Προς το περιεχόμενο

Η Lenovo ανακοίνωσε τους mobile workstations, ThinkPad P50 και P70


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παίρνεις λάπτοπ του 800άρικου και τελειώνεις με i7 και gtx 950m που έχει τέτοια στο εμπόριο,εγώ με pentium b960 και intel γραφικά μια χαρά τρέχω 3ds max και άλλα σχεδιαστικά αλλά χωρίς rendering στατικό η real time,τα λαπτοπ δεν είναι ούτε για να φτιάξεις παιχνίδι ούτε ταινία ούτε να φτιάξεις διαστημόπλοιο για την nasa.....

αυτά δεν τα κάνουν ούτε σταθεροί,αλλά renderfarms με πάρα πολλούς επεξεργαστές και πολλά gb μνήμης.

και μη μου πειτε ότι θα κάνεις παρουσίαση render και θα αφήσεις ένα τέταρτο να περιμένουν αυτοί που βλέπουν πως γίνεται..μην τρελαθούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά θα έκανες εσύ, που βάζεις οικονομικό θέμα. Όμως δεν ανήκεις στο target group του προιόντος. Υπάρχουν  κάποιοι, που δεν τους ενδιαφέρει η τιμή (επαγγελματίες και απαιτητικοί χρήστες ) . Το λέει το άρθρο. 

Μη μιλάμε μόνο για να μιλάμε.

 

Αν παρατηρήσεις τα γραφόμενα μου αναφέρω ότι εγώ θα το έκανα αυτο, αναφέρω επίσης οτι μπορεί να υπάρχουν διαφορετικές περιπτώσεις που κάποιος μπορεί να χρειάζεται την φορητότητα.

 

Και γω επαγγελματίας είμαι και αν με καλύπτει κάτι τα δίνω τα χρήματα, για το συγκεκριμένο είπα ότι προτιμώ να μην τα δώσω γιατί συμφωνα με την γνώμη μου πάντα δεν τα αξίζει, δεν είπα πουθενα ότι πρέπει να έχουν την ίδια άποψη με μένα. Προφανώς και αν χρειαζόμουν κάτι τέτοιο δεν θα έλεγα το ίδιο.

 

Κάποιοι που δεν τους ενδιαφέρει η τιμή προφανώς και θα το πάρουν και μπράβο τους, είναι φοβερό Laptop εργαλείο ούτως ή άλλως.

 

Δεν καταλαβαίνω γιατί δεν πρέπει να πω την γνώμη μου. Επειδή είναι διαφορετική από την δική σου? Αν είναι έτσι πρόβλημα σου φίλε μου όχι δικό μου.

 

Μην απαντάμε μόνο για να απαντάμε

Έχεις δει πόσο κάνει μόνο η quatro τελευταία; Επίσης τα μηχανήματα είναι για video editing, cad και rendering . Τουτέστιν πάω στον πελάτη και κάνω αλλαγές εκεί και το βλέπει κατευθείαν.

Εκτός αυτού οι server τρώνε το ρεύμα τσάμπα ως γνωστόν και η μεταπωλητική τους αξία πέφτει κατακόρυφα.

Ενώ αυτά τα λάπτοπ είναι για αρκετά χρόνια και μετά από 5 χρόνια πχ τα πουλάς και βγάζεις αρκετά λεφτά γιατί παραμένουν πολύ χρηστικά ακόμα και τότε ;)

 

Ναι αν πρέπει να πας στον πελάτη εσύ και να δουλέψεις εκεί είναι μια πάρα πολύ καλή λύση. Δεν την είχα σκευτεί αυτήν την περίπτωση όντως. ;)

 

Το ρεύμα για μια εταιρεία που έχει computer room με πολλούς άλλους server δεν είναι θέμα για μένα ούτε η μεταπωλητική αξία αν κάνεις την δουλειά σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δει πόσο κάνει μόνο η quatro τελευταία; Επίσης τα μηχανήματα είναι για video editing, cad και rendering . Τουτέστιν πάω στον πελάτη και κάνω αλλαγές εκεί και το βλέπει κατευθείαν.

Εκτός αυτού οι server τρώνε το ρεύμα τσάμπα ως γνωστόν και η μεταπωλητική τους αξία πέφτει κατακόρυφα.

Ενώ αυτά τα λάπτοπ είναι για αρκετά χρόνια και μετά από 5 χρόνια πχ τα πουλάς και βγάζεις αρκετά λεφτά γιατί παραμένουν πολύ χρηστικά ακόμα και τότε ;)

 

 

Ναι αν πρέπει να πας στον πελάτη εσύ και να δουλέψεις εκεί είναι μια πάρα πολύ καλή λύση. Δεν την είχα σκευτεί αυτήν την περίπτωση όντως.  ;)

 

 

έχω πάει σε πελάτη σε εργοστάσιο που τους σχεδίασα όλες τις γωνίες και τα εξαρτήματα που είχαν στην παραγωγή με το inventor (κάπου 300 κομμάτια) και τους τα έδειξα με λάπτοπ των 300 ευρώ και το έτρεχε μια χαρά,δεν χρειάζεται κανα θηρίο λάπτοπ για να δείξεις και να κάνεις κανα δυο αλλαγές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 
 

έχω πάει σε πελάτη σε εργοστάσιο που τους σχεδίασα όλες τις γωνίες και τα εξαρτήματα που είχαν στην παραγωγή με το inventor (κάπου 300 κομμάτια) και τους τα έδειξα με λάπτοπ των 300 ευρώ και το έτρεχε μια χαρά,δεν χρειάζεται κανα θηρίο λάπτοπ για να δείξεις και να κάνεις κανα δυο αλλαγές.

 

 

Εγώ αφού λένε τα παιδιά ότι χρειάζονται super τούμπανο laptop να πάνε σε πελάτη το δέχομαι ως έχει και δεν μπαίνω σε λεπτομέρειες καθώς δεν έχω σχέση με σχεδιαστικά προγράμματα και δεν γνωρίζω τις απαιτήσεις τους.

 

Ας μιλήσουν αυτοί που γνωρίζουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ αφού λένε τα παιδιά ότι χρειάζονται super τούμπανο laptop να πάνε σε πελάτη το δέχομαι ως έχει και δεν μπαίνω σε λεπτομέρειες καθώς δεν έχω σχέση με σχεδιαστικά προγράμματα και δεν γνωρίζω τις απαιτήσεις τους.

 

Ας μιλήσουν αυτοί που γνωρίζουν

τα σχεδιαστικά προγράμματα είναι όσο βαριά όσο βαριές είναι οι σκηνές και τα σχέδια....δηλαδή αν σχεδιάσεις ένα κινητό όπως το παρακάτω που έφτιαξα και με ένα laptop των 300 ευρώ το κάνεις άνετα αλλά αν πας να φτιάξεις ένα αυτοκίνητο η μια σκηνή εξωτερικού χώρου με πολύ γρασίδι και φυτά κυρίως και φωτισμό και πολλες γεωμετρίες τότε θες βαρύ pc αλλά και με 800 ευρώ λάπτοπ τα καλύπτεις αυτά για να δείξεις σε έναν πελάτη,και όταν μιλάμε για render βαριάς σκηνής δεν είναι ούτε 1 ούτε 2 λεπτά,μπορεί να πάρει πολλές ώρες που δεν θα το κάνεις μπροστά στον πελάτη.

http://s8.postimg.org/rynmf16yc/image.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Jimex το p70 Μπορεί να είναι και πιο δυνατο απο το workstation :P

 

Με τι; Με 47 watt mobile CPU; Να χτυπήσει φθηνό desktop xeon των 130-160 watt του 2008-9; Ή με τη mobile GPU να χτυπήσει GPU των 200+ watt; 

 

Το μόνο ουσιαστικό είναι η ECC ram που πλέον πέρασε και σε notebooks. Αλλά πρέπει να μιλάμε για πολύ premium δουλειά/άτομο ώστε να αγοράσει/του δώσει η εταιρεία τέτοιο φορητό ώστε να παιδευτεί να βγάλει δουλειά on the go... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα συμφωνήσω με τον georgepppo.

 

Δεν πρόκειται να βάλεις να κανει render 3500 frames ενος animation. Ομως οταν σχεδιαζεις μακετες πχ για events με φωτα, σκηνικα, υλικα και αντανακλάσεις, και σου λεει ο πελατης "καλο ειναι. αν βγαζαμε το Led  και βαζαμε Plasma wall και 2 κανονια ακομα πως θα ηταν;" το να το κανει επιτοπου ειναι απιστευτος χρονος επικοινωνιας που σωζεις.

 

3d κανεις και με το blender, post κανεις και με το lighworks και photo edit με το light room.

 

Οταν ομως κανεις δουλεια επιπεδου και πρεπει να γινει χθες ακομα και αν εισαι στη Καραιβική, τοτε δουλευεις με σοβαρα προγραμματα και σοβαρα μηχανηματα.

 

και πιστεψε με, δεν ειναι καθολου ευκολο να κουβαλας εξιδικευμενα μηχανηματα στη αλλη ακρη του κοσμου για δουλεια. Μονο τη διαδικασια του τελωνειου να περασεις, προσπαθοντας να εξηγησεις στον αγραμματο πορτογαλοφωνο μπατσο, γιατι κουβαλας Pelicase και γιατι χρηση ειναι αυτο το computer φτανει και περισσευει για να ψαχτεις.

 

φιλικα παντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν επαγγελματίας - Τοπογράφος Μηχανικός - ασχολούμενος πέρα από το 2D σχέδιο και με 3D μοντέλα εδάφους & αεροφωτογραφίες αλλά και πολυεπίπεδα αρχεία GIS, σίγουρα δεν θεωρώ περιττή την ισχύ ενός τέτοιου μηχανήματος  έστω και για τις περιπτώσεις που το χρησιμοποιείς εκτός γραφείου, όπως πχ σε ένα εργοτάξιο. Όσο πιο δυνατό μηχάνημα έχεις τόσο το καλύτερο αναφορικά με τη χρησιμοποίησή του σε επαγγελματικά & απαιτητικά περιβάλλοντα (πιστεύω πως οι πιο πολλοί το έχουν ζήσει ήδη) . Η τιμή βέβαια είναι άλλο θέμα αλλά ο καθένας κάνει τις αναγκαίες παραχωρήσεις ψάχνοντας το βέλτιστο ισοζύγιο τιμής - απόδοσης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν παρατηρήσεις τα γραφόμενα μου αναφέρω ότι εγώ θα το έκανα αυτο, αναφέρω επίσης οτι μπορεί να υπάρχουν διαφορετικές περιπτώσεις που κάποιος μπορεί να χρειάζεται την φορητότητα.

 

Και γω επαγγελματίας είμαι και αν με καλύπτει κάτι τα δίνω τα χρήματα, για το συγκεκριμένο είπα ότι προτιμώ να μην τα δώσω γιατί συμφωνα με την γνώμη μου πάντα δεν τα αξίζει, δεν είπα πουθενα ότι πρέπει να έχουν την ίδια άποψη με μένα. Προφανώς και αν χρειαζόμουν κάτι τέτοιο δεν θα έλεγα το ίδιο.

 

Κάποιοι που δεν τους ενδιαφέρει η τιμή προφανώς και θα το πάρουν και μπράβο τους, είναι φοβερό Laptop εργαλείο ούτως ή άλλως.

 

Δεν καταλαβαίνω γιατί δεν πρέπει να πω την γνώμη μου. Επειδή είναι διαφορετική από την δική σου? Αν είναι έτσι πρόβλημα σου φίλε μου όχι δικό μου.

 

Μην απαντάμε μόνο για να απαντάμε

 

Ναι αν πρέπει να πας στον πελάτη εσύ και να δουλέψεις εκεί είναι μια πάρα πολύ καλή λύση. Δεν την είχα σκευτεί αυτήν την περίπτωση όντως. ;)

 

Το ρεύμα για μια εταιρεία που έχει computer room με πολλούς άλλους server δεν είναι θέμα για μένα ούτε η μεταπωλητική αξία αν κάνεις την δουλειά σου. 

Ααα τώρα... υπάρχουν διαφορετικές περιπτώσεις που κάποιος μπορεί να χρειάζεται την φορητότητα.

.

Ααα τώρα ...είναι φοβερό Laptop εργαλείο ούτως ή άλλως

 

Αν συμβαίνουν αυτά, τότε γιατί δεν καταλαβαίνεις την χρησιμότητά του; (στο αρχικό σου post)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ααα τώρα... υπάρχουν διαφορετικές περιπτώσεις που κάποιος μπορεί να χρειάζεται την φορητότητα.

.

Ααα τώρα ...είναι φοβερό Laptop εργαλείο ούτως ή άλλως

 

Αν συμβαίνουν αυτά, τότε γιατί δεν καταλαβαίνεις την χρησιμότητά του; (στο αρχικό σου post)

 

Από το πρώτο post έγραψα αυτολεξή:

 

"Το ότι είναι τούμπανα είναι δεδομένο."

 

"Εντάξει μπορεί να υπάρχουν περιπτώσεις που κάποιος ίσως και να χρειάζεται την μικρή φορητότητα που παρέχουν αλλά πόσοι είναι αυτοί που δεν καλύπτονται με την προηγούμενη λύση? Νομίζω πολύ λίγοι."

 

τι δεν καταλαβαίνεις?

 

αυτό που έχεις παρερμηνεύσει είναι η γνώμη μου ότι δεν θα πουλήσει γιατί κατά την ταπεινή μου άποψη απευθύνεται σε λίγους

 

επέτρεψε μου να έχω άποψη και να είναι διαφορετική από την δική σου

 

δεν διεκδικώ το αλάθητο του πάπα, προφανώς μπορεί και να έχω λάθος. Πάντα χαίρομαι να ακούω και την αντίθετη γνώμη τεκμηριωμένη, ήδη κάποιοι ανέφεραν κάποια πράγματα που δεν είχα σκευτεί. Εσύ απλά έκανες επίθεση.

 

Για αυτό λέγεται forum. Ανταλλάσεις απόψεις με άλλους ανθρώπους και καταλαβαίνεις πως σκεύτονται και άλλοι εκτός από σένα, πολλές φορές καταλαβαίνεις και ότι η δική σου είναι λάθος εκτός αν είσαι εγκάθετος και επιμένεις στην δική σου

 

επίσης δεν καταλαβαίνω την επίθεση σου φίλε μου, αν θες να ανοίξεις war ψάξε αλλού δεν ενδιαφέρομαι. Συγνώμη κιόλας που εκφράζω την γνώμη μου.

 

Μην κάνεις επίθεση για να κάνεις επίθεση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρουμε στοιχεία για τον επεξεργαστή; Να υποθέσω, 4c/8t και κανά κούρδισμα 2.6-2.8GHz και Turbo στα 3.2-3.3; Θα δούμε. Με 45W tdp και κρίνοντας από τους άλλους skylake, δεν περιμένω να βάζει και "φωτιά στην άσφαλτο". Στα + οπωσδήποτε τα 64gb ECC RAM (αν και ελάχιστοι επαγγελματίες έχουν τέτοιες απαιτήσεις σε επίπεδο laptop, εκτός αν κάποιοι το έχουν για main workstation, που για πελάτες αυτών των budget το κόβω εντελώς απίθανο), το 1ΤΒ PCIe ssd, και τα σύγχρονα πρωτόκολλα. Στα μη κατανοητά (και να με συγχωράτε, αν κάποιος καταλαβαίνει, να μου το εξηγήσει) είναι η 4Κ ανάλυση στις 15.6-17.3" οθόνη. Δεν έχω εμπειρία από 4Κ οθόνες, αλλά τέτοια συμπύκνωση pixel πού μπορεί να φανεί χρήσιμη; 

 

Το σημαντικότερο σε αυτά τα laptops είναι η per core απόδοση κα η θερμική συμπεριφορά. Τα πιό λογικά σαν επαγγελματικές επιλογές μέχρι τώρα (και ίσως φανεί περίεργο σε κάποιους, αλλά στο εξωτερικό τα αγοράζουν πολλοί designers κ.λπ.) μου έχουν φανεί τα Asus ROG G series. Κορυφαίος επεξεργαστής σε αυτά ο 4720HQ με 47W tdp και 2.6GHz με 3.6 turbo. Ουσιαστικά, με αυτόν και τους κοντινούς του (4710HQ κ.λπ.) θα ανταγωνιστούν οι νέοι mobile Xeon. Το θέμα είναι ότι η Asus με τα ROG πέτυχε εκπληκτική, για laptop, θερμική συμπεριφορά με κόστος το μεγάλο βάρος και ο όγκος. Τα Lenovo που βλέπω μου φαίνονται πολύ slim για τέτοια δουλειά. Θα το δούμε όμως στην πράξη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...