Προς το περιεχόμενο

Η Sony ανακοίνωσε το Xperia C5 Ultra με εντυπωσιακή οθόνη 6 ιντσών


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όπως είναι και το Z3 compact που έχει ac wifi;

To Z3 compact είχε σχεδόν ίδια spec με το Ζ3. Δεν ήταν mid-range. Αυτό είναι της σειράς C, ενώ η κορυφαία σειρά είναι η Ζ ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ, άκυρο αλλά δεν κατάλαβα τι το εντυπωσιακό εχει μια FullHD παντόφλα. Μπορει να με διαφωτίσει κανείς;

Είναι μια παντόφλα που προσπαθεί να φτάσει τα 7αρια τα τάμπλετ, βασικά ένα τάμπλετ Wannabe με Cellular κεραία που σου επιτρέπει να τηλεφωνείς. Το εντυπωσιακό απότι κατάλαβα είναι μια 4k οθόνη στις 6,5 ίντσες, οπότε απο απλή παντόφλα εξελίσσεται στο κρυστάλλινο παπούτσι της Σταχτοπούτας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι μια παντόφλα που προσπαθεί να φτάσει τα 7αρια τα τάμπλετ, βασικά ένα τάμπλετ Wannabe με Cellular κεραία που σου επιτρέπει να τηλεφωνείς. Το εντυπωσιακό απότι κατάλαβα είναι μια 4k οθόνη στις 6,5 ίντσες, οπότε απο απλή παντόφλα εξελίσσεται στο κρυστάλλινο παπούτσι της Σταχτοπούτας. 

Δεν μας λες και τι τηλέφωνο χρησιμοποιείς για να βγάλουμε τα δικά μας συμπεράσματα;

Επίσης θα ήθελα να σου μιλήσω για την περιβόητη "αναλογία μεγεθών" Οταν κάποιος είναι 1.90 υψος, τα επιμέρους σωματικά χαρακτηριστικά του πηγαινουν ανάλογα....

Σε μια χερούκλα λοιπόν που μπορεί να κρατήσει άνετα μια μπαλα μπάσκετ αναποδα χωρίς να πέσει, ενα κινητάκι 4'' ειναι τουλάχιστον γελοίο θέαμα και καθόλου λειτουργικό καθ αναλογία με το χέρι αυτού του ανθρωπου. Αντιστοιχα σε εχα χεράκι μια σταλιά ενος κοριτσιού, το να κρατάει ενα μεγάλο κινητό φαντάζει γελοίο και μη λειτουργικό.  Αν μιλήσουμε για ευρωπαικούς μέσους όρους σωματοδιάστασης της νεας γενιάς, νομίζω πως το 1.80 με 1.95 κυριαρχεί και ετσι οι μεγάλες οθόνες κινητων εξυπηρετούν και λειτουργικές ανάγκες. Στις Ασιατικές χώρες τώρα, οι μέσοι όροι είναι σαφως πιο κάτω αλλά η διεθνής τάση επιτάσει μεγάλα κινητά. Ακόμα και η γνωστή και μη εξαιρετέα εταιρία που μας πούλαγε φούμαρα πως οι σωστές αναλογίες είναι μεχρι εκει που πάει ο αντίχειρας, αναθεώρησε και βγάζει τωρα τις πάντόφλες που αποκαλέις και εσυ... 

Μην είσαι λοιπόν απόλυτος επειδή το δικό σου χέρι βολέυτηκε στις 4 με 5 ιντσες και δες πίσω απο το... δάκτυλο σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστος! Εγω που ειμαι 1.83 αλλα εχω κουπι χερι δεν μπορω με κινητο αν δεν ειναι τουλαχιστον 6 ιντσες. Αυτα με τις 4 ιντσες θα τα χασω αναμεσα στα δαχτυλα.

 

Συν οτι αν συνηθισει το ματι σε 6 ιντσων οθονη μετα με τιποτα δεν γυρνας σε 4 ιντσες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μας λες και τι τηλέφωνο χρησιμοποιείς για να βγάλουμε τα δικά μας συμπεράσματα;

Επίσης θα ήθελα να σου μιλήσω για την περιβόητη "αναλογία μεγεθών" Οταν κάποιος είναι 1.90 υψος, τα επιμέρους σωματικά χαρακτηριστικά του πηγαινουν ανάλογα....

Σε μια χερούκλα λοιπόν που μπορεί να κρατήσει άνετα μια μπαλα μπάσκετ αναποδα χωρίς να πέσει, ενα κινητάκι 4'' ειναι τουλάχιστον γελοίο θέαμα και καθόλου λειτουργικό καθ αναλογία με το χέρι αυτού του ανθρωπου. Αντιστοιχα σε εχα χεράκι μια σταλιά ενος κοριτσιού, το να κρατάει ενα μεγάλο κινητό φαντάζει γελοίο και μη λειτουργικό.  Αν μιλήσουμε για ευρωπαικούς μέσους όρους σωματοδιάστασης της νεας γενιάς, νομίζω πως το 1.80 με 1.95 κυριαρχεί και ετσι οι μεγάλες οθόνες κινητων εξυπηρετούν και λειτουργικές ανάγκες. Στις Ασιατικές χώρες τώρα, οι μέσοι όροι είναι σαφως πιο κάτω αλλά η διεθνής τάση επιτάσει μεγάλα κινητά. Ακόμα και η γνωστή και μη εξαιρετέα εταιρία που μας πούλαγε φούμαρα πως οι σωστές αναλογίες είναι μεχρι εκει που πάει ο αντίχειρας, αναθεώρησε και βγάζει τωρα τις πάντόφλες που αποκαλέις και εσυ... 

Μην είσαι λοιπόν απόλυτος επειδή το δικό σου χέρι βολέυτηκε στις 4 με 5 ιντσες και δες πίσω απο το... δάκτυλο σου.

Ευρωπαϊκός μέσος όρος το 1,90. Σε άλλη Ήπειρο μου φαίνεται ζεις, το οτι μπορεί εσύ ή ένας δυο ακόμα να είστε 1,90 δεν πάει να πει οτι ο μέσος όρος είναι τόσος και επειδή βλέπω είσαι μέσα στην τεχνολογία οι Ασιάτες είναι κοντοί άνθρωποι και οι εταιρίες όπως η Sony/Samsung/Xiaomi/Asus είναι ασιατικές, επίσης η Ασία έχει μεγαλύτερο πληθυσμό απο αυτόν της Ευρώπης οπότε μην μου λες οτι πάει με μέσους όρους κλπ. Η Τάση με τα Phablets ξεκίνησε όταν η Samsung δεν είχε κάποιο καλό Feature στα κινητά της για να πουλήσει, οπότε άρχισε να τοποθετεί τερατώδες οθόνες, και αφού άρχισαν οι υπόλοιπες εταιρίες να βάζουν εξίσου μεγάλες οθόνες, που βρίσκονται τώρα οι πωλήσεις της; Στον πάτο, α και το κινητό μου όπως ρώτησες είναι 4,7 Ίντσες και όπως λέει το όνομα Κινητό Τηλέφωνο όχι Κινητή ταμπλέτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν απο τις 4.7 ιντσες πας σε 5.5 στην αρχη θα σου φανει μεγαλο αλλα αργοτερα θα "βλεπεις" τις 5.5 ιντσες κανονικες και τις 4.7 μικρες.

 

Ειναι περιπου σαν τις τηλεορασεις αν αλλαξεις τηλεοραση η περισσοτερες ιντσες θα παρεις που ειναι το ποιο πιθανον η ιδιες με αυτες που ειχες αλλα ποτε λιγοτερες.

 

Εγω εχω και λιγο προβλημα με τις ιντσες. Panasonic Plasma 50 3D στο σαλονι (που λεφτα για 65αρα) Samsung 40 3D στην κρεβατοκαμαρα ακριβως μπροστα στο κρεβατι και 27αρα οθονη στον υπολογιστη συν το κινητο 6.3

 

Ξερω αν επαιρνα γυαλια ποιο λιγα θα πληρωνα. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν απο τις 4.7 ιντσες πας σε 5.5 στην αρχη θα σου φανει μεγαλο αλλα αργοτερα θα "βλεπεις" τις 5.5 ιντσες κανονικες και τις 4.7 μικρες.

 

Ειναι περιπου σαν τις τηλεορασεις αν αλλαξεις τηλεοραση η περισσοτερες ιντσες θα παρεις που ειναι το ποιο πιθανον η ιδιες με αυτες που ειχες αλλα ποτε λιγοτερες.

 

Εγω εχω και λιγο προβλημα με τις ιντσες. Panasonic Plasma 50 3D στο σαλονι (που λεφτα για 65αρα) Samsung 40 3D στην κρεβατοκαμαρα ακριβως μπροστα στο κρεβατι και 27αρα οθονη στον υπολογιστη συν το κινητο 6.3

 

Ξερω αν επαιρνα γυαλια ποιο λιγα θα πληρωνα. :P

σε κάποιους μπορεί,εγώ απο τις 5.2 του g2 πήγα στις 5.5 του g3,δυο μήνες το κράτησα και μετά πήρε πόδι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν απο τις 4.7 ιντσες πας σε 5.5 στην αρχη θα σου φανει μεγαλο αλλα αργοτερα θα "βλεπεις" τις 5.5 ιντσες κανονικες και τις 4.7 μικρες.

 

Ειναι περιπου σαν τις τηλεορασεις αν αλλαξεις τηλεοραση η περισσοτερες ιντσες θα παρεις που ειναι το ποιο πιθανον η ιδιες με αυτες που ειχες αλλα λιγοτερες ποτε.

 

Εγω εχω και λιγο προβλημα με τις ιντσες. Panasonic Plasma 50 3D στο σαλονι (που λεφτα για 65αρα) Samsung 40 3D στην κρεβατοκαμαρα ακριβως μπροστα στο κρεβατι και 27αρα οθονη στον υπολογιστη συν το κινητο 6.3

 

Ξερω αν επαιρνα γυαλια ποιο λιγα θα πληρωνα. :P

Δεν λέω οτι έχεις άδικο και καταλαβαίνω οτι λόγο ύψους έχεις μεγαλύτερα χέρια, αυτό που θέλω να πω είναι ότι η νέα Μόδα με τα τεράστια κινητά δεν είναι για τον καθένα και οτι θα έπρεπε μερικές εταιρίες να περιοριστούν σε 2-3 Μοντέλα με τρία μεγέθη για κάθε μέγεθος χεριού αλλα με τα ίδια ή παρόμοια Specs όχι με high end στα 6άρια και στα μικρότερα χαμήλα specs.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα οταν σε ενα κινητο θελω GPS θελω ιντερνετ θελω μεγαλη οθονη αν το κινητο το ειχα μονο για τηλεφωνα θα ειχα το ποιο μικρο που υπαρχει να το βαλω και μπρελοκ στα κλειδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευρωπαϊκός μέσος όρος το 1,90. Σε άλλη Ήπειρο μου φαίνεται ζεις, το οτι μπορεί εσύ ή ένας δυο ακόμα να είστε 1,90 δεν πάει να πει οτι ο μέσος όρος είναι τόσος και επειδή βλέπω είσαι μέσα στην τεχνολογία οι Ασιάτες είναι κοντοί άνθρωποι και οι εταιρίες όπως η Sony/Samsung/Xiaomi/Asus είναι ασιατικές, επίσης η Ασία έχει μεγαλύτερο πληθυσμό απο αυτόν της Ευρώπης οπότε μην μου λες οτι πάει με μέσους όρους κλπ. Η Τάση με τα Phablets ξεκίνησε όταν η Samsung δεν είχε κάποιο καλό Feature στα κινητά της για να πουλήσει, οπότε άρχισε να τοποθετεί τερατώδες οθόνες, και αφού άρχισαν οι υπόλοιπες εταιρίες να βάζουν εξίσου μεγάλες οθόνες, που βρίσκονται τώρα οι πωλήσεις της; Στον πάτο, α και το κινητό μου όπως ρώτησες είναι 4,7 Ίντσες και όπως λέει το όνομα Κινητό Τηλέφωνο όχι Κινητή ταμπλέτα. 

 

Μια χαρά είναι οι τερατώδης οθόνες, όπως μια χαρά είναι και οι μικροσκοπικές όπως μια χαρά είναι και οι μεσαίες. Γενικά, όσο περισσότερες επιλογές εχει ο καταναλωτής τόσο καλύτερα. Αφού δεν θες 6" μην πάρεις. Όπως ο απο πάνω δε θέλει 3,5 ή 4. Τώρα, όσο για τη βολικότητα και εγώ θα γούσταρα ΟΛΕΣ οι συσκευές να είναι στις 5,2 που με βολεύουν ώστε να έχω ακόμα περισσότερες επιλογές στα λοιπά specs αλλά δεν έχουν, γιατί δεν έχουν όλοι οι άνθρωποι ίδιες ανάγκες/διαστάσεις/επιλογές με εμένα. Και είναι λογικό και σεβαστό. Όπως δεν μπορείς να έχεις απαίτηση όλα τα κινητά να έχουν 42mp Camera και xenon flash, επειδή γουστάρεις το 1020 αλλά όχι όλα τα specs του και θες παραλλαγές.

 

Εν κατακλείδι, καλό είναι να συνειδητοποιήσουμε ότι υπάρχουν και συνάνθρωποι με άλλα γούστα, που βολεύονται διαφορετικά απο ότι εμεις και δεν είναι επ' ουδενί λόγω υποχρεωμένοι να ακούνε ηλίθια σχόλια τύπου "ευχαριστώ, κινητό θέλω όχι παντόφλα" ή "τόσο μικρό που είναι θα βγάλουμε τα μάτια μας" ή "αν θες φωτογραφική πάρε μία νίκον" κλπ κλπ προκατειλλημένα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Είναι το Z3 Compact midrange κινητό ?

 

To Z3 compact είχε σχεδόν ίδια spec με το Ζ3. Δεν ήταν mid-range. Αυτό είναι της σειράς C, ενώ η κορυφαία σειρά είναι η Ζ ;)

 

Κινητό με 720p στις 4,7 ίντσες θεωρείται high-end; Οκ, πάσο, μάλλον εγώ έχω καταλάβει κάτι λάθος τότε.

 

Τέσπα, θα δούμε τι τιμή θα έχει το C5 Ultra και θα κρίνουμε αν ανήκει στην mid-range κατηγορία. Φαντάζομαι θα κοστίζει λιγότερο από το Z3 compact που λέτε ότι είναι high-end, σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...