τις TN και έπαθα πλάκα. Τι προτείνετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχεις και πολλες επιλογες

https://www.skroutz.gr/c/43/othones-upologiston/f/489066_501108_681618_690568/27-toulachiston-qhd-2560-x-1440-FreeSync-IPS.html?order_by=pricevat&order_dir=asc

 

Δε παει σε εσενα συγκεκριμενα το παρακατω.

Γενικα ριχνετε μια ματια στο σκρουτζ πριν ρωτησετε.

Δειτε και κανα review.Μη τα περιμενε ολα μασημενα...

Να δωθει καποια συμβουλη για κατι που καποιος εχει δοκιμασει οκ,αλλα μια αναζητηση δεν ειναι κατι ιδιαιτερο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Dantε είπε

Δεν εχεις και πολλες επιλογες

https://www.skroutz.gr/c/43/othones-upologiston/f/489066_501108_681618_690568/27-toulachiston-qhd-2560-x-1440-FreeSync-IPS.html?order_by=pricevat&order_dir=asc

Δε παει σε εσενα συγκεκριμενα το παρακατω.

Γενικα ριχνετε μια ματια στο σκρουτζ πριν ρωτησετε.

Δειτε και κανα review.Μη τα περιμενε ολα μασημενα...

Να δωθει καποια συμβουλη για κατι που καποιος εχει δοκιμασει οκ,αλλα μια αναζητηση δεν ειναι κατι ιδιαιτερο...

Τις έχω δει αυτές. Το θέμα είναι αν έχει κάποιος προσωπική εμπειρία με κάποια από αυτές. Δεν ξέρω ποια να κοιτάξω και για ποια να ψάξω review.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει και ενα αλλο θεμα που εψαχνε καποιος για οθονη με αντιστοιχα χαρακτηριστικα.Δες το.

Στο μπατζετ σου μονο αυτη ειναι 

https://www.skroutz.gr/s/10630680/Iiyama-ProLite-XUB2792QSU.html

Τωρα αν θες να μεινεις στα 60hz(αυτες που σου εβαλα ειναι με freesync οποτε τρεχουν και στα 75hz) εχεις και καποιες αλλες ακομα επιλογες

https://www.skroutz.gr/c/43/othones-upologiston/f/489066_501108_690568/27-toulachiston-qhd-2560-x-1440-IPS.html?order_by=pricevat&order_dir=asc

Βρες μια που να σου αρεσει και δες review.Εχει διαβασμα η υποθεση.Αν δεν εχεις ορεξη για διαβασμα, παιξε την τυχη σου και παρε οποια βρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 Mπατζετ 200 ευρω (ισως λιγο παραπανω αν αξιζει)

2 90% για Ps4 pro(games κυριως black ops 4,bloodborne,nioh)  10% για σερφαρισμα και youtube

3 Aπο 27 και ανω

4 Αποσταση γυρω στα 70 εκατοστα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 24/12/2018 στις 8:59 ΜΜ, Camel4 είπε

Kαλησπερα και χρονια πολλα σε ολους.

Θα ηθελα να ακουσω τις γννωμε σας για αγορα οθονης.

Το pc που εχω:

AMD 2600x

NVIDIA 1070ti

RAM 16gb

Η χρηση που κανω ειναι κυριως gaming τα κλασσικα οπως FIFA-PRO ,Forza κτλ ,Tomb Raider και απο FPS του στυλ Battlefield οχι ομως PUBG CSGO κτλ δεν με ενδιαφερουν...

Το ποσο που μπορω να διαθεσω ειναι εως 300ευρω.

Εχω ξεχωρισει καποιες οθονες στο σκρουτζ: https://www.skroutz.gr/comparelists/43?compare=13616974,13617625,10630680,8600952,15946483&from=favorites

Monitors.jpg.351d1049d28ddc36d9e07c784aafc3fc.jpg

Η αρχικη μου επιλογη ηταν η AOC 32".Το μονο που με κραταει ειναι το μεγεθος.

Αν δεν επαιζα FPS παιχνιδια δεν θα το σκεφτομουν καν. IPS panel,75Hz native refresh rate,καλο contrast για IPS panel και απο χρωματα sRGB (100%)-ARGB (89%) και τελος μικρο input lag (ετσι διαβασα σε reviews).

Η αμεσως επομενη που την πλησιαζει ειναι η Iiyama ProLite XUB2792. Καλυτερο pixel density λογω 27" αλλα με native refresh rate να κλειδωνει στα 70Hz.Δεν ξερω αν γινεται overclocking στα 75Hz.

Για τα υπολοιπα panel ειναι ολα TN και θεωρητικα δεν θα ειχα προβλημα να διαλεξω τετοιο πανελ αλλα καλυτερα να ακουσω τις γνωμε σας γιατι εχω διαβασει αρκετες φορες στο forum απο πολλα μελη να αποφευγουν τετοιου ειδους πανελ..

Φυσικα αν υπαρχουν αλλες προτασεις,πολυ ευχαριστως...

Σχετικα με την AOC...που εχει λακκο η φαβα;
Εννοω και 32'' και IPS και 1440p και 75hz και Freesync και 10bit χρωματα?
Μονο 200 ευρω;
Ενω παρομοια μοντελα απο Acer εχουν 400+, και Της iiyama εχει 310...
Ακομα και της AOC τα 27'' αρια με ιδια χαρακτηριστικα και χωρις freesync εχουν 400+

Τι δεν παει καλα; Το οτι ειναι 32'' και θα φανει πολυ μεγαλη σε πολλους; το οτι εμφανισιακα ειναι τουλαχιστον στεναχωρια;
 

Επεξ/σία από flokiman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...