Προς το περιεχόμενο

Microsoft Lumia 640 Review


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

συμφωνω σε αυτα που λες... αλλα οταν τα χαρακτηριστικα ειναι τα ιδια με το 830 ( το 930 ειναι πολυ πιο πανω ) και βλεπεις τετοιες διαφορες ....εγω προσωπικα αναρωτιεμαι.. ακριβως τα ιδια αλλα τετοια διαφορα τιμης.... τα βαζω διπλα διπλα και ειναι μερα νυχτα, ακομα και την οθονη που υποτιθεται οτι εχουν ιδια αναλυση και ppi .. αρα κατι θα πρεπει να δικαιολογει και τη διαφορα τιμης...

Τί εννοείς;

Το 640 δεν έχει την ίδια ποιότητα κατασκευής του εξωτερικού περιβλήματος, την ίδια κάμερα, το ίδιο ηχείο, την ίδια οθόνη (η ανάλυση είναι ένα μόνο χαρακτηριστικό μιας οθόνης, υπάρχει η ένταση του οπίσθιου φωτισμού, η ρύθμιση των χρωμάτων, οι γωνίες θέασης κτλ) και ένα σωρό άλλα πράγματα που δεν περιγράφονται στα βασικά τεχνικά χαρακτηριστικά ενός κινητού, σε σχέση με το 830.  Για την απόδοση, σου ξαναέγραψα ότι δεν έχουν την ίδια έκδοση λειτουργικού, άρα η σύγκριση δεν είναι σωστή. Όταν θα πάρουν και τα 2 τα Windows 10 mobile, τότε μπορείς να κάνεις μια πιο σωστή σύγκριση. Αν και τότε μετράνε κι άλλα πράγματα, όπως η σχεδίαση της πλακέτας του κάθε κινητού καθώς και τα διάφορα υποσυστήματά της (πυκνωτές κτλ). Δεν είναι μόνο ο επεξεργαστής και η RAM που κάνουν τη διαφορά, υπάρχουν πολλοί παράμετροι που συνθέτουν τη συνολική απόδοση ενός κινητού.

Επεξ/σία από Jophiel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 137
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπερα επειδι ειμαι και εγω στην φαση 640 η 640XL λογο καμερας το δευτερο θα ηθελα την αποψη σας ιδιος αν καποιος ειναι χρήστεις καποιων απο τα δυο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα επειδι ειμαι και εγω στην φαση 640 η 640XL λογο καμερας το δευτερο θα ηθελα την αποψη σας ιδιος αν καποιος ειναι χρήστεις καποιων απο τα δυο.

Εχω το 5ρι. Ποτε δεν θα περνα κινητο με οθονη 6''. Ειναι απλα ποζερια.

Η καμερα ειναι φοβερη για τα λεφτα του κινητου, ειδικα αν το παρεις απο κανενα amazon οπου το εχουν σχεδον στην μιση τιμη σε σχεση με την ελληνικη αγορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδα και γω το κινητό για λίγες μέρες, πριν το δώσω και με σκάλωσε. Τα live tiles είναι πολύ όμορφα και το κινητό είναι εύκολο και απλό στην χρήση. Δεν κολλάει και είναι πολύ smooth. Για κάποιον που δεν έχει φοβερές απαιτήσεις σε εφαρμογές το κινητό προτείνεται και στα λεφτά του, 145 το πήρα, αξίζει!  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 5αρι ειναι η χρυσή τομή. Φθηνό, καλη κάμερα (την ημέρα), ομαλή πλοήγηση στο μενού, καλη μπαταρία. ... Μόνο θέμα με εφαρμογές έχει ακόμα λόγω win.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 5αρι ειναι η χρυσή τομή. Φθηνό, καλη κάμερα (την ημέρα), ομαλή πλοήγηση στο μενού, καλη μπαταρία. ... Μόνο θέμα με εφαρμογές έχει ακόμα λόγω win.

Οι εφαρμογές έχουν βελτιωθεί παρα πολυ. Ειχα πριν 2 χρονια το 520 και το store δεν είχε ούτε τις μισές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω το 5ρι. Ποτε δεν θα περνα κινητο με οθονη 6''. Ειναι απλα ποζερια.

Η καμερα ειναι φοβερη για τα λεφτα του κινητου, ειδικα αν το παρεις απο κανενα amazon οπου το εχουν σχεδον στην μιση τιμη σε σχεση με την ελληνικη αγορα.

Σε ποιο αμαζον αναφερεσαι? Παντου ιδια τιμη με εμας εχει σχεδον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπαρχει πουθενα review ελληνικο αναλυτικό για το 640 XL ? βγαίνει και σε XL LTE ?  λινκ... για το review....

συγνωμη που βγαινω λιγουλακι off του topic

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

υπαρχει πουθενα review ελληνικο αναλυτικό για το 640 XL ? βγαίνει και σε XL LTE ?  λινκ... για το review....

συγνωμη που βγαινω λιγουλακι off του topic

http://techblog.gr/mobile/lumia-640-xl-hands-on-review-techblogtv-2852/

... όχι ακριβώς review, αλλά είναι πολύ κοντά...

Επεξ/σία από Jophiel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπορούμε να βρούμε πουθενά σκέτη μπαταρία για 635 και 640 από Ελλάδα?

 

Edit: βρήκα για 635 (λογικά αυθεντική θα είναι ε?). Βρήκα και για 640 κάτι πιο φθηνό όμως όχι.

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπερα επειδι ειμαι και εγω στην φαση 640 η 640XL λογο καμερας το δευτερο θα ηθελα την αποψη σας ιδιος αν καποιος ειναι χρήστεις καποιων απο τα δυο.

 

Πολύ καλή η κάμερα του 640 για το XL δεν ξέρω αλλά το 640 η κάμερα είνα "ολα τα λεφτά"! Το κινητό γενικά αξίζει τα λεφτά του και με το παραπάνω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι, το απλό εννοούσα με 3g όχι το lte.

 

Έχεις και την πηγή?

 

Εdit: Και έψαχνα στο σαιτ και δεν έβρισκα για sar.

 

http://www.microsoft.com/en/mobile/about-us/people-and-planet/emf-health/sar/sar-information/

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι, το απλό εννοούσα με 3g όχι το lte.

 

Έχεις και την πηγή?

ναι .checkare εδώ http://www.microsoft.com/en/mobile/about-us/people-and-planet/emf-health/sar/sar-information/

 

κάτω απο το "Find the SAR value for your phone"

Επεξ/σία από Chief90
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...