Προς το περιεχόμενο

Η Samsung ανακοίνωσε ότι ξεκίνησε την μαζική παραγωγή μνήμης 256Gb 3D V-NAND flash


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 40
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Και οι SSDs πεθαίνουν, εδώ είχε πάει πίσω το release date του 3.12 kernel επειδή ψόφησε έτσι ξαφνικά χωρίς σημάδια ότι θα ψοφήσει ο ssd του Torvalds

 

http://www.computerworld.com/article/2484998/solid-state-drives/ssds-do-die--as-linus-torvalds-just-discovered.html

 

Το θέμα δεν είναι SSD vs HDD, ο καθένας εξυπηρετεί μία ανάγκη. Στο workstation που γράφω τώρα έχω έναν intel 530, τέρας αξιοπιστίας αλλά στο μικρό FreeBSD δίπλα έχω μηχανικούς 2άριδες και 4άριδες σε ZFS pool (mirror) για NAS.

 

Ο καθένας εκεί που χρειάζεται. 

 

Μη ξεχνάτε επίσης από θέμα recovery σε critical data πιο εύκολα "ανασταίνεις" έναν μηχανικό από έναν ssd. 

Όπου σε ένα "σωστό" εργαστήριο μπορείς να αλλάξεις πλακέτα, ρότορα ή κεφαλή και να τον κάνεις να λειτουργήσει ξανά για να πάρεις τα δεδομένα σου.

 

Έκαστος στο είδος του (και ο λουμίδης στους καφέδες).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φθορά υπάρχει παντού, ΚΑΙ στους SSD. Ακόμα θυμάμαι εκπομπή στην TV 25 χρόνια πριν που προσπαθούσε να μας πείσει ότι τα CD είναι άφθαρτα (κατά λέξη: "Και 1.000.000 φορές να τα παίξεις δεν πρόκειται να πάθουν τίποτα"). Άφθαρτα my @ss.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιο φθηνοί και σχεδόν άπειρες εγγραφές αρχείων. :P

 

εισαι λαθος και στα 2 . κατασκευαστικα ειναι πιο φτηνοι , ειναι τεχνητα ακριβοι γιατι ειναι πολυ καλυτεροι απο τους δισκους

τι σημαινει αυτο ? αν θελουν αυριο το πρωι πουλανε τους 2 terabyte 20euro  

οσο για για τις απειρες εγγραφες αναφερεσαι στην πρωτη γενια. τωρα ειναι ακριβως αντιστροφα τα πραγματα .πλεον δινουν στους ακριβους εγγυηση εφορου ζωης ενω ενας δισκος πανω απο 5 χρονια με πολλα ios  δεν την βγαζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φθορά υπάρχει παντού, ΚΑΙ στους SSD. Ακόμα θυμάμαι εκπομπή στην TV 25 χρόνια πριν που προσπαθούσε να μας πείσει ότι τα CD είναι άφθαρτα (κατά λέξη: "Και 1.000.000 φορές να τα παίξεις δεν πρόκειται να πάθουν τίποτα"). Άφθαρτα my @ss.

Η γνώση ρέει άφθονη σήμερα...

quote name="Berserk_GR" post="54201109" timestamp="1439417702"]

Όχι μόνο. Έχουν το BACKUP και μιλάω για αντοχή εκτός συστήματος. Είναι γνωστό ότι αν έχεις έναν SSD για BACKUP και τον αφήσεις π.χ. σε κανένα συρτάρι για πολύ καιρό, τα δεδομένα σου θα χαθούν-σβηστούν.

Ειναι γνωστό κιόλας ,τι λες βρε παιδάκι μου .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βιάζομαι καθόλου. Άσε να βγούνε τα πρώτα προβληματάκια όπως σε κάθε νέα τεχνολογία και βλέπουμε. Προς το παρόν με τον 850 Pro είμαι μια χαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εισαι λαθος και στα 2 . κατασκευαστικα ειναι πιο φτηνοι , ειναι τεχνητα ακριβοι γιατι ειναι πολυ καλυτεροι απο τους δισκους

τι σημαινει αυτο ? αν θελουν αυριο το πρωι πουλανε τους 2 terabyte 20euro  

οσο για για τις απειρες εγγραφες αναφερεσαι στην πρωτη γενια. τωρα ειναι ακριβως αντιστροφα τα πραγματα .πλεον δινουν στους ακριβους εγγυηση εφορου ζωης ενω ενας δισκος πανω απο 5 χρονια με πολλα ios  δεν την βγαζει

Αυτή τη στιγμή 500 GB HDD είναι πολύ φθηνότερα από 500 GB SSD στα καταστήματα.

 

BTW Βλέπω διάφορα post του στυλ "Ο δικός μου SSD δουλεύει μια χαρά εδώ και Χ χρόνια.". Αυτά δεν μπορώ να τα θεωρήσω ως επιχειρήματα. Και ο δικός μου Seagate HDD, επίσης, δουλεύει τέλεια εδώ και 6 χρόνια, αυτό, όμως, δεν νομίζω να λέει κάτι σε εσάς όσον αφορά τους HDD.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή τη στιγμή 500 GB HDD είναι πολύ φθηνότερα από 500 GB SSD στα καταστήματα.

 

BTW Βλέπω διάφορα post του στυλ "Ο δικός μου SSD δουλεύει μια χαρά εδώ και Χ χρόνια.". Αυτά δεν μπορώ να τα θεωρήσω ως επιχειρήματα. Και ο δικός μου Seagate HDD, επίσης, δουλεύει τέλεια εδώ και 6 χρόνια, αυτό, όμως, δεν νομίζω να λέει κάτι σε εσάς όσον αφορά τους HDD.

έχω σκληρό 10+ ετών της wd και είναι μια χαρά,οι ssd είναι ακριβοί γιατί προσφέρουν παραπάνω απο τους σκληρούς σε  επιδόσεις και είναι ανθεκτικοί με την έννοια πως και να το κοπανάς το λαπτοπ η τον πύργο δεν χαλάει ο σκληρός που είναι το ευαίσθητο κομμάτι σε ένα pc.

κατασκευαστικά ένας ssd είναι πιο φτηνός αλλά πουλιέται πιο ακριβά λόγω δυνατοτήτων  και οι κατασκευαστές ssd βγάζουν τα κέρατα τους,επομένως γιατί να βγάλουν φτηνούς άμεσα? θα βγάλουν όσα μπορούν τώρα και σε μερικά χρόνια μόλις αρχίσουν να κερδίζουν ποσοστά και δεν αγοράζει πια ο κόσμος θα φτηνήνουν και θα αντικαταστήσουν τους σκληρούς.

επίσης η τεχνολογία μνήμης εξελίσσεται ραγδαία τα τελευταία χρόνια και πέφτουν λεφτά σε έρευνες κλπ ενώ οι σκληροί στα ίδια μένουν,και αν δεν είναι φτηνοί δεν θα πουλήσουν.

προσωπικά έχω χαλάσει 2 σκληρούς δίσκους,με τον ένα να μου πέφτει κάτω και του λάπτοπ μετά απο τράνταγμα να έχει απώλειες αρχείων και μετά απο λίγο OFF.

με ssd δεν θα είχα τέτοιο θέμα ποτέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατασκευαστικά ένας ssd είναι πιο φτηνός αλλά πουλιέται πιο ακριβά για αυτόν το λόγο και οι κατασκευαστές ssd βγάζουν τα κέρατα τους,επομένως γιατί να βγάλουν φτηνούς άμεσα? θα βγάλουν όσα μπορούν τώρα και σε μερικά χρόνια μόλις αρχίσουν να κερδίζουν ποσοστά και δεν αγοράζει πια ο κόσμος θα φτηνήνουν και θα αντικαταστήσουν τους σκληρούς.

 

wikipedian_protester.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...