Προς το περιεχόμενο

alpha bank web banking-σκοπιμη καθυστερηση ενεργοποιησης


kage

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω το token από την  εποχή της μετάπτωσης της Εμπορικής στην Alpha. Έτσι, μετά τη μετάπτωση και της Citi στην Alpha, έχω τη δυνατότητα να χρησιμοποιώ το token και για τους λογαριασμούς που είχα στη Citi.

 

Η σύζυγος που είναι συνδικαιούχος σε δικό μου λογαριασμό αλλά και σε άλλο με τη μητέρα της δεν έχει token και, σε ερώτησή μου στο κατάστημα, είπαν να χρησιμοποιήσω της εφαρμογή επειδή δεν υπάρχουν διαθέσιμα token.

 

Έχω κατεβάσει την εφαρμογή στο κινητό αλλά δεν προχώρησα διαβάζοντας το νήμα, τις χρεώσεις και όλα τα σχετικά.

Προτείνετε άλλη λύση ή η εφαρμογή και τα 8€ είναι μονόδρομος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 97
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

το τελευταίο τρίμηνο επειδή παίζω με ROM στο κινητό έχω κάνει πάνω από 10 ενεργοποίησης του προγράμματος ξανά και ξανά .το 8euro στο περνούν μόνο την πρώτη φορα που ενεργοποιείς την υπηρεσία εφόσον μιλάμε ότι κάνεις αλλαγές στο ΑΡP.

 

κάθε φορά που το αλλάζεις σε ρωτάει από ποιο λογαριασμό να πάρω τα 8 αλλά από κάτω γράφει ότι αν έχει παρθεί μια φορά δεν θα υπάρξει ξανά χρέωση

 

άλλωστε και στο μήνυμα που παράθεσες στο post #5 το λέει ξεκάθαρα εφάπαξ, μια φορά και τέλος

 

Ενώ υπάρχει χρέωση κάθε φορά που ζητάς φυσικό token, επειδή το έχασες ktlp 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικότερα μου φαίνεται τραγικό να σε χρεώνουν για κάτι που μακροχρόνια τους γλιτώνει από φόρτο εργασίας. Να σε πληρώνουν θα έπρεπε. Ακούς εκεί 8 ευρώ για αέρα κοπανιστό.

 

 

Υπάρχει ετήσια χρέωση για το winbank και πόσο?

Η Πειραιώς χρεώνει 5€ τον λογαριασμό σου στην αρχή και μετά οι κωδικοί ασφαλείας είναι εντελώς δωρεάν.Η Eurobank πάλι δε χρεώνει τίποτα απλά σε ορισμένες κατηγορίες πληρωμών υπάρχει κάποια μικρή προμήθεια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

το τελευταίο τρίμηνο επειδή παίζω με ROM στο κινητό έχω κάνει πάνω από 10 ενεργοποίησης του προγράμματος ξανά και ξανά .το 8euro στο περνούν μόνο την πρώτη φορα που ενεργοποιείς την υπηρεσία εφόσον μιλάμε ότι κάνεις αλλαγές στο ΑΡP.
 
κάθε φορά που το αλλάζεις σε ρωτάει από ποιο λογαριασμό να πάρω τα 8 αλλά από κάτω γράφει ότι αν έχει παρθεί μια φορά δεν θα υπάρξει ξανά χρέωση
 
άλλωστε και στο μήνυμα που παράθεσες στο post #5 το λέει ξεκάθαρα εφάπαξ, μια φορά και τέλος
 
Ενώ υπάρχει χρέωση κάθε φορά που ζητάς φυσικό token, επειδή το έχασες ktlp 

 

ελπιζω να ειναι ετσι και να γραφουν μλκς στο app..

και οπως ειπαμε το βασικο ειναι οτι εχει σχεδον 2 βδομαδες καθυστερηση για να μπεις τελικα στο ebanking χωρις τοκεν ,αλλα με την εφαρμογη και οτι δεν υπαρχει customer support αυτο το 1,5 μηνα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες μετά...

Πλέον η Alpha δίνει τη δυνατότητα αποστολής πρόσθετου κωδικού ασφαλείας με sms στο κινητό σου. Μόνο που και αυτό το χρεώνουν 8€... Γενικότερα για την ενεργοποίηση των Υπηρεσιών Πρόσθετου Κωδικού Ασφαλείας(άσχετα με τον τρόπο που θα στον δίνουν) την χρεώνουν 8€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα.Προσπαθώ να στήσω το Web banking για τον πατέρα μου αλλά παρατήρησα πως σε κάθε μεταφορά χρημάτων ζητάει πρόσθετο κωδικό ασφαλείας και είναι λίγο εκνευριστικό αυτό.Ξέρετε αν υπάρχει τρόπος να καταργηθεί αυτός ο κωδικός ή αν είναι πιο έυκολο με το Alpha safe access ( και να εξηγήσετε τι ακριβώς είναι ) ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ' αρχάς, ο κωδικός έχει στόχο την ασφάλεια των συναλλαγών του χρήστη.

 

Δεν ξεκαθαρίζεις αν εννοείς τον κωδικό από μηχανάκι ή αυτό που στέλνει με sms στο κινητό..

Έχω λογαριασμούς και με τους δύο τρόπους αλλά χρησιμοποιώ, για ευκολία, τον 2ο αφού με αυτόν βάζεις μια φορά τον κωδικό και κάνεις όσες πράξεις θέλεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ' αρχάς, ο κωδικός έχει στόχο την ασφάλεια των συναλλαγών του χρήστη.

 

Δεν ξεκαθαρίζεις αν εννοείς τον κωδικό από μηχανάκι ή αυτό που στέλνει με sms στο κινητό..

Έχω λογαριασμούς και με τους δύο τρόπους αλλά χρησιμοποιώ, για ευκολία, τον 2ο αφού με αυτόν βάζεις μια φορά τον κωδικό και κάνεις όσες πράξεις θέλεις.

Με το SMS που λες εμένα μου ζητάει σε αρκετές περιπτώσεις να βάλω κωδικό.Σίγουρα λέμε για το ίδιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοείς;

Πατάς το πλήκτρο για κωδικό μιας χρήσης, έρχεται ο κωδικός με sms στο κινητό, τον βάζεις, κάνεις πχ μια μεταφορά και μετά σου ζητάει πάλι κωδικό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι μπορεί να κάνω μια μεταφορά και μετά να παω να προσθέσω ενα λογιαριασμό στο προφιλ μου και μου ζητάει πάλι κωδικό ( να στείλει sms στο κινητό μου )...Είναι φυσιολογικό?Μήπως φταίει επειδή είναι καινούριο το web banking?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε καθε αλλαγη που κανεις δηλ να προσθετεις καρτες ή καποιον λογαριασμο μεταφορας/εμβασμα(οι πληρωμες μου ,οι μεταφορες μου),αλλαγη τηλ κτλ ζηταει κωδικο και στελνει μειλ για τις αλλαγες..

υπηρεσιες->προσθετος κωδικος ασφαλειας->εχει καποιες επιλογες ισως να ειναι η 1η αλλα δεν ξερω.δεν θα το εβγαζα..

Το μεγαλο fail απο το μαγαζακι ειναι τις τελευταιες 1-2βδομαδες του Μαρτιου ΔΕΝ λειτουργουσε η αμεση μεταφορα χρηματων και απλα εμφανιζε λαθος συστηματος!!! Λες και ηταν δυσκολο να γραψουν μια ενημερωση τοσες μερες ή να στειλουν μηνυμα στο web banking interface...
Αλλα οχι προτιμησαν να μην κανουν τιποτα να τρως τον χρονο σου και μετα να παιρνεις τηλ στην εξυπηρετηση για να σε ενημερωνουν οτι δεν θα δουλευει για αλλες χ μερες!!!!!!!!

Επεξ/σία από kage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...