Προς το περιεχόμενο

Πολυμηχάνημα μέχρι 200 ευρώ.


iparou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η διαρροή θα μπορούσε να σου τύχει και με γνήσιο μελάνι. Έτσι όπως είναι η παροχή που βγαίνει το μελάνι, αν συνάντησε βουλωμένο το ακροφύσιο ή απλά πολυκαιρισμένο και χαλασμένο λόγω πολυχρησίας, αλλά η εργασία που έδωσες είχε μέσα το συγκεκριμένο χρώμα σε μεγάλη ποσότητα και έδινε εντολή να ψεκάσει, μπορεί απλά να ζορίστηκε και να το πέταξε από το πλάι ή να άφηνε μεγαλύτερη ποσότητα απο το χαλασμένο ακροφυσιο να πιτσιλάει παντού. Λογικο επακόλουθο φυσικά αν πέσει οποιοδήποτε υγρό στην πλακέτα να την κάψει. Αυτό το λέω για να ξέρεις για κάποια επόμενη φορά. Σε έναν παλιό εκτυπωτη παίζει ρόλο και η φθορά. Σαφώς πάντως υπάρχουν ποιότητες στα μη γνήσια μελάνια και πάντα τελικά ότι πληρώνεις παίρνεις. Καλύτερα αγορά κατοπιν προτάσεων, όπως λες.

 

Για τον 4645 καλορίζικος. Πιστεύω έκανες καλή επιλογή και θα τον ευχαριστηθείς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 57
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η διαρροή θα μπορούσε να σου τύχει και με γνήσιο μελάνι. Έτσι όπως είναι η παροχή που βγαίνει το μελάνι, αν συνάντησε βουλωμένο το ακροφύσιο ή απλά πολυκαιρισμένο και χαλασμένο λόγω πολυχρησίας, αλλά η εργασία που έδωσες είχε μέσα το συγκεκριμένο χρώμα σε μεγάλη ποσότητα και έδινε εντολή να ψεκάσει, μπορεί απλά να ζορίστηκε και να το πέταξε από το πλάι ή να άφηνε μεγαλύτερη ποσότητα απο το χαλασμένο ακροφυσιο να πιτσιλάει παντού. Λογικο επακόλουθο φυσικά αν πέσει οποιοδήποτε υγρό στην πλακέτα να την κάψει. Αυτό το λέω για να ξέρεις για κάποια επόμενη φορά. Σε έναν παλιό εκτυπωτη παίζει ρόλο και η φθορά. Σαφώς πάντως υπάρχουν ποιότητες στα μη γνήσια μελάνια και πάντα τελικά ότι πληρώνεις παίρνεις. Καλύτερα αγορά κατοπιν προτάσεων, όπως λες.

 

Για τον 4645 καλορίζικος. Πιστεύω έκανες καλή επιλογή και θα τον ευχαριστηθείς. 

 

Η συγκεκριμένη εργασία δεν είχε καθόλου (ή σχεδόν καθόλου) μέσα το συγκεκριμένο χρώμα. Είμαι πεπεισμένος πια ότι την πάτησα από το μελάνι. Κρίμα γιατί ο εκτυπωτής ήταν σκυλί. Επειδή όμως πρόλαβα να τυπώσω πάρα πολλές σελίδες με τα συμβατικά, η διαφορα στο κόστος σε σχέση με τα γνήσια σίγουρα κάλυψε την ζημιά του εκτυπωτή. Καλό θα ήταν βέβαια να μην συνέβαινε.

 

Θενκς για την όλη βοήθεια !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ανοίγω καινούριο θέμα διότι πρόκειται για εξαιρετικά παρόμοιο πρόβλημα!

 

Εχω έναν canon mx870 γύρω στην πενταετία. Μελάνια συμβατά πάντα. Χτες μου έδειξε ότι σώθηκε το μαύρο (το μεγάλο) και του έβαλα ένα από αυτά τα συμβατά που έχω. Δεν το αναγνώρισε όμως αμέσως (δεν άναψε το αντίστοιχο λαμπάκι που έχει στην κεφαλή) και έτσι το ταρακούνησα κάποιες φορές μήπως το δει, όπως και έγινε.

Οταν όμως έκλεισα το καπάκι μου έβγαλε μήνυμα σφάλματος B200.

Διάβασα στο διαδίκτυο ότι σε τέτοια περίπτωση διορθώνεται αν τη στιγμή που η κεφαλή κινείται προς τα αριστερά σβήσω τον εκτυπωτή, όπως και έκανα.

Όταν ξανάνοιξα η κεφαλή είχε παρκάρει τέρμα δεξιά και είχε κλειδώσει εκεί! Ένδειξη βλάβης μόνιμα αναμμένη  (ένα εικονίδιο με κεραυνό) και όλα τα άλλα σβηστά. Φυσικά κανένα πλήκτρο δεν λειτουργεί. 

Αναγκαστικά λύνω όλο το μηχάνημα και ελευθερώνω την κεφαλή. Βγάζω και τα μελάνια όλα.

Επανασυναρμολογώ και μια απο τα ίδια... Προφανώς πλακέτα, ε;

 

Το κακό είναι ότι έχω και πολλά μελάνια περίσσευμα διότι τα έπαιρνα από Αγγλία μαζικά. Κανένα πρόβλημα με αυτά στο παρελθόν.

 

Πάω για καινούριο; 
Αν ναι τι να πάρω;

Ζητούμενα:

 

Καλά φωτοαντίγραφα (και να μην "κόβει" από την Α4)

Εκτύπωση διπλής όψης

Ethernet

 

Εκτυπώσεις σχεδόν καθημερινά (και έγχρωμες αλλά πολύ σπάνια φωτογραφίες).

Δεν νομίζω να ξαναπάρω canon. Ένας HP970 που έχω στη δουλειά τυπώνει άψογα εδώ και τουλάχιστον 10 χρόνια. Και μελάνια του βάζω μια φορά το χρόνο...

 

Δεν με ενδιαφέρει αν θα είναι laser ή inkjet αρκεί να μην πληρώνω έναν εκτυπωτή τη φορά σε μελάνια!

 

Σκεφτόμουν τον HP 4645 αλλά δεν έχει ethernet που με βολεύει αρκετά τώρα καθώς στο ίδιο γραφείο έχω 2 υπολογιστές που χρειάζονται εκτυπώσεις.

Επεξ/σία από fonzi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επανέρχομαι για να πω ότι η αγορά του 4645 είναι από τις πιο επιτυχημένες αγορές που έχω κάνει μέχρι τώρα, τουλάχιστον σύμφωνα με τα όσα είδα από 2 μέρες χρήσης του εκτυπωτή, εκτύπωση περίπου 500 σελίδων και σκανάρισμα 10-15. Εντελώς απρόσκοπτη ασύρματη σύνδεση, άριστο Interface, πολύ καλή ποιότητα εκτύπωσης στη normal (όχι high quality) ποιότητα, πολύ καλό σκανάρισμα. Σε συνδυασμό με τα φτηνά μελάνια, μάλλον δεν θα μπορούσα να αγοράσω κάτι καλύτερο. Αν αντέξει σε βάθος χρόνου θα είναι ιδανικός.

 

Ευχαριστώ πολύ στον φίλο που τον πρότεινε.

 

P.S. : Αν μπορούσα να βρω τρόπο να απενεργοποιήσω το "claim your reward" κάθε φορά που βάζω καινούριο γνήσιο μελάνι και μου κρεμάει το μηχάνημα, θα ήμουν ευτυχισμένος !

 

P.S. 2 : Τoν MP600 τι τον κάνω ? Ανακύκλωση ή τον βγάζω στο ebay μήπως και τον πάρει κανείς για ανταλλακτικά ? Πόσο κοστίζει άραγε μια καινούρια πλακέτα για να τον φτιάξω και να τον έχω καβάτζα ? 

Επεξ/σία από iparou
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας. Έχει κάποιος την εμπειρία να με ενημερώσει αν τα δύο παρακάτω μηχανήματα είναι παραεισαγωγή από το e-shop και αν υπάρχουν προβλήματα με εγγύηση, ελληνική γλώσσα στα μενού κλπ;

 

Δεν το βρίσκο κακό να είναι παραεισαγωγή ένα προϊόν αρκεί να μην υπάρχουν προβλήματα. Δεν έχει τύχει όμως να αγοράσω ποτέ, οπότε και δεν ξέρω τι παίζει.

 

1) HP OfficeJet Pro 6830  (σύγκριση με τιμές από Skroutz)

 

2) HP OfficeJet Pro 8610  (σύγκριση με τιμές από Skroutz)

 

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πάρεις τηλέφωνο να ρωτήσεις τους ίδιους. Μόνο αυτοί ξέρουν.

Γενικά ισχύει πως όταν βλέπεις αισθητές διαφορές τιμής σε σχέση με τον ανταγωνισμό, τότε πρόκειται για παραεισαγωγή, 9 στις 10 φορές, με προϊόντα που προορίζονται για άλλη χώρα.

 

Για παράδειγμα μπαίνεις στο σκρουτζ και βλέπεις έναν εκτυπωτή να τον έχουν οι τρεις πρώτοι 78€ , 80€ και 81€ και ξαφνικά από τον τρίτο και κάτω οι τιμές να ανεβαίνουν στα 95€, 96€, 97€ κλπ. Το πιο πιθανό είναι ότι τα πρώτα είναι παραεισαγωγής. Καταστήματα που είναι στο σκρουτζ και πληρώνουν για αυτό, δεν είναι αφελή ώστε να έχουν τιμές 20% πάνω από τον ανταγωνισμό, στο ίδιο προϊόν.

 

Το θέμα με τις παραεισαγωγές είναι πολύ μεγάλο. Μπορεί ένα προϊόν παραεισαγωγής να είναι ακριβώς ίδιο με της επίσημης αντιπροσωπείας εδώ και να καλύπτεται και κανονικά από εγγύηση λόγο Ε.Ε. Μπορεί όμως να υπάρξουν και προβλήματα. Πχ το προϊόν να είναι παρεισαγωγή απο χώρες έξω απο την Ε.Ε που ναι μεν το κατάστημα να σου δίνει εγγύηση, αλλά όταν χαλάει να πρέπει να το στείλεις σε αυτούς να το διορθώσουν και όχι στην αντιπροσωπεία, με ότι αυτό συνεπάγεται για την ποιότητα του σέρβις. Ή πχ στους εκτυπωτές μπορεί αυτά που προορίζονται για την Ελληνική αντιπροσωπεία να έχουν Ελληνικό μενού, ενώ στα παραεισαγωγής να δουλεύεις με το Αγγλικό, χωρίς να ξέρεις ότι είχες επιλογή για κάτι τέτοιο. Επίσης στις παραεισαγωγές τα τροφοδοτικά πολλές φορές είναι για άλλον τύπο πρίζας και μπαίνει αντάπτορας σε ένα εξωτερικό τροφοδοτικό, ενώ σε αυτά που προορίζονται για την Ελληνική αγορά το τροφοδοτικό μπορεί να βρίσκεται εντός του εκτυπωτή και να παίρνει απλό καλώδιο. Κι άλλες τόσες μικρές ή μεγάλες διαφορές.

 

Είναι πάρα πολλά αυτά που πρέπει να γνωρίζει ο καταναλωτής για τα παραεισαγωγής. Πολλές φορές αξίζουν λόγω χαμηλότερης τιμής στα ίδια χαρακτηριστικά, αλλα πολλές φορές η διαφορά στην τιμή είναι πολύ μικρή. Οπότε, πρώτα ενημέρωση και μετά αγορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μεχρι 31-10-15 μπορεις να εχεις 3ετη ευρωπαϊκη εγγυηση για τα συγκεκριμενα μοντελα,με την καταχωριση των δικαιολογητικων που σου ζητανε....

https://h41201.www4.hp.com/wmcf.web/Dispatcher.aspx?action=terms&country=GR&language=el&program=4220&simdate=30.04.2015&ocugid=0

http://h41201.www4.hp.com/AdLanding/gr/el/89422/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ και τους δυο σας για τις απαντήσεις.

 

Θα πάρεις τηλέφωνο να ρωτήσεις τους ίδιους. Μόνο αυτοί ξέρουν.

 

Εννοείς το κατάστημα που το πουλάει φαντάζομαι. Λένε αλήθεια; Θα είναι ειλικρινής σε ζητήματα όπως κάλυψη εγγύησης από την επίσημη αντιπροσωπεία ή όχι, ελληνικά μενού κλπ. Αναφέρομαι φυσικά σε γνωστά καταστήματα όπως e-shop κλπ. Με λίγα λόγια θα σου πουν ξεκάθαρα πριν το αγοράσεις τι ακριβώς ισχύει;

 

μεχρι 31-10-15 μπορεις να εχεις 3ετη ευρωπαϊκη εγγυηση για τα συγκεκριμενα μοντελα,με την καταχωριση των δικαιολογητικων που σου ζητανε....

https://h41201.www4.hp.com/wmcf.web/Dispatcher.aspx?action=terms&country=GR&language=el&program=4220&simdate=30.04.2015&ocugid=0

http://h41201.www4.hp.com/AdLanding/gr/el/89422/

 

Ισχύει ακόμα και για την περίπτωση που  το προϊόν είναι παραεισαγωγή από χώρα εκτός της ευρωπαϊκής ένωσης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

Εννοείς το κατάστημα που το πουλάει φαντάζομαι. Λένε αλήθεια; Θα είναι ειλικρινής σε ζητήματα όπως κάλυψη εγγύησης από την επίσημη αντιπροσωπεία ή όχι, ελληνικά μενού κλπ. Αναφέρομαι φυσικά σε γνωστά καταστήματα όπως e-shop κλπ. Με λίγα λόγια θα σου πουν ξεκάθαρα πριν το αγοράσεις τι ακριβώς ισχύει;

 

 

 

 

Πιστεύω ότι αν γνωρίζουν θα σου πούνε την αλήθεια. Το πρόβλημα είναι ότι πολλές φορές οι πωλητές που βγαίνουν στο τηλέφωνο δεν έχουν ιδέα από που είναι η παραεισαγωγή. Συνήθως πέρα απο την τιμή και κάποια βασικά χαρακτηριστικά (αν έχουν όρεξη να μάθουν τι πουλάνε) δεν γνωρίζουν τίποτα άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηρα τηλεφωνο και μου ειπαν οτι δεν το γνωριζουν αν ειναι παραεισαγωγη

 

Στο e-shop πήρες;

 

Οπότε στα τυφλά.

 

Ωραίοι είναι.... εντάξει ο πωλητής δεν έχω την απαίτηση να ξέρει, αλλά μπορεί να μάθει αν ρωτήσει σε κάποιον παραπάνω μέσα στη φιρμάτη εταιρεία του. Ψιλά γράμματα.

 

Ξέρει κανείς αν σε περίπτωση αυτό που αγοράσεις έχει μενού οτιδήποτε άλλο πλην ελληνικό...υπάρχει δυνατότητα προσθήκης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Ξέρει κανείς αν σε περίπτωση αυτό που αγοράσεις έχει μενού οτιδήποτε άλλο πλην ελληνικό...υπάρχει δυνατότητα προσθήκης;

 

Γίνεται, με αλλαγή firmware. Σε άλλα μοντέλα είναι εύκολο, σε άλλα πολύ δύσκολο. Για τον μέσο χρήστη και για εκτυπωτές γύρω στα 100 ευρώ δεν τίθεται καν θέμα να μπεις σε μια τέτοια διαδικασία. Για μηχανήματα άνω των 1000 ευρώ που θα έρθουν παραεισαγωγή, οκ να το ψάξεις το θέμα, αλλά στα οικιακά εκτυπωτάκια δεν υπάρχει λόγος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...