Προς το περιεχόμενο

Διαθέσιμη η τελική έκδοση του Office 2016 για Mac


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 46
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators

Εχώ office 365 με εγκατεστημένο το 2011 for mac αλλά ένω κάνω check updates και στο γραφείο και στο σπίτι δεν μου βγάζει αναφορά για το office 2016. :-(

Θα πρεπει να πας στο office.live.com και να εγκαταστήσεις από εκεί το Office 2016.

Έχω το 2011 εγκατεστημένο. Πρέπει να το απεγκαταστήσω, θα σβηστεί από το 2016 αυτόματα ή θα μείνουν και τα δύο εγκατεστημένα;

Θα μείνουν και τα δυο εγκατεστημένα. Μπορείς να αφαιρέσεις το Office 2011 και να μείνει μονο το Office 2016.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Δηλαδη εγω που εχω 2 pc στη δουλεια ενα laptop στο σπιτι και ενα mac καθως και ενα iPhone και ενα iPad ποσο πρεπει να πληρωσω για να εχω το office 2016 σε ολα και να λεω οτι ειμαι νομιμος.</p>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

<p>Δηλαδη εγω που εχω 2 pc στη δουλεια ενα laptop στο σπιτι και ενα mac καθως και ενα iPhone και ενα iPad ποσο πρεπει να πληρωσω για να εχω το office 2016 σε ολα και να λεω οτι ειμαι νομιμος.</p>

Αν αγοράσεις συνδρομή Office 365 Home, σου δίνει 5 άδειες για πέντε ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΥΣ χρήστες σε desktop (PC ή Mac) + 5 φορητές συσκευές (iOS, Windows Phone ή Android).

 

Αν όλους τους υπολογιστές που αναφέρεις, τους χειρίζεσαι εσύ και ενεργοποιήσεις το Office με το δικό σου account, θες μόλις μια άδεια. Αλλά επειδή είναι και γραφείο, κανονικά θες Business άδεια (άσχετα εάν δεν την πάρεις και προτιμήσεις την πιο φτηνή Home). 

 

Για να καταλάβεις, με την Office 365 Home, εγκατέστησα το Office σε:

- 1 iMac (γραφείο), 1 MacBook (σπίτι) + 2 iOS συσκευές (ο υποφαινόμενος)

- 1 Windows laptop + 1 Windows Phone (κουμπάρος)

- 1 Windows laptop + 1 Windows Phone (insomnia.gr admin)

- 1 Windows desktop PC (insomnia.gr developer)

 

Και μου μένει και ένα license. ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι τυχαίο που η Microsoft απέλυσε 25.000 υπαλλήλους τον τελευταίο χρόνο. Από το κακό στο χειρότερο πάει. Ωραία λογική αυτή, αγόρασα το Office 2011 στο Mac μου και τώρα για να αναβαθμίσω σε 2016 να πρέπει να το αγοράσω ξεχωριστά και να τα έχω και τα δύο εγκαταστημένα ή να πετάξω το 2011 που το έχω αγορασμένο. Και φυσικά να δίνω 100 Ευρώ τον χρόνο για τις 5 συσκευές μου δηλαδή 1.000 Ευρώ στα 10 χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δεν είναι τυχαίο που η Microsoft απέλυσε 25.000 υπαλλήλους τον τελευταίο χρόνο. Από το κακό στο χειρότερο πάει. Ωραία λογική αυτή, αγόρασα το Office 2011 στο Mac μου και τώρα για να αναβαθμίσω σε 2016 να πρέπει να το αγοράσω ξεχωριστά και να τα έχω και τα δύο εγκαταστημένα ή να πετάξω το 2011 που το έχω αγορασμένο. Και φυσικά να δίνω 100 Ευρώ τον χρόνο για τις 5 συσκευές μου δηλαδή 1.000 Ευρώ στα 10 χρόνια.

 

Επίτρεψέ μου να διαφωνήσω με την εκτίμησή σου. Αντιθέτως, θεωρώ ότι η Microsoft δείχνει εξαιρετικά σημεία ανάκαμψης στην μετά Ballmer εποχή: εγκαταλείπει τον στρουθοκαμηλισμό και την εσωστρέφεια, προχωράει σε στρατηγική επένδυση στη Nokia, ανακοινώνει ενιαίο λειτουργικό σύστημα για desktop και mobile (άσχετα εάν θα πετύχει ή όχι), ανοίγεται με τσαμπουκά και αξιώσεις σε αντίπαλα (και κατά τεκμήριο ανταγωνιστικά) λειτουργικά συστήματα, ιδίως στον "ευαίσθητο" χώρο του mobile computing. Για παράδειγμα, τα Microsoft apps για το iOS είναι εξαιρετικά και απολύτως λειτουργικά, ουσιαστικά δε προωθούν το Office (ένα prime application για την εταιρεία) εκεί που μέχρι τώρα υπήρχαν μόνο ημίμετρα. Θεωρώ ότι η Microsoft ανακάμπτει από την υπεροψία του "market leader" και κοιτάει, επιτέλους, το μέλλον με σοβαρότητα. 

 

Όσο για το Office 2011, το Office 2016 και τη συνδρομή Office 365: Θεωρώ αυτονόητο και δεδομένο και λογικό ότι μετά από 5 χρόνια, μια ολοκληρωμένη σουίτα γραφείου που ανανεώνεται εξ ολοκλήρου, θα την πληρώσω εκ νέου. Καμία εταιρεία, απ'όσο γνωρίζω, δεν προσφέρει major release ενός τόσο βασικού λογισμικού δωρεάν. Στο κάτω-κάτω, κανείς δεν σε υποχρεώνει να αναβαθμιστείς, το Office 2011 for mac δουλεύει ακόμη και δουλεύει μια χαρά. 

 

Και, φυσικά, όταν σου δίνει 5 desktop licences + 5 mobile licences για 100 ευρώ ετησίως (ήτοι 25 ευρώ ανά licence) + 1ΤΒ σε cloud storage ανά licence + 60 λεπτά ομιλίας Skype τον μήνα ανά licence, ναι, είναι τσάμπα. Γιατί το συγκρίνω με την αγορά του Office ως απλό πακέτο (κι όχι ως συνδρομή Office 365) που κοστίζει 140 ευρώ για ΕΝΑΝ υπολογιστή (κι όχι για πέντε), με μόλις 15GB cloud storage, χωρίς Skype.

 

Είμαι σίγουρος ότι ο καθένας έχει τις δικές του ανάγκες και κρίνει βάσει αυτών. Και με τις δικές μου ανάγκες, με θεωρώ κερδισμένο (ιδίως αν σκεφτεί κανείς ότι η συνδρομή Office 365 Home μου κόστισε μόλις 55 ευρώ από το amazon.com).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εννοείς αυτό 

 

http://www.amazon.com/Office-Home-Macs-Card-Disc/dp/B009SPTUW2/ref=sr_1_1?&s=software&ie=UTF8&qid=1436599466&sr=1-1&keywords=office+365&pebp=1436599468635&perid=1TRR8CWYE3WZHD2CZA2T

 

το δοκίμασα και δεν στέλνεται Ελλάδα, μπορείς να στείλεις πιο αγόρασες ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αμερικανικό Amazon δεν στέλνει Ελλάδα, το αγγλικό στέλνει: http://www.amazon.co.uk/gp/aw/d/B00A2ILUZO/ref=mp_s_a_1_1?qid=1436606472&sr=8-1&pi=AC_SY200_QL40&keywords=office+365&dpPl=1&dpID=41Lg1ObxyML&ref=plSrch

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου για βοήθησέ με γιατί κάτι δεν καταλαβαίνω καλά. Αυτό που μου έστειλες είναι μόνο για PC, για PC/Mac γράφει: Currently unavailable, αλλά και για PC να με ενδιέφερε μόνο, κοστίζει £64.02, περίπου 90 Ευρώ. Άσε που δεν μπορώ να δω πόσο πάνε τα ταχυδρομικά μιας και η εφαρμογή δεν με αφήνει να προχωρήσω να δω τελικό κόστος μιας και μπλοκάρει τις κάρτες μου λόγω των ημερών.

Πως εσένα σου κόστισε μόνο 55 ευρώ ;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδή αυτά που μεταφέρετε κάποιοι είναι συγκεχυμένα και φαίνεται να μας μπερδεύουν αντί να προσφέρουν ουσιαστικές απαντήσεις, αν μπορεί και γνωρίζει κάποιος ας απαντήσει στα παρακάτω:

 

1.  καλό το cloud και το 365 αλλά είμαι από αυτούς που θέλουν τα προγράμματά τους, και πολύ περισσότερο τα αρχεία τους, να τα έχουν στον υπολογιστή τους και όχι να τα πληρώνουν με το μήνα. Πόσο στοιχίζει η έκδοση 2016 για mac (stand alone)? και πόσο η Ηome και τί περιλαμβάνουν?  

 

2.  υπάρχει έκδοση student  (όχι 365) και πόσο στοιχίζει? θα μπορούν να την αγοράσουν και μαθητές ή είναι μόνο για φοιτητές?

 

3.  Η mac 2011 είχε 3 άδειες μέσα στο κουτί- θα ισχύει κάτι ανάλογο με την 2016?

 

4.  Πάμε στην 365: καλή η πρόταση για αγορά tablet με δώρο την 365, αλλά την αμέσως επόμενη χρονιά θα πρέπει κάποιος να πληρώσει για Home 10 € το μήνα. Χάνω κάτι?

 

5.  ξανά στην 365: πώς μπορεί κάποιος να ανανεώνει τη συνδρομή με αμερικανικές τιμές και όχι ελληνικές- ευρωπαϊκές? η απάντηση πας στην Αμερική και το αγοράζεις ή ανανεώνεις προφανώς δεν βοηθά...

 

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Αν εννοείς αυτό

 

http://www.amazon.com/Office-Home-Macs-Card-Disc/dp/B009SPTUW2/ref=sr_1_1?&s=software&ie=UTF8&qid=1436599466&sr=1-1&keywords=office+365&pebp=1436599468635&perid=1TRR8CWYE3WZHD2CZA2T

 

το δοκίμασα και δεν στέλνεται Ελλάδα, μπορείς να στείλεις πιο αγόρασες ;

Το 2014 αγόρασα αυτό, το οποίο, λόγω της τότε ισοτιμίας και κάποιας προσφοράς μου κόστισε 55 ευρώ.

Προφανώς είχα κάποιον στις ΗΠΑ όπου παρέλαβε το activation key και μου το έστειλε με email.

 

Αλλά και φέτος, που ο γνωστός μου δεν είναι πια στις ΗΠΑ, αγόρασα ανανέωση της συνδρομής μου από το ebay.com όπου ο πωλητής μου έστειλε τον κωδικό με email.

επειδή αυτά που μεταφέρετε κάποιοι είναι συγκεχυμένα και φαίνεται να μας μπερδεύουν αντί να προσφέρουν ουσιαστικές απαντήσεις, αν μπορεί και γνωρίζει κάποιος ας απαντήσει στα παρακάτω:

 

1. καλό το cloud και το 365 αλλά είμαι από αυτούς που θέλουν τα προγράμματά τους, και πολύ περισσότερο τα αρχεία τους, να τα έχουν στον υπολογιστή τους και όχι να τα πληρώνουν με το μήνα. Πόσο στοιχίζει η έκδοση 2016 για mac (stand alone)? και πόσο η Ηome και τί περιλαμβάνουν?

 

2. υπάρχει έκδοση student (όχι 365) και πόσο στοιχίζει? θα μπορούν να την αγοράσουν και μαθητές ή είναι μόνο για φοιτητές?

 

3. Η mac 2011 είχε 3 άδειες μέσα στο κουτί- θα ισχύει κάτι ανάλογο με την 2016?

 

4. Πάμε στην 365: καλή η πρόταση για αγορά tablet με δώρο την 365, αλλά την αμέσως επόμενη χρονιά θα πρέπει κάποιος να πληρώσει για Home 10 € το μήνα. Χάνω κάτι?

 

5. ξανά στην 365: πώς μπορεί κάποιος να ανανεώνει τη συνδρομή με αμερικανικές τιμές και όχι ελληνικές- ευρωπαϊκές? η απάντηση πας στην Αμερική και το αγοράζεις ή ανανεώνεις προφανώς δεν βοηθά...

 

ευχαριστώ

1. Μάλλον δεν έχεις αντιληφθεί ότι το Office 365 δεν έχει προγράμματα ή αρχεία online, σου επιτρέπει να κατεβάσεις εγκαταστήσιμη την πλήρη σουίτα Office στον υπολογιστή σου και να αποθηκεύεις τα αρχεία σου στον υπολογιστή σου.

Σύμφωνα με τη Microsoft, προς το παρόν, το Office 2016 δεν είναι διαθέσιμο χωρίς συνδρομή Office 365: " The latest versions currently available for one-time purchase are Office 2013 for Windows and Office 2011 for Mac.". Οπότε απλώς αγοράζεις μία συνδρομή Office 365 Personal που κοστίζει 43 ευρώ από το αμερικάνικο Amazon ή κάτι ανάλογο εάν το βρεις από πωλητή στο ebay.

 

2. Υπάρχει Office 365 for Education το οποίο προσφέρεται μόνο σε φοιτητές σε τριτοβάθμια ιδρύματα (όχι σε μαθητές) μέσω του ακαδημαϊκού ιδρύματος. Εκτός εάν αγοράσεις την έκδοση Office Home & Student, η οποία κοστίζει 140 δολάρια (χωρίς συνδρομή Office 365).

 

3. Κανείς δεν ξέρει, όταν (και αν) γίνει διαθέσιμη η έκδοση σε κουτί θα μάθουμε.

 

4. Όχι, έτσι ακριβώς είναι.

 

5. Βλ. απάντησή μου παραπάνω (αγορά μέσω αμερικάνικου ebay.com).

 

Ελπίζω να ξεκαθάρισα τα συγκεχυμένα και να προσέφερα ουσιαστικές απαντήσεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλά έκανες και μας ξεκαθαρίζεις κάποια πράγματα. Ο φίλος pomolo ρωτάει (4) αν θα πρέπει μετά την πρώτη χρονιά να πληρώνει 10 ευρώ τον μήνα. Φίλε μου πληρώνεις 100 ευρώ τον χρόνο, εκτός αν βρεις κάποιον από ebay η ακόμα και στο insomnia να σου δώσει κλειδί με λιγότερα λεφτά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης να δώσω μια τιμή για όποιον ενδιαφέρεται, στα Public 78,90 ευρώ, το home για 5 χρήστες.

 

http://www.public.gr/product/computers-and-software/software/office-suites/microsoft-office-365-home-premium-1-etos-ellinika/prod3850295pp/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...