Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είτε φορτώσεις το balance είτε τη Revolut, με τον ίδιο τρόπο θα φορτώσεις, δηλαδή με έμβασμα και τα ίδια έξοδα.

Αλλά και οι αγορές σου θα γίνουν το ίδιο απροβλημάτιστα.

 

Υπάρχει, όμως, μια διαφορά στις 2 μεθόδους και αυτή εντοπίζεται στα υπόλοιπα έξοδα μιας αγοράς.

Με το balance θα πληρώσεις τη βαριά ισοτιμία του paypal κάθε φορά που αγοράζεις σε συνάλλαγμα ενώ με τη Revolut ρυθμίζεις να γίνεται η μετατροπή από την κάρτα που είναι χωρίς προμήθεια. 

 

Διάβασα κάτι λίγα εδώ, έριξα μια ματιά στο σάιτ της Revolut, και τώρα έχω κάποιες ερωτήσεις γιατί βαριέμαι να διαβάσω περισσότερα. :P

 

Έχουμε και λέμε:

 

1. Κατεβάζουμε το app της Revolut στο κινητό μας.

2. Δίνουμε τον αριθμό του κινητού μας.

3. Παραγγέλνουμε μια κάρτα Revolut (είναι τύπου Mastercard;;;) την οποία μας ταχυδρομούν δωρεάν στο σπίτι μας.

 

4. Συνδέουμε μέσω του app την κάρτα μας με κάποια ελληνική debit (prepaid γίνεται;;; ) ή κάνουμε τραπεζική κατάθεση στον Revolut λογαριασμό μας.

 

 

Πώς επιτρέπονται αυτές οι μεταφορές;;; CC;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1) Ναι

2) Ναι

3) Ναι (αν την θές σε φυσική μορφή, αλλιως υπάρχει "τυπωμένη" στην εφαρμογή στο κινητό)

4) Οχι, αφού έχουμε CC για την ώρα. "Φορτώνουμε" τη revolut καρτα ΜΟΝΟ με έμβασμα δηλ όπως είπες τραπεζική κατάθεση στο revolut λογαριασμό μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Φορτώνουμε" τη revolut καρτα ΜΟΝΟ με έμβασμα δηλ όπως είπες τραπεζική κατάθεση στο revolut λογαριασμό μας.

 

Αυτό γιατί επιτρέπεται (μην πεις "γιατι έτσι" :P);;;

 

Μπορώ π.χ. να πάω στην Πειραιώς και να τους πω "τόσα στον τάδε (revolut) λογαριασμό" και δηλαδή όλα εντάξει;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό γιατί επιτρέπεται (μην πεις "γιατι έτσι" :P);;;

 

Μπορώ π.χ. να πάω στην Πειραιώς και να τους πω "τόσα στον τάδε (revolut) λογαριασμό" και δηλαδή όλα εντάξει;;;

Αν πας στην πειραιως και πεις revolut θα σε κοιτανε σα την αγελαδα το τραινο, και δευτερον αν τους δωσεις τα στοιχεία για το εμβασμα θα σε γδύσουν

 

εμβάσματα επιτρέπονται μεχρι 500 ευρω ανα ατομο ανα λογαριασμο απο διαφορετική τράπεζα, δηλαδη αν εχει λογαριασμούς και στις 4 ελληνικές τράπεζες μπορείς να στειλεις 500χ4 = 2000  ευρω τον μηνα στην revolut

 

ολα τα παραπανω μονο αν εχεις ebanking

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό γιατί επιτρέπεται (μην πεις "γιατι έτσι" :P);;;

 

Μπορώ π.χ. να πάω στην Πειραιώς και να τους πω "τόσα στον τάδε (revolut) λογαριασμό" και δηλαδή όλα εντάξει;;;

Οπως σωστά ειπώθηκε, γιατι επιτρέπεται μέχρι 500ε εμβασμα στο εξωτερικό...

 

Τώρα θα ρωτήσεις εύλογα: "αφου επιτρέπεται 500ε εμβασμα εξωτερικου, γιατι δε μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε τις καρτες μας μεχρι 500ε για αγορές εξωτερικού"...

 

Και θα 'χεις απόλυτο δίκιο... :-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην ξεχνάτε ότι σε κάθε μεταφορά στο balance του paypal, το paypal κρατάει προμήθεια 3.4% και 0.50€ επί του ποσού + το 1€ της μεταφοράς της τράπεζας, ενώ με revolut πληρώνουμε μόνο την μεταφορά της τράπεζας για τον πρώτο χρόνο.

0.35 ειναι απο οσο βλεπω.

Αλλαξε κατι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως οι αγορές από το Γερμανικό ebay είναι πιό συμφέρουσες στο θέμα συναλλάγματος;

 

 

 

 

Καθένας επιλέγει με τα δικά του κριτήρια τον πωλητή από τον οποίο θα αγοράσει.

Μην ξεχνάτε ότι σε κάθε μεταφορά στο balance του paypal, το paypal κρατάει προμήθεια 3.4% και 0.50€ επί του ποσού + το 1€ της μεταφοράς της τράπεζας, ενώ με revolut πληρώνουμε μόνο την μεταφορά της τράπεζας για τον πρώτο χρόνο.

 

 

Μάλλον έχεις μπερδέψει τις μεθόδους φορτώματος του balance.

Προμήθεια 3,4%+0,35 πληρώνεις στο paypal όταν φορτώνεις πχ με Request Money και όχι με έμβασμα, οπότε πληρώνεις μόνο 1€ στην τράπεζα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερωτηση μαγκες.Ενας φιλος μου εχει κατι paysafe αγορασμενες απο Βουλγαρια.Υπαρχει τροπος να τις χρησιμοποιησει καπως εντος Ελλαδας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω καποια χρηματα στο paypal και θελω να τα μεταφερω σε τραπεζικο λογαριασμο. Προσπαθησα να τα κανω withdraw, μου ζητησε IBAN αλλα μου λεει οτι δεν γινεται. Μπορειτε να με βοηθησετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να πληρώσω με PayPal 310 euro αλλα αν κάνω request money το PayPal θα μου κρατήσει 13 ευρώ. Ενώ με Revolution μόνο 1. Απλά το αρνητικό είναι οτι θα πρέπει να περιμένω 3-4 εργάσιμες για να μπουν τα χρήματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει αναφερθεί πάρα πολλές φορές ο τρόπος για να συνδέσεις τραπεζικό λογαριασμό στο paypal.

Διάβασε το post #8897 στη σελ. 594.

 

Δοικίμασα και εγώ να συνδέσω το ΙΒΑΝ μου με το Paypal και όπως αναφέρει και ο συμφορουμίτης makfil έστειλα e-mail μέσω του Message Center του Paypal. Όντως μου έστειλαν το πρώτο email με τις τυπικές απαντήσεις, επανέλαβα το αίτημα μου και σήμερα μου ήρθε νέο email που λέει ότι μου τηλεφώνησαν και δεν με βρήκαν (από λάθος μου) και αναφέρει τα εξής :

"In this case you can send to as a copy of photo ID and your bank statement showing your name , IBAN and date so we are able to confirm your bank manually for you. Or you can just call us and we will provide you instant help by phone to add your bank."

Τα ερωτήματά μου είναι:

1) Δεν είναι λίγο επίφοβο να στείλω τόσα προσωπικά δεδομένα με ένα απλό email;

2) Αν επικοινωνήσω μαζί τους μέσω τηλ. ή μέσω Skype , τι ακριβώς θα μου ζητήσουν;

3) Γιατί όλη η διαδικασία δεν γίνεται μέσω του paypal με την επιλογή προσθήκης ΙΒΑΝ; Λόγω cc , και μας κάνουν την "χάρη" να μας συνδέσουν τον τραπεζικό λογαριασμό με το paypal;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...