Προς το περιεχόμενο

O Stephen Hawking ξεκινάει το μεγαλύτερο project για αναζήτηση τεχνολογικά ανεπτυγμένης εξωγήινης ζωής


panther_512

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 66
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ωραία ιδέα και θα έχει ενδιαφέρον να το παρακολουθήσουμε πως θα εξελιχθεί , αλλα το θέμα με τους εξωγήινους το βλέπω σαν τις γκόμενες , της μιλάς , της δείχνεις οτι ενδιαφέρεσαι κ αυτή σε κλάνει , όποτε θέλει αυτή και αν και ίσως , ε αμα δε γουστάρεις εσυ μια δε γουστάρω εγώ δέκα
ζμπούτσαμ ρε , το δίσκο σου και σε άλλο γαλαξία 

/bb 
#kuss

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχουν επισκευθεί τη γη, αν λέω, γιατί με τις σημερινές μας γνώσεις τα φαινόμενα που παρουσιάζονται σε σχετικιστικές ταχύτητες θα το έκαναν δύσκολο για απλά βιολογικά όντα να το κάνουν, θα ήταν αναμενόμενο οι "δυνάμεις" του πλανήτη να κάνουν τα πάντα για να μην το μάθουμε ποτέ. 

Και μόνο να σκεφτεί κανείς τα επίπεδα ενεργειας που θα χρειάζονταν για τέτοια ταξίδια και το ότι θα μπορούσε ο πληθυσμός του πλανήτη να έχει πρόσβαση σε δωρεάν ή φτηνή καθαρή ενέργεια, είναι προφανές... Για σκεφτείτε παιδιά στην αφρική και σε πόσες άλλες χώρες που θα έχουν απλά μια λάμπα και θα μπορούν να διαβάσουν... ενέργεια που θα μπορούσε να αρδεύσει τεράστιες περιοχές. Σιγά σιγά θα μπορούσε να τελειώσει η πείνα, οι αρρώστιες και μαζί ο φόβος, η εκμετάλλευση, οι πόλεμοι και οι θρησκείες... και η ανθρωπότητα θα γύριζε σελίδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν τω μεταξύ, αυτό το "είδα εξωγήινους" (ή "I have seen them" σε πιο συχνή μορφή στο Αμέρικα) είναι ελαφρώς σοβαρότερο απ' το "μου φανερώθηκε ο Κύριος" και επουδενί δεν πρέπει να επηρεαστεί κάποιος από όλες αυτές τις από κεφαλής βγαλμένες ηλίθιες "μαρτυρίες". Εγώ προσωπικά πέραν -της περιέργειας και της ανάγκης ανακάλυψης των μυστικών του κόσμου- χέστηκα υπάρχουν δεν υπάρχουν τα Ούφια. Ή υπάρχει-δεν υπάρχει Θεός. Ή Άη Βασίλης. Απλά δε με νοιάζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@DimAslan Σκέψου το αλλιώς, αν σταματήσουν αρρώστιες, θάνατοι, πόλεμοί κλο, φαντασου, μονο φαντασου τι έκταση θα πάρει ήδη τεράστιο πρόβλημα υπερπλιθισμου

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα μολύ να μου εξηγήσεις πως θα μπορουσε να μελετήσει τις μαυρες τρυπες απο την στιγμη που δεν μπορει να ξεφύγει καμια πληροφορία απο αυτες.

 

Μπορούν να βάλουν τον παγκαλο σε ένα σημείο κοντά στη μαύρη τρύπα και τον Βενιζέλο σε ένα άλλο διαμετρικά αντίθετο σημείο, η ελκτική δύναμη της μάζας των δύο θα εξασθενίσουν αυτή της μαύρης τρύπας και θα μπορούν να την μελετήσουν ανενόχλητοι.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν τω μεταξύ, αυτό το "είδα εξωγήινους" (ή "I have seen them" σε πιο συχνή μορφή στο Αμέρικα) είναι ελαφρώς σοβαρότερο απ' το "μου φανερώθηκε ο Κύριος" και επουδενί δεν πρέπει να επηρεαστεί κάποιος από όλες αυτές τις από κεφαλής βγαλμένες ηλίθιες "μαρτυρίες". Εγώ προσωπικά πέραν -της περιέργειας και της ανάγκης ανακάλυψης των μυστικών του κόσμου- χέστηκα υπάρχουν δεν υπάρχουν τα Ούφια. Ή υπάρχει-δεν υπάρχει Θεός. Ή Άη Βασίλης. Απλά δε με νοιάζει.

 

Πάντως ο Άρθουρ Κλαρκ μέχρι που πέθανε πίστευε πως δεν είχε υπάρξει καμιά σοβαρή μαρτυρία για "απαγωγή" από εξωγήινους. Τα θεωρούσε όλα αυτά αναξιόπιστες μαρτυρίες. Ωστόσο είναι βέβαιο πως υπάρχουν θεάσεις αγνώστων αντικειμένων που δεν μπορούν να εξηγηθούν επιστημονικά.

Υπάρχουν πολλοί που λένε ότι έχουν δει διάφορα ωστόσο αν τους εξετάσεις προσεκτικά καταλήγεις ότι λένε παραμύθια.

Έχω συναντήσει ωστόσο και δύο ανθρώπους τους οποίους τους γνώρισα πολύ καλά και ήταν επιστημονικά καταρτισμένα άτομα, πολύ σοβαροί στον λόγο τους, που είχαν δει τέτοια φαινόμενα και θεωρώ τις μαρτυρίες τους αξιόπιστες. Ωστόσο δεν μπορείς να ξέρεις αν όντως αυτά που είδαν ήταν όντως εξωγήινα οχήματα ή ανθρώπινες κατασκευές προηγμένης τεχνολογίας που δεν είναι γνωστές στο κοινό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Havic το τερμάτισες .......ειπα να μην σου την πω, αλλά ήρθε το δευτερο σχόλιο σου και με ξέκανε .....

 

Γιατί σας αρέσει να ξεφτυλιζετε και να βρωμίζετε τέτοια θέματα με τους σιχαμενους πολιτικούς μας.....

 

Τι σχέση μπορεί να υπάρχει ?

 

Οσο χιούμορ και να έχω δεν το καταλαβαίνω .....

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτος δεν ηταν που ελεγε καλυτερα να μη βρουμε- μας βρουν εξωγηινοι γιαtι xαθηκαμε!

μαλλον αλλαξε γνωμη :)

 

Είπε καλύτερα να μην επιχειρήσουμε να τους στείλουμε εμείς σήμα και να επικοινωνήσουμε μαζί τους γιατί τότε δεν ξέρεις για πόσο προηγμένους πολιτισμούς μιλάμε και αν θα επιτεθούνε εδώ, μπορεί να ακούγονται σενάρια ταινίας και παραμύθια αλλά εφόσον όντως εντοπίσουμε κάποιους δεν είναι καθόλου αστεία. Μπορούμε όμως να κάνουμε την δική μας αναζήτηση δίχως πρόβλημα.

Δεν χρειάζονται εκατομμύρια για να τους βρείς, κυκλοφορούν ανάμεσά μας.

 

btw Αν και πιστεύω στην εξωγήινη ζωή, δεν περιμένω να βρεθεί κάτι που να μας μοιάζει, έστω και σε μορφή ζώου. Οι συνθήκες στον κάθε πλανήτη δημιουργούν και διαφορετικά είδη. Ταπεινά η γνώμη μου.

 

Αυτό πιστεύω και εγώ. Εννοείται οτι πολύ δύσκολα θα είναι ίδιοι οργανισμοί με εμας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως ο Άρθουρ Κλαρκ μέχρι που πέθανε πίστευε πως δεν είχε υπάρξει καμιά σοβαρή μαρτυρία για "απαγωγή" από εξωγήινους. Τα θεωρούσε όλα αυτά αναξιόπιστες μαρτυρίες. Ωστόσο είναι βέβαιο πως υπάρχουν θεάσεις αγνώστων αντικειμένων που δεν μπορούν να εξηγηθούν επιστημονικά.

Υπάρχουν πολλοί που λένε ότι έχουν δει διάφορα ωστόσο αν τους εξετάσεις προσεκτικά καταλήγεις ότι λένε παραμύθια.

Έχω συναντήσει ωστόσο και δύο ανθρώπους τους οποίους τους γνώρισα πολύ καλά και ήταν επιστημονικά καταρτισμένα άτομα, πολύ σοβαροί στον λόγο τους, που είχαν δει τέτοια φαινόμενα και θεωρώ τις μαρτυρίες τους αξιόπιστες. Ωστόσο δεν μπορείς να ξέρεις αν όντως αυτά που είδαν ήταν όντως εξωγήινα οχήματα οι ανθρώπινες κατασκευές προηγμένης τεχνολογίας που δεν είναι γνωστές στο κοινό.

 

Την έννοια "ανεξήγητο επιστημονικά" δεν μπορεί να την ορίζει ο οποιοσδήποτε. Ένας υπαρκτός αλλά μη συχνά-πυκνά ορατός ιπτάμενος δίσκος είναι επιστημονικό επίτευγμα και απαιτεί επιστήμονες με τεχνογνωσία για να επιτευχθεί η υλοποίηση του, οπότε δεν μπορεί να είναι ανεξήγητος ως προς τον τρόπο με τον οποίο δημιουργήθηκε.

 

Με πιάνεις;

 

Φυσικά και δεν μπορείς να ξέρεις αν λένε ψέμματα εσκεμμένα γιατί έτσι, αν είδαν κάτι άλλο και το παρεξήγησαν ή αν τα έτσουξαν εκείνο το βράδυ. Αλλά όσο και να σέβομαι, αγαπώ και πιστεύω τη γιαγιά μου (η οποία παρεμπιπτόντως φέτος έκλεισε ακριβώς 100 χρονια) αλλά όταν μου λέει ότι σε μορφή λευκής πεταλούδας ο συγχωρεμένος ο πατέρας μου κάθισε στην μαύρη μαντίλα που φοράει στο κεφάλι, μετά τον είδε στον ύπνο της και την άλλη μέρα το πρωί που ξύπνησε ήταν ανοιχτή η κλειδωμένη από μέσα πόρτα- ε δεν μπορώ να την πάρω στα σοβαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχουν επισκευθεί τη γη, αν λέω, γιατί με τις σημερινές μας γνώσεις τα φαινόμενα που παρουσιάζονται σε σχετικιστικές ταχύτητες θα το έκαναν δύσκολο για απλά βιολογικά όντα να το κάνουν, θα ήταν αναμενόμενο οι "δυνάμεις" του πλανήτη να κάνουν τα πάντα για να μην το μάθουμε ποτέ. 

Και μόνο να σκεφτεί κανείς τα επίπεδα ενεργειας που θα χρειάζονταν για τέτοια ταξίδια και το ότι θα μπορούσε ο πληθυσμός του πλανήτη να έχει πρόσβαση σε δωρεάν ή φτηνή καθαρή ενέργεια, είναι προφανές... Για σκεφτείτε παιδιά στην αφρική και σε πόσες άλλες χώρες που θα έχουν απλά μια λάμπα και θα μπορούν να διαβάσουν... ενέργεια που θα μπορούσε να αρδεύσει τεράστιες περιοχές. Σιγά σιγά θα μπορούσε να τελειώσει η πείνα, οι αρρώστιες και μαζί ο φόβος, η εκμετάλλευση, οι πόλεμοι και οι θρησκείες... και η ανθρωπότητα θα γύριζε σελίδα.

 

Αυτά τα επιχειρήματα με τα πεινασμένα παιδιά στην Αφρική που τα ακούω κάθε φορά που βγαίνει μια είδηση οτι θα δωθούν χρήματα για έρευνες σχετικά με το διάστημα και το σύμπαν τα ακούω βερεσέ. Ναι να δωθούν χρήματα και να γίνει η έρευνα. Όποιος νομίζει οτι αν ακυρωθούν και δεν γίνουν οι έρευνες αυτομάτως αυτά τα χρήματα θα πήγαιναν για τους πεινασμένους της Αφρικής είναι πολύ γελασμένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα μολύ να μου εξηγήσεις πως θα μπορουσε να μελετήσει τις μαυρες τρυπες απο την στιγμη που δεν μπορει να ξεφύγει καμια πληροφορία απο αυτες.

Από τις βαρυτικές επιδράσεις στον περιβάλλων χώρο.

 

FYI Ο Hawking απέδειξε ότι οι μαύρες τρύπες δεν είναι τελείως μαύρες. Ακτινοβολούν την λεγόμενη ακτινοβολία "Hawking"

http://www.astronomia.gr/wiki/index.php?title=%CE%91%CE%BA%CF%84%CE%B9%CE%BD%CE%BF%CE%B2%CE%BF%CE%BB%CE%AF%CE%B1_Hawking

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά τα επιχειρήματα με τα πεινασμένα παιδιά στην Αφρική που τα ακούω κάθε φορά που βγαίνει μια είδηση οτι θα δωθούν χρήματα για έρευνες σχετικά με το διάστημα και το σύμπαν τα ακούω βερεσέ. Ναι να δωθούν χρήματα και να γίνει η έρευνα. Όποιος νομίζει οτι αν ακυρωθούν και δεν γίνουν οι έρευνες αυτομάτως αυτά τα χρήματα θα πήγαιναν για τους πεινασμένους της Αφρικής είναι πολύ γελασμένος.

 

Σωστά, λες και οι έρευνες γίνονται από ανιδιοτελείς ανθρώπους που απλά ενδιαφέρονται να κάνουν καλές πράξεις και να προκόψει η ανθρωπότητα.

 

Βλέπεις, το τάισμα ανθρώπων δεν επιφέρει κονόμα (και έχω επιλέξει προσεκτικά αυτή τη λέξη καθώς δε μιλάμε για "κέρδη" αλλά για χοντρή μπίζνα) οπότε και είναι άτοπο σε μία συζήτηση επιστημονικού περιεχομένου. Αυτά περί αγάπης στο συνάνθρωπο και ανιδιοτέλειας τα λένε οι παπάδες*

 

*Οι οποίοι δεν τα πράττουν όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη νομιζουμε οτι ειμαστε μονοι μας στον κοσμο νομιζουμε οτι για να υπαρξει κι αλλου ζωη πρεπει να υπαρχει νερο,ηλιος κλπ, και γιατι να μην τρωει πετρες,??? επισης γιατι ο εξωγηινος να κανει καποιου ειδους ηχο τον οποιο θα ακουσει αυτο το ρανταρ? με βαση τη δικη μας τεχνολογια,φιλοσοφια κλπ νομιζουμε οτι και η εξωγηινη ζωη θα ειναι σαν τη δικη μας περιπου! ασε που  και να βρεθει εξωγηινος θα καταρευσει ολοκληρη η εκκλησια! μεγαλη ιστορια ο εξωγηινος!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...