Προς το περιεχόμενο

linux σε παλιο netbook


txcellas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η πιο ευρέως διαδεδομένη έκδοση ποια ειναι για να εγκαταστήσω;

Για αρχάριους χρήστες Linux. Η Ubuntu?

 

Linux Mint βάλε. Είναι η πιο ευρέως διαδεδομένη διανομή για αρχάριους χρήστες. Το γραφικό περιβάλλον, όπως και το setup του λειτουργικού είναι ιδανικά για κάποιον που κάνει μετάβαση απο Windows.

 

Διάβασε τον οδηγό χρήσης που είναι στα ελληνικά και θα σου λυθούν όλες οι απορίες:

 

http://www.linuxmint.com/documentation/user-guide/Cinnamon/greek_17.2.pdf

 

http://www.linuxmint.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Linux Mint βάλε. Είναι η πιο ευρέως διαδεδομένη διανομή για αρχάριους χρήστες. Το γραφικό περιβάλλον, όπως και το setup του λειτουργικού είναι ιδανικά για κάποιον που κάνει μετάβαση απο Windows.

 

Διάβασε τον οδηγό χρήσης που είναι στα ελληνικά και θα σου λυθούν όλες οι απορίες:

 

http://www.linuxmint.com/documentation/user-guide/Cinnamon/greek_17.2.pdf

 

http://www.linuxmint.com/

σε ευχαριστω φιλε μου. Μια γρηγορη απαντηση αν γινεται με την αποθηκευση φωτογραφιων, βιντεο. Αν αποθηκευτουν κανονικα στο linux netbook μου θα εχουν καποια διαφορα οταν θα τα παρω στο windows pc μου;

 

Απο τα link που μου εδωσες νομιζω οτι αυτη η εκδοση ανταποκρινεται σε μενα.

Linux Mint 17.2 "Rafaela" - Cinnamon (32-bit)

 

Αν οχι πες μου ποια να βαλω στο netbook!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε ευχαριστω φιλε μου. Μια γρηγορη απαντηση αν γινεται με την αποθηκευση φωτογραφιων, βιντεο. Αν αποθηκευτουν κανονικα στο linux netbook μου θα εχουν καποια διαφορα οταν θα τα παρω στο windows pc μου;

 

Όχι, καμία διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρασα τα Linux και έχω κάποιες απορίες. Καταρχήν το netbook ειχε μεςα 2 μικρούς ssd και ο ένας δεν ανοίγει (σφάλμα) Πως μπορω να τον φορμαρω;

 

Και 2ρη ερώτηση. Πως μπορω να δω οτι ολα δουλεύουν καλα; Καμερα,μικρόφωνο κλπ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το πρώτο μπορείς να εγκαταστήσεις και να χρησιμοποιήσεις το gparted.

Για το δεύτερο, απλά δοκίμασε με κάποιο πρόγραμμα που τα χρησιμοποιεί (cheese, skype, audacity κ.λ.π.).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις εντολές ισχύει οτι αν θες αν δώσεις μια εντολή την γράφεις; Γενικά τα γράφεις ολα..

 

Στα windows με ενα κλικ μπορει να γινεται αυτο που στα linux να θελει μια γραμμη εντολων να πραγματοποιηθει. Αυτο ρωταω να κατα βαση ισχυει.

Παραδόξως αν και έχει κονσόλα δεν συμαίνει ότι είνια ποιο δύσκολο. Αντιθέτως είναι ποιο εύκολο. Διότι τισ εντολές μπορείς να τις κάνεις ΚΑΙ copy paste ενώ έχει και ωραία καλούδια όπως autocomplete. Δηλαδή παρόλο που έχει ΚΑΙ κονσόλα έχει αρκετές ευκολίες και σε αυτήν.

 

Ακόμη έχει και γραφικό περιβάλλον δηλαδή έχει Browser, Διαχειριστή αρχείων κλπ κλπ. Δεν είναι και τόσο περίπλοκο όσο φαντάζεσαι.

 

Ακόμη έχεις και κάτι άλλο Ιδιοτικότητα δηλαδή

Λόγο ότι μπορείς να δείς (άμα θες και προαιρετικά) ΚΑΙ τον κώδικα του τι τρέχεις έτσι μπορεις να ξέρεις πως το linux διαχειρίζεται ευαίσθητα δεδομένα. Η αν έχει κάποιο κoμμάτι κώδικα που σε κατασκοπεύει. (Κατα κόρρον υπάρχει στο windows 10).

 

Όσο για Διανομή GNU/Linux (Αυτό που είναι ΤΟ Linux έιναι 2 διαφορετικές δουλειές που ενώθηκαν) απλά βάλτα στο στικάκι σου και δοκίμαζε μέρχι να δεις κάποια να σου κάνει.

Πέρασα τα Linux και έχω κάποιες απορίες. Καταρχήν το netbook ειχε μεςα 2 μικρούς ssd και ο ένας δεν ανοίγει (σφάλμα) Πως μπορω να τον φορμαρω;

 

Και 2ρη ερώτηση. Πως μπορω να δω οτι ολα δουλεύουν καλα; Καμερα,μικρόφωνο κλπ;

Για την καμερα εγκατέστησε απο το προγραμματακι Cheese και τράβα φωτογραφία την φάτσα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...