Προς το περιεχόμενο

Οι επαγγελματικοί επεξεργαστές Intel Xeon, σύντομα και σε laptops


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Skylake σε φορητούς; Νομίζω είναι η αρχή του τέλους των PCs.

Μάλλον Xeon θες να πεις, γιατί Skylake θα βγουν έτσι κι αλλιώς, δεν είναι κάτι καινούριο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Skylake σε φορητούς; Νομίζω είναι η αρχή του τέλους των PCs.

 

Αν κάποιος θέλει 3 monitors δεν νομίζω να τον απασχολεί το μέγεθος του PC. Ο φορητός έχει νόημα μόνο αν θες να τον μετακινείς. Αν κάτι εξαφανιστεί αυτό θα είναι τα laptop. Τα desktop πάντα θα έχουν την θέση τους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήδη εχουμε τους core m που ειναι χωρις ψυκτρα και αυτη σε επιδόσεις ειναι ισοδυναμεί με ι5 2011, αρα δεν ημαστε και τοσο μακρυά.

 

Οι core M είναι απλώς οι χαμηλότερης κατανάλωσης mobile επεξεργαστές πριν τις αρχιτεκτονικές των atom. Το 2011 απλά χρειαζόσουν 28+watt για να έχεις επιδόσεις που 4 χρόνια μετά τις έχεις με κάτω από 20 watt. Και σήμερα υπάρχουν οι mobile i3/5/7 επεξεργαστές με μεγαλύτερη κατανάλωση που από το 2011 έχουν δει αντίστοιχη αύξηση στις επιδόσεις τους. Αντίστοιχα και ένας desktop επεξεργαστής των 130 watt έχει δει αντίστοιχει αύξηση. Το performance/watt δεν αυξάνεται μόνο για μια κατηγορία επεξεργαστών... και σε οτι μαθηματικά και να το κάνεις τα 130watt είναι 6.5 φορές πάνω από το 20... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα desktop pc δεν θα πεθανουν ποτε γιατι ενας xtreme gamer που θελει να την βαρβατη καρτα η να κανει SLI με δυο καρτες δεν θα το βρει αυτο ουτε σε laptop ουτε στα υπολοιπα mini pc

 

Συν οτι ενας σταθερος ειναι ποιο αναβαθμισιμος απο ενα laptop και ποιο ανθεκτικος.

 

Παραδειγμα εγω ειχα ενα Dell 17R και οταν ειδα οτι ο γιος μου θελει να ασχοληθει με τον υπολογιστη μου τον πουλησα και εστησα μοναδα. Το πληκτρολογιο που εχω και το ποντικι ειναι της πλακας οποτε και νερο να χυσει σιγα το κακο.

Σου παραθέτω αυτό:

http://www.insomnia.gr/_/articles/hardware/lenovo/%CE%B7-lenovo-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%BA%CE%BF%CE%AF%CE%BD%CF%89%CF%83%CE%B5-%CF%84%CE%BF%CF%85%CF%82-mobile-workstations-t-r9859

Τα desktop πεθαίνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αυτος ειναι επαγγελματικος και οχι gamer οπως εγραψα εγω. Οι Nvidia Quadro δεν ειναι για παιχνιδια αλλα για εφαρμογες οπως Autocad κλπ.

 

Θα μπορει ποτε ενα Laptop να εχει 2-3-4 καρτες γραφικων SLI ? Ακομα και να το καταφερει αυτο θα θελει μια μπαταρια οσο το Laptop και ενα τροφοδοτικο στο ιδιο μεγεθος.

 

Αν ειναι ετσι να βαλω δυο μεντεσεδες στης 27αρα να την βιδωσω πανω στο Desktop να παρω και μια μπαταρια απο φορτηγο και να το κανω φορητο. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Οι quadro χρειάζονται για πολύ, πολύ εξειδικευμένες διαδικασίες. Στις περισσότερες επαγγελματικές διεργασίες με μια gamer κάρτα είσαι καλυμμένος. Αν κάποιος αγοράσει το laptop αυτό, χρειάζεται φορητότητα και σίγουρα θα έχει workstation με πολλαπλές κάρτες.

 

Για μένα, η quadro σε laptop μου ακούγεται σαν κακόγουστο αστείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Εγω με την μαμα ψυκτρα στον i7-4790k βαρουσα 100αρια σε full load

Απορω γιατι δινουν αυτες τις μαμα ψυκτρες οταν δεν μπορουν σε full load να κρατησουν τον επεξεργαστη σε μια λογικη θερμοκρασια.

Οι πωλητές aftermarket ψυκτρών κλέφτες θα γίνουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μόνο όταν οι mobile επεξεργαστές φτασουν σε δυναμη τους deskop + αν βρεθεί τρόπος να μην ψήνονται σαν τοστιέρα ...όσο για τις quadro μια μεγάλη μούφα είναι απλά (ειδικά στις φθηνές )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...