Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς για οθόνες


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια.Ενδιαφερομαι για την αγορα ενος gaming monitor με ρυθμο ανανεωσης 165hz για το laptop μου.Το βασικο game που παιζω ειναι call of duty πιανοντας 100fps στο multiplayer και απο 50-70 στο warzone.Καποιος θα μου πει γιατι να παρω ενα τετοιο monitor αφου δεν θα μπορω να πιασω τοσα fps.O λογος ειναι οτι θελω καποια στιγμη να φτιαξω ενα pc,αρα θα εχω ετοιμο το ενα κομματι απο τα περιφερειακα και μεχρι τοτε θα εχω και μια καλυτερη gaming εμπειρια στο παιχνιδι που παιζω.Το θεμα που αντιμετωπιζω ειναι οτι η καρτα γραφικων μου δεν ειναι συμβατη με gsync,αρα δεν ξερω εαν θα μπορω να παιζω το game χωρις να εχω screen tearing.Εψαξα αρκετα το θεμα στο internet αλλα κανεις δεν εδινε σαφη απαντηση.Καποιοι ελεγαν οτι το συγκεκριμενο προβλημα εμφανιζεται μονο οταν πιανεις περισσοτερα fps απο αυτο που αναπαραγει το monitor,ενω αλλοι ελεγαν οτι ειναι εντονο μονο οταν ειναι στρογγυλη η διαφορα,δηλαδη να πιανω 72fps στο game και το monitor να ανανεωνει με 144 κατι σαν 2:1 αναλογια.Τι λετε εσεις?Θα εχω θεμα με το game και θα ειναι unplayable ή θα ειναι κομπλε.Ευχαριστω εκ των προτερων!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα σε όλους.

Θα ήθελα πρόταση οθόνης για PC με κάρτα γραφικών Rx580, επεξεργαστή AMD Ryzen 5 3600, τιμή μέχρι 200 ευρώ.

Το παιδί παίζει κυρίως lol και Valorant αλλά θα ήθελε να παίξει και κάπως πιο βαριά παιχνίδια.

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τι θα προτείναμε για αγορά οθόνης γραφείου στην οποία καθόμαστε 10-11 ώρες την ημέρα....καθόλου gaming  και  σπάνια ταινίες? Μια καλή οθόνη μέχρι 24 ίντσες διάσταση.. οι Dell έχουν κάποιο προβάδισμα? η τεχνολογία

Flicker-Free  για τα μάτια αξίζει ? ...(το όριο είναι μέχρι 200-250 ευρώ).....

Επεξ/σία από AMSTERIS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/2/2021 στις 4:18 ΠΜ, _BASSstarlet_ είπε

Συγνώμη, αλλά συγκρίνεις οθόνη 16άρα με 31.5;

Μήπως κάθεσαι και σχετικά κοντά στη μεγάλη και φαίνονται τυχόν ατέλειες;

Ναι γιατί όχι.Η οθόνη του MacBook Pro είναι ότι καλύτερο έχω δει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και εδω και αρκετο καιρο ψαχνω 144 μονιτορ για κυριο και 2ο το τωρινο μου,σκεφτομαι να αγορασω το Viewsonic VX2458 στα 175..Καθομαι αρκετες ωρες μπροστα στο pc καθως απο εδω δουλευω πλεον και απο παιχνιδια δεν το λιωνω.Τι γνωμη εχετε??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα, θα ηθελα αν ξερετε να μου προτεινεται ενα πολυ καλο gaming monitor φυσικα πανω απο 60hz που να ειναι απολυτα συμβατο με gsync και να δουλευει επισης τελεια η συγκεκριμενη λειτουργεια με 2K αναλυση και αλλο ενα αντιστοιχο με 4K αναλυση τιμη κυρίως εως 400 περιπου ευρω το πολυ γυρω στις 27''. Το monitor θα δουλεψει με 3060ti. Αν υπαρχει και καποια καλη προταση με λιγα παραπανω χρηματα μη διστασετε να προτεινεται.

Επεξ/σία από giorgosmcmc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, giorgosmcmc είπε

Καλησπερα, θα ηθελα αν ξερετε να μου προτεινεται ενα πολυ καλο gaming monitor φυσικα πανω απο 60hz που να ειναι απολυτα συμβατο με gsync και να δουλευει επισης τελεια η συγκεκριμενη λειτουργεια με 2K αναλυση και αλλο ενα αντιστοιχο με 4K αναλυση τιμη κυρίως εως 400 περιπου ευρω το πολυ γυρω στις 27''. Το monitor θα δουλεψει με 3060ti. Αν υπαρχει και καποια καλη προταση με λιγα παραπανω χρηματα μη διστασετε να προτεινεται.

Σε καλή τιμή και καινούργια τεχνολογία ειναι η Samsung Odyssey G5 Curved Gaming Monitor 27" QHD 144Hz για 2Κ

https://www.rtings.com/monitor/reviews/samsung/odyssey-g5

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά , θέλω να αγοράσω μια  gaming οθόνη γύρο στα 230€ και κάτω.

27 ιντσών θα προτιμούσα 

Για cs go κυρίως(αρκετό κάψιμο)  και άλλα παιχνίδια overwatch gta. Αλλα και για καθημερινή χρήση με την σχολή μου κλπ.

Τώρα από hz δεν ξέρω αλλά θέλω γενικά αν ξέρει κανείς να μου πει την καλύτερη οθόνη σε αυτά τα χρήματα και για αυτή την χρήση.

Το pc θα έχει για κάρτα γραφικών την 2060 ή 3060, επεξεργαστή AMD 73700x box.

Νομίζω τα είπα όλα, ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γυρω στα 130€ ποιες ειναι οι καλυτερες επιλογες σε IPS οθονη με οσο γινεται καλυτερο χρωμα για photoshop (για καποιον που ξεκιναει τωρα να το μαθαινει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/2/2021 στις 9:37 ΜΜ, gliogas είπε

Σε καλή τιμή και καινούργια τεχνολογία ειναι η Samsung Odyssey G5 Curved Gaming Monitor 27" QHD 144Hz για 2Κ

https://www.rtings.com/monitor/reviews/samsung/odyssey-g5

με πολλα μειον και πολυ κακο Black Uniformity .

καμια σχεση με την G7 που φευγει βεβαια σε αλλη τιμη..

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 Καλησπέρα σας,

Θα ήθελα σας παρακαλώ την γνώμη σας για αγορά νέας οθόνης η οποία θα χρησιμοποιηθεί για Desktop εφαρμογές, Office, ταινίες αλλά και για Gaming μέσω PS4 αρχικά και μελλοντικά μέσω PS5 (αν τελικά καταφέρω να βρω κανένα🤪). PC δυνατό δεν υπάρχει για gaming.

Η μετάβαση γίνεται από ένα TV Monitor Samsung Full HD 10ετίας.

Εχω ψάξει αρκετά για monitor ωστόσο δεν έχω καταφέρει να καταλήξω κάπου και ζητάω να έχει τα παρακάτω

  • IPS ή TN
  • 1440p ή 4k
  • 120HZ minimum
  • 27"
  • 1ms Response Time
  • Budget έως 450€

Εχω δει τα παρακάτω για να σας προσανατολίσω για το τι ακριβώς ψάχνω

https://www.skroutz.gr/s/25725643/Dell-S2721DGFA-Gaming-Monitor-27-QHD-165Hz.html#reviews

https://www.skroutz.gr/s/20192961/LG-27GL850-B-Gaming-Monitor-27-QHD-144Hz.html

https://www.skroutz.gr/s/15776595/BenQ-EL2870U-Monitor-27-9-4K.html

Αν πιστεύετε ότι υπάρχει κάτι καλύτερο και σε φθηνότερο παρακαλώ προτείνετε το.

Σας ευχαριστώ

Επεξ/σία από nickgr27
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

1 ώρα πριν, nickgr27 είπε

 Καλησπέρα σας,

Θα ήθελα σας παρακαλώ την γνώμη σας για αγορά νέας οθόνης η οποία θα χρησιμοποιηθεί για Desktop εφαρμογές, Office, ταινίες αλλά και για Gaming μέσω PS4 αρχικά και μελλοντικά μέσω PS5 (αν τελικά καταφέρω να βρω κανένα🤪). PC δυνατό δεν υπάρχει για gaming.

Η μετάβαση γίνεται από ένα TV Monitor Samsung Full HD 10ετίας.

Εχω ψάξει αρκετά για monitor ωστόσο δεν έχω καταφέρει να καταλήξω κάπου και ζητάω να έχει τα παρακάτω

  • IPS ή TN
  • 1440p ή 4k
  • 120HZ minimum
  • 27"
  • 1ms Response Time
  • Budget έως 450€

Εχω δει τα παρακάτω για να σας προσανατολίσω για το τι ακριβώς ψάχνω

https://www.skroutz.gr/s/25725643/Dell-S2721DGFA-Gaming-Monitor-27-QHD-165Hz.html#reviews

https://www.skroutz.gr/s/20192961/LG-27GL850-B-Gaming-Monitor-27-QHD-144Hz.html

https://www.skroutz.gr/s/15776595/BenQ-EL2870U-Monitor-27-9-4K.html

Αν πιστεύετε ότι υπάρχει κάτι καλύτερο και σε φθηνότερο παρακαλώ προτείνετε το.

Σας ευχαριστώ

οτι και να επιλεξεις,να εχεις υποψιν σου οτι οσο ανεβαινεις σε αναλυση,

ανεβαινουν και οι απαιτησεις και στην καρτα γραφικων...

μια μεσαιας κατηγοριας καρτα μπορει να σηκωσει τα 2Κ.

αναλογως βεβαια το chipset και την υλοποιηση της καθε καρτας.

εαν θες 4Κ θα πρεπει να εχεις πολυ δυνατη καρτα για να παιξουν σε τοσο μεγαλη αναλυση τα παιχνιδια.

τι καρτα εχεις?

 

 

 

 

 

 

 
Επεξ/σία από jimmy1973
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, jimmy1973 είπε

 

οτι και να επιλεξεις,να εχεις υποψιν σου οτι οσο ανεβαινεις σε αναλυση,

ανεβαινουν και οι απαιτησεις και στην καρτα γραφικων...

μια μεσαιας κατηγοριας καρτα μπορει να σηκωσει τα 2Κ.

αναλογως βεβαια το chipset και την υλοποιηση της καθε καρτας.

εαν θες 4Κ θα πρεπει να εχεις πολυ δυνατη καρτα για να παιξουν σε τοσο μεγαλη αναλυση τα παιχνιδια.

τι καρτα εχεις?

 

 

 

 

 

 

 

Καλησπέρα

Όπως αναφέρω και στο post μου το gaming θα είναι αποκλειστικά μέσω ps4 για την ώρα και μελλοντικά απο PS5 που σηκώνει 4κ και μέσω update 1440p

Επεξ/σία από nickgr27
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σωστα-τωρα το προσεξα..

επειδη ψαχνω για φιλο 27αρι,θα σου πω τι εχω βρει αλλα μονο σε va γιατι αυτο το ειδος πανελ θελει.

σε Ips σε αντιστοιχα χαρακτηριστικα,θα πας λιγο ψηλοτερα οικονομικα.

να ξερεις επισης οτι εαν θες να παρακολουθεις και ταινιες σε σκοτεινο δωματιο,το Ips απλα το ξεχνας.

αυτα με βαση το ψαξιμο που κανω εδω και καμια 10αρια ημερες.

Gigabyte Aorus CV27Q 

Asus TUF Gaming VG27WQ

MSI Optix MAG272CQR

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jimmy1973 είπε

σωστα-τωρα το προσεξα..

επειδη ψαχνω για φιλο 27αρι,θα σου πω τι εχω βρει αλλα μονο σε va γιατι αυτο το ειδος πανελ θελει.

σε Ips σε αντιστοιχα χαρακτηριστικα,θα πας λιγο ψηλοτερα οικονομικα.

να ξερεις επισης οτι εαν θες να παρακολουθεις και ταινιες σε σκοτεινο δωματιο,το Ips απλα το ξεχνας.

αυτα με βαση το ψαξιμο που κανω εδω και καμια 10αρια ημερες.

Gigabyte Aorus CV27Q 

Asus TUF Gaming VG27WQ

MSI Optix MAG272CQR

 

Σε ευχαριστώ θα τα κοιτάξω 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...