Προς το περιεχόμενο

Οι gamers προτιμούν τα παιχνίδια τους σε φυσική μορφή από ψηφιακή


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ως gamer σχεδόν 30 χρόνια (και νοσταλγός της εποχής εκείνης) και ως -σε ένα μεγάλο βαθμό- retro gamer δεν θα μπορούσα παρά να προτιμώ την φυσική μορφή όπου είναι εφικτό.

 

Δεν μπορώ να ξεχάσω την αίσθηση που είχα όταν άνοιγα ένα κουτί με όλα τα "καλούδια" μέσα :P

 

 

mi2_ibm_35_folded.jpg

 

 

 

20120913.jpg

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 64
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Και εγώ έτσι ήμουν αλλά πλέον όλο και περισσότερα game που αγοράζω είναι σε ψηφιακή μορφή.

Με ενοχλεί πάρα πολύ αυτή η παρακμή των retail που έχουν ένα κουτί της πλάκας και ούτε ένα manual μέσα. 

Ε δεν αξίζει. Αν το βρω ψηφιακά φτηνά θα το προτιμήσω 100%. 

Από την άλλη game που βγαίνει με προσεγμένο κουτί η κολέκτορα θα τον προτιμήσω με κλειστά τα μάτια. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ έτσι ήμουν αλλά πλέον όλο και περισσότερα game που αγοράζω είναι σε ψηφιακή μορφή.

Με ενοχλεί πάρα πολύ αυτή η παρακμή των retail που έχουν ένα κουτί της πλάκας και ούτε ένα manual μέσα. 

Ε δεν αξίζει. Αν το βρω ψηφιακά φτηνά θα το προτιμήσω 100%. 

Από την άλλη game που βγαίνει με προσεγμένο κουτί η κολέκτορα θα τον προτιμήσω με κλειστά τα μάτια. 

 

Συμφωνώ σε ό,τι γράφεις.

Παλιά αγόραζες το παιχνίδι και μαζί με τις δισκέτες (ή cd αργότερα) έπαιρνες ένα τεράστιο(!) manual, χάρτες, μπορεί αξεσουάρ της εταιρίας και άλλα. Απευθυνόντουσαν στον πιστό hardcore gamer, που είχε επαφή καταρχήν με τα pc's και ύστερα με τα games, και έδειχναν σεβασμό στον πελάτη gamer και τα χρήματα που έδινε.

Από και και ύστερα -και με την περαιτέρω εξάπλωση των home pc's- αποφάσισαν να στοχεύσουν σε μεγαλύτερο και πιο mainstream κοινό και ήρθε το χάος..

(βλ. πχ, εξαγορά bioware από την άθλια EA και πως μεταλλάχθηκαν τα games αντίστοιχου είδους)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικό ρε παιδιά. digital να αγοράσω αλλά απο την στιγμή που δεν έχει κουτί, DVD, χαρτιά κτλ να το αγοράσω πολύ φθηνότερα. Είμαι υπέρ του digital αλλά όταν βλέπω το GTA 5 στο steam στ 60 ευρώ και στο skroutz στα 48 φυσικά θα το πάρω retail

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω το CD/DVD. Χειροπιαστά πράματα και συλλογή στα ράφια της βιβλιοθήκης μου. Π.χ. η έκδοση όλων των Elder Scrolls μαζί με χάρτες τά'σπασε. Δεν συγκρίνεται με ένα ψυχρό download.

 

Είμαι κλασσικη gamer και θα συνεχίσω να είμαι.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά μ 'αρέσει περισσότερο που έχω τα παιχνίδια μου σε ψηφιακή μορφή για λόγους πρακτικούς. Πχ δεν φθείρονται, δεν χάνονται, δεν χρειάζεται να τα κουβαλάω κλπ. Το να τα έχω σε φυσική μορφή δεν σημαίνει κάτι για εμένα. Αντιλαμβάνομαι όμως την αίσθηση και την ανάγκη να κατέχουμε αντικείμενα.

Συμφωνώ απόλυτα! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπως και στην μουσικη ετσι και στα games το real thing ειναι η φυσικη κοπια. Κριμα που οι εταιριες βαζουν τις τιμες στον θεο και ακυρωνουν απο μονες τους την επιθυμια των πελατων τους να αγορασουν απο το να κατεβασουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα προτιμούσα μια συνδυαστική λύση. Ναι μεν να το αγοραζω μέσω steam, origin κλπ. αλλα να έχω την δυνατοτητα να το κατεβάζω και να το κάψω σε ενα δισκακι (preactivated ή και οχι)

 

Λεφτα για super deluxe editions που έχουν ενα σωρο φανφαρες που πιανουν χωρο δεν εχω δώσει. Αμα θέλω κουκλακια, ρουχα, guides. μπαινω ebay. 

 

και επειδή είμαι μαζοχα θα μπω και στο etsy για κανα χειροποίητο skyrim medallion.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...