Προς το περιεχόμενο

Editorial: Αυτό το αστείο με τα PC ports πρέπει επιτέλους να σταματήσει…


Ocelote

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 89
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

φίλε το pc δεν έχει ούτε τους μισούς παίχτες σε όλους τους τίτλους που υπάρχουν και για τις κονσόλες 

 

Ναι γιατι τα PC games με τους περισσοτερους online παικτες δεν υπαρχουν για τις κονσολες.

 

To League Of Legends ειναι το #1 ever παιχνιδι σε online παικτες, με πανω απο 70.000.000 online παικτες ενεργους καθε μηνα.

 

Ο αριθμος αυτος ειναι μεγαλυτερος και απο τον συνολικο αριθμο online χρηστων του PS4 και του Xbone.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλι καλα που το Steam εχει την επιλογη για refund(οι κονσολες ουτε καν κλασσικα αν δεν σου παιζει ενα παιχνιδι βλεπε Lords of the fallen κλαφτα Χαραλαμπε).

Γιαυτο και εγω λεω τιμηρωστε τετοιες πολιτικες εταιριων με το πορτοφολι σας.Οσο δινουμε αερα στις εταιριες τοσο θα βλεπουμε τετοια και χειροτερα. 

 

Να θυμισω επισης οτι το ''σκανδαλο'' με τα On disc dlc κυριως απο το παιχνιδι SF x Tekken που ηταν για κονσολες μονο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η καλή η λύση είναι όντος η υπομονή. Στις κονσόλες αγοράζεις τα exclusive και τα games που έγιναν bad PC ports. Και στο PC πλέων αγοράζεις ότι άλλο θες. Στους developers δεν κρατώ παράπονα καθώς κάνουν της επιλογές με βάση τα κέρδη και αυτό θα έκανε ο καθένας πιστεύω. Τα torrents απ'ότι φένετε είναι αυτό που λέμε "a double edged sword". Πράγματι, δεν γίνεται να τα έχουμε και όλα. Και ότι η πειρατεία είναι παράνομη δεν σταματάει κανέναν. Truth be told, το gaming είναι ακριβό hobby και όποιος έχει λεφτά να δώσει δεν παράπωνιέται, απλά πέρνει την κάθε κονσόλα που του αρέσει. Ζούμε σε δύσκολες στιγμές θα πει κανείς, well... Deal With It. Έτσι μας τα έφερε η κυβέρνησή μας, τα παράπονα σε αυτούς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά  φταίνε και οι PC gamers σε μεγάλο ποσοστό όμως... μην κρυβόμαστε πίσω απο το δάχτυλο μας...

Στις κονσόλες θέλει δεν θέλει ο άλλος θα σκάσει 60€ και θα πάρει το game...


Στο PC μεγάλη μερίδα του κοινού θα το δανειστεί απο "τον θείο" του....

Εγώ είμαι σίγουρος ότι ο κύριος λόγος που καθυστέρησε η rockstar το GTA V (που και στις προηγούμενες εκδόσεις έκανε τιτάνιες προσπάθειες για να μην μπορείς να "σπάσεις" το game) καθυστέρησε την έκδοση για PC Κυρίως για αυτό... γιατί όχι μόνο θα έχανε κοινό απο PC gamers που θα παίζανε το σπασμένο αλλά πολλοί που είχαν και κονσόλα και PC θα προτιμούσαν να πάρουν απο τον "θείο" την έκδοση για PC παρά να αγοράσουν την έκδοση για κονσόλα...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο συγγραφέας του άρθρου δεν αναρωτήθηκε γιατί συμβαίνει αυτό στο PC και όχι στο PS4 και στο Xbox One; Δεν θέλουν τα λεφτά των PC gamers; Ή μήπως οι PC gamers δεν αγοράζουν;

 

Απολαύστε την λογική "αγοράζω super PC και θα κάνω απόσβεση απο τα τζάμπα παιχνίδια" όσο μπορείτε ακόμα.

 

Πόσο πιο καθαρά να σας το πουν οι εταιρίες ότι δεν νοιάζονται για το PC; Ο ένας αναθέτει το PC port σε στούντιο της πλάκας, ο άλλος παίρνει το source απο το Xbox 360/One και με δυο τρεις αλλαγές το κάνει compile για Windows, η Rockstar τρολάρει αγρίως τους PC gamers βγάζοντας το GTA V έξι μήνες μετά το PS4 και το Xbox One και απατώντας σε στυλ "το καλό πράγμα αργεί να γίνει", λες και χρειάζονται έξι μήνες για ένα texture και shader pack και για ένα port (με τον κώδικα του Xbox One έτοιμο). Δηλαδή τι άλλο θέλετε να κάνουν; Να αγοράζετε το δισκάκι και να έχει μέσα links που οδηγούν σε reviews των PS4 και Xbox One εκδόσεων;

 

ΥΓ: Και εγώ πειρατής είμαι. Απλά στο θέμα του PC και "της απόσβεσης", παίξαμε και χάσαμε.

 

Μα το γράφω ξεκάθαρα μέσα στο κείμενο και μάλιστα σε δύο σημεία: εφ' όσον τα PC  games δεν αποφέρουν τα κέρδη/έσοδα των εκδόσεων στις κονσόλες, είναι και θα παραμείνουν Β' διαλογής.

 

Για τον έξτρα χρόνο που απαιτείται, θα μου επιτρέψεις να παραμείνω αμετακίνητος στις θέσεις μου: μόνο οι διορθώσεις και το QA για τα διάφορα configurations θέλουν πάρα πολύ χρόνο και αυτό διαφέρει κιόλας, ανάλογα με τον κώδικα του εκάστοτε τίτλου. Όχι πως οι εταιρείες δεν καθυστερούν και ηθελημένα πολλές φορές, ακριβώς για να αποφύγουν τα torrents, αλλά ο έξτρα χρόνος είναι δεδομένος.

 

Επιπρόσθετα, να απαντήσω σε όσους υποστηρίζουν ότι το PC gaming έχει τους περισσότερους παίκτες ελέω League of Legends, MMO και λοιπών MOBA games: μπούρδες. Με την ίδια λογική, κυρίαρχη πλατφόρμα είναι το mobile. Ξέρετε πόσοι παίζουν στα smartphones και τα tablets τους; Δεν έχει σημασία το νούμερο των παικτών. Αυτό που μετρά στο τέλος της ημέρας είναι τα λεφτά που μπαίνουν στο ταμείο και ένα MOBA game κατά πάσα πιθανότητα δεν εγγυάται τα ποσά ενός τυπικού ΑΑΑ τίτλου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρατήρηση:

Αν έχεις PC δεν χρειάζεσαι κονσόλα, ενώ αν έχεις κονσόλα πιθανότατα έχεις και PC.

Αυτό για όσους λένε ότι είναι πολύ φτηνότερο το να πάρεις μια κονσόλα. Όχι δεν είναι. Θα πάρεις την κονσόλα για τα παιχνίδια, αλλά και ένα PC για τα υπόλοιπα. Πόσο πάει συνολικά; Μήπως παραπάνω από ένα PC επιπέδου mainstream gaming;

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω πως εαν στήσεις σωστά ένα pc μπορεί να σε πάει πολλά χρόνια. Να προβλέψεις στο μέλλον ας πούμε να μπορείς να αγοράσεις μια ίδια κάρτα γραφικών και αν δεν σου φτάνει το κάνεις μια sli (ένα παράδειγμα). Και αυτός ο μύθος με τους σκληρούς δίσκους τελείωσε μετά την έλευση των ssd πλέον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Erevos_csd εντάξει ρε συ και θέλω και καφετιέρα και τοστιέρα αν είναι έτσι γιατί κανένα από τα δύο δεν ψήνει... Για παιχνίδια είναι το τοπικ για παιχνίδια και λέμε και γιατί περνεις πορτ από κονσόλα θες να λες ότι αξίζουν τα λεφτά για πι σι; οκ μια χαρά χόμπι αλλά παίζεις και με λιγότερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Erevos_csd εντάξει ρε συ και θέλω και καφετιέρα και τοστιέρα αν είναι έτσι γιατί κανένα από τα δύο δεν ψήνει... Για παιχνίδια είναι το τοπικ για παιχνίδια και λέμε και γιατί περνεις πορτ από κονσόλα θες να λες ότι αξίζουν τα λεφτά για πι σι; οκ μια χαρά χόμπι αλλά παίζεις και με λιγότερα

 

Επειδή όμως εγώ το pc δεν το έχω μόνο για παιχνίδια, αλλά και για δουλειά και λοιπές χρήσεις, μου πάει πιο φτηνά να έχω pc μόνο παρά pc και κονσόλα. Και σίγουρα δεν είμαι ο μόνος. Οπότε ένα από τα βασικά επιχειρήματα υπέρ κονσολών (χαμηλότερο κόστος) πάει περίπατο.

Στον υπολογιστή πάντως απολαμβάνω καλύτερα γραφικά, έχω πληκτρολόγιο & ποντίκι, τίτλους που στις κονσόλες απλώς δεν υπάρχουν (πχ strategy), mods κτλ. Για όλα αυτά τα υπέρ ως αντάλλαγμα έχουμε 1-2 τίτλους το χρόνο που είναι τελείως χάλια στο release. Κανένα πρόβλημα, έτσι και αλλιώς θα τα προβλήματα θα διορθωθούν στην πορεία και θα έχει πέσει και η τιμή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εσένα είναι έτσι και καλά κάνεις γιατί καλύπτεσαι αυτά που λες είναι προσωπικές απόψεις,εγώ θέλω μόνο παιχνίδια να παίζω δεν ζητάει η δουλειά μου πι σι άρα δεν το θέλω, αρα επειδή δεν το θέλω εγώ είναι άχρηστο... Καλύτερα γραφικά; ναι το έχουμε πει οκ αλλά με τι λεφτά είπαμε; ναι το είπαμε(κάπου εδώ θα έρθει κάποιος να μας πει ότι ούτε λεφτά θες πολλά γιαυτο)απολαμβάνεις πληκτρολόγιο ποντίκι; για εμένα αυτό είναι κόλαση όχι απόλαυση άρα και αυτό προσωπική σου άποψη, ωραία τα strategy αλλά και η κονσόλα έχει παιχνιδαρες που δεν θα δεις . και πάρτε και τα πορτ σας τώρα και σε σχεδόν κάθε cross platform τίτλο να πέφτει γκρίνια ότι δεν είναι πι σι οπτιμαϊζεντ και ότι σας έριξαν και γιατί και δίνουμε 1000€και δεν περνουμε τα γραφικά που πρεπει(α είπαμε δεν είναι 1000€ε;) Και μπλα μπλα και άκρη δεν βγάζουμε...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω δυνατό pc και παίζω Pro Evolution και Fifa και παιχνίδια στρατηγικής όπου στις κονσόλες δεν υπάρχει τίποτα. Πρέπει όμως να πάρω ps3 μόνο για το Red Dead Redemption και το Uncharted. Αυτά θα ήθελα να βγάζανε για pc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω δυνατό pc και παίζω Pro Evolution και Fifa και παιχνίδια στρατηγικής όπου στις κονσόλες δεν υπάρχει τίποτα. Πρέπει όμως να πάρω ps3 μόνο για το Red Dead Redemption και το Uncharted. Αυτά θα ήθελα να βγάζανε για pc.

ΤΙ ;;;; Δεν υπάρχει Pro και Fifa στις κονσόλες;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...