Προς το περιεχόμενο

Πολυμηχάνημα μέχρι 200 ευρώ.


iparou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εξήγησέ μου το εξής σε παρακαλώ - προσφάτως σε i865 μετά από εκτύπωση 4 Α6 φωτό μου χάθηκε το μισό μπλε στο nozzle check. Δεν είναι βούλωμα , είναι ηλεκτρικό σφάλμα. Τα μελανοδοχεία συμβατά που τα ξαναγέμισα 4-5 φορές. Το μηχάνημα λειτουργεί αλλά φοβάμαι ότι μετά από κάποιες εκτυπώσεις θα μου την κάνει. Σύνολο εκτυπώσεων μηχανήματος4650.

 Σε παλιότερη περίπτωση σε ip4000 χρησιμοποιούσα μελανοδοχεία γνωστής αλυσίδας. Το μηχάνημα κάποια στιγμή αποφάσισε να σταματήσει να εκτυπώνει το pigment black. Γύρισα τις ρυθμίσεις χαρτιού ώστε να χρησιμοποιεί το dye black , μετά από κάνα εξάμηνο κάηκε. Δεν ξανάνοιξε και μάλιστα στην άγνοιά μου έβαλα την κεφαλή του σε άλλο ip4000 που είχε ναι μεν κάποια θεματάκια αλλά λειτουργούσε κανονικά και το έκαψε και αυτό στη στιγμή. Σύνολο εκτυπώσεων μηχανήματος4200 περίπου.

 Έχω μπερδευτεί με όλα αυτά και πραγματικά δεν ξέρω αν όντως φταίνε τα συμβατά μελανοδοχεία (δεν αναφέρομαι στο μελάνι) ή όχι. Την εμπειρία μου αναφέρω και όχι ό,τι να 'ναι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 57
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ολα γινονται,δεν πρεπει τελικα να απορριπτουμε τιποτα.

Μετα απο καποια στιγμη ,τα πραγματα παυουν να ειναι τυχαια.

Κυκλωματα ειναι,ολα εχουν καποια βαση,και ποσο μαλλον οταν ειναι δευτερου κατασκευαστη και οχι του κατασκευαστη που εχει μελετηθει το μηχανημα να δουλευει σωστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εξήγησέ μου το εξής σε παρακαλώ - προσφάτως σε i865 μετά από εκτύπωση 4 Α6 φωτό μου χάθηκε το μισό μπλε στο nozzle check. Δεν είναι βούλωμα , είναι ηλεκτρικό σφάλμα. Τα μελανοδοχεία συμβατά που τα ξαναγέμισα 4-5 φορές. Το μηχάνημα λειτουργεί αλλά φοβάμαι ότι μετά από κάποιες εκτυπώσεις θα μου την κάνει. Σύνολο εκτυπώσεων μηχανήματος4650.

 Σε παλιότερη περίπτωση σε ip4000 χρησιμοποιούσα μελανοδοχεία γνωστής αλυσίδας. Το μηχάνημα κάποια στιγμή αποφάσισε να σταματήσει να εκτυπώνει το pigment black. Γύρισα τις ρυθμίσεις χαρτιού ώστε να χρησιμοποιεί το dye black , μετά από κάνα εξάμηνο κάηκε. Δεν ξανάνοιξε και μάλιστα στην άγνοιά μου έβαλα την κεφαλή του σε άλλο ip4000 που είχε ναι μεν κάποια θεματάκια αλλά λειτουργούσε κανονικά και το έκαψε και αυτό στη στιγμή. Σύνολο εκτυπώσεων μηχανήματος4200 περίπου.

 Έχω μπερδευτεί με όλα αυτά και πραγματικά δεν ξέρω αν όντως φταίνε τα συμβατά μελανοδοχεία (δεν αναφέρομαι στο μελάνι) ή όχι. Την εμπειρία μου αναφέρω και όχι ό,τι να 'ναι. 

 

 

Να σου εξηγήσω λοιπόν όσο μπορώ καλύτερα για ποιον λόγο τα συμβατά δεν σου φταίνε στις περιπτώσεις που αναφέρεις.

Ξεκινάω απο το γεγονός ότι ένα συμβατό μελανοδοχείο σε εκτυπωτή με ενσωματωμένη κεφαλή όπως αυτοί που αναφέρεις είναι απλά ένα πλαστικό δοχείο που φιλοξενεί το μελάνι και έχει ενα τσιπάκι που δεν κάνει κάτι παραπάνω απο το να διαβάζει αν υπάρχει δοχείο στην θέση του. Σε όλες τις περιπτώσεις επώνυμων συμβατών διαβάζει και στάθμη, οπότε εκτός από μια ίσως διαφορετική τονικότητα (και αυτό παίζει ανάλογα με την ποιότητα) δεν έχει καμία διαφορά απο ένα γνήσιο. 

 

Ενα μελανοδοχείο δεν έχει κινούμενα μέρη (σε αντίθεση πχ με ένα τόνερ που αν είναι κακής ποιότητας η συναρμολόγηση θα ζορίσει το μηχάνημα). Παρεπιπτόντως για αυτό φωνάζουμε να μην προτιμάτε το απολύτως φθηνότερο, αλλά αυτό για το οποίο ακούσατε από άλλους ότι δεν βγάζει πρόβλημα. Δεν είναι όλα το ίδιο). Στα μελανοδοχεία λοιπόν το πράγμα είναι απλό. Η θα αναγνωρίσει το τσιπάκι ή δεν θα το αναγνωρίσει. Το θέμα της τονικότητας του χρώματος είναι έτσι και αλλιώς υποκειμενικό. 

 

Για το πως σου χάθηκε το μισό μπλε σε 6 nozzle check η απάντηση είναι ότι στα nozzle check η κεφαλή τραβάει τεράστιες ποσότητες χρώματος. Είναι η λειτουργία έτσι. Κάνε nozzle check και με γνήσιο μελάνι και θα δεις ότι θα σου φάει ακριβώς την ίδια ποσότητα,

 

Το ότι χρησιμοποιείς βέβαια μελανοδοχεία που και συμβατά είναι, αλλά και τα ξαναγέμισες 4-5 φορές δείχνει τεράστιο ρίσκο κατα την γνώμη  μου. Οταν ένα γνήσιο έχει 10-15 ευρώ και εσύ παίρνεις ένα των 3 ευρώ και το γεμίζεις και 5 φορές, πας να βγάλεις από την μύγα ξύγκι. Τα συμβατά μελανοδοχεία, λόγω ακριβώς της χαμηλής τους τιμής δεν είναι για απανωτά επαναγεμίσματα. Καλύτερα να πάρεις απλά δοχεία refillable aftermarket με autoreset τσιπάκι αν θέλεις να κάνεις επαναγεμίσεις στο ίδιο πάντα δοχείο. Θα σε βγάλει χρόνια και είναι φτιαγμένα ακριβώς για να είναι ανθεκτικά σε μια τέτοια χρήση. Πάντως, για να μην δημιουργούνται εντυπώσεις, ακόμη και 4-5 γεμίσματα που έκανες στο συμβατό δεν δημιούργησε το πρόβλημα. 

 

Το άλλο πρόβλημα που αναφέρεις με το pigment black που βούλωσε, είναι γνωστό πρόβλημα αυτής της σειράς εκτυπωτών και εχει αναλυθεί πολλές φορές εδω μέσα για τα μοντέλα που τους κολλάει το pigmenet black. Μάλιστα ένας που έγραψε, χρησιμοποιούσε μόνο γνήσια μελάνια. Είναι η ποιότητα κατασκευής της κεφαλής του μοντέλου. Μετά απο κάποιον αριθμό εκτυπώσεων τα παίζει η κεφαλή του. Η λύση είναι χρησιμοποίηση του dye black και όσο πάει. Πάντως τώρα μιλάμε για εκτυπωτές φτηνών σειρών, που τα παίζουν οι κεφαλές μετά από πολλές εκτυπώσεις. Καλό είναι να καταλάβετε κατι όλοι. Οι κεφαλές είναι αναλώσιμες. Απλά οι περισσότεροι δεν τις αντικαθιστούν, επειδή συμφέρει να πάρουν μηχάνημα καινούριο. Συνήθως σε σειρές εκτυπωτών των 50-100 ευρώ, η ζωή των κεφαλών είναι 8000-12000 σελίδες. Μετά βουλώνουν τα πάντα. Αν δεν προσέχεις ιδιαίτερα μάλιστα με συντήρηση μέσω συχνών εκτυπώσεων, πηγαίνουν ακόμη λιγότερο.

 

Αυτά δεν είναι δικές μου απόψεις. Μπες πχ στην HP και δες πόσο χρόνο ζωής κεφαλής δίνει στα μοντέλα που παίρνουν το 932-933 μελάνι. Μαξιμουμ 12000-16000 σελίδες πριν την αντικατάσταση της, και μιλάμε για κόστος κεφαλής πάνω από την τιμή του εκτυπωτή. Και οι εκτυπωτές με αυτή την κεφαλή ειναι απο τα ακριβότερα μοντέλα, ανω των 100-150 ευρώ. Και οι σελίδες που δίνει για την κεφαλή υπερβαίνουν του ανταγωνισμού. Που να δεις πόσο χρόνο ζωής κεφαλών δίνουν οι εταιρίες για τις φθηνότερες σειρές.

 

Το συμπέρασμα

 

Μην περιμένετε θαύματα από τα inkjetακια σε θέματα μακροζωίας. Τα περισσότερα μοντέλα (ανεξαρτήτως εταιρίας) κάτω των 100 ευρώ είναι για διάρκεια 3-4 ετών με 50-100 σελίδες τον μήνα. Οικιακή χρήση της πιο ελαφριάς μορφής. Με καλή συντήρηση, άντε για κανα δυο χρόνια και 2000 σελίδες παραπάνω. Αυτό είναι όλο. Μετά όσο και να μαστιγώνεις το άλογο που ξάπλωσε να πεθάνει στην μέση του δρόμου, δεν θα σηκωθεί να αρχίσει να τρέχει. Όποιος θέλει βαριά χρήση και μακροζωία θα πάει σε σοβαρό laser εκτυπωτή. Μπορεί σε περιπτώσεις να του βγαίνει παραπάνω το κόστος σελίδας ανα εκτύπωση, αλλά θα βγάλει δεκάδες χιλιάδες εκτυπώσεις πριν χρειαστεί ουσιαστικό σέρβις.

 

Προπάντων, κάντε οικονομία με τα συμβατά ή αναγεμισμένα σε σχέση με τα γνήσια, αλλά μην φτάνετε και στο άκρο της υπερβολής. Γέμισμα σε συμβατό άλλες 4-5 φορές, είναι overkill. Απο το συνεχές βάλε βγάλε, ούτε το κλιπσάκι μπορεί να κουμπώνει καλά μετά και να οδηγήσει σε προβλήματα που φαινομενικά θα δείχνουν ότι φταίει το μελάνι, αλλα στην ουσία θα φταίει η εξάντληση των υλικών του απο την μη ενδεδειγμένη χρήση.

Επεξ/σία από highpriest
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπαρχει κατι σε εγχρωμο laser πολυμηχανημα +φαξ  περιπου σε αυτη την τιμη για γραφειο  με εκτυπωσεις περιπου τις 1200-1500 σελιδες τον μηνα  και φθηνα τονερ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπαρχει κατι σε εγχρωμο laser πολυμηχανημα +φαξ  περιπου σε αυτη την τιμη για γραφειο  με εκτυπωσεις περιπου τις 1200-1500 σελιδες τον μηνα  και φθηνα τονερ ?

 

Όχι σε αυτη την τιμή δεν υπάρχει (υποθέτω εννοείς στα 200 ευρώ που λέει ο τίτλος του νήματος)

Για μια βασική λύση laser εγχρωμου πολυμηχανήματος με fax θα πας πάνω απο 250 ευρώ, αλλά ούτε κι εκείνα προτείνω επειδή έχουν ακριβά τόνερ τα περισσότερα.

 

Τι παίζει στην αγορά σε αυτό που θες;

Γύρω στα 280-300 ευρώ ξεκινάει μια καλή λύση που είναι το m177 της HP. Καλές τιμές αναλωσίμων και γενικά ανθεκτικό και εύκολο στην χρήση μηχάνημα. Βασικά πράγματα πάντως. Να φανταστείς χειροκίνητο duplex έχει.

 

Τι θα προτιμούσα εγώ σε αυτή την κατηγορία; Ενα ΟΚΙ MC342. Εχει όλους τους αυτοματισμούς που λείπουν απο το HP παραπάνω, εξίσου φθηνά τόνερ, αλλά κοστίζει και 50-60 ευρώ παραπάνω.

 

Απο εκει και πάνω έχει ακόμη πιο αξιόλογα μηχανήματα, αλλα κατι μου λέει ότι ήδη ξεφύγαμε απο το budget.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όχι σε αυτη την τιμή δεν υπάρχει (υποθέτω εννοείς στα 200 ευρώ που λέει ο τίτλος του νήματος)

Για μια βασική λύση laser εγχρωμου πολυμηχανήματος με fax θα πας πάνω απο 250 ευρώ, αλλά ούτε κι εκείνα προτείνω επειδή έχουν ακριβά τόνερ τα περισσότερα.

 

Τι παίζει στην αγορά σε αυτό που θες;

Γύρω στα 280-300 ευρώ ξεκινάει μια καλή λύση που είναι το m177 της HP. Καλές τιμές αναλωσίμων και γενικά ανθεκτικό και εύκολο στην χρήση μηχάνημα. Βασικά πράγματα πάντως. Να φανταστείς χειροκίνητο duplex έχει.

 

Τι θα προτιμούσα εγώ σε αυτή την κατηγορία; Ενα ΟΚΙ MC342. Εχει όλους τους αυτοματισμούς που λείπουν απο το HP παραπάνω, εξίσου φθηνά τόνερ, αλλά κοστίζει και 50-60 ευρώ παραπάνω.

 

Απο εκει και πάνω έχει ακόμη πιο αξιόλογα μηχανήματα, αλλα κατι μου λέει ότι ήδη ξεφύγαμε απο το budget.

 

Το ΟΚΙ ήταν από τα λίγα καλά που είχαμε στη δουλειά. Μπορεί να λειτουργήσει μέσω wireless όμως ή θέλει σύνδεση με ethernet στο δίκτυο ?

 

Αν δεν λειτουργεί ασύρματα, υπάρχει κάποιο αντίστοιχα καλό που διαθέτει και wireless ?

 

Επίσης, κάποιο Inkjet με τις προδιαγραφές που ζήτησα στο πρώτο ποστ υπάρχει ?

Επεξ/σία από iparou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει και σε wireless μοντέλο ο ΟΚΙ, αλλά είναι λίγο ακριβότερος.

 

Για inkjet στα 200 ευρω που ρωτάς υπάρχουν αρκετά μοντέλα που θα σου κάνουν δουλειά. Εγω θα σου πρότεινα να κοιτάξεις σε κάποιο epson. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπάρχει και σε wireless μοντέλο ο ΟΚΙ, αλλά είναι λίγο ακριβότερος.

 

Για inkjet στα 200 ευρω που ρωτάς υπάρχουν αρκετά μοντέλα που θα σου κάνουν δουλειά. Εγω θα σου πρότεινα να κοιτάξεις σε κάποιο epson. 

 

Αρκετά ακριβότερος, δυστυχώς. Από 320 η τιμή πάει στα 450.

 

Έχεις να προτείνεις κάποιο έπσον συγκεκριμένα ?

 

https://www.skroutz.gr/s/4833272/Epson-WorkForce-WF-3620DWF.html

 

ή

 

https://www.skroutz.gr/s/2952699/Canon-Pixma-MX925.html

Επεξ/σία από iparou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρκετά ακριβότερος, δυστυχώς. Από 320 η τιμή πάει στα 450.

 

Έχεις να προτείνεις κάποιο έπσον συγκεκριμένα ?

 

Για τις ανάγκες σου (όπως διατυπώνονται στο πρώτο ποστ) ένας Epson απο την σειρά workforce θα σου κάνει δουλειά. Ξεκινάνε γύρω στα 150 ευρώ αυτοί που έχουν όλα όσα ζητάς (πχ ο 3620) και ανεβαίνουν προς τα πάνω. Όσο αντέχει η τσέπη σου και όσο περισσότερα feature χρειάζεσαι, παίρνεις και τον ανάλογο. Εγω πχ θα ήθελα και την Α3 εκτύπωση του 7610. Αντιγραφικό έγχρωμο με Α3 χαρτί σε αυτή την τιμή είναι τζάμπα. Αλλα το θέμα είναι αν το χρειάζεσαι.

 

Στους Epson σημαντική προϋπόθεση για την συντήρηση τους είναι να μην αφήνεις διαστήματα που δεν θα εκτυπώνεις. Φρόντισε ανα 3-4 μέρες να κάνεις σίγουρα μια εκτύπωση. Κατα τα άλλα είναι σκυλιά για inkjet.

 

Απο μελάνια όλοι οι Epson παίρνουν φθηνά συμβατά, χωρίς κανένα πρόβλημα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για τις ανάγκες σου (όπως διατυπώνονται στο πρώτο ποστ) ένας Epson απο την σειρά workforce θα σου κάνει δουλειά. Ξεκινάνε γύρω στα 150 ευρώ αυτοί που έχουν όλα όσα ζητάς (πχ ο 3620) και ανεβαίνουν προς τα πάνω. Όσο αντέχει η τσέπη σου και όσο περισσότερα feature χρειάζεσαι, παίρνεις και τον ανάλογο. Εγω πχ θα ήθελα και την Α3 εκτύπωση του 7610. Αντιγραφικό έγχρωμο με Α3 χαρτί σε αυτή την τιμή είναι τζάμπα. Αλλα το θέμα είναι αν το χρειάζεσαι.

 

Στους Epson σημαντική προϋπόθεση για την συντήρηση τους είναι να μην αφήνεις διαστήματα που δεν θα εκτυπώνεις. Φρόντισε ανα 3-4 μέρες να κάνεις σίγουρα μια εκτύπωση. Κατα τα άλλα είναι σκυλιά για inkjet.

 

Απο μελάνια όλοι οι Epson παίρνουν φθηνά συμβατά, χωρίς κανένα πρόβλημα. 

 

Εντελώς αδύνατο να τυπώνω ανά 3-4 μέρες. Ούτε φωτοτυπάδικο να είχα !

 

Προς το παρόν χρειάζομαι να τυπώνω 1 φορά στις 2-3 εβδομάδες. Αργότερα βλέπουμε.

 

Περίεργο πάντως αυτό που λες. Τι κινδυνεύει να πάθει ο πριντερ αν μένει idle για πολύ καιρό ? 

 

P.S. : Η δωρεάν επέκταση εγγύησης στα 3 χρόνια που προσφέρει η έπσον ακούγεται πολύ δελεαστική.

Επεξ/σία από iparou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντελώς αδύνατο να τυπώνω ανά 3-4 μέρες. Ούτε φωτοτυπάδικο να είχα !

 

Προς το παρόν χρειάζομαι να τυπώνω 1 φορά στις 2-3 εβδομάδες. Αργότερα βλέπουμε.

 

Περίεργο πάντως αυτό που λες. Τι κινδυνεύει να πάθει ο πριντερ αν μένει idle για πολύ καιρό ? 

 

P.S. : Η δωρεάν επέκταση εγγύησης στα 3 χρόνια που προσφέρει η έπσον ακούγεται πολύ δελεαστική.

 
Δύο-τρεις βδομάδες χωρίς εργασία είναι μεγάλος χρόνος για οποιονδήποτε εκτυπωτή που έχει ενσωματωμένη κεφαλή. Ειδικά αν μιλάμε να γίνεται και κατ' εξακολούθηση.
 
Το τι παθαίνει το έχουμε αναλύσει πολλές φορές σε νήματα εδώ μέσα, αλλά για χάριν επανάληψης ας το ξαναγράψω.
Σιγά σιγά μένουν επικαθίσεις χρώματος μέσα στην κεφαλή και στεγνώνουν, όταν δεν χρησιμοποιείται για πολύ καιρό. Στην ουσία το κάθε χρώμα όταν γίνεται εκτύπωση και περνά απο το ακροφύσιο δρα και ως καθαριστικό της κεφαλής του.
Τις πρώτες φορές που θα το αφήσεις 2-3 βδομάδες δεν θα γίνει και τίποτα. Οι επικαθήσεις είναι πολύ λεπτές. Μετα απο κάποιον καιρό όμως κάθε επικάθιση θα χτίζει πάνω στην προηγούμενη βουλώνοντας το ακροφύσιο. Θα αρχίσεις να κάνεις καθαρισμούς (που τρώνε πολύ μελάνι επειδή στην ουσία ψεκάζει μελάνι με μεγάλη πίεση για να ξεβουλώσει το ακροφύσιο) και ίσως το σώσεις κανα δύο φορές. Αλλα όταν αρχίσουν οι καθαρισμοί να γίνονται καθημερινό φαινόμενο, τότε ήδη ο εκτυπωτής είναι ασύμφορος γιατί θα σου τρώει πολύ μελάνι για τον καθαρισμό. Αν εκτυπώνεις όπως λες μια φορά στις τρεις βδομάδες, μετά απο λίγους μήνες και έχοντας κάνει ελάχιστες εκτυπώσεις θα έχουν ξεραθεί δεκάδες στρώσεις από επικάθισεις η μια πάνω στην άλλη.
 
Με χρήση ανα κάποιες μέρες στην ουσία καθαρίζεις όλο το σύστημα και βοηθάς στην μακροζωία του πριν προλάβει το χρώμα να κάνει επικάθιση.
 
Οι inkjet με ενσωματωμένη κεφαλή είναι ιδανικοί εκτυπωτές για όσους θέλουν σχεδόν καθημερινή χρήση και αρκετά σεβαστό όγκο εκτυπώσεων τον μήνα. Ή έστω καθημερινή χρήση, και ας είναι και 2-3 σελίδες την μέρα. Για κάποιον με την δική σου χρήση, τα πλεονεκτήματα τους γίνονται μειονεκτήματα.
 
Για μια φορά στις 2-3 βδομάδες δεν σου προτείνω κανέναν inkjet με ενσωματωμένη κεφαλή, επειδή θα τα φτύσει πριν σου κάνει απόσβεση. Πάρε ένα φθηνότερο inkjet πολυμηχάνημα με μελανοκεφαλές που είναι μεν ακριβότερες, αλλά δεν βουλώνουν τόσο εύκολα, ενώ ακόμη και αν βουλώσουν τις πετάς και παίρνεις άλλες και έχεις πάντα καινούριο μηχάνημα. Η χρήση σου δεν είναι για ακριβό inlkjet. Οι μελανοκεφαλές αντέχουν άνετα τα διαστήματα που αναφέρεις και ακόμη παραπάνω.  
 
Μια καλή λύση με φθηνές μελανοκεφαλές και τα περισσότερα feature για την περίπτωση σου είναι ο 4645 της HP. Νομίζω δεν έχει μονο αυτόματη διπλή σάρωση απο όλα όσα ζητάς. Πάρτον, δεν θα το μετανιώσεις, είναι καλός συμβιβασμός. Αλλιώς βάλε το χέρι βαθιά στην τσέπη και πήγαινε για laser.
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 
Δύο-τρεις βδομάδες χωρίς εργασία είναι μεγάλος χρόνος για οποιονδήποτε εκτυπωτή που έχει ενσωματωμένη κεφαλή. Ειδικά αν μιλάμε να γίνεται και κατ' εξακολούθηση.
 
Το τι παθαίνει το έχουμε αναλύσει πολλές φορές σε νήματα εδώ μέσα, αλλά για χάριν επανάληψης ας το ξαναγράψω.
Σιγά σιγά μένουν επικαθίσεις χρώματος μέσα στην κεφαλή και στεγνώνουν, όταν δεν χρησιμοποιείται για πολύ καιρό. Στην ουσία το κάθε χρώμα όταν γίνεται εκτύπωση και περνά απο το ακροφύσιο δρα και ως καθαριστικό της κεφαλής του.
Τις πρώτες φορές που θα το αφήσεις 2-3 βδομάδες δεν θα γίνει και τίποτα. Οι επικαθήσεις είναι πολύ λεπτές. Μετα απο κάποιον καιρό όμως κάθε επικάθιση θα χτίζει πάνω στην προηγούμενη βουλώνοντας το ακροφύσιο. Θα αρχίσεις να κάνεις καθαρισμούς (που τρώνε πολύ μελάνι επειδή στην ουσία ψεκάζει μελάνι με μεγάλη πίεση για να ξεβουλώσει το ακροφύσιο) και ίσως το σώσεις κανα δύο φορές. Αλλα όταν αρχίσουν οι καθαρισμοί να γίνονται καθημερινό φαινόμενο, τότε ήδη ο εκτυπωτής είναι ασύμφορος γιατί θα σου τρώει πολύ μελάνι για τον καθαρισμό. Αν εκτυπώνεις όπως λες μια φορά στις τρεις βδομάδες, μετά απο λίγους μήνες και έχοντας κάνει ελάχιστες εκτυπώσεις θα έχουν ξεραθεί δεκάδες στρώσεις από επικάθισεις η μια πάνω στην άλλη.
 
Με χρήση ανα κάποιες μέρες στην ουσία καθαρίζεις όλο το σύστημα και βοηθάς στην μακροζωία του πριν προλάβει το χρώμα να κάνει επικάθιση.
 
Οι inkjet με ενσωματωμένη κεφαλή είναι ιδανικοί εκτυπωτές για όσους θέλουν σχεδόν καθημερινή χρήση και αρκετά σεβαστό όγκο εκτυπώσεων τον μήνα. Ή έστω καθημερινή χρήση, και ας είναι και 2-3 σελίδες την μέρα. Για κάποιον με την δική σου χρήση, τα πλεονεκτήματα τους γίνονται μειονεκτήματα.
 
Για μια φορά στις 2-3 βδομάδες δεν σου προτείνω κανέναν inkjet με ενσωματωμένη κεφαλή, επειδή θα τα φτύσει πριν σου κάνει απόσβεση. Πάρε ένα φθηνότερο inkjet πολυμηχάνημα με μελανοκεφαλές που είναι μεν ακριβότερες, αλλά δεν βουλώνουν τόσο εύκολα, ενώ ακόμη και αν βουλώσουν τις πετάς και παίρνεις άλλες και έχεις πάντα καινούριο μηχάνημα. Η χρήση σου δεν είναι για ακριβό inlkjet. Οι μελανοκεφαλές αντέχουν άνετα τα διαστήματα που αναφέρεις και ακόμη παραπάνω.  
 
Μια καλή λύση με φθηνές μελανοκεφαλές και τα περισσότερα feature για την περίπτωση σου είναι ο 4645 της HP. Νομίζω δεν έχει μονο αυτόματη διπλή σάρωση απο όλα όσα ζητάς. Πάρτον, δεν θα το μετανιώσεις, είναι καλός συμβιβασμός. Αλλιώς βάλε το χέρι βαθιά στην τσέπη και πήγαινε για laser.

 

 

Πολύ κατατοπιστικός για την περίπτωσή μου, σε ευχαριστώ πολύ. Δεν είχα ιδέα επί αυτών των πραγμάτων.

 

Με βλέπω να πηγαίνω για κάποιο πολυμηχάνημα με ανεξάρτητες μελανοκεφαλές όπως μου πρότεινες. Μάλιστα στην τιμή των 100 ευρώ που έχει ο 4645 λέω να μην δοκιμάσω καθόλου επισκευή τον canon που μου έχει χαλάσει. Είναι βέβαια λίγο αργός απ' ότι βλέπω στα specs αλλά για περιστασιακή χρήση που τον θέλω εγώ δεν νομίζω να παίξει και τόσο ρόλο. Υπάρχει άραγε κάποια εναλλακτική λύση αντί του 4645 με μεγαλύτερη εγγύηση και (λιγότερο απαραίτητο) duplex scanning ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει άραγε κάποια εναλλακτική λύση αντί του 4645 με μεγαλύτερη εγγύηση και (λιγότερο απαραίτητο) duplex scanning ?

 

Δεν μου έρχεται κάτι στο μυαλό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

update :

 

Το έδωσα σε τεχνικό και μου είπε ότι δυστυχώς είναι η κεντρική πλακέτα και όχι το τροφοδοτικό. Θα ρωτήσω περισσότερα μόλις πάω από εκεί (αν π.χ. μπορεί να φταίνε τα μελάνια) και θα ενημερώσω !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επανέρχομαι για να ενημερώσω ότι, όπως μου είπε ο τεχνικός ο οποίος ασχολείται μόνο με canon, οι πλακέτες σε αυτά τα μηχανήματα μπορεί να καούν από μη-γνήσια μελάνια αν υπάρχει διαρροή. Θυμίζω ότι σε εμένα το magenta εμφάνισε διαρροή και συγκεκριμένα έβγαλε μια μεγάλη ροζ κηλίδα πάνω στο  χαρτί που τύπωσε 3-4 λεπτά πριν καεί. Πλέον δεν πρόκειται να παίρνω τα φτηνότερα συμβατά που βρίσκω στο σκρούτζ, αλλά μόνο κατόπιν προτάσεων από χρήστες που τα έχουν δοκιμάσει.

 

Ο 4645 έχει ήδη παραγγελθεί και έρχεται, και νομίζω ότι με 15 ευρώ κόστος για τις 2 μελανοκεφαλές του, πιθανότατα θα πηγαίνω σε γνήσια και μόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...