Προς το περιεχόμενο

Η πρώτη υψηλής ευκρίνειας φωτογραφία του Πλούτωνα από το New Horizons της NASA


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

700 εκ.δολλάρια για μία μεταλλική π@π@ριά, την ώρα που στην Γή ακόμα ως γή(δ)ινα όντα έχουμε πείνα, πολέμους, ανίατες ασθένειες κτλ. 

Ας τα βρούμε ως άνθρωποι και έπειτα ψάχνουμε και παραπέρα.

και ελεγα ποιος θα το πει ποιος θα το πει.................

 

λετα μπορούν να κοπούν από παντού....... κατο χέρια από οτιδήποτε μας προοδεύει στο διαστιμα κλπ, η γι δεν εχει πολυ ζωη και λογο υπερπλιθισμου και για χίλιους δύο λόγους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 59
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ας μην γελιομαστε , για εμας αποχαυνωση ειναι δεν ειναι επιστημη .δεν παιρνουμε παραγωγικα μερος σε καποια ερευνα απλως χαζευοντας  φωτογραφιες (εκτος αν η ερευνα αφορα τον οπαδισμο που καποιοι θα σπευσουν να ενισχυσουν επικρωτοντας πραγματα που μολις διαβασανε , και αντιμαχοντας οσα εχουν διαβασει αλλοι και δεν τα εχουν διαβασει εκεινοι ).

καποιοι θα τρεξουν θα διαβασουν δυο τρια σχετικα , ισως και να αλλαξουνε και το wallpaper του desktop (γιατι ειναι 3 κλικ υποθεση ) . και thats all.

:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

nh-pluto-surface-scale.jpg

 

Αν δεν κάνω λάθος, αυτή είναι η πρώτη που έφτασε μετά το flyby.

 

http://pluto.jhuapl.edu/Multimedia/Science-Photos/image.php?gallery_id=2&image_id=229

 

 

τα σκουλήκια που είναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τέτοια ταχύτητα μετάδοσης δεδομένων (1 ως 4 kbps), μου φαίνεται θα κάνουμε καιρό να τα δούμε!

 

ps: κλαίω με το παραπάνω video του Neil deGrasse Tyson, οι τύποι δίνουν ρέστα, πολύ γέλιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

700 εκ.δολλάρια για μία μεταλλική π@π@ριά, την ώρα που στην Γή ακόμα ως γή(δ)ινα όντα έχουμε πείνα, πολέμους, ανίατες ασθένειες κτλ. 

Ας τα βρούμε ως άνθρωποι και έπειτα ψάχνουμε και παραπέρα.

Πές τα Χρυσόστομε! Μπράβο!! ακούς εκεί να δίνουν λεφτά για έρευνα!  

Τα χρήματα αυτά να πάνε σε φάρμακα για τα παιδία της Αφρικής! Α! ξέχασα μέσα από έρευνα και πειράματα δεν δημιουργήθηκαν;

Μόνο φαγητό στα παιδιά της Αφρικής!

Α! πάλι ξέχασα, πάλι από έρευνα δεν βγήκε η διατήρηση τροφής όπως πχ συντηριτικά;

Λοιπόν το βρήκα! Στα παιδία της Αφρικής θα στείλουμε βιολογικά προϊόντα!

Α! να δεις τι ξέχασα; με έρευνα και πειράματα δεν δημιουργήθηκαν τα μέσα μεταφοράς όπως και τα αεροπλάνα;

Λοιπόν πολύ τρολάρω και το παίζω ξύπνιος και σπάω νεύρα!

Έλα διαφώνησε μαζί μου, γράψε μου μια άλλη οπτική γωνία που δεν την βλέπω!

Α! ρε γαμώτο πάλι ξέχασα… την άποψή σου θα μου την στείλεις ηλεκτρονικά από το PC σου που είναι συνδεδεμένο με το internet και έχουν πέσει χρήματα για έρευνα και ανάπτυξη ή θα μου την στείλεις με σήματα καπνού;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθομαι και βλεπω τωρα στο national geographic ντοκυμαντέρ για την αποστολή . Τρέλα μυαλά πισω απο την αποστολή . Υπολογισμός της τροχιάς του Πλούτωνα οταν απο τότε που ανακαλύφθηκε δεν εχει κανει ουτε μισή περιστροφή γυρω απο τον ήλιο . Κίνδυνος να μην έβρισκε κάν τον πλανήτη . Οι φωτο ομως που μας παρουσιάζουν ,δείχνουν για τι υπολογισμούς μιλαμε . Εντολές που στέλνουν στο new horizons με σχεδιασμό βδομάδας πριν.

 

πως το λενε το ντοκυμανταιρ; υπαρχει σε λινκ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πως το λενε το ντοκυμανταιρ; υπαρχει σε λινκ;

 

μάλλον το "Mission Plutoείναι υπάρχει στο you tube και σε torrents

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ' αρχάς υπάρχει το "επίσημο" ντοκιμαντέρ της NASA:

 

 

Του National Geographic πρέπει να είναι αυτό (ονομάζεται Mission Pluto).

 

Το βρήκα στο youtube αλλά δεν ξέρω αν είναι ολόκληρο:

 

https://www.youtube.com/watch?v=rR11Ho7Cx7Y

 

Τέλος υπάρχει και αυτό του PBS που προβλήθηκε χθες βράδυ αλλά δεν ξέρω αν είναι κάπου διαθέσιμο (όλο και κάποιος άγιος άνθρωπος ελπίζω πως θα το ανεβάσει σε καλή ποιότητα).

 

Θα κάτσω να τα δω το ΣΚ, να πάθω Pluto overdose.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και ελεγα ποιος θα το πει ποιος θα το πει.................

 

λετα μπορούν να κοπούν από παντού....... κατο χέρια από οτιδήποτε μας προοδεύει στο διαστιμα κλπ, η γι δεν εχει πολυ ζωη και λογο υπερπλιθισμου και για χίλιους δύο λόγους

το να μου πεις κατω τα χερια απο την επιστημη σκετο θα το δεχομουν,το να φανταζεσαι οτι θα παμε να ζησουμε σε αλλον πλανητη σαν την γη αποτελει επιστιμονικη φαντασια για αλλους χιλιους δυο λογους και οχι μονο τεχνογνωσιας στη οποια ειμαστε πολυ πισω για να κανουμε τετοια σχεδια αλλα και πρακτικους

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ps: κλαίω με το παραπάνω video του Neil deGrasse Tyson, οι τύποι δίνουν ρέστα, πολύ γέλιο.

 

Ο Tyson είναι τεράστιος καραγκιόζης. Τα πρώτα 5 λεπτά από το 1ο επεισόδιο της σειράς του θα σε πείσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι ξεκαθαρο οτι με την υπαρχουσα τεχνολογια δεν προκειται να παμε πουθενα. Για την ωρα απλα κοιταμε οτι μπορουμε να μαθουμε περισσοτερο. Μεχρι να ανακαλυφθει καποιος πιο εξελιγμενος τροπος ταξιδιου, το συγκεκριμενο παει τοσο γρηγορα και παλι του πηρε πανω απο 9 χρονια να φτασει.
Καταπληκτικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...