Προς το περιεχόμενο

Οριστικά εκτός Ευρώπης το Galaxy Note 5. Η λίστα των χωρών που θα κυκλοφορήσει


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 84
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Είναι που οι αγοραστές που παίρνουν το Note το παίρνουν για τη γραφίδα και όχι για την τεράστια (όταν πρωτοβγήκε) οθόνη. Πολύ μικρό ποσοστό το παίρνει για τη γραφίδα, οι περισσότεροι ξεκίνησαν να το παίρνουν για το μέγεθος της οθόνης του, τότε που δεν υπήρχε ανάλογο smartphone. Πλέον, υπάρχουν πολλές αξιόλογες προτάσεις σε καλύτερες τιμές και σε κάθε πλατφόρμα.

 

Έχουν να γίνουν κηδείες στο επόμενο οικονομικό τρίμηνο... Έρχεται και το 6S Plus και θα κάνει πάρτι.

Oλες οι υποθεσεις που εκανες δεν ειναι αναγκαιο να ισχυουν οπως τις εκφραζεις.

Εγω το πηρα για την γραφιδα,για την οθονη του(οχι μονο μεγεθος αλλα και ποιοτητα χρωμματων κλπ),επεξεργαστη,μνημη,καρτα,αποσπωμενη,ποιοτητα,αξιοπιστια κ.ο.κ...ειναι σετακι το Note.

Εαν ηταν μονο για την οθονη ουτε τα υπολοιπα δεν θα πουλουσαν με αυτη την λογικη.

Θα εβγαζαν ολοι μια οθονη σκετη 5,5-5,7 με εναν 400αρι επεξεργαστη και τελος.

 

Τα smarts ειναι πακετο.Δεν τα ξεχωριζεις για ενα μονο χαρακτηριστικο.

 

Τα προβληματα ειναι αλλα...η τιμη και τα χαρακτηριστικα που απουσιαζουν οταν το Note ως σειρα εδραιωθηκε με μια αλλη φιλοσοφια.

Πιστευω οτι αν κρατουσαν καρτα,αποσπωμενη θα εκανε πολυ καλες πωλησεις με τιμη αρχικα στα 650 και στα 500 μετα απο 8-9 μηνες.

Καποιοι λενε οτι η microsd σκοτωνει το κινητο σε τεχνικο επιπεδο.Οτι βγαζει βλαβες...ειναι αργη η μνημη και δεν συμβιβαζει με την ταχυτατη εσωτερικη μνημη κ.α

Προσωπικα μεχρι σημερα δεν με επεισαν αυτα ως δικαιολογιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ίδια είπα κι εγώ. Όσο για τα χαρακτηριστικά που αφαίρεσε, δεν παίζουν κανέναν ρόλο. Μήπως παίρνουν SD τα Xiaomi Mi και τα Meizu MX και δεν το ξέρω; Παρόλα αυτά σαρώνουν στην Κίνα. Γιατί; Πρώτον γιατί είναι φτηνά και δεύτερον γιατί προσφέρουν κάτι διαφορετικό στο software (ειδικά η Xiaomi). Τρανό παράδειγμα η Apple που προσφέρει κάτι διαφορετικό θέλουν δεν θέλουν να το δουν μερικοί που μιλάνε για πρόβατα κλπ. Αν προσφέρει κάτι που να κάνει την διαφορα, θα μπορεί να πουλάει κι 1000€ τη συσκευή, μόνο με hardware specs δεν γίνεται δουλειά γιατί όλοι από το ίδιο μπακάλικο ψωνίζουν πλέον.

 

Π.χ. η Samsung έβαλε τις πιο γρήγορες μνήμες με διαφορά από τους υπόλοιπους, αν δεν καταφέρει να κάνει τον αγοραστή να το δει αυτό στην καθημερινή χρήση, δεν παίζει κανέναν ρόλο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάει για κλείσιμο λες η Samsung; :rolleyes:

 

:D

 

Για την υποθεση ενα εχω να πω και διαβαζοντας 3 σελιδες μου κανει εντυπωση που κανεις δεν το υπεθεσε κιολας..

Κινηση marketing.. Οντως πρεπει να υπαρχει ταση για μειωμενες πωλησεις και οι ερευνες αγορας για το 5 πρεπει να εδειξαν αρκετα πτωτικη ταση. Ταυτοχρονα θελει να προωθησει και το edge + οποτε τι κανεις; Καθυστερεις το 5 Ευρωπη, κανεις πωλησεις στο edge+, διωχνεις στοκ απο το 4 και ταυτοχρονα δημιουργεις τεχνητα ταση ελλειψης και οταν το λανσαρεις λιγο καιρο μετα στην Ευρωπη θα κανεις και boost στις πωλησεις σου. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εννοειται οτι θα ερθει και ευρωπη

 

μετα απο κανα 6μηνο σε στυλ ΝΟΤΕ 5S europa edition και power ranger

 

θα το παρει η σαμυ επανω της και καλα μετα την τρελη ζητηση και τον καημο των φανς αποφασισαμε να σας δωσουμε το ΝΟΤΕ 5 και στην ευρωπη να κοιμαστε ανετα ευρωPEI και THUNDER THUNDER THUNDER CATSSS OHHHHHH

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν μπορω να καταλαβω με τιποτα την sammy παντως.να πεις οτι το note 5 το λανσαρε μονο σε τριτοκοσμικες χωρες γιατι σιγουρα θα ειναι φθηνοτερο απο το edge να πω ok και το edge θα το λανσαρει σε ποιο αναπτυγμενες χωρες που μπορουν να το αποκτησουν ποιο ευκολα να πω ενταξει.λες να εχει τμημα marketing και να εχει παρει αποτελεσματα που να λενε οτι ειναι ποιο αποτελεσματικο να πουλησεις το note εκει και το edge εδω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:D

 

Για την υποθεση ενα εχω να πω και διαβαζοντας 3 σελιδες μου κανει εντυπωση που κανεις δεν το υπεθεσε κιολας..

Κινηση marketing.. Οντως πρεπει να υπαρχει ταση για μειωμενες πωλησεις και οι ερευνες αγορας για το 5 πρεπει να εδειξαν αρκετα πτωτικη ταση. Ταυτοχρονα θελει να προωθησει και το edge + οποτε τι κανεις; Καθυστερεις το 5 Ευρωπη, κανεις πωλησεις στο edge+, διωχνεις στοκ απο το 4 και ταυτοχρονα δημιουργεις τεχνητα ταση ελλειψης και οταν το λανσαρεις λιγο καιρο μετα στην Ευρωπη θα κανεις και boost στις πωλησεις σου.

 

Θα φέρει ένα μοντέλο που 4-5 μήνες μετά θα αντικατασταθεί και θα κάνει boost στις πωλήσεις του; Τεχνητή έλλειψη δημιουργείς μειώνοντας την παραγωγή, όχι μη κυκλοφορώντας μια συσκευή ή κυκλοφορώντας την σε 7-8 από την παρουσίασή της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια το κειμενο το διαβασατε ολοι εσεις που σχολιαζετε ?  :rolleyes:

 

λεει δεν θα το φερει στην Ευρωπη επειδη ΟΙ ΕΥΡΩΠΑΙΟΙ ΔΕΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ STYLUS, και ΔΕΝ ΑΓΟΡΑΖΟΥΝ ΚΙΝΗΤΑ ΜΕ STYLUS, και πως για αυτό θα κυκλοφορήσει άλλο ΜΕ ΤΑ ΙΔΙΑ ΤΕΧΝΙΚΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ, ΑΛΛΑ ΧΩΡΙΣ STYLUS.

 

 

Για ένα stylus κάνετε έτσι γ@μώ το φελέκι μου ?  :unsure:

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα φέρει ένα μοντέλο που 4-5 μήνες μετά θα αντικατασταθεί και θα κάνει boost στις πωλήσεις του; Τεχνητή έλλειψη δημιουργείς μειώνοντας την παραγωγή, όχι μη κυκλοφορώντας μια συσκευή ή κυκλοφορώντας την σε 7-8 από την παρουσίασή της.

 

Μα μειωνει την παραγωγη κυκλοφορωντας το μονο σε συγκεκριμενες χωρες και αφηνοντας εξω την Ευρωπη μια τεραστια αγορα υπο κανονικες συνθηκες. 

Η συσκευη ουτως ή αλλως για αυτον που θελει να την αγορασει θα αγοραστει, αυτο νομιζω το ξερεις καλα. Υπαρχουν τροποι.

Και ναι μπορει να φερει το μοντελο 4-5 μηνες μετα και καλλιστα θα αγοραστει απο μια αρκετα μεγαλη μεριδα. Δεν νομιζω αλλωστε ολος ο κοσμος να ειναι early adopter , εδω πολλοι περιμενουν να βγει το 5 για να παρουν το 4 ή να περασουν ενα δυο μηνες να πεσει λιγο η τιμη του σε πιο λογικα επιπεδα.

ρε παιδια το κειμενο το διαβασατε ολοι εσεις που σχολιαζετε ?  :rolleyes:

 

λεει δεν θα το φερει στην Ευρωπη επειδη ΟΙ ΕΥΡΩΠΑΙΟΙ ΔΕΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ STYLUS, και ΔΕΝ ΑΓΟΡΑΖΟΥΝ ΚΙΝΗΤΑ ΜΕ STYLUS, και πως για αυτό θα κυκλοφορήσει άλλο ΜΕ ΤΑ ΙΔΙΑ ΤΕΧΝΙΚΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ, ΑΛΛΑ ΧΩΡΙΣ STYLUS.

 

 

Για ένα stylus κάνετε έτσι γ@μώ το φελέκι μου ?  :unsure:

 

Ειμαι σιγουρος οτι το stylus ειναι το ολο θεμα ;)

Ναι ειναι πολυ πιθανο να το φερει σαν παραλλαγη οπως συνηθιζει αλλωστε , αλλα εγω πιστευω οτι θα κυκλοφορησει κιολας κανονικα.

 

p.s Πιο πολυ πιστευω οτι υπαρχει κοσμος που διαφωνει καθετα, οπως και εγω με την κυκλοφορια του χωρις αποσπωμενη μπαταρια και external strorage, παρα η "δικαιολογια" της για το stylus.Αλλωστε το κινητο ηταν business oriented ουτως ή αλλως, δεν νομιζω να χαλασε κανενα το stylus ή να το θεωρησε περιττο, τουναντιον θα ελεγα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πράγματα είναι πολύ απλά και είναι αυτό πού λέει η Samsung , καθαρά θέμα marketing και κουλτούρας , ο πληθυσμός της Ευρώπης δέν είναι γκατζετομανής και φίλος με τα ηλεκτρονικά στο βαθμό πού είναι ο κόσμος στην άπω ανατολή , χώρες ειρηνικου ,βόρεια αμερική και καναδά . Ο Ευρωπαίος δέν πρόκειται να εκτιμήσει το stylus ! Hats off στο τμημα marketing της samsung

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι παίζει με την Ευρώπη τελευταία μας έχουν πάρει χαμπάρι ότι πάμε κατά διαολου και σιγά σιγά δεν θα φέρνουν τίποτα προς τα εδώ. Μα note 5 στην παπουα νέα γουινεα και Αφγανιστάν? Την πηραξε η ζέστη τη Samsung δεν εξηγείται αλλιώς.

Μεγάλη εντύπωση αποτελει ότι, εκτός απο την Ευρώπη, μενουν εξω παραδοσιακά "βαριές" αγορές όπως Καναδάς και Ιαπωνία. Είτε κάτι παίζει με τις δυο εκδόσεις (ξέρετε, που η μια είχε snapdragon και η άλλη exynos) με την άλλη εκδοση να έρχεται σύντομα για τις υπόλοιπες χώρες, ή έχουν τόσο τρομερό πρόβλημα διαθεσιμότητας που μειώνουν τις χώρες.

 

Δεν πιστεύω ότι το ενδιαφέρον για stylus στο Αβγανιστάν και στην Τυνησία είναι τόσο μεγάλο σε σχέση με πχ Ιαπωνία και Καναδά και Γερμανία, που δικαιολογείται το κόστος localization για Αβγανιστάν και Τυνησία αλλά όχι για Ιαπωνία, Καναδά, Γερμανια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι παίζει με την Ευρώπη τελευταία μας έχουν πάρει χαμπάρι ότι πάμε κατά διαολου και σιγά σιγά δεν θα φέρνουν τίποτα προς τα εδώ. Μα note 5 στην παπουα νέα γουινεα και Αφγανιστάν? Την πηραξε η ζέστη τη Samsung δεν εξηγείται αλλιώς.

 

Σωστός και εγώ αυτό σκέφτηκα, να βλέπω στην λίστα το Ιράκ και οχι ευρωπαϊκές χώρες, ε έλεος δηλαδή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...